Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Life events histories analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych założeń i modeli analizy historii zdarzeń oraz wskazanie możliwości ich wykorzystania w badaniach preferencji konsumentów. Zamieszczono także przykład ilustrujący zastosowanie jednego z modeli analizy historii zdarzeń w badaniach empirycznych w obszarze pomiaru i analizy preferencji konsumentów. (fragment tekstu)
Wyjaśniono termin analizy historii zdarzeń oraz przedstawiono podstawowe miary z analizy historii zdarzeń. Omówiono metody analizy opisowej, w odniesieniu do danych pogrupowanych oraz metody analizy modelowej. Dodatkowo przeprowadzono weryfikację modeli logitowych.
3
Content available remote The determinants of life satisfaction
100%
In this article, we present a multidimensional analysis of satisfaction with life. The relationships among satisfaction within four domains of respondents' lives (satisfaction with family, acquaintances, health and achievements) and a set of socio-economic factors along with variables from the Beck's Depression Inventory are examined. The results of canonical analysis show strong correlation between satisfaction with health, the symptoms of depression and feeling of trust. Satisfaction with family relationships and life achievement is correlated with feelings of love, age, symptoms of depression and number of social contacts. There is provided an insight into impact of education, income, marital status, gender and social activity on life satisfaction. The results are compared with previous research. (original abstract)
Głównym celem artykułu jest identyfikacja determinant zmian przynależności do sfery ubóstwa w Polsce w latach 2000-2013. Osiągnięcie celu jest możliwe dzięki zastosowaniu wielopoziomowych logitowych modeli o czasie dyskretnym. Modele logitowe wejść i wyjść do sfery ubóstwa są estymowane w dwóch wariantach: pierwszy wariant uwzględnia liczbę lat spędzonych poza sferą ubóstwa (w sferze ubóstwa), natomiast drugi wariant uwzględnia dodatkowo wybrane charakterystyki gospodarstwa domowego i jego głowy (np. miejsce zamieszkania, wiek i płeć głowy gospodarstwa domowego).(abstrakt oryginalny)
W artykule skonstruowano tablice kohortowe zagregowane żywotności firm, które są modelem nieparametrycznym z pojedynczym stanem (istnienie podmiotu gospodarczego) oraz jednym punktem wejścia (moment rejestracji) i jednym punktem wyjścia (moment wyrejestrowania). Badania przeprowadzono na zbiorowości firm zlikwidowanych w Szczecinie w latach 1990-2000. Poddano analizie prawdopodobieństwo przetrwania firm po x miesiącach działalności dla kohort podmiotów zarejestrowanych w Szczecinie w styczniu w latach 1990-1999.
Celem artykułu jest analiza intensywności wychodzenia z bezrobocia w zależności od stażu pracy osoby bezrobotnej. Postawiono hipotezę, że zmienia się ona w zależności od doświadczenia zawodowego, płci i wykształcenia. W badaniu ograniczono się do analizy bezrobocia rejestrowanego, na podstawie danych Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie (PUP w Szczecinie), gdyż zastosowane modele hazardu wymagają dostępu do indywidualnych danych opisujących historię zarejestrowania osoby bezrobotnej, a takimi danymi dysponują w Polsce jedynie urzędy pracy. (fragment tekstu)
7
Content available remote Unemployment Duration Tables
84%
Celem artykułu jest konstrukcja tablic trwania w bezrobociu rejestrowanym. Jest to model nieparametryczny czasu trwania określonego zjawiska (nazywany tabelarycznym). Najczęściej jest stosowany w demografii jako tablice trwania życia (wymieralności). Tablice kohortowe zostaną skonstruowane w oparciu o dane indywidualne z Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie. Kohortą są osoby bezrobotne zarejestrowane w 2012 roku i obserwowane do końca 2013 roku. Zdarzeniem kończącym epizod jest wyrejestrowanie z powodu podjęcia pracy. Pozostałe dane przyjęto za cenzurowane. Jednym z elementów tablicy trwania jest intensywność hazardu. Intensywności wychodzenia z bezrobocia zostaną porównane w podgrupach kohorty. (abstrakt oryginalny)
Praca prezentuje różne typy modeli ryzyka konkurencyjnego, pozwalające na szacowanie czasu trwania czynności podejmowanych przez osoby w ciągu doby. W analizie zastosowanie znalazły następujące modele hazardu: modele ryzyka niekonkurencyjnego, bezwarunkowe modele ryzyka konkurencyjnego i warunkowe modele ryzyka konkurencyjnego. Dane empiryczne dotyczą czasu wykonywania takich czynności, jak praca, nauka, wypoczynek, zakupy i inne, przez 100 wybranych osób w trakcie 14 dni (1400 opisów dni). Oszacowane modele hazardu pokazują, że warunkowe prawdopodobieństwa przejścia między analizowanymi stanami mogą zależeć od wartości zmiennych objaśniających (płeć, wiek, stan cywilny, sposób zamieszkania itp.), a wybór i czas trwania aktywności zależy od typu i czasu trwania czynności wykonywanej uprzednio. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest określenie prawidłowości charakteryzujących zachowania prokreacyjne generacji kobiet urodzonych w latach 1942-1962. Weryfikacji poddano następujące hipotezy:• częstość występowania kobiet bezdzietnych jest zróżnicowana w rozważanych populacjach,• niejednakowe są także rozkłady czasu przychodzenia na świat kolejnych dzieci,• pochodzenie partnerów determinuje zachowania prokreacyjne. Dla osiągnięcia wyznaczonego celu wykorzystano metody analizy historii zdarzeń. Skonstruowano modele płodności jako modele przeżycia z jednym stanem wyjścia i jednym stanem przeznaczenia. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest zapoznanie polskiego czytelnika z podstawowymi problemami metodologicznymi demografii, (...) oraz podzielenie się uwagami, dotyczącymi możliwości nowego podejścia metodologicznego, szczególnie w projektowanych przyszłych badaniach demograficznych w Polsce. W pracy przytoczoną również najnowszą i najbardziej wartościową literaturę z tego zakresu. (fragment tekstu)
W artykule wykorzystano metodę analizy zdarzeń o czasie dyskretnym do badania dynamiki ubóstwa w miejskich i wiejskich gospodarstwach domowych. Przeprowadzono analizę z zastosowaniem nieparametrycznych estymatorów funkcji ryzyka oraz modeli logitowych, będących modelami trwania o czasie dyskretnym. Na podstawie badania dotyczącego lat 2000-2013 można stwierdzić, że gospodarstwa domowe zamieszkujące wieś przebywają krócej w sferze poza ubóstwem oraz dłużej w sferze ubóstwa niż gospodarstwa miejskie. Ponadto gospodarstwa domowe miejskie mają większe szanse na wyjście ze sfery ubóstwa i mniejsze szanse wejścia do tej sfery niż gospodarstwa wiejskie. (abstrakt oryginalny)
W ostatnim latach testy porównywania czasu trwania zjawisk znajdują coraz więcej zastosowań w analizie zagadnień ekonomicznych. Przykładami może być analiza czasu pozostawania na bezrobociu, czasu poszukiwania pracy, czasu istnienia przedsiębiorstwa, itp. W literaturze można spotkać wiele testów do porównywania funkcji przeżycia. Autorzy niniejszego opracowania zdecydowali się przeprowadzić badania symulacyjne, których celem jest porównanie efektywności najczęściej stosowanych testów służących do porównywania czasu trwania zjawisk, w wersji zaimplementowanej w pakiecie STATISTICA. Za pomocą symulacji badano poziom błędu pierwszego rodzaju oraz moc następujących testów statystycznych służących testowaniu hipotezy zerowej głoszącej równość krzywych przeżycia w dwóch populacjach. Analizie poddano następujące testy: Wilcoxona wg Gehana, F Coxa, Coxa-Mantela, Wilcoxona wg Peto i Peto i log-rank. W ramach symulacji generowano próby losowe z rozkładu Weibulla. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest propozycja wykorzystania metod analizy przeżycia do oceny ryzyka w ubezpieczeniu stypendialnym dla studentów Wydziału Zarządzania UG, którzy w zamian za jednorazową składkę opłacaną przed rozpoczęciem edukacji mieliby gwarancje opłacenia czesnego za studia na początku każdego nowego semestru studiów. Przyjęto założenie, że w przypadku powtarzania semestru student będzie ponosił dodatkowe koszty samodzielne. W przypadku przerwania studiów nie następuje zwrot wpłaconego kapitału. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.