Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 217

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Liberalizm
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
1
Content available remote Problem wolnego rynku w liberalizmie Johna Stuarta Milla
100%
Nazwisko Johna Stuarta Milla nierozerwalnie łączy się z ideologią i doktryną liberalizmu. Omawiany myśliciel był wielkim zwolennikiem wolności myśli i słowa, o czym świadczą jego wypowiedzi zaprezentowane w niniejszym artykule. W swoich rozważaniach na temat pozycji jednostki w państwie zajmował się on także kwestią liberalizmu gospodarczego, a jego leseferystyczne poglądy do dnia dzisiejszego chętnie cytowane są przez admiratorów wolnego rynku. J.S. Mill nie był zwolennikiem wolnego rynku rozumianego w sposób "czysty", ponieważ dopuszczał m.in. państwowe szkolnictwo. W związku z powyższym kluczową kwestią pojawiającą się w jego leseferystycznej filozofii jest dopuszczenie elementów interwencjonizmu państwowego w obszar zarezerwowany (przez wielu historycznych i współczesnych liberałów) dla wolnego rynku. Podstawowy problem pojawiający się w niniejszych rozważaniach dotyczy próby odpowiedzi na pytanie, od kiedy i czy w ogóle możemy mówić o negacji wolnego rynku w filozofii J.S. Milla? Czy jakikolwiek interwencjonizm państwowy jest już jego negacją?(abstrakt oryginalny)
Warto przypomnieć kilka podstawowych prawd liberalizmu, gdyż nie ulega wątpliwości, że to właśnie ideały wolności zdominowały rozwój społeczny, gospodarczy I polityczny ostatnich czterech wieków naszej historii, a niewątpliwie także będą znaczące w przyszłości. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania są dwie, zasadniczo rozbieżne konceptualizacje "kapitału społecznego", funkcjonujące w literaturze przedmiotu - jedna nawiązuje głównie do definicji sformułowanej przez Jamesa Colemana, druga natomiast do dorobku Roberta Putmana. (fragment tekstu)
The present paper explores how political thinking in Poland changed after the election campaigns (general and presidential) of 2015. Its main goal is to determine what the current developments mean for the future of democracy in Poland. Will Poland face a new wave of autocratization - similar to Pilsudski's one? The paper is based on empirical research conducted during the last presidential and general elections in Poland. An e-survey covering 10,000 respondents was conducted, out of whom over 4,000 left their data for further analysis. The main aim of the study was to find a connection between patterns of political thinking and electoral behavior, demonstrating a link between one's set of political values and one's voting decisions. The ruling party in Poland openly refers to esthetics and rhetoric of an authoritarian regime introduced by Piłsudski. Its election slogan: "A good change" has been treated as reference to the interwar concept of "sanacja" driven from the Latin term "sanatio" which means to cleanse or to heal. The main goal of the Sanacja political group was to amend the then parliamentary democracy, which they believed was corrupt and inefficient. The authors of the paper try to present recent patterns and changes in the electorate. In its summary, the paper includes some predictions for the future of the Polish democracy, based on empirical data and observed actions of the ruling party. (original abstract)
6
Content available remote Użytecznosć w systemie etyki Johna Stuarta Milla
100%
System etyki Johna Stuarta Milla, określany mianem utylitaryzmu, miał służyć dobrobytowi społecznemu. Najwyższym celem moralnym zachowania jednostki była użyteczność, utożsamiana z przyjemnością i szczęściem. Jednostka dążąc do własnego dobrobytu, mimochodem pomnażała dobrobyt społeczny. Źródłem szczęścia nie była konsumpcja dóbr, ale rozwój intelektualny. Teza Milla do dziś zachowała aktualność. Celem artykułu jest przedstawienie zasad etyki utylitarystycznej J.S. Milla i metod pomnażania dobrobytu, i skonfrontowanie ich z obecnie obowiązującymi.(fragment tekstu)
7
Content available remote Liberalizacja polityki handlowej UE a zmiany w handlu towarami
100%
Polityka handlowa Unii Europejskiej od wielu lat podlega zmianom, które z jednej strony inicjowane są przez samą Unię, jak np. nowe porozumienia handlowe, z drugiej zaś związane są z uczestnictwem w systemie multilateralnym. Polityka zarówno konwencyjna, jak i autonomiczna dąży do liberalizacji obrotów handlowych, choć ta ostatnia może być traktowana jako przejaw dyskryminacji w kontekście tworzonych przez Unię stref wolnego handlu, będących odstępstwem od klauzuli największego uprzywilejowania. Zmiany w polityce handlowej Unii Europejskiej w ostatnich latach są wyraźnie widoczne. Unia odchodzi od rozwiązań wielostronnych na rzecz bilateralnych. Podejmowane działania mają na celu utrzymanie dotychczasowej dominującej roli na rynku światowym, jednak ich ogólny efekt, w związku z dość długim czasem oczekiwania na rezultaty, może uwidocznić się dopiero w perspektywie kilkuletniej. W artykule przeanalizowane zostaną dane statystyczne obejmujące handel towarami UE z jej partnerami handlowymi oraz unijne dokumenty dotyczące zagranicznej polityki handlowej.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęty zostatał problem ewolucji społecznej nauki Kościoła Katolickiego pod kątem akceptacji idei liberalizmu klasycznego. Za punkt odniesienia przyjęto stosunek do pojęcia wolnego rynku, jako głównego wyznacznika tradycyjnie ujmowanego liberalizmu. Do analizy wybrane zostały encykliki papieskie, będące częścią oficjalnego Urzędu Nauczycielskiego, począwszy od Rerum Novarum Leona XIII, a skończywszy na Centisimus Anno Jana Pawła II. Jak wynika z przeprowadzonych badań, spadła akceptacja dla poglądów tradycyjnie uważanych za liberalne - wolności i odpowiedzialności osobistej, idei wolnorynkowych, a nacisk przesunął się w kierunku akceptacji ingerencji państwa w życie obywateli. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie "rozmywania" pojęcia wolnego rynku.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Czy istnieje ekonomia kapitalizmu?
100%
Cel - Artykuł ma za zadanie pokazać, że znacząca część myśli ekonomicznej, która nie została włączona w główny nurt teorii ekonomii, swój rozwój zawdzięcza refleksji nad różnymi konfiguracjami kapitalizmu. Opis - W pierwszej części opracowania wyjaśnia, że w świetle dzieł wybitnych myślicieli na zachodzie Europy utożsamianie kapitalizmu z rynkiem wypada jak daleko idące uproszczenie, a zatem ekonomia oparta na konstrukcie rynku nie jest tym samym co ekonomia kapitalizmu. W drugiej części odwołano się do przykładów "nieortodoksyjnej" myśli po to, aby zaakcentować zbieżność dwóch procesów: rozwoju kapitalizmu i rozwoju myślenia o nim. Przykłady wykorzystane pochodzą z okresu intelektualnego rozrachunku w czasie i bezpośrednio po II wojnie światowej, kiedy ukazały się książki F.A. von Hayeka, K. Polanyi'ego i W. Euckena do dziś oferujące punkty odniesienia w debatach tych, którzy chcą zrozumieć kapitalizm. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote The Economic Function of The State
75%
The debate over the role of the state in the economy reaches the times when the science of economics has emerged. While the economic activities of the state are inevitable especially in times of crisis, these activities have always been criticized in terms of side effects other than affecting the crisis. This study examines the work done in the literature in terms of public sector size and the failures in economic activities. The reasons for the economic borders of the state, especially under the view of the liberal state, are the most prominent points in the study. (original abstract)
Chiński rynek pracy - podobnie jak cała gospodarka Państwa Środka - przechodzi od 1978 roku zmasowane reformy gospodarcze w kierunku liberalizacji. Jest przy tym podstawowym filarem utrzymania w kolejnych latach tempa wzrostu gospodarczego Chin. Wśród licznych bowiem czynników konkurencyjności gospodarki chińskiej na pierwszym miejscu wymienia się właśnie bogate zasoby siły roboczej, a dopiero w dalszej kolejności - potężny strumień napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, wysoki poziom oszczędności czy też potężny rynek wewnętrzny. Nie można zatem budować "potęgi" gospodarczej bez reform rynku pracy. Celem artykułu jest w szczególności analiza funkcjonowania głównych elementów rynku pracy w Chinach w warunkach postępującej liberalizacji w latach 1978-2010. Artykuł składa się z dwóch zasadniczych części: pierwsza dotyczy zachodzących reform gospodarczych, a w szczególności tych dotyczących rynku pracy, a druga - analizy podstawowych wskaźników chińskiego rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Albert Jay Nock (1870-1945) był wybitnym publicystą pierwszej połowy XX w., zaliczanym do pierwszego pokolenia przedstawicieli libertarianizmu. Celem niniejszego artykułu jest odnalezienie odpowiedzi na pytanie: Komu - według Nocka - służy prawo? Kluczowym elementem w przedstawionym wywodzie jest wewnętrzna dychotomia pojęcia prawa, które nie tylko może być postrzegane przez pryzmat paradygmatu pozytywistyczno-prawnego, lecz także stanowi filar koncepcji jusnaturalistycznej. Aby uporządkować przedmiot zakresu badań, posłużono się tezą, według której w doktrynie Nocka istnienie biegunowo odmiennej oceny natury człowieka i jego indywidualnych celów od charakteru funkcjonowania państwa pozwala wykazać dychotomię dwóch przeciwstawnych porządków prawnych, które służą dobru odmiennych podmiotów (jednostki i państwa). W celu usystematyzowania wywodu w pierwszej kolejności przedstawiono koncepcję jednostki i jej relacji z państwem, a następnie omówiono dychotomię rządu i państwa, co finalnie pozwoliło na poddanie analizie relacji zachodzących pomiędzy prawem naturalnym a prawem pozytywnym. (abstrakt oryginalny)
Tytułowy paradoks regulacyjny odnosi się do towarzyszącego liberalizacji sektorów sieciowych zjawiska instytucjonalizacji regulacji, tj. powstawania wyspecjalizowanych organów sektorowej regulacji. Podważa ono bowiem nie tylko tradycyjną dla ekonomii konwencję przeciwstawiania rynku administracyjnej regulacji, ale także zaskakuje, jeśli uwzględnić, że głęboka krytyka tego rozwiązania regulacyjnego w USA stanowiła podstawową przesłankę do rozpoczęcia procesów liberalizacji regulowanych sektorów. W artykule dokonano przeglądu najważniejszych kierunków krytyki regulacji zinstytucjonalizowanej oraz omówiono doświadczenia związane z uruchamianiem w sektorach sieciowych mechanizmów konkurencji oraz nowoczesnej regulacji, posiadającej zdolność kreowania silnych bodźców stymulujących proefektywne zachowania regulowanych przedsiębiorstw. Doświadczenia te wskazują, dlaczego zinstytucjonalizowaną regulację traktuje się obecnie jako warunek powodzenia rynkowej transformacji sektorów sieciowych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Current Re-Shaping of International Business
75%
W podjętej pracy badawczej autor skoncentrował się na analizie obecnych zmian kształtu biznesu międzynarodowego. Stosownie do postępu technicznego i wzrostu gospodarczego powiązania między poszczególnymi państwami, uczestnikami gospodarki światowej, wpływające na korzyści będące rezultatem zliberalizowanego handlu międzynarodowego i swobodnego przepływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, stają się wyższe nie tylko dla państw wysoko uprzemysłowionych, ale także dla tak zwanych rynków wschodzących, to jest państw znajdujących się w fazie przyspieszonego rozwoju. Należy zaznaczyć, że prowadzi to do potrzeby ukształtowania się nowego podejścia do współpracy handlowej w świetle sił, które obecnie zmieniają kształt biznesu międzynarodowego. Sugeruje to, że aktualny wielostronny system handlowy powinien dostosowywać się do dynamiki rozwojowej handlu międzynarodowego i do otoczenia handlowego. Kluczem do dynamiki rozwoju współczesnego handlu międzynarodowego w ramach szerokiego kontekstu społeczno-ekonomicznego jest przede wszystkim wzrost globalnego łańcucha dostaw i ogólne przesunięcie się strumienia handlowego z Zachodu w kierunku Azji. Biorąc pod uwagę ważność i innowacyjność podjętego badania naukowego, należy wskazać przedstawienie nowych modeli zagranicznej polityki handlowej i interesów handlowych poszczególnych państw. Warto przede wszystkim podkreślić, że w nowym ujęciu teoretycznym w zapotrzebowaniu na rodzaj prowadzonej polityki handlowej bardzo ważny jest czynnik specyficzny. Słabe wyodrębnienie czynnika specyficznego oznacza, że czynniki przynoszące dochód pojawiają się w gospodarce regionalnej. Z drugiej jednak strony, niektóre czynniki można wyodrębnić na podstawie ich aktualnego działania, zatem czynniki przynoszące dochód nie ujawniają się tylko w regionach, lecz w odpowiednich gałęziach przemysłu. Celem głównym pracy jest szeroka analiza modeli zagranicznej polityki handlowej, interesów handlowych wskazanych przez orientację eksportową i "wrażliwość" importową, presji protekcjonistycznych w różnych systemach politycznych i w różnych rodzajach reżimów autorytarnych, poziomu presji protekcjonistycznych, ilościowego wzrostu nowych polityk w stosunkach między Północą i Południem, na przykład tendencji bilateralnych. Należy przy tym równocześnie podkreślić, że wolny handel sam w sobie nie jest odpowiedzialny za wzrost gospodarczy, lecz decydujące znaczenie ma stabilizacja makroekonomiczna i wzrost inwestycji(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Kant a liberalism
75%
Głównym celem artykułu jest analiza społeczno-politycznego aspektu filozofii Immanuela Kanta. Analiza ta ujęta jest w kontekście nowożytnej, liberalnej krytyki archetypu sokratyczno-chrześcijańkiego. Autor ukazuje stanowisko Kanta jako próbę swoistego "pogodzenia" głównych idei liberalizmu - idea Kartezjańskiego Cogito, idea wolnego rynku, oraz naczelnych wątków filozofii Platona - obiektywny status Dobra i Sprawiedliwości. Konsekwencją tego zabiegu jest wypracowanie przez niemieckiego filozofa "drogi pośredniej", stanowiącej fundament koncepcji socjaldemokracji, klasycznej i współczesnej. (abstrakt oryginalny)
In the present paper, I develop further my original argument for extending the Blockian Proviso to landlocked property. I use Walter Block's newest rejoinder as an opportunity to generalize my case for necessity easements. I argue that in order to attenuate various conflicts of rights, libertarianism should interpret its thesis that property rights are absolute in a less demanding way. (original abstract)
18
Content available remote Byron's Politics in "The Giaour": A Socio-Political Speculation
75%
Historically, Europe was fearful of the remarkably swift expansion of the Ottoman Empire in the 16th century. And it was not until the middle of the 18th century that the brutal struggle between Europeans and Turks ended; but the West then still situated Turkey in an indelible, despotic frame despite the fact that some scholars instigated an interest in Oriental culture. Western literature had for centuries portrayed the East in an aggressive and bigoted manner; this hostile perception distanced the West from the Orient. A new political situation prevailed as the West began a political propaganda to dominate the weak East; that political and even literary propaganda was the main thrust for the Western colonial ambitions. Several British men of letters directly or indirectly contributed to this propaganda during the 18th and 19th centuries, but not Lord Byron, who used his Oriental tales, and specifically "The Giaour," to broaden his political horizon in order to re-evaluate both state and global affairs and to reveal to Eastern and Western readers his impartial stance towards European and Turkish policies. In this work, I contend that Byron's political ideology was prompted by not only an idealistic Romantic spirit but also by a realistic one, as well. And although "The Giaour" is political par excellence, yet it does not reveal any colonial, imperial schemes, contrary to what a number of critics think. Peter Cochran believes that "The Giaour" is "... a metaphor for western imperialist expansion into and forcible domination of eastern countries" (Cochran Byron and Orientalism 2), while deceitfully supporting nations desiring autonomy in the Occident. Cochran discerns in Byron's tale the Western longing for subjugating and governing the East. This study, however, proves that Byron's 1st Oriental tale after his return from his 1st Oriental tour is emblematic of his concern with liberalism and with admiration for the East, thus deviating from the popular imperialism that existed at the time. (original abstract)
W ramach dyskusji o turbulencjach na rynkach dochodzi do sporów o fundamentalne kwestie, takie jak idea liberalizmu. Celem artykułu jest syntetyczne zaprezentowanie ewolucji poglądów liberalnych zarówno na gruncie ekonomii jako nauki, jak i -w odniesieniu do czasów współczesnych - w praktyce gospodarczej. Autor poprzez analizę historyczną starał się pokazać, że liberalizmu nie można utożsamiać z neoliberalizmem. Nie można także, krytykując ład gospodarczy oparty na założeniach neoliberalizmu, odrzucać samej idei wolności w sferze gospodarczej, która stanowi istotę liberalizmu. Pytanie o przyszłość liberalizmu w sferze ekonomicznej powinno więc nie tyle brzmieć, czy gospodarka powinna być liberalna, ale jak liberalna, po to, by respektować podstawową ideę wolności i równocześnie chronić ją przed wykorzystywaniem przez część podmiotów do realizacji interesu własnego kosztem interesów pozostałych uczestników rynku. Wolny rynek w dzisiejszych czasach nie może być rynkiem nieregulowanym, co nie znaczy, że ma być rynkiem podporządkowanym państwu. (abstrakt oryginalny)
W krótkim artykule nie sposób ani postawić wszystkich istotnych pytań związanych z liberalizmem w Polsce, ani tym bardziej udzielić na nie gruntownych odpowiedzi. Można jednak przynajmniej zasygnalizować niektóre jego problemy - takie jak przebijanie się z trudem jego sztandarowych idei i postulatów do świadomości Polaków czy natrafianie na mur niechęci, niezrozumienia i łączenia go z tym, czym ani nie był w przeszłości, ani obecnie nie jest. Moim zdaniem, liberalizm nie był, nie jest i być nie musi zagrożeniem dla tego świata, który stanowi o zachowaniu przez naród jego tożsamości. Jest to najogólniejsza z tez formułowanych w tym artykule. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.