Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 134

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Life expectancy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
The aim of this work is: to present the changes in life expectancy and mortality which took place in Western Europe between 1960 and 2000 plus to investigate the influence of the European integration on life expectancy and mortality of the population of the EU members. We observe positive changes in mortality and life expectancy despite of the ageing process in this region of Europe. Thus, the question arises if the connection with the EU structures brings about the changes in trends of these phenomena or not. If not, the trends in the particular countries are independent of the integration processes. The research tries to examine this problem. (original abstract)
2
Content available remote Ocena prawdopodobieństwa przeżycia dla danych niepełnych
100%
W pracy niniejszej rozpatrywane jest badanie, w którym ustalony jest okres jego trwania, natomiast badane jednostki mogą się zgłaszać na badanie w dowolnym momencie jego trwania i obserwowane są do czasu śmierci lub zakończenia badania, w zależności - co zdarzy się wcześniej. Zdarzeniem obserwowanym jest czas przeżycia. Powodem zmniejszania się populacji w tym przypadku jest śmierć, ale również może to być wycofanie się jednostki z badania z innych niż śmierć powodów. Taką jednostkę tracimy z pola widzenia, a informację o jej przeżyciu nazywa się informacją utraconą lub cenzurowaną. Można by oczywiście z takich obserwacji zrezygnować, ale byłaby to strata. Traktuje się je więc jako niepełne i wykorzystuje, ponieważ niosą z sobą pewne informacje. W badaniach medycznych taka sytuacja zdarza się bardzo często, na przykład jeśli badany jest czas przeżycia populacji, która poddana była skomplikowanej operacji.(fragment tekstu)
Omówienie "Raportu o rozwoju ludzkości 1998" opracowanego przez ONZ. Raport taki jest sporządzany co roku od 1990 roku. Przy kalkulacji wskaźnika rozwoju społeczeństw, autorzy raportu biorą pod uwagę realne dochody, spodziewaną długość życia i osiągnięcia w dziedzinie edukacji.
Finansowe następstwa braku profesjonalnego zarządzania ryzykiem długowieczności są znaczne. Fakt, że ludzie masowo mylą się o 3-5 lat we własnych ocenach długości swego życia, ma duże znaczenie dla bliskich, gospodarstwa domowego, dla ubezpieczycieli, lokalnych i centralnych władz. Długowieczność rozpatrywana jako dobro publiczne, dobro użyteczności publicznej, dobro klubowe oraz dobro prywatne pokazuje nową twarz tego złożonego zjawiska demograficznego. Redukcja negatywnych następstw urzeczywistniania się ryzyka długowieczności będzie tym trudniejsza, im dłużej będziemy zwlekać z uznaniem istnienia tego typu ryzyka.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zastosowanie miary ryzyka Omega w ocenie trwania życia w zdrowiu
100%
Lata życia w zdrowiu to jedna z miar zaproponowanych do monitorowania stanu zdrowia w krajach europejskich. Metoda ta oparta została na dwóch miarach: częstości występowania niepełnosprawności w populacji w określonym wieku oraz umieralności. Celem artykułu jest wykorzystanie miary ryzyka Omega do oceny ryzyka czasu przeżycia oraz czasu przeżycia w zdrowiu. Miara Omega zaliczana jest do miar kwantylowych, gdyż zakłada występowanie pewnego punktu progowego, dzielącego zbiór realizacji zmiennej na obszar zysku oraz obszar strat. W badaniu jako zysk rozumiana jest liczba lat życia bez niesprawności, natomiast stratą określana jest liczba lat życia z niesprawnością.(abstrakt oryginalny)
Tablice trwania życia są podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez statystyków, demografów, aktuariuszy i wielu innych naukowców badających trwanie życia. Pierwsze tablice trwania życia skonstruowali w XVII wieku John Graunt (1662) i Edmund Halley (1693). Istnieją jednak zapisy sugerujące, że w drugim wieku naszej ery istniała tablica trwania życia, której autorstwo przypisuje się wybitnemu prawnikowi rzymskiemu - Ulpianowi. Zarówno znaczenie zawartych w niej liczb jak i sposób ich obliczenia wzbudzają jednak wiele kontrowersji i nie zostały do dziś jednoznacznie wyjaśnione. Dyskusje na temat tych tablic są rozproszone i niezupełne. Celem artykułu jest zebranie i przedstawienie wszystkich hipotez dotyczących przedstawionych tablic oraz argumentów je potwierdzających.(fragment tekstu)
7
Content available remote Modelowanie ryzyka długowieczności - ujęcie regionalne
75%
W pracy poruszamy kwestię specyficznego ryzyka długowieczności, które polega na tym, że dana osoba dożyje dłuższego wieku, niż oczekiwała, co spowoduje całkowite lub częściowe wyczerpanie zasobów materialnych, jakie zgromadziła na starość (tzw. bankructwo emerytalne). Wykorzystano koncepcję znaną z nowoczesnych finansów - wartości zagrożonej - do oszacowania prawdopodobieństw bankructw emerytalnych dla wszystkich województw Polski. Do tego celu przedstawiono tablice trwania życia z 2013 r.(abstrakt oryginalny)
8
75%
Political and socioeconomic transformation has significantly influenced demographic processes in Central and East Europe. This was mainly noticeable in behaviours and attitudes concerning forming and developing of families. With regard to the aforementioned behaviours, the populations of analysed countries have adopted to new conditions very quickly, and the demographic parameters have reached values that were almost identical as those in West Europe. The situation developed completely differently in the case of mortality and life expectancy. Differences between Central and East Europe, and West European countries, which were already visible at the beginning of 1990's, have been eliminated considerably slower. Even though, one can observe favourable transformations in life expectancy and the distribution of death causes in the Central and Eastern European countries. Those changes arc especially apparent in countries which became members of the European Union in 2004. (original abstract)
Celem działania na płaszczyźnie zdrowia stał się nie tylko wymiar ilościowy, czyli wydłużanie czasu trwania życia, ale także jakościowy, czyli wydłużanie czasu trwania życia w dobrym stanie zdrowia, któremu nie towarzyszą niesprawność i ograniczenia aktywności życiowej spowodowane stanem zdrowia. Do oceny zmian w stanie zdrowia populacji, wdrażanych programów zdrowia i opieki medycznej potrzebne były nowe mierniki zdrowia, wykraczające poza negatywne wskaźniki dotyczące umieralności i trwania życia, ale obejmujące także inne wymiary stanu zdrowia i jakości życia powiązanej ze zdrowiem. Ta grupa mierników, nazywanych sumarycznymi miarami stanu zdrowia, dzieli się na dwie zasadnicze części, tzn. na miary oczekiwanego zdrowia oraz miary braku zdrowia. Celem pracy jest prezentacja i wykorzystanie wybranych sumarycznych miar stanu zdrowia do oceny długości trwania życia w zdrowiu populacji Polski na tle populacji krajów Unii Europejskiej. Podstawą analizy empirycznej problemu będą dane zaczerpnięte z Głównego Urząd Statystycznego, z Europejskiego System Statystycznego, baza danych i publikacje przygotowywane przez Światową Organizację Zdrowia oraz Organizację Narodów Zjednoczonych.(abstrakt oryginalny)
W Polsce, tak jak w całej Europie, obserwujemy starzenie się społeczeństwa. Niezbędne stają się więc aktywizacja osób starszych oraz dbanie o zachowanie ich dobrego stanu zdrowia przez utrzymanie populacji ludzi starszych w sprawności fizycznej i psychicznej. W publikacji uwaga zostanie zwrócona głównie na subiektywną ocenę stanu zdrowia i pomiar oczekiwanej długości życia w zdrowiu w Polsce.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Happy and Long Life of the Elderly
75%
Szczęście jest definiowane jako stan stabilnej, globalnej jakości życia i stopnia, w jakim dana osoba ocenia pozytywnie ogólną jakość swojego obecnego życia. Ta koncepcja oznacza ogólną ocenę życia, zamiast w określonej dziedzinie życia (np. praca, małżeństwo, kondycja fizyczna). Wyraża również stabilny stan umysłu i doceniania życia. Zadowolenie z warunków życia i subiektywne samopoczucie są podstawowymi wymiarami szczęścia. Celem prowadzonego badania jest oszacowanie oczekiwanej długości życia w szczęściu (HapLE) dla osób starszych (60+). W artykule zaprezentowano wpływ depresji na jakość życia osób starszych oraz czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych w starszym wieku. Badania pokazały, że mężczyźni mogą oczekiwać dłuższego życia w szczęściu, zarówno wyrażonego w latach, jak i w relacji do całkowitej oczekiwanej długości życia. Wraz z wiekiem, wartości HapLE obniżają się zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, jednak w przypadku kobiet następuje to szybciej.(abstrakt oryginalny)
W pracy omówiono metodę służącą do oceny zachorowalności i umieralności populacji łącznie. Metoda ta została zaproponowana przez D. Sullivana. Miara agregatowa opracowana przez Sullivana służąca do oceny życia w zdrowiu nazywana jest "przeciętne dalsze trwanie życia bez niepełnosprawności" (Disability-Free Life Expectancy, w skrócie DFLE). Omówiona metoda wykorzystana została do oceny DFLE dla polskiej populacji w 2008 r. W obliczeniach korzystano z danych publikowanych w polskich rocznikach statystycznych.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Znaczenie ryzyka długowieczności dla stabilności systemów emerytalnych
75%
Z roku na rok ludzie żyją coraz dłużej. Zwiększa się średnia oczekiwana długość życia od momentu narodzin w krajach wysoko rozwiniętych, przede wszystkim po przekroczeniu granicy 65 lat. Ryzyko długowieczności, w tym jego nieprzewidywalność, wiąże się z licznymi konsekwencjami dla stabilności systemów emerytalnych. Rosnące wydatki i wydłużający się czas pobierania świadczeń emerytalnych powodują, że systemy emerytalne przestają być efektywne. Konieczne jest zaproponowanie nowych rozwiązań reformujących systemy emerytalne i zmieniających ich rolę. Wśród najważniejszych opisanych w artykule zwrócono uwagę na potrzebę dostosowania wieku emerytalnego do szacowanej długości życia, prywatyzację systemów emerytalnych, a także możliwość transferu ryzyka długowieczności na rynek kapitałowy. (abstrakt oryginalny)
Często przedmiotem publicznej debaty jest to, czy dane rozwiązania prawne lub projekty są korzystne dla społeczeństwa. Aby móc rzetelnie odpowiedź na tak postawione pytanie należy przeprowadzić analizę kosztów i korzyści (Cost Benefit Analysis - CBA). Niestety bardzo często okazuje się, że przeprowadzenie CBA jest niemożliwe ponieważ pewne "dobra" nie są przedmiotem transakcji rynkowych i w związku z tym nie znamy ich ceny. Planując CBA w takich dziedzinach, jak: ochrona środowiska, opieka zdrowotna, przy ustalaniu standardów bezpieczeństwa czy też rozwiązaniach komunikacyjnych nieuchronnie powstaje problem, jak wycenić korzyści z tytułu redukcji przedwczesnych zgonów. Miarą powszechnie wykorzystywaną do oceny efektywności ekonomicznej regulacji przyczyniających się do redukcji liczby przedwczesnych zgonów jest tak zwana wartość statystycznego życia. Wielkości tej nie należy łączyć z wartością życia człowieka. Poprawna interpretacja tej miary ma związek ze średnią gotowością do płacenia za niewielkie zmiany w poziomie ryzyka śmierci. Pojęcie to można zdefiniować za pomocą następującego przykładu(fragment tekstu)
15
Content available remote Modern Methods and Instruments for Managing Longevity Risk in Pension Plans
75%
Wydłużanie się w kolejnych pokoleniach średniego okresu trwania życia jest zjawiskiem pozytywnym, efektem postępu cywilizacyjnego w dziedzinie warunków pracy, poziomu opieki medycznej itp. Pociąga za sobą jednak także określone zagrożenia. Takim zagrożeniem dającym się w miarę precyzyjnie przewidzieć i skalkulować, a także ująć w kategoriach ryzyka, którym ludzie mogą zarządzać, jest m.in. ryzyko długowieczności, czy też, stosując inne tłumaczenie terminu angielskiego (longevity risk), ryzyko dłuższego niż oczekiwano trwania życia. Odnosi się ono zarówno do jednostek, jak i do całych roczników (kohort demograficznych). Na ryzyko długowieczności narażone są publiczne systemy emerytalne, ale także systemy uzupełniające i dodatkowe (indywidualne i zakładowe), o ile gwarantują wypłatę świadczeń dożywotnich. Celem poznawczym artykułu jest przedstawienie podstaw teoretycznych oraz praktycznych przykładów zastosowań wybranych metod i instrumentów zarządzania ryzykiem długowieczności, a także próba oceny ich skuteczności. Autor zamierza też odpowiedzieć na pytanie, czy wykorzystanie niektórych instrumentów zarządzania ryzykiem długowieczności nie spowoduje wystąpienia innego rodzaju ryzyka - tzw. ryzyka kontrahenta (counter party risk), polegającego na niewywiązaniu się w przyszłości z przyjętych zobowiązań drugiej strony kontraktu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. Jego celem jest próba odpowiedzi na pytanie, czy wzrost poziomu wykształcenia sprzyja dłuższemu i zdrowszemu życiu. W artykule przeanalizowano związki poziomu wykształcenia z wybranymi miarami sytuacji zdrowotnej ludności. Zidentyfikowano istotny związek między poziomem wykształcenia a dalszą oczekiwaną długością życia badanych. Weryfikując przyczyny ujawniającego się zróżnicowania, analizom poddano następnie wybrane dane empiryczne gromadzone na szczeblu grup osób ze zróżnicowanym poziomem wykształcenia: badania realizowane przez Eurostat, badania realizowane w ramach Diagnozy Społecznej oraz projektu LEECH realizowanego przez Instytut Medycyny Pracy. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Pojęcie lęku i strachu oraz ich znaczenie dla prób samobójczych
75%
Niniejszy artykuł stanowi studium lęku i strachu, jako stanów emocjonalnych oraz ich wpływu i znaczenia dla prób samobójczych. To poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy lęk i strach należy rozpatrywać wyłącznie, jako czynniki negatywnie oddziałujące na nasze życie? Kiedy strach bywa destruktywny, a kiedy jest on czynnikiem budującym społeczne relacje oraz pozostaje czymś na poziomie pierwotnym, jako instynkt samozachowawczy. Jednocześnie w artykule tym spostrzeżemy, jak istotnym są poruszane w jego temacie stany emocjonalne w przypadku stosowania manipulacji społecznych. Na koniec poznamy znaczenie strachu w grupach odizolowanych (na przykładzie więźniów) oraz jego analizę w kontekście błędu poznawczego.(abstrakt oryginalny)
Starzenie się społeczeństwa jest zjawiskiem, z którym mierzą się wszystkie kraje wysoko rozwinięte. W artykule analizujemy prawdopodobieństwo (zwane prawdopodobieństwem trwałej emerytury) wyczerpania zgromadzonych środków finansowych w okresie emerytalnym. (abstrakt oryginalny)
The weights allowing calculation of life expectancy for a whole population as a weighted average of group-specific life expectancies are proposed. They are characterized by a minimum distance from the actual population shares that are different from those assumed in life tables. It is demonstrated how they may be obtained by means of constrained regression, using popular statistical/econometric software. The problem of negative solutions is also addressed. The empirical examples include longevity inequality calculations under various weighting systems. The data come from the Human Mortality Database and from Russia's regional statistics. (original abstract)
Artykuł powstał w wyniku metodologicznego przeglądu literatury dotyczącej zjawisk kompresji umieralności i rektangularyzacji krzywej przeżycia. Praca ma na celu identyfikację obecnego stanu wiedzy (kluczowych definicji, dostępnych narzędzi pomiaru) oraz analizę badań empirycznych przeprowadzonych dotychczas dla krajów europejskich. Metoda gromadzenia i analizy literatury naukowej została precyzyjnie opisana dla łatwiejszego zrozumienia uzy- skanej syntezy wiedzy oraz potencjalnego ulepszenia dalszych badań. Pierwsza część artykułu uwzględnia definicję rektangularyzacji krzywej przeżycia i jej wymiarów oraz powiązaną terminologię. Następnie opisano 26 miar i wskaźników zjawiska wyszukanych w dotychczasowej literaturze naukowej i zestawiono je w tabeli porównawczej. Wreszcie, przedstawiono wyniki przeglądu badań empirycznych dla 11 krajów europejskich: Szwecji, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch, Finlandii, Danii, Norwegii, Hiszpanii i Polski. Analiza pokazała, iż empiryczne zastosowanie miar rektangularyzacji jest wciąż rzadkie, a część narzędzi pomiaru dedykowanych zjawisku jest sformułowana wyłącznie teoretycznie. Ponadto, w badaniach tych reprezentacja niektórych krajów w Europie jest znikoma. Rezultatem niniejszego przeglądu literatury jest wskazanie luk badawczych oraz interesujących kierunków dalszych badań(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.