Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 110

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Liability security
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł omawia zjawisko fikcyjnych bankructw (praktyka ta jest coraz częściej spotykana na polskim rynku) mających na celu oszukanie wierzycieli a także podaje najbardziej efektywne sposoby zabezpieczenia.
Celem niniejszego artykułu jest scharakteryzowanie regulacji hipotecznych ustanowionych w XIX w. na terenie Królestwa Polskiego. W publikacji zostanie przedstawiona geneza powstania hipoteki w starożytnych europejskich ustawodawstwach Rzymu i Grecji. Autorka pochyli się także nad instytucją hipoteki w wiekach średnich oraz przedstawi jedną ze słynniejszych ustaw w XVI wiecznej Europie - ustawę o ważności zapisów z 1588 r., będącą genezą podstawowych założeń prawa hipotecznego z XIX w.(abstrakt oryginalny)
Zaakceptowany przez bank weksel trasowany kontrahenta, potwierdzona akredytywa dokumentowa, gwarancja zapłaty banku zagranicznego – to podstawowe zabezpieczenia niwelujące ryzyko przy zawieraniu kontraktów zagranicznych. Zabezpieczanie płatności jest jednym z podstawowych wymogów biznesowych, a rola takich mechanizmów niepomiernie wzrasta przy podejmowaniu współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Nawet jeśli jednak przedsiębiorca stosuje takie zabezpieczenia, to i tak nie może być pewny swego – najważniejszą kwestią jest bowiem sprawdzenie wiarygodności banku, który ponosi odpowiedzialność za zapłatę. (abstrakt oryginalny)
Od 1 stycznia weszły w życie zmiany w ustawie – Ordynacja podatkowa. Zmieniono m.in. zasady i warunki przyjmowania zabezpieczenia bankowego przez organy skarbowe na poczet zadłużenia podatkowego podatników. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Gwarancje bankowe w obrocie gospodarczym
100%
Zawarcie klauzul w treści gwarancji bankowej daje znacznie wyższy komfort działania gwarantowi. Minimalizuje ryzyko błędnej interpretacji zapisów, ale również precyzyjnie określa, jakie warunki lub które okoliczności będą świadczyły na korzyść lub nie dla gwaranta i beneficjanta. Ustalenie wszystkich istotnych elementów nie powinno budzić wątpliwości co do zasadności wystąpienia roszczenia o zapłatę. Natomiast brak zastrzeżenia w gwarancji lub niewłaściwe stosowanie klauzul w stosunku do potrzeb skutkuje wzrostem ryzyka dla stron stosunku gwarantowania. (fragment artykułu)
7
Content available remote Rachunek powierniczy - niedoceniona forma zabezpieczenia obrotu handlowego
100%
W niniejszym artykule autor przedstawia materię funkcjonującego w polskim systemie prawnym rachunku powierniczego. We wstępie opisuje definicję rachunku bankowego sensu largo i jego rodzajów w myśl prawa bankowego, a w dalszej części przechodzi do szczegółowego opisu rachunku powierniczego. Przedmiotem rozważań są zabezpieczenia dotyczące rachunku powierniczego wynikające z prawa bankowego, a także zastosowania tego rachunku w polskim prawie. Autor przedstawia również wnioski de lege ferenda w zakresie opisywanej materii.(abstrakt oryginalny)
Autorka omawia sposoby stosowane w procesie ustalania wartości rynkowej nieruchomości. Pierwszy z nich to podejście porównawcze - wartość rynkową ustala się poprzez analizę cen nieruchomości porównywalnych, które były przedmiotem obrotu rynkowego. Drugi to podejście dochodowe - wartość rynkową ustala się poprzez określenie dochodu, jaki wyceniana nieruchomość przynosi właścicielowi lub może przynosić potencjalnemu nabywcy.
Przedsiębiorca prowadzący działalność handlową na zasadach kredytu kupieckiego powinien dokładnie zabezpieczyć swoje interesy jeszcze zanim wyda kontrahentowi towar lub zrealizuje na jego rzecz usługę. Biznesowa profilaktyka powinna rozpoczynać się już na etapie podejmowania decyzji o nawiązaniu współpracy z partnerem handlowym oraz sporządzania umowy sprzedaży, gwarantującej otrzymanie należności w terminie, lub ich skuteczne dochodzenie na drodze sądowej, w przypadku gdy kontrahent nie zrealizuje płatności.
Na rynku nieruchomości zawieranych jest coraz więcej transakcji kupna-sprzedaży domów czy mieszkań. Prowizje z nich często stanowią wierzytelność trudną do odzyskania. Rynek pośrednictwa w obrocie nieruchomościami przeżywa wielki rozkwit, bowiem wyrównywanie zaniżonych cen w stosunku do standardów obowiązujących w krajach unijnych wyraźnie wpłynęło na liczbę zawieranych każdego roku transakcji. Doświadczenia ostatnich miesięcy wskazują jednak, iż należne pośrednikom prowizje za doprowadzenie do sfinalizowania transakcji kupna lub sprzedaży nieruchomości często stanowią wierzytelność, która może być trudna do odzyskania. (abstrakt oryginalny)
Wraz z rozwojem rynku nieruchomości zmieniły się także sposoby wyceny. W artykule opisano trzy podejścia do wyceny: kosztowe, porównawcze i dochodowe. Odkąd nieruchomości stały się formą inwestycji, najważniejszym celem stało się określenie dochodów jakie dana nieruchomość przynosi obecnie i generować będzie w przyszłości.
W artykule zawarto rozważania na temat powodów braku zainteresowania w Polsce transakcjami sekurytyzacyjnymi. Wskazano na brak regulacji prawnych. Ustawa o sekurytyzacji utknęła w Sejmie.
Zwrócono uwagę na pilną konieczność wprowadzenia do polskiego systemu prawnego niezależnej od konkretnej wierzytelności formy prawno-rzeczowego zabezpieczenia wierzytelności, czyli tzw. długu gruntowego. Dług gruntowy jest ograniczonym prawem rzeczowym obciążającym nieruchomość, ustanawianym na rzecz oznaczonej osoby, zwanej "uprawnionym". W artykule omówiono możliwości jakie on daje oraz różnice między długiem gruntowym a hipoteką.
Celem artykułu jest: (1) próba oceny wartości rynkowej i wartości bankowo-hipotecznej na potrzeby zabezpieczenia wierzytelności, (2) upowszechnienie wyników rozważań teoretycznych i empirycznych nad możliwością stosowania innych sposobów wyrażania wartości długoterminowej, (3) wskazanie wartości długoterminowych, które nie działają procyklicznie, ale wysyłają sygnały ostrzegawcze, i które powinny zachęcić do ograniczenia akcji kredytowej, gdy ceny na rynkach są zawyżone, oraz do jej wzmożenia, gdy są zaniżone. W artykule testowano następujące hipotezy badawcze: H1: wartość rynkowa nieruchomości nie powinna stanowić samodzielnej podstawy zabezpieczenia wierzytelności kredytodawcy, lecz powinna pełnić funkcję kontrolną w ocenie aktywności rynku; H2: podstawą zabezpieczenia i ustalania wskaźnika LTV powinna być wartość długoterminowa; H3: przyjęcie wspólnej koncepcji wartości długoterminowej w Europie nie musi oznaczać przyjęcia jednej metodyki jej określania, która sprawdzi się we wszystkich krajach. Artykuł ma charakter przeglądowy. (abstrakt oryginalny)
Działalność kredytowa banku jest nieodłącznie związana z ryzykiem niemożności odzyskania powierzonych środków. Ryzyko to może być ograniczone przez system właściwie dobranych zabezpieczeń. Przedstawiono istotę i rodzaje zabezpieczeń wierzytelności oraz dokonano analizy stosowanych zabezpieczeń w wybranych bankach komercyjnych.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest kwestia intensywności ochrony interesów osoby, która weszła w stosunki zobowiązaniowe. Opisano instytucje wykorzystywane do zabezpieczenia wierzytelności, przy czym wątpliwości pojawiają się, gdy zabezpieczenia potęgują się w razie ogłoszenia upadłości dłużnika. Nie każde z przedsięwzięć gospodarczych kończy się sukcesem. Niejednokrotnie przedsiębiorca, z niezależnych powodów, nie jest w stanie zaspokoić swoich wierzycieli. Wierzyciele z kolei, mając świadomość ryzyka powiązanego z wejściem w zobowiązanie, zazwyczaj starają się o zabezpieczenia. W związku z tym warto zastanowić się, jak należy traktować zabezpieczenia w przypadku niewypłacalności dłużnika. W opracowaniu wskazano, że "samozabezpieczenia" wierzyciela - osobowe i rzeczowe - mają pierwszeństwo przed wierzycielami uzyskującymi pierwszeństwo wskutek ubezskutecznienia czynności dłużnika na podstawie przepisów o skardze pauliańskiej. Autor broni stanowiska, zgodnie z którym pierwszeństwo, o którym mowa w art. 532 k.c., nie jest pierwszeństwem bezwzględnym czy absolutnym. Problemy poruszone w opracowaniu są przedmiotem zainteresowania wielu przedstawicieli doktryny i sądów. Co więcej, w odniesieniu do ich treści Rzecznik Praw Obywatelskich sformułował pytania o ich zgodność z Konstytucją RP. Przyjęcie przez Polskę modelu gospodarki rynkowej sprawiło, że problematyka ta dotyczy nie tylko Polski. Dla obrony zapatrywania o pierwszeństwie zabezpieczenia podjętego przez wierzycieli przed pierwszeństwem, którego źródłem jest skarga pauliańska, zaprezentowano szereg argumentów, a dla wyeliminowania wątpliwości co do wzajemnego stosunku pierwszeństw do zaspokojenia wierzytelności sformułowano stosowny wniosek de lege ferenda. (abstrakt oryginalny)
Motivation: The paper refers to the issue of development of securitisation in Poland. Securitisation is a multipurpose financial technique commonly used in many countries, especially in those with highly developed capital markets. Such technique supports assets and liabilities management, transfers risks as well as leads to creation innovative, assets-based securities. As Polish financial institutions, especially banks, are facing new challenges related to regulatory capital, long-term financing, non-performing debts and taxation, we examine if securitisation may be developed and successfully used on Polish financial market. In the paper, we discuss the development securitisation in Poland, focusing on legal, financial and structural aspects. Aim: the aim of the paper is to evaluate the conditions of using and developing securitisation in Poland with regard to performing as well as non-performing assets. We also evaluate the role and significance of securitisation investment funds, i.e. special type of investment funds operating in Poland, which are evaluated as the most suitable SPVs for securitisation. Results: upon the research, we conclude that in Poland the most dynamically developing segment of securitisation is that based on non-performing debts, and its significance will be growing altogether with the growth and consolidation of Polish debt collection market. We also conclude that the major barrier related to development of this area of finance is a lack of precise legal and tax regulations. (original abstract)
W artykule poruszono problem zarządzania wierzytelnościami, które rozpatrywane są z punktu widzenia regulacji postępowania upadłościowego, obejmującego likwidację majątku, postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu oraz naprawczego. Przedstawiono ogólne założenia Ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym, rolę organów wierzycieli w postępowaniu upadłościowym, cele sporządzenia listy wierzytelności oraz pozycję wierzyciela w postępowaniu naprawczym.
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na następujące pytania: po pierwsze, czy zastaw stanowi dostępną i korzystną dla dłużnika będącego producentem rolnym formę zabezpieczenia wierzytelności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej, po drugie zaś, czy stanowi on skuteczny środek uzyskania świadczenia dla wierzyciela. Analizie poddane zostały trzy rodzaje zastawu: uregulowany przepisami art. 306-335 k.c. zastaw zwykły, zastaw rejestrowy oraz zastaw ustawowy związany z dzierżawą gruntów rolnych (art. 701 k.c.). W artykule przedstawiono m.in. problematykę zakresu podmiotowego i przedmiotowego ustanowienia zastawu, a także zagadnienie uzyskania świadczenia zabezpieczonego zastawem. Autorki dochodzą m.in. do wniosku, że bezsprzecznie zastaw rejestrowy jest zabezpieczeniem korzystniejszym niż zastaw zwykły, zarówno dla zastawnika, jak i dla zastawcy. W pełni zasadne wydaje się wysunięcie postulatów zmiany niektórych przepisów ustawy o zastawie rejestrowym. (abstrakt oryginalny))
Artykuł obejmuje analizę wybranych problemów kaucji w umowie leasingu lokalu na gruncie art. 6 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Wstępne badania koncentrują się na pojęciu i celu kaucji. Zagadnienie kluczowe stanowi rozważenie podstaw stosowania powyższego aktu prawnego do umowy leasingu lokalu. Autorka przyjęła tezę o jego zastosowaniu, za czym przemawia zarówno wykładnia językowa, systemowa, jak i celowościowa. Kwestię podstawową stanowi też ustalenie charakteru prawnego instytucji kaucji. Prawidłowe jego określenie powoduje znaczące konsekwencje prawne dla stron umowy leasingu. Jest to zagadnienie wielopłaszczyznowe, które powinno być rozpatrywane w odniesieniu do konkretnego przypadku. Niewątpliwie kaucja stanowi rodzaj zabezpieczenia wierzytelności o charakterze rzeczowym, a jej zapłata - warunek zawieszający zawarcie umowy leasingu. Rozważaniom poddano również unormowania dotyczące przedmiotu zabezpieczenia kaucji oraz zakazów co do jej pobierania. Ze względu na właściwość (naturę) stosunku leasingu znajdują one zastosowanie do umowy leasingu lokalu z istotnymi modyfikacjami. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.