Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Liberalne partie polityczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejsze opracowanie ma na celu charakterystykę organizacyjną oraz programową Unii Polityki Realnej – jednej z najstarszych istniejących partii politycznych w Polsce. Pomimo że jej siła realnego oddziaływania na politykę w Polsce po 1989 r. była raczej znikoma, o znaczeniu tej partii jako jednego z głównych reprezentantów nurtu liberalno-konserwatywnego świadczy m.in. trwałość (jak na polskie realia) szyldu partyjnego, niezmienność podstawowych tez programowych oraz wyrazistość ideowa założyciela i wieloletniego przewodniczącego partii – Janusza Korwin-Mikkego. (fragment tekstu)
Niejednokrotnie zwraca się uwagę na nadzwyczajną różnorodność związków zawodowych, na różnice w liczebności członków, stopniu zorganizowania, formie organizacyjnej, na różnice w stosunkach z pracodawcami, w zachowaniach strajkowych, w stosunku do partii politycznych i organów państwa. Różnice w działaniach i strukturze związków zawodowych pozostają naturalnie w związku ze zróżnicowaniem politycznego i społecznego środowiska, przejawiają się one nie tylko w teraźniejszości, lecz także w przeszłości. To znaczy, różnice te są między innymi uwarunkowane przez historię.
W artykule omówiono miejsce i rolę liberalizmu w polskiej polityce. Przedstawiono wzajemny stosunek liberalizmu i lewicowości oraz wskazano możliwą płaszczyznę współpracy między tymi projektami społeczno-politycznymi.
Pogłębiające się procesy integracyjne, zachodzące w Europie Zachodniej nakłoniły liderów europejskich partii politycznych do wypracowania nowego modelu politycznego działania. W przypadku partii liberalnych było to manifestowane w formie Międzynarodówki Liberalnej. W pracy opisano genezę i rozwój instytucjonalno-terytorialny Międzynarodówki Liberalnej od okresu poprzedzającego II wojnę światową do czasów współczesnych.
W artykule analizowane są przyczyny kryzysu liberalnej partii niemieckiej Freie Demokratische Partei (FDP). Partia ta odegrała liczącą się rolę w historii Niemieckiej Republiki Federalnej, a jej przedstawiciele pełnili najwyższe funkcje polityczne, by wspomnieć tylko Hansa-Dietricha Genschera. Od lat dziewięćdziesiątych FDP przeżywa kryzys, mimo sukcesu odniesionego w wyborach do Bundestagu w 2005 roku. Autor stawia pytanie o źródła tego kryzysu. Jako pierwsze wskazuje brak charyzmatycznych osobowości, takich jak przed laty Genscher czy Graf Otto von Lambsdorff. Drugie to ogólny kryzys partii w Niemczech, odczuwany szczególnie przez FDP, nie mającej liczącej się grupy trwale związanych z nią wyborców, a zarazem tej, która traci wyborców na rzecz innych partii. FDP podjęło błędną próbę przeprofilowania się eksponując postulat obniżenia podatków. W niekorzystnej sytuacji gospodarczej nie była w stanie przeforsować go w koalicji z chadecją i zaczęła być postrzegana jako partia neoliberalna. Wraz z narastającym kryzysem gospodarczym, rosnącą niepewnością społeczeństwa i szukaniem oparcia w państwie oraz jego świadczeniach, partia zaczęła być kojarzona z negatywnymi trendami we współczesnej ekonomii. W tak niekorzystnej konstelacji próby ocieplenia wizerunku partii, pokazania, że nie odwołuje się jedynie do chęci zysku, lecz do szeroko rozumianej wolności, nie przyniosły większego efektu. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule na podstawie przeanalizowanego materiału badawczego została podjęta próba naukowego odniesienia problematyki systemu i struktury partii politycznej (na przykładzie Stronnictwa Demokratycznego) do teorii demokracji Giovanniego Sartoriego. W konsekwencji tak przyjętego założenia badawczego należy uznać, że przemiany polskiego systemu partyjnego dokonywały się pod wpływem ideowym dyskursu (także naukowego) dotyczącego demokracji liberalnej. Poza tym w początkowym okresie kształtowania się polskiego systemu partyjnego po wydarzeniach 1989 roku polskie partie polityczne ustosunkowywały się do demokracji i procesu demokratyzacji w ujęciu idealistycznym i wyidealizowanym. Ujęcie to stało się źródłem rozbudowanych rozwiązań normatywnych i wzorców zachowań (na płaszczyźnie gospodarczej, politycznej i społecznej), często bardzo trudnych do zrealizowania w polskiej praktyce politycznej. W tym kontekście obecność Stronnictwa Demokratycznego w polskim systemie partyjnym stała się elementem tożsamości tak rozumianego systemu partyjnego/politycznego Polski, zgodnie z regułą ciągłości i zmiany, o charakterze funkcjonalnym i dysfunkcjonalnym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.