Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Liabilities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł analizuje wyniki zestawienia "aktywa i pasywa" banków. Okazało się, że o jedną czwartą wzrosły zarówno fundusze własne, jak i suma bilansowa. Jednak ich zysk netto był o połowę mniejszy.
Większość pasywów banków komercyjnych stanowią kapitały obce będące zobowiązaniami wobec różnych grup klientów, w tym przede wszystkim sektora niefinansowego. Zobowiązania te powinno się jednak traktować nie tylko jako źródło finansowania aktywów, ale i operacyjną działalność banku. Należą bowiem do nich podlegające sprzedaży depozytowe produkty bankowe, co w praktyce oznacza głównie przyjmowanie lokat na rachunki, a w niewielkim stopniu także emisję instrumentów dłużnych. W Polsce bankowe papiery dłużne nie są popularną formą oszczędzania i rzadko pojawiają się w ofertach bankowych. Świadczy o tym ich niski udział w pasywach sektora bankowego, kształtujący się w 2007 roku na poziomie niespełna 2%2. W ostatnim okresie nastąpiło wprawdzie w tym obszarze pewne ożywienie, wywołane wprowadzaniem do oferty produktów strukturyzowanych w formie instrumentów dłużnych z opcjami, niemniej jednak należy uważać, że ich emisja jako forma pozyskania kapitału jest w Polsce nadal zbyt słabo wykorzystywana. (fragment tekstu)
Autor pokrótce omówił bilans sektora bankowego. Dobrze oceniono Bank Przemysłowo-Handlowy, który ma kapitały stanowiące ponad 15 proc. pasywów, zaś PKO BP tylko 4 proc. Podano zestawienie bilansu.
ALM, czyli zarządzanie aktywami i pasywami (ang. Asset Liability Management) jest szerokim pojęciem obejmującym różne aspekty zarządzania bilansem banku (także firm ubezpieczeniowych i innych podmiotów). Celem ALM jest takie zarządzanie strukturą bilansu, aby zapewnić osiąganie odpowiednich wyników finansowych banku przy równoczesnym ograniczeniu ryzyka z tym związanego. W szczególności ALM obejmuje zarządzanie ryzykiem stopy procentowej księgi bankowej oraz zarządzanie ryzykiem płynności. Wraz z wdrażaniem Nowej Umowy Kapitałowej (NUK) – w Polsce w postaci uchwał KNB – ALM i związane z nim typy ryzyka stały się przedmiotem zainteresowania nadzorców. Są to bowiem jedne z głównych typów ryzyka filara II NUK. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza relacji dochód-ryzyko portfeli, w skład których wchodzą spółki społecznie odpowiedzialne notowane na giełdach w krajach Europy Środkowo- Wschodniej. Do analizy zostały wybrane pasywne portfele spółek, w tym przypadku indeksy giełdowe spółek notowanych na giełdach Europy Środkowo-Wschodniej (CEERIUS, VONIX, RESPECT). Przeprowadzono analizę dochodu i ryzyka wybranych portfeli oraz analizę efektywności inwestycyjnej. Dla zwrotów dziennych i tygodniowych wyznaczono logarytmiczne stopy zwrotu, odchylenia standardowe stóp zwrotu i wskaźniki Sharpe'a i semi Sharpe'a. Porównano portfele spółek społecznie odpowiedzialnych z portfelami spółek klasycznych. Ograniczeniem badania jest krótki okres analizy (2010-2015); wynika to z tego, że indeksy te zostały utworzone w latach 2009-2010. Analiza portfeli społecznie odpowiedzialnych w relacji dochód-ryzyko skłania do wniosku, szczególnie na obecnym etapie wiedzy, że są one przeznaczone dla inwestorów długoterminowych, którzy zgadzają się na poniesienie większego ryzyka częstokroć nieidącego w parze z wyższą oczekiwaną stopą zwrotu z inwestycji w krótkim okresie, licząc na korzystniejsze pozytywne efekty w długim okresie.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie poświęcone jest zagadnieniom opcjonalnego wyłączenia z pełnego retrospektywnego zastosowania MSSF przy pierwszym zastosowaniu standardów międzynarodowych, w odniesieniu do połączeń jednostek gospodarczych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja istoty strategii finansowania, miar wykorzystywanych do oceny równowagi ekonomicznej przedsiębiorstwa, wskaźników do oceny rentowności podmiotów gospodarczych oraz ocena strategii finansowania, równowagi ekonomicznej oraz poziomu rentowności, co będzie badane na przykładzie spółek z indeksu WIG-Chemia. Analiza obejmuje lata 2013-2017. (fragment tekstu)
Omówiono rolę banku centralnego w gospodarce Polski. Przeanalizowano bilans Narodowego Banku Polskiego. Załączono dane dotyczące bilansu NBP na dzień 30 września 2002 r.
Bank
|
2002
|
nr 5
54-57
Przedstawiono obszerne fragmenty raportu o sytuacji ekonomicznej banków spółdzielczych w 2001 r. przygotowanego przez Fundację Edukacji i Badań Bankowych na zlecenie Związku Banków Polskich. Uwzględniono takie zagadnienia jak: problemy konsolidacyjne, podstawowe zmiany w bilansie banków spółdzielczych, wynik finansowy.
We develop a model for asset liability management of pension funds, which is solved by stochastic programming techniques. Using data provided by the Bank of Uganda Defined Benefits Scheme, which is closed to new members, we obtain the optimal investment policies. Randomly sampled scenario trees using the mean and covariance structure of the return distribution are used for generating the coefficients of the stochastic program. Liabilities are modelled by remaining years of life expectancy and guaranteed period for monthly pension. We obtain the funding situation of the scheme at each stage, and the terminal cash injection by the sponsor required to meet all future benefit payments, in absence of contributing members. (original abstract)
Cypr z uwagi na preferencje podatkowe i korzystniejsze warunki inwestowania kapitału stał się istotnym centrum usług finansowych w swoim regionie. Usługi, w tym finansowe, zaczęły odgrywać coraz ważniejszą rolę w gospodarce. Sytuacja ta doprowadziła do szybkiego rozwoju sektora bankowego, który głównie dzięki depozytom nierezydentów posiadał wolne środki. Banki zainwestowały je m.in. w greckie papiery dłużne, co w przypadku zmaterializowania się problemów Grecji, znacząco odbiło się na sytuacji całego sektora. Dzięki umowie z Trojką i po przeprowadzeniu niezbędnych reform banki zaczęły powoli odzyskiwać pozycję sprzed kryzysu. Za wcześnie jednak jest, aby stwierdzić, że najgorsze banki na Cyprze mają za sobą. Przed nimi jeszcze wiele pracy, aby poprawić swoją kondycję i przywrócić zaufania wśród klientów. (abstrakt oryginalny)
Autor jest zdania, że klauzula indemnify and keep inedmnified/hold harmless stanowi umowę gwarancyjną, podobną do umów uregulowanych w art. 391 i 392 Kodeksu cywilnego. Jej zastosowanie zobowiązuje gwaranta do naprawienia szkody poniesionej przez beneficjenta gwarancji zarówno wtedy, gdy szkoda taka przyjmie postać ubytku aktywów, jak i przyrostu pasywów. Natomiast okolicznością aktualizującą powinność gwaranta jest wystąpienie (niewystąpienie) zdarzenia, o którym gwarant zapewniał, że nie wystąpi (wystąpi). W przypadku gdy objęte indemnizacją pasywa (zobowiązania) zgasną (w wyniku spełnienia przez beneficjenta gwarancji świadczenia wobec osoby trzeciej), natomiast pojawi się szkoda w postaci ubytku aktywów (odpowiadająca wartości aktywów wykorzystanych na spełnienie takiego świadczenia), bieg terminu przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody w postaci ubytku aktywów należy liczyć od chwili jej powstania, a nie od chwili powstania szkody w postaci przyrostu pasywów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia specyfikacje rachunkowości budżetowej. Przedstawiono niektóre elementy i zasady rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych i ich zastosowanie. Przeprowadzono krótką charakterystykę składników aktywów i pasywów planu finansowego jednostek samorządu terytorialnego z uwzględnieniem przepisów o rachunkowości i samorządzie terytorialnym.
Po rozważaniach terminologicznych przyjęto w przedstawionej analizie definicję K. Jackowicza, który określa ryzyko stopy procentowej jako zagrożenie wynikiem różnym od założonych celów, które są dezagregacją ogólnych zadań procesu zarządzania aktywami i pasywami. Skupiono się na rozważaniach nad ryzykiem dochodu oraz ryzykiem wartości a także nad zagadnieniem związanym z kapitałem banku - funduszami własnymi. Podano przykład: symulowany efekt zmiany stóp procentowych na ROE banku komercyjnego.
Punktem wyjścia przy szacowaniu wartości aktywów jest bilans przedsiębiorstwa. Otrzymujemy wartość aktywów netto, czyli wartość księgową netto. Podano następnie etapy wyceny metodą skorygowanych aktywów netto: badanie sprawozdania finansowego, sprawdzenie, czy bilans zawiera wszystkie aktywa i pasywa firmy będące jej własnością, skorygowanie wartości wszystkich aktywów materialnych, następnie korekty z tytułu zobowiązań podatkowych, wycena wartości kapitału (metoda stopy dywidendy, metoda wartości umorzenia), przeprowadzenie obliczeń kontrolnych.
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi, że prawo bilansowe i Dyrektywa Wypłacalność II to dwa różne systemy wymagające prezentacji odpowiednich danych finansowych i sporządzania określonego rodzaju raportów. W obu regulacjach wymagana jest wycena aktywów i pasywów oparta na Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej. Jednak zakres ich stosowania różni się ze względu na fakt, że prawo bilansowe opiera się przede wszystkim na zasadzie memoriału, Dyrektywa Wypłacalność II kładzie zaś nacisk na problemy płynności. Natomiast zakłady ubezpieczeń będą zobowiązane prowadzić podwójną sprawozdawczość, w zależności od celu, jakiemu będzie ona służyła. (abstrakt oryginalny)
W polskiej branży mięsnej coraz bardziej narasta znaczenie fuzji i przejęć. W artykule przedstawiono zmiany wartości aktywów, pasywów oraz wyników finansowych omawianego przedsiębiorstwa powstałego w wyniku fuzji. Wyniki analizy wskazują, że w początkowym okresie po fuzji następuje pogorszenie wyników ekonomicznych spółki, natomiast w późniejszym kondycja finansowa poprawia się. (abstrakt oryginalny)
Jednym z istotnych efektów zrealizowanego w latach 1994-2008 procesu konsolidacji jest zwiększane się różnic pomiędzy najmniejszymi pod względem aktywów netto a największymi bankami. W badanym okresie , z wyjątkiem 2006 roku, nastąpiło zwiększenie poziomu koncentracji w spółdzielczym sektorze bankowym. (fragment tekstu)
The paper presents factoring as an efficient instrument of financing current activity of wood industry enterprises during the present conditions of economic crisis. The characteristics of this source of financing have been prepared presenting costs born, advantages and disadvantages of factoring. As an alternative to bank loans, factoring not only facilitates fluent financing of an enterprise, but also limits own costs as well as risk involved in economic cooperation. (original abstract)
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie przejawów podziału pionowego kont w nawiązaniu do funkcji współczesnej rachunkowości, z uwzględnieniem zasad wyceny bilansowej danego składnika, będącego przedmiotem ewidencji dzielonego konta. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.