Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Level of contamination
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska na polskich obszarach morskich
100%
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy polskie obszary morskie są wystarczająco chronione przed zagrożeniami i zanieczyszczeniami środowiska morskiego. Jako zasadniczą metodę badań umożliwiającą odpowiedź na to pytanie wykorzystano indukcję, formułując uogólnienia naukowo-badawcze na podstawie przeanalizowanego materiału. Pod uwagę wzięto wyniki dotychczasowych badań, dane statystyczne, a także sprawozdania z akcji zwalczania zagrożeń. Morze Bałtyckie jest akwenem intensywnego ruchu żeglugowego, mają więc na nim miejsce liczne zdarzenia prowadzące do zanieczyszczenia jego środowiska. Służby państw nadbałtyckich, w tym Polski, dysponują infrastrukturą umożliwiającą ograniczenie skutków takich wypadków, jednak dotychczasowe doświadczenia wskazują, że skuteczność zwalczania większych zagrożeń jest ograniczona. Aby podnieść efektywność działań w Polsce, planuje się wprowadzenie do służby kolejnej specjalistycznej jednostki do zwalczania zagrożeń dla środowiska morskiego.(abstrakt oryginalny)
There is a growing tendency for industries around the globe to diminish the contents of pollutants in industrial wastewaters to an acceptable level. Conventional methods are unfavourable and economically unacceptable, especially for large volumes of wastewaters with a high content of undesirable compounds. In contrast, ion-exchange is a very powerful technology capable of removing contam-ination from water. This paper analyses a study of ion exchange in Amberlite MB20 and Purolite MB400 resins after sulphate removal from a model solution. For the characterisation of ion exchange in resins, infrared spectroscopy was used. The IR spectra of both ion exchange resins show a similar composition after adsorption. Experiments that are due to this same used matrix in producing. The efficiency of sulphate ion removal and pH changes were also measured. Amberlite MB20 has proven to be a suitable ion exchange resin due to its high efficiency (about 86%) for the removal of sulphates from solutions with initial concentrations of 100 and 500 mg.L-1, respectively. (original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki badań słomy pozyskanej z dojrzewającej pszenicy, którą poddano procesowi czterokrotnego moczenia w wodzie demineralizowanej. Operację moczenia prowadzono w wa - runkach laboratoryjnych w temperaturze 20°C. W wyniku moczenia ze słomy została usunięta część sub - stancji mineralnej, w tym znaczna ilość alkalicznych soli sodu i potasu oraz substancji zawierających siarkę i fosfor. Proces moczenia w wyraźny sposób wpłynął na zmianę składu chemicznego popiołu otrzymanego z preparowanej wodą słomy, który zwiększył swoją kwasowość. W popiele o 78% zmalała zawartość Na2O, o 60% zawartość K2O, do 80% wzrósł natomiast udział nierozpuszczalnego w wodzie, kwasotwórczego SiO2 . W konsekwencji korzystnie zmieniły się wartości wskaźników, za pomocą których oceniana jest skłonność słomy do deponowania zanieczyszczeń podczas spalania i zgazowania. Już w wyniku dwukrotnego moczenia indeks alkaliczności AI przyjmował wartość sugerującą, że paliwo to nie powinno sprawiać trudności podczas spalania z powodu zwiększonej intensywności żużlowania kotła. Natomiast wskaźnik aglomeracji złoża BAI bezpieczną wartość wskazującą na niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska aglomeracji złoża podczas spalania lub zgazowania fluidalnego osiągnął po trzecim cyklu moczenia słomy. Trzeci z ocenianych wskaźników, Fouling-Index Fu nie osiągnął wprawdzie wartości wskazującej na brak skłonności paliwa do deponowania zanieczyszczeń podczas spalania, ale w wyniku czterokrotnego moczenia nastąpiła 80% redukcja jego początkowej wartości. Ostatni z analizowanych wskaźników, wskaźnik lepkości żużla SR, w trakcie prowadzonego eksperymentu nie zmieniał swojej wartości, która dla zarówno dla słomy surowej, jak i po kolejnych cyklach moczenia, wskazywała, że paliwo to powinno charakteryzować się małą skłonnością do odkładania żużlu podczas spalania. (abstrakt oryginalny)
Występowanie rtęci w złożach węglowodorów, takich jak złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, jest zjawiskiem powszechnie znanym. Zawartość rtęci w ropie naftowej pochodzącej z różnych złóż światowych wynosi, od wartości zbliżonych do zera do ponad 20 ppm. Rtęć występująca wraz z innymi domieszkami w ropie naftowej, stanowi jeden z najbardziej niekorzystnych czynników, obniżających jej jakość i jednocześnie wpływających na zanieczyszczenie środowiska. Rtęć związana w środowisku glebowym pochodzi, w znacznym stopniu, z przemysłowych ognisk zanieczyszczeń, wśród których dominują między innymi procesy spalania różnego rodzaju paliw konwencjonalnych, będących produktami destylacji ropy naftowej. W paliwach tych stwierdza się często podwyższony poziom rtęci. Wpływ spalania paliw ciekłych na podwyższenie zawartości rtęci w glebie, stwierdzono między innymi w wyniku badań próbek gruntów pobranych z bezpośredniego otoczenia drogowych szlaków komunikacyjnych. W pracy przedstawiono wyniki badań zanieczyszczenia rtęcią ropy naftowej, pochodzącej z kilku polskich złóż, eksploatowanych w regionie karpackim. Do badań wytypowano próbki ropy naftowej pochodzące ze złóż: Brzegi, Grabownica Wieś, Harklowa, Krościenko, Wola Jasienicka. Są to złoża ropy o różnej wydajności ale zbliżone genetycznie. Wyniki badań potwierdziły, że rtęć występuje w ropie naftowej w zróżnicowanych ilościach i często w próbkach pochodzących z podobnych genetycznie złóż. Zawartości rtęci w ropie mogą różnic się nawet o kilka rzędów wielkości. W żadnej z badanych próbek nie stwierdzono jednak ilości rtęci przekraczających 0,1 ppm. Może to oznaczać, że karpackie złoża ropy naftowej charakteryzują się względnie niską zawartością rtęci. (abstrakt oryginalny)
Transport samochodowy jest w znacznej części odpowiedzialny z emisję zanieczyszczeń na obszarze Unii Europejskiej. Samochody osobowe zużywają połowę paliw wśród całego sektora samochodowego emitując przy tym połowę szkodliwych związków w spalinach. Spaliny szkodzą ludziom, a przy tym rozprzestrzeniają się w dużych stężeniach na niskich wysokościach w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi. W związku z tym konieczne jest przeprowadzanie podstawowej analizy spalin silników samochodowych m.in. w ramach badań stanu technicznego pojazdów, a także we wszelkich pomiarach laboratoryjnych dla celów naukowych, badawczych oraz dydaktycznych. Spektroskopia w podczerwieni z wykorzystaniem transformaty Fouriera umożliwia bardzo dokładną identyfikację jakościową i ilościową szeregu związków, w tym zanieczyszczeń gazowych. W niniejszej pracy omówiono zasadę pomiaru metodą spektroskopii FTIR i przedstawiono przykładowe wyniki badań wykonane za pomocą analizatora GASMET DX-4000. (abstrakt oryginalny)
Silniki spalinowe od dawna próbuje się przystosowywać do zasilania innymi paliwami niż benzyna. Wybór tego odpowiedniego uwarunkowany jest wymaganiami silników a także ekonomią. Najpopularniejszym paliwem, które spełnia powyższe kryteria jest gaz LPG - mieszanina węglowodorów, głównie propanu (C3H8) oraz n-butanu i izobutanu. Mniejsze koszty zakupu paliwa (nawet o 60%) z ekonomicznego punktu widzenia przyczyniły się do rozwoju rynku instalacji LPG oraz z tym związanej infrastruktury. Gaz propan-butan ma wiele korzystnych cech, które mogą prowadzić do zmniejszenia emisji z układu wylotowego samochodu, między innymi emisji siarki oraz związków węgla [6]. W artykule zebrano dostępne informacje dotyczące instalacji gazowych montowanych w samochodach. Wykonano wstępna analizę porównawcza stężeń zanieczyszczeń w gazach odlotowych silnika zasilanego LPG i benzyną. W rezultacie wstępnie określono efekty ekologiczne wykorzystania gazu LPG jako paliwa (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiony został problem wysokiego stężenia pyłu PM10. Badania objęły wybrane kraje Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem zanieczyszczenia w Słowenii. Autorzy zwracają uwagę na fakt, iż znaczna część tego typu zanieczyszczenia pochodzi ze świadczenia transportu. Cząstki pyłu PM10 są niebezpieczne, głównie ze względu na ich zdolności wnikania głęboko do ciała człowieka. Z tego względu, ich stężenie musi być zmniejszone. Autorki wskazują również, że źródła zanieczyszczeń są ze sobą powiązane w sposób całościowy i nie sposób ich odpowiednio wyodrębnić. W celu rozwiązania tego problemu, wprowadzono dyrektywę europejską w sprawie jakości powietrza we wspólnocie, która określa norm poziomu stężenia pyłu PM10, które spełniane powinny być przez kraje UE. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było oszacowanie ilości otrzymywanych zanieczyszczeń w procesie produkcji pasz, porównanie ilości otrzymywanych zanieczyszczeń w zależności od rodzaju mieszanki oraz porównanie ilości otrzymywanych zanieczyszczeń w zależności od czasu mieszania. Zakres pracy obejmował przeprowadzenie eksperymentów badawczych dla trzech mieszanek różniących się recepturą o 8, 12 i 14 składnikach dla różnych czasów mieszania: 20, 30, 40, 50 i 60 minut. Pomiary masy dokonano w kilku punktach ciągu technologicznego: przesiewacz wibracyjny, cyklon, odciąg wiórów i pyłów oraz w produkcie końcowym. Problemem badawczym pracy było określenie, czy czas mieszania wraz z dodatkową recyrkulacją komponentów ma wpływ na jakość otrzymywanych mieszanin. Wysunięto hipotezę: im dłuższy czas mieszania, tym mniej zanieczyszczeń w produkcie, czyli tym lepsza jakościowo mieszanka. W przypadku mieszaniny 8-składnikowej można przyjąć hipotezę, natomiast w przypadku mieszaniny 12- i 14-składnikowej hipotezę należy odrzucić. (abstrakt oryginalny)
W pracy została omówiona problematyka oceny stabilności rankingu przed jego upublicznieniem na przykładzie oceny zanieczyszczenia środowiska w Polsce w ujęciu regionalnym. Została zaproponowana procedura oceny stabilności przy wykorzystaniu miary zróżnicowania zbioru wektorów. Praca ta jest pewnym uzupełnieniem wyników i dyskusji uzyskanych przez [Kukuła 2014].(abstrakt oryginalny)
Program oceny charakteru i wielkości oddziaływania na środowisko w pobliżu portu w Gdyni, prowadzony przez Instytut Morski w Gdańsku, jednoznacznie wskazał, że spośród kilkunastu przebadanych wraków, najbardziej niebezpieczny jest wrak statku s/s Stuttgart, który osiadł w okolicach Gdyni. Jest on sztandarowym przykładem nieudanej próby usunięcia powojennego wraku, która nie uwzględniała wpływu na środowisko naturalne. W pobliżu wraku zidentyfikowano katastrofalnie wysokie zanieczyszczenie osadów dennych i zmniejszanie się oznak życia biologicznego. Celem dalszych działań jest zatem uzyskanie informacji niezbędnych do usunięcia zanieczyszczenia i ograniczenia ich wpływu na ekosystem Zatoki Gdańskiej.(abstrakt oryginalny)
W literaturze naukowej od wielu lat szeroko omawiana jest tematyka zanieczyszczeń powietrza. W miastach w sytuacji długotrwałego utrzymywania się przekroczeń norm jakości powietrza istotne staje się zagadnienie zrównoważonego rozwoju tkanki urbanistycznej. Celem artykułu jest ocena wpływu uwarunkowań przestrzennych na terenie Krakowa na rejestrowane wysokie wartości stężeń zanieczyszczeń powietrza pyłem PM10 w 2017 r. Analizę przeprowadzono, wykorzystując dane pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie oraz niezależnej sieci czujników Airly. Na podstawie przetworzonych materiałów scharakteryzowano stan jakości powietrza w mieście. Analiza liczby dni z przekroczeniami 24-godzinnego dopuszczalnego poziomu PM10 pozwoliła wskazać obszary na terenie miasta najbardziej narażone na wysokie wartości stężeń niebezpiecznej substancji. Na podstawie wyników wskazano, że w skali lokalnej występują źródła punktowe, liniowe i powierzchniowe mające wpływ na stan aerosanitarny Krakowa. Przeanalizowano również jedno z narzędzi walki o czyste powietrze w mieście, tj. zapisy obowiązujących w wybranych obszarach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Zestawiając ustalenia aktów prawa miejscowego z wynikami zaprezentowanej liczby dni z przekroczeniami dopuszczalnych dobowych stężeń dla analizowanych obszarów, stwierdzono, iż nie w każdym przypadku ogólne zapisy są w stanie ograniczyć nadmierne zanieczyszczenia(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy było sprawdzenie przydatności sześciu gatunków roślin w biomonitoringu zanieczyszczeń pochodzących z depozycji metali śladowych. Określono zawartość Cu, Cd, Pb w: mchach (Pleurozium schreberi, Polytrichum formosum), drugim roczniku igieł świerka zwyczajnego (Picea abies) i jodły pospolitej (Abies alba), w igłach modrzewia europejskiego (Larix decidua) oraz w liściach brzozy brodawkowatej (Betula pendula). Materiał roślinny został zebrany na trzech obszarach, różniących się stopniem antropopresji (aglomeracja krakowska, Pogórze Spisko-Gubałowskie, Beskid Śląski). Najwyższe zawartości metali ciężkich stwierdzono w mchu Pleurozium schreberi: 6,17-10,83 mg Cu/kg s.m., 0,6-2,37 mg Cd/kg s.m., 7,0-27,17 mg Pb/kg s.m. oraz w liściach brzozy brodawkowatej: 4,82-15,33 mg Cu/kg s.m., 0,28-2,32 mg Cd/kg s.m., 1,33-5,41 mg Pb/kg s.m. Natomiast ww. pierwiastki były najsłabiej kumulowane przez igły świerka zwyczajnego: 2,00-8,00 mg Cu/kg s.m., 0,07-0,45 mg Cd/kg s.m. i 0,17-3,83 mg Pb/kg s.m. Obydwa gatunki mchów wydają się lepszymi bioindykatorami na obszarach mniej zanieczyszczonych, gdyż w tych roślinach wystąpiły wyższe koncentracje Pb i Cu niż w pozostałych gatunkach. Brzoza brodawkowata kumulowała największe ilości kadmu. Gatunek ten ma podobne zdolności bioakumulacyjne co modrzew europejski. Oba gatunki są odpowiednimi fitoindykatorami do oceny skażenia środowiska na terenach silnie zanieczyszczonych. Igły świerka pospolitego zawierają znacznie niższe ilości metali śladowych, w porównaniu do pozostałych gatunków. Wszystkie przebadane w tej pracy indykatory roślinne, mogą zostać wykorzystane w porównawczym monitoringu zanieczyszczenia powietrza pochodzenia antropogenicznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono możliwości zastosowania nieinwazyjnej geofizycznej metody geoelektrycznej w rozpoznaniu i monitorowaniu stanu środowiska geologicznego w otoczeniu Centralnego Składowiska Odpadów Zakładów Chemicznych Azot w dolinie potoku Wąwolnica w Jaworznie. Metodę tomografii elektrooporowej wybrano ze względu na niskie koszty realizacji pomiarów terenowych oraz wysoką skuteczność w rozwiązywaniu tego typu zagadnień. Na bazie dostępnych informacji geologicznych stworzono numeryczny model struktur anomalnych występujących w otoczeniu składowiska odpadów poprzemysłowych. Modelowanie geofizyczne miało na celu optymalizację doboru odpowiedniego układu pomiarowego do tego typu badań oraz oszacowanie skuteczności zastosowania metody tomografii elektrooporowej do rozwiązywania problemu migracji skażeń wokół składowisk odpadów przemysłowych. W celu określenia zagrożenia dla wód podziemnych w miejscach składowiska odpadów przemysłowych, wykonano modelowanie geoelektryczne założonego modelu geologicznego. Modelowanie pozwoliło na skrócenie czasu realizowanych badań, poprzez odpowiedni dobór parametrów pomiarowych.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Edukacja jako efektywny sposób poprawy energetyki komunalnej
63%
Jednym z głównych problemów współczesnego świata, jest zanieczyszczenie środowiska. Postęp cywilizacji wymusza coraz większe zapotrzebowanie na energię a jej wytwarzanie i przetwarzanie nie jest obojętne dla środowiska. Niestety bezpośrednie wykorzystanie energii słonecznej ma swoje ograniczenia a obecnie największy udział w wytwarzaniu energii ma proces spalania. W wyniku spalania paliw kopalnych w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost koncentracji CO2 powietrzu. Jednak w celu oceny szybkości i wielkości tego wzrostu niezbędne jest uwzględnienie obiegu węgla w przyrodzie. Ma to istotne znaczenie przy dyskusji powszechnie panującego przekonania, że wzrost koncentracji CO2 jest główną przyczyną globalnego ocieplenia klimatu. W poniższym artykule przeprowadzono krytyczną analizę udziału wzrostu koncentracji CO2 w globalnym ociepleniu klimatu w oparciu o bilans energetyczny atmosfery Ziemi zwracając uwagę również na inne czynniki powodujące globalne ocieplenie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono model systemu transportowego w aspekcie zrównoważonego rozwoju. Zdefiniowano pojęcia zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego transportu. Zidentyfikowano podstawowe negatywne skutki wpływu transportu na środowisko naturalne tj.: zanieczyszczenie powietrza, zmiany klimatu, hałas, kongestię oraz wypadki. W modelu ograniczono się do analizy systemu transportowego z punktu widzenie jego emisyjności, czyli wpływu na zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne. W sposób formalny zapisano dane, zmienne decyzyjne, ograniczenia i funkcje kryterium. Słowa kluczowe: transport zrównoważony, model matematyczny, proekologiczny system transportowy.(abstrakt oryginalny)
16
63%
Celem pracy było określenie stopnia zanieczyszczenia występującego w runie leśnym (suszone owoce jałowca oraz owoce suszone borówki czarnej) zebranym mechanicznie. Surowiec został poddano separacji sitowo-pneumatycznej na 6 frakcji, które następnie poddano ręcznie rozdzieleniu na dwie grupy (zanieczyszczenia i materiał właściwy). Następnym etapem była analiza sitowa. Uzyskane wyniki badań wykazały duże zróżnicowanie w zakresie rodzaju i stopnia zanieczyszczenia poszczególnych surowców. Stwierdzono, iż średnia masa cząstek zanieczyszczeń w każdej z frakcji wymiarowych jest znacząco większa od cząstek owoców borówki czarnej, zaś masa zanieczyszczeń jest dwa- do trzech razy większa. Najbardziej zanieczyszczonym materiałem (35-45% zawartości zanieczyszczeń, będących kamieniami) okazały się suszone owoce jałowca i borówki czarnej, przy czym frakcja kamieni zanieczyszczająca nasiona miała wymiary przedziale od 0,3 do 4,0 mm. (abstrakt oryginalny)
W pracy przeprowadzono porównanie poziomu zanieczyszczenia środowiska w województwach przed wstąpieniem i po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W analizie wykorzystano miary głębi lokacyjnej i regresyjnej. Zaproponowano zastosowanie mediany wielowymiarowej przy klasyfikacji województw ze względu na poziom zanieczyszczenia środowiska i skuteczność działań zapobiegających temu zjawisku oraz przy ocenie zmian strukturalnych zjawisk w czasie. Współczynniki regresji estymowano metodą najgłębszej regresji w celu wyeliminowania wpływu obserwacji nietypowych. (abstrakt oryginalny)
Przepisy obowiązującego prawa polskiego nie przewidują skutecznej regulacji w zakresie przeciwdziałania antropogenicznym zanieczyszczeniom światła sztucznego. Określone zjawisko nie jest kwalifikowane do "zanieczyszczeń", o których mowa w ustawie - Prawo ochrony środowiska, zaś "emisja sztucznego światła" nie mieści się w pojęciu "emisji" uregulowanym w tej ustawie. Zważywszy na negatywne skutki zanieczyszczeń światłem sztucznym na życie i zdrowie człowieka, prawidłowy rozwój fauny i flory, naturalny nocny krajobraz, a także bezpieczeństwo ruchu drogowego - konieczne jest podjęcie działań legislacyjnych, które umożliwią przeciwdziałanie nadmiernej i szkodliwej emisji sztucznego światła. Niezbędne jest prawne zdefiniowanie nowej kategorii zanieczyszczeń wraz ze wskazaniem ich źródeł oraz ustanowieniem ograniczeń w przepisach prawa dotyczących ochrony środowiska. Poza tym skuteczność przeciwdziałania negatywnej emisji światła sztucznego jest bezpośrednio uzależniona od właściwej polityki i prawa planowania i zagospodarowania przestrzennego, a także od ustanowienia adekwatnych dla poszczególnych źródeł światła warunków technicznych w prawie budowlanym.(abstrakt oryginalny)
The aim of the research was to assess the state of air pollution with mentioned pollution for the area of the city of Bialystok. The analysis was carried out using data from 2 air monitoring stations. The stations are owned by the Provincial Inspectorate for Environmental Protection in Bialystok. The work also compared the air quality in Bialystok with the air quality in the main voivodship cities with a similar population: Olsztyn, Lublin, Bydgoszcz and two of the largest urban agglomerations in the country: Warsaw and Wroclaw. It was found that the quality of air in the city of Bialystok compared to the analyzed cities is the best. In addition, it was observed that increased concentrations of PM10 and PM2.5 suspended dust occur in Bialystok in the months of X-III, due to the low emission from combustion of fuels. (original abstract)
20
Content available remote Urbanization and Solid Waste Management in Lagos Megacity, Nigeria
63%
W ciągu ostatnich dwóch dekad w Nigerii nastąpiła gwałtowna i bezprecedensowa urbanizacja, która spowodowała ogromny wzrost ilości odpadów generowanych każdego dnia, co jest typowe nie tylko dla Nigerii, ale też dla większości krajów rozwijających się. Autorzy zauważają narastający problem nieodpowiedniej infrastruktury i gospodarki odpadami stałymi, które stanowią poważne zagrożenie dla rozwoju dużych miast w krajach rozwijających się. W niniejszym opracowaniu zbadano wpływ urbanizacji na gospodarkę odpadami stałymi w megamieście Lagos. Przyjęto opisową metodę badawczą. Wykorzystano dane ze źródeł zarówno pierwotnych, jak i wtórnych. Głównym narzędziem zbierania danych pierwotnych był ustrukturyzowany kwestionariusz badania ankietowego. Zebrane dane zostały przedstawione i przeanalizowane przy użyciu statystyk opisowych. Postawiono hipotezy badawcze, które zostały przetestowane przy użyciu współczynnika korelacji za pomocą Statistical Package for Social Sciences (SPSS). Dane wtórne zostały pozyskane z agencji zarządzających odpadami, stron internetowych, publikacji, artykułów, raportów organizacji ekologicznych i książek. Wyniki badań wskazują, że masowy exodus ludzi z obszarów wiejskich do miast przyczynił się do wzrostu wytwarzania odpadów stałych i zanieczyszczenia środowiska w mieście Lagos. Na podstawie tych badań rekomenduje się między innymi edukację ekologiczną, która powinna doprowadzi do zwiększenia świadomości w zakresie bezpieczeństwa środowiskowego. Jest to ważne dla dalszego zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.