Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 301

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Liability
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Artykuł porusza problem handlu długami, który w Polsce nabrał rozmachu w roku 1994 za sprawą publicznych przetargów złych kredytów, sprzedawanych przez banki państwowe.
Artykuł omawia możliwości i sposoby odzyskiwania przez firmy należności od nierzetelnych kontrahentów.
Przedmiotem analizy jest art. 166 pr. restr. Przepis ten reguluje zakres podmiotowy układu zawieranego w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Zgodnie z art. 166 ust. 1 pr. restr. układ wiąże wierzycieli, których wierzytelności według ustawy są objęte układem, chociażby nie zostały umieszczone w spisie wierzytelności. Układ nie wiąże wierzycieli, których dłużnik nie ujawnił i którzy nie byli uczestnikami postępowania (art. 166 ust. 2 pr. restr.). Autor postuluje powrót w art. 166 pr. restr. do rozwiązań przewidzianych w art. 67 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24.10.1934 r. - Prawo o postępowaniu układowem przez zwolnienie od związania układem jedynie takich wierzycieli nieuczestniczących w postępowaniu, którzy zostali nieujawnieni przez dłużnika w sposób rozmyślny, czyli w celu uniemożliwienia lub utrudnienia im wzięcia udziału w postępowaniu i w szczególności głosowania przeciwko układowi.(abstrakt oryginalny)
Faktoring to finansowanie niewymagalnych, bezspornych wierzytelności, potwierdzonych fakturami z odroczonym terminem płatności. W Polsce rośnie popularność faktoringu. W 2010 roku obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów wzrosły o prawie 30 proc.
Artykuł porusza kwestię zmian w ustawie z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym mających na celu przyśpieszenie i usprawnienie rozpoznawania spraw w postępowaniu grupowym, wprowadzonych na mocy ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. Wskutek uchwalonej nowelizacji zmieniono przepisy dotyczące m.in. zakresu przedmiotowego ustawy. Zmiany dotyczące zakresu przedmiotowego ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym mają na celu zwiększenie skuteczności takich pozwów. Dodatkowo możliwość dochodzenia w postępowaniach grupowych roszczeń o ochronę dóbr osobistych (pomimo ograniczonego zakresu stosowania) ma wpłynąć na szersze stosowanie przepisów ustawy.(abstrakt oryginalny)
W Polsce od dawna dłużnicy są górą nad wierzycielami. Czy tę sytuację zmieni utworzenie biur informacji gospodarczej?
7
100%
W artykule przedstawiono przesłanki właściwego zarządzania należnościami w kształtowaniu płynności finansowej przedsiębiorstw. W pierwszej części opracowania wyjaśniono na podstawie studiów literatury istotę pojęcia płynności finansowej. Druga część zawiera syntetyczną analizę upadłości przedsiębiorstw zanotowanych w Polsce w ciągu kilku lat. Trzecia część przedstawia praktyczne ujęcie zarządzania należnościami, dzięki któremu jednostka gospodarcza jest w stanie skuteczniej osiągać dynamiczny rozwój i z sukcesem dążyć do uzyskania jak najlepszego wyniku finansowego.(abstrakt oryginalny)
W Polsce od dawna dłużnicy są górą nad wierzycielami. Tę sytuacje mogą zmienić biura informacji gospodarczej. W dziedzinie tej Polska na razie pozostaje daleko za Europą, lecz przystąpienie do Wspólnoty będzie musiało zmienić tę sytuację.
W prawie upadłościowym ustawodawca nie używa pojęcia wierzytelności upadłościowej ani wierzyciela upadłościowego. Wprowadził on jedynie ogólne pojęcia wierzytelności i wierzyciela, które czasami bliżej określa jako "wierzytelności przypadające od upadłego" (art.33 par.1) czy też "wierzyciel upadłego" (art.150). Z uwagi na to, że pojawia się w opracowaniach teoretycznych i judykaturze określenie "wierzyciele upadłościowi", dla zapewnienia poprawności metodologicznej warto spróbować określić zakres znaczeniowy tego pojęcia w języku prawniczym. Brak dokładnego określenia tego zakresu może prowadzić bowiem do nieścisłości sformułowań.
Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z 16.11.2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Wprowadziła ona m.in. szereg zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, w szczególności dotyczących rozliczeń z tytułu przeterminowanych wierzytelności (tzw. złych długów). Nowe rozwiązania dotyczą zarówno dłużnika, jak i wierzyciela, istotnie modyfikując dotychczasowe zasady rozliczeń. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie tych nowych rozwiązań.(fragment tekstu)
Chociaż tworzenie biur informacji gospodarczej, których zadaniem jest gromadzenie danych o niesolidnych firmach i klientach, jest możliwe od dwóch lat, do tej pory rozpoczęły działalność tylko cztery takie podmioty: Krajowy Rejestr Długów, KSV BIG, InFoScore BIG i Infomonitor BIG. Każdy BIG ma własną bazę danych - często dopiero skorzystanie ze wszystkich baz daje pełny obraz.
Artykuł omawia rynek wierzytelności oraz warunki jakie powinny być spełnione, aby rynek wierzytelności rozwijał się dalej.
Gama usług w zakresie windykacji należności jest w Polsce szeroka. W artykule omówiono działalność wywiadowni gospodarczych i agencji detektywistycznych.
Wejście w życie ustawy z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze skłania do przeglądu zagadnień wiążących się ze stosunkami pracy po ogłoszeniu upadłości pracodawcy. W związku z faktem, że ogłoszenie upadłości łączy się zwykle ze zwolnieniem pracowników zatrudnionych przez upadłego, priorytetowego znaczenia nabiera kwestia zaspokojenia wynagrodzeń pracowniczych i innych świadczeń majątkowych ze stosunku pracy, które nie zostały zrealizowane przed dniem ogłoszeniem upadłości bądź też wynikają z zatrudnienia kontynuowanego po tej dacie. W celu zaspokojenia wierzytelności ze stosunku pracy konieczne jest ich ustalenie, które następuje z uwzględnieniem specyfiki postępowania upadłościowego. Autor rozważa problematykę ustalenia wierzytelności pracowniczych na tle uregulowań ustawy z 28 lutego 2003 r. (fragment tekstu)
Ustawa uchwalona w 15.5.2015 r. Prawo restrukturyzacyjne zawiera 272 poprawki do Prawa upadłościowego i naprawczego, które od teraz będzie nazywane Prawem upadłościowym. Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza Prawa upadłościowego, które w nowym brzmieniu wejdzie w życie 1.1.2016 r. Prezentując nowe rozwiązania przede wszystkim podkreślono, iż w wyniku nowelizacji dochodzi do likwidacji dwóch opcji postępowania upadłościowego, które w myśl nowych przepisów zawsze będzie oznaczało likwidację majątku dłużnika. Ponadto autor zwraca uwagę na wiele zmian wprowadzonych w zakresie postępowania poprzedzającego ogłoszenie upadłości. Najistotniejszą zmianą w tym zakresie jest nowa definicja niewypłacalności, która jest wspierana przez domniemania prawne będące szczególnie użyteczne dla wierzycieli wnioskujących o ogłoszenie upadłości, którzy często nie mają wiedzy o sytuacji dłużnika. Autor podkreśla, iż nowelizacja wydłuża termin do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika. Autor opisuje również nową regulację dotycząca sposobu wynagradzania syndyka, które bardziej niż dotychczas będzie zależało od efektywności jego działań. Wskazano także na nowe rozwiązania w zakresie procedury zgłaszania wierzytelności do masy upadłości, które powinny przyspieszać ten etap postępowania upadłościowego. Ponadto zwrócono uwagę na nowe regulacje dotyczące podziału na kategorie wierzytelności znoszącą uprzywilejowanie należności publicznoprawnych.(abstrakt oryginalny)
Nabywanie wierzytelności w celu ich egzekucji z przejęciem ryzyka wypłacalności dłużników nie jest opodatkowane podatkiem VAT. Jest to usługa pośrednictwa finansowego, a nie faktoring. W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej, w jednej ze spółek zajmujących się pośrednictwem finansowym, przedstawiciele urzędu skarbowego stwierdzili, że podatnik w ewidencji sprzedaży i deklaracji VAT-7 wykazał mylnie sprzedaż zwolnioną z podatku od towarów i usług. (abstrakt oryginalny)
Odzyskiwanie wierzytelności od dłużnika mającego siedzibę poza granicami Polski nigdy nie było proste. Pytanie o skuteczność windykacji transgranicznej, zadawane przedstawicielom firm windykacyjnych, często pozostaje bez odpowiedzi. Te bowiem nie są zainteresowane ujawnianiem takich informacji. Tymczasem opóźnienia w płatności długów międzynarodowych w samej Unii Europejskiej osiągnęły takie rozmiary, że Bruksela uznała je za istotne zagrożenie dla istnienia małych i średnich przedsiębiorstw, a zatem za istotnie zwiększające ryzyko wzrostu bezrobocia na terenie UE. (abstrakt oryginalny)
W obliczu radykalnych zmian zachodzących w polskiej gospodarce rynkowej, postępującej globalizacji, przyspieszenia procesów gospodarczych, a co za tym idzie - wzrostu konkurencji i skali ryzyka związanego z działalnością wolnorynkowa, coraz większego znaczenia nabierają instrumenty mające na celu ochronę interesu ekonomicznego przedsiębiorstwa. Rozwój współpracy międzynarodowej stwarza nie tylko szanse i możliwości rozwoju polskiej przedsiębiorczości, ale również i zagrożenia wnikające w sferę działalności poszczególnych podmiotów gospodarczych, zakłócając i hamując ich prawidłowe funkcjonowanie z bankructwem włącznie. Przedkładany materiał prezentuje jedna z form zabezpieczenia wierzytelności handlowych przedsiębiorstwa w formie ubezpieczenia kredytu. (fragment tekstu)
Zmieniają się metody i narzędzia podnoszące skuteczność odzyskiwania długów Każda firma windykacyjna jest przede wszystkim wynagradzana za skuteczność. Do tego kluczowego parametru dochodzą inne, takie jak bezpieczeństwo i profesjonalizm obsługi, reklamacyjność, kompleksowość usługi. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu zostanie zaprezentowana propozycja procedury służącej skonstruowaniu portfela kredytów bankowych przeznaczonego do sekurytyzacji, dostosowana do polskich uwarunkowań. W procedurze tej jako główny wyznacznik selekcji kredytów przyjęto ryzyko kredytowe. Celem tworzonej procedury jest dokonanie takiej selekcji kredytów bankowych, aby możliwe było stworzenie portfela, który będzie można sekurytyzować i który będzie charakteryzował się pewnym – akceptowalnym przez bank poziomem ryzyka kredytowego oraz stopy zwrotu.
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.