Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Liberalizm społeczno-ekonomiczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zarówno w Polsce jak w Czechach neoliberałowie niedoceniają wagi polityki społecznej w okresie transformacji gospodarczej. W Polsce neoliberałowie pozwolili na rozpad sieci opieki społecznej i w konsekwencji przepadli w wyborach. Z kolei w Czechach polityka społeczna pozostała w rękach socjaldemokratów i przywódców związkowych, których ostrożna przebudowa systemu w znacznym stopniu podtrzymała poparcie dla reform.
Celem polityki ekonomicznej prowadzonej przez państwo była ochrona rodzimej produkcji, udzielanie subwencji, nadawanie przywilejów i nakładanie ceł ochronnych, skutkiem zaś tej polityki miał być bilans bardziej korzystny dla narodu. Say szczegółowej analizie poddał znaczenie bilansu handlowego. Zauważył, że w efekcie wymiany międzynarodowej jedna wartość zostaje eksportowana, a inna powraca do kraju. Kupcy, dokonując wyboru towaru, którym handlują, kierują się rozsądkiem i opłacalnością stąd wybierają towary gwarantujące osiągnięcie największych zysków, czyli takich, które będą miały największą wartość (fragment tekstu)
Artykuł zawiera analizę relacji zachodzących między przedsiębiorstwami a środowiskiem społeczno-politycznym. Autor w swojej pracy próbuje przedstawić poglądy zarówno konserwatywne jak i liberalne na temat roli społeczno-politycznej wolnorynkowych przedsiębiorstw. Nakreśla możliwości efektywnego oddziaływania przedsiębiorstw w dziedzinie kultury, spraw społecznych, technologii i polityce.
Autor opisuje sylwetkę Adama Heydla - wiodącego przedstawiciela "Szkoły Krakowskiej". Przedstawia działalność dziennikarską Adama Heydla, oraz omawia niektóre jego publikacje zamieszczone w czasopismach okresu międzywojennego.
5
Content available remote Liberalizm klasyczny - geneza i założenia
75%
Celem artykułu jest syntetyczna prezentacja genezy i istoty liberalizmu klasycznego, który często jest utożsamiany z osiemnastowiecznym liberalizmem ekonomicznym. W pierwszej części artykułu przedstawiono genezę pojęcia liberalizm, podjęto próbę wyjaśnienia znaczenia liberalizm klasyczny, a także wskazano najważniejsze postaci, których poglądy zdeterminowały kształtowanie tej ideologii. W drugiej części zaprezentowano fundamentalne kategorie pojęciowe konstytuujące założenia klasycznego liberalizmu. Obszar badawczy dotyczący historii myśli ekonomicznej i teorii ekonomii zdeterminował metodę badawczą tj. metodę badań literaturowych, metodę analizy oraz metodę opisową. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzone w 1999 roku trzy spośród "czterech wielkich reform" (ubezpieczenia społeczne, ochrona zdrowia i edukacja) miały składać się na kompleksową przebudowę polskiego państwa opiekuńczego. Po kilku latach doświadczeń staje się jasne, że skutki zrealizowanych reform zasadniczo odbiegają od oczekiwwań - zauważa autor. Najbardziej widoczne jest to w odniesieniu do do zmian w ochronie zdrowia, której fiasko wynika z procesu wyboru koncepcji reformy i jej chaotycznej korekty.
Autor skoncentrował rozważania wokół pojęcia rozwoju idei twórczych w warunkach gospodarki rynkowej nawiązując do klasycznej myśli filozoficznej. Rozwijająca się od Locke'a i Milla etyka demokratyczna wskazuje na istnienie obszarów, w których jednostka posiada większy zakres praw do dysponowania określonym dobrem niż rządzący i do głoszenia swoich racji ze względu na fakt bycia istotą ludzką. W tym kontekście rozwój to możliwość prowadzenia indywidualnej działalności.
Artykuł o badaniach związanych z określeniem wpływu demokratyzacji na ekonomikę krajów słabo rozwiniętych i rozwijających się. Zamieszczono opis najnowszych badań, jakie przeprowadzili D.Rodrik i R.Wacziarg, poświęconych relacjom między przechodzeniem do demokracji a wzrostem gospodarczym.
9
Content available remote Kryzys światowego ładu liberalnego : jego natura i znaczenie dla Polski
63%
W niniejszym tekście chcemy postawić pytanie, jaki jest charakter kryzysu zachodniego ładu liberalnego na świecie i jak wpływa on na sytuację Polski w Europie i na świecie. Czy Rzeczpospolita jest w jakimkolwiek stopniu przedmiotem tego kryzysu, a jeśli tak, to w jakim? Nie ulega wątpliwości, że po 1989 r. oraz upadku Związku Sowieckiego Polska i cały region Europy Środkowej stały się beneficjentami ekspansji liberalnego internacjonalizmu. Koniec zimnej wojny i triumf ładu liberalnego stanowi więc dla nich ważną historyczną cezurę. Ilya Prizel zauważa, że podobnie jak po roku 1918 r. od samego początku po 1989 polska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa była silnie determinowana poczuciem geopolitycznego dylematu dużego kraju Europy Środkowej położonego między siłami Zachodu i Wschodu, przy czym w obliczu końca zimnej wojny Zachód był przedmiotem zachwytu i admiracji, a Wschód - źródłem lęku. Stąd też aksjomat wyjścia z szarej strefy pozimnowojennej geopolityki i jednoznacznego określenia miejsca Polski w nowym porządku. Zaowocował on wejściem do dwóch najważniejszych struktur, na których opierał się powojenny zachodni internacjonalizm - NATO i Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Praca tymczasowa w Polsce jest wciąż uznawana za nietypową i raczej okazjonalną formę zatrudninia. Krajowe przepisy uniemożliwiają dłuższy okres pozostawania pracownika tymczasowego do dyspozycji jednego pracodawcy- użytkownika. Dla wielu przedsiębiorstw to dwunastoiesięczne ograniczenie jest często powodem rezygnacji z takiej formy pracy. Czy polskie prawo jest zbyt restrykcyjne w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej? Jak kwestei pracy tymczasowej są regulowane w liberalnej pod tym względem Wielkiej Brytanii?
Autorki przypominają, że z globalizacją i globalnym pozyskiwaniem zasobów wiążą się określone korzyści społeczno-gospodarcze. Wraz z napływem kapitału niejednokrotnie zwiększa się dostępność do różnego typu dóbr i usług w krajach goszczących poprawiając w ten sposób warunki życia ludności. Globalnemu pozyskiwaniu zasobów towarzyszy międzynarodowy przepływ idei i wiedzy, a także nie tylko negatywne, ale też pozytywne zmiany w kulturze, w wartościach społecznych i środowisku. Te powiązania są zdaniem autorek łatwe do uchwycenia, gdy przedsiębiorstwo prowadzi swą działalność w warunkach pełnej „jawności" społecznej. Jednakże wdrożeniu zasad społecznej odpowiedzialności nie zawsze towarzyszy taka „jawność" działalności przedsiębiorstwa z jaką łączyli nadzieję zwolennicy tej koncepcji.
W Europie nauka o przedsiębiorstwie zaczęła się rozwijać już z końcem XVIII wieku. Rozwój ten postępował dwoma nurtami: merkantylistycznym oraz kupieckim. Z końcem wieku XVIII merkantylizm upadł i zastąpiony został liberalnym systemem myślenia, który odrzucał wszelką państwową regulację stosunków gospodarczych.
W historii myśli ludzkiej występowały różne formy liberalizmu, pokrewne, ale i rozbieżne, toteż przed wyjaśnieniem osobliwości liberalizmu Quesnaya należy określić ogólne ramy, porządkujące te doktryny. Najczęściej liberalizmowi przypisuje się zespół cech, wśród których poczesne miejsce zajmują, racjonalistyczna i indywidualistyczna koncepcja człowieka, atomistyczna koncepcja społeczeństwa, zasada nienaruszalności własności prywatnej, postulat wolnej konkurencji i ograniczenie funkcji państwa, wiara w harmonię interesów osobistych i działań żywiołowych oraz wiara w postęp. Liberalizm François'a Quesnaya w XVIII w. wyraźnie akcentował racjonalizm i indywidualizm w filozofii społecznej i ta cecha zaciążyła na francuskiej tradycji liberalizmu. W wieku oświecenia zasady liberalizmu rozwijali intelektualiści skupieni wokół Encyklopedii i nie tylko, w szerokim zakresie podejmujący zagadnienia społeczne, czyniąc punktem wyjścia - metodę, wzorem - nauki przyrodnicze, a to związaniem głównych zagadnień o charakterze praktycznym - cel. Celem niniejszego tekstu jest przedstawienie filozoficznej genezy wybranych pojęć liberalizmu, takich jak indywidualizm i racjonalizm oraz ich implikacji w systemie społeczno-ekonomicznym François'a Quesnaya. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu są poglądy ekonomiczne przedstawiciela Krakowskiej Szkoły ekonomii Ferdynanda Zweiga, a także jego prace z zakresu socjologii.
Autorzy przedstawili rozwój neoliberalnej myśli ekonomicznej i związanej z nią świadomości społecznej przez ostatnie półtora wieku, od liberalnych poglądów Smitha, poprzez różnego rodzaju i w różnym stopniu zrealizowane programy naprawy stosunków społeczno-gospodarczych, aż do powrotu ku porządkowi naturalnemu.
Sukcesom transformacji w Polsce towarzyszą zjawiska negatywne. Wystąpiły one z większą intensywnością niż w innych krajach regionu. W perspektywie ekonomii porównawczej, współczesny polski ład społeczno-ekonomiczny cechują następujące zjawiska: 1) masowe i długotrwałe bezrobocie; 2) niska stopa zatrudnienia; 3) duży zakres ubóstwa; 4) wysoka liczba bezdomnych oraz niedożywionych dzieci; 5) duże i rosnące rozpiętości płac i dochodów rodzące niebezpieczeństwo oligarchizacji demokracji; 6) złe warunki pracy; 7) zanik związków zawodowych niemal nieistniejących w sektorze prywatnym; 8) kryzys państwa opiekuńczego; 9) prywatyzacyjna praktyka sprzeczna z wymogami dystrybutywnej sprawiedliwości. Ten ład społeczno-ekonomiczny jest rezultatem konserwatywnej, neoliberalnej polityki, która w Polsce jest całkowicie bezzasadnie utożsamiana z liberalizmem w ogóle. Artykuł poświecony jest próbie rewindykacji tych nurtów liberalnych, które są otwarte na problematykę pełnego zatrudnienia, socjalnego bezpieczeństwa, demokracji właścicielskiej, egalitaryzmu i dystrybutywnej sprawiedliwości. (abstrakt oryginalny)
Autorka zaprezentowała model społeczej gospodarki rynkowej w koncepcji twórców i przedstawiła skutki złamania jej zasad: politycznego podziału i politycznego porządku po zjednoczeniu Niemiec. Następnie ustosunkowała się do lansowanej w Polsce koncepcji kapitalizmu społeczego prorodzinnego.
Wielka przemiana w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej na przełomie lat 80. i 90. musiała stanowić źródło ogromnej satysfakcji dla Friedricha von Hayeka. Powtarzał on stale, że system rynkowy jest nie tylko wydajny ekonomicznie, jest jedynym także systemem gwarantującym wolność i sprawiedliwość oraz sprzyja rozwojowi pokojowych i przyjaznych stosunków między ludźmi i narodami. Paradoks polega jednak na tym, że gdy empiryczne potwierdzenie znalazła teza. iż racjonalne gospodarowanie bez rynku jest niemożliwe, ujawniły się słabości doktryny autora tej przepowiedni i stopniowo gasł entuzjazm dla jego idei. (fragment tekstu)
19
Content available remote Ideové východiská zelenej politiky
51%
This article provides insight at so-called view green (environmental) policy and its various ideological backgrounds, as they were during the development of environmental policy since its inception settled and subsequently formulated historically one of the world's most successful political parties based on environmental policy, the German Die Grünen (Greens) in the '70s 20th century and then extended at the Green Committees of Correspondence in the USA in 1984. For the ideological assumptions are considered Ecological thinking, Social justice, Participatory democracy, Nonviolence, Decentralization, Community-oriented economy, Post-patriarchal values (feminism), Respect for diversity, Global responsibility and Focus on the future. (original abstract)
W artykule autor podejmuje próbę odniesienia poglądów polskich ekonomistów o transformacji gospodarki do współczesnych wzorców zachodniej myśli ekonomicznej. Poza schematami klasyfikacji używanymi w ekonomii akademickiej, zarówno w głównym nurcie jak i podejściach alternatywnych, zostały również użyte jako wzorzec odniesienia schematy z nauk politycznych i okresu ekonomii reform lat 70-tych i 80-tych. Została też dołączona charakterystyka filozofii ekonomicznej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Trochę miejsca poświęcono analizie trudności związanych ze zdefiniowaniem wpływu zachodnich koncepcji na proces stabilizacji i reformy systemowe. Podjęto także formalną identyfikację problemów neoliberalnych w programie Balcerowicza.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.