Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Life table
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule scharakteryzowano trzy najczęściej stosowane grupy metod wyrównywania tablic trwania życia: metody mechaniczne, metody analityczne oraz metody oparte na splajnach. Celem artykułu jest przedstawienie wad i zalet tych metod oraz wynikających stąd wniosków co do zastosowań aktuarialnych. Dokonano porównania metod pod względem: stopnia wygładzenia, stopnia dopasowania, przydatności do interpolacji i ekstrapolacji, możliwości odwzorowania prawidłowości globalnych i lokalnych. Własności wybranych metod zostały zilustrowane na podstawie danych demograficznych. Dane te posłużyły do zbudowania surowych (niewyrównanych) tablic trwania życia, a następnie wyrównaniu zostały poddane roczne prawdopodobieństwa zgonu. (abstrakt oryginalny)
Analiza historii repertuarów teatrów operowych wskazuje, że istnieją dzieła operowe, które po pewnym czasie, z różnych przyczyn, zostały wycofane z repertuaru tea-trów. Tym samym nasuwa się tu analogia z występowaniem obserwacji uciętych (opery, które przetrwały próbę czasu) oraz obserwacji kompletnych (opery, które zakończyły swoje "życie sceniczne"). W związku z powyższym sceniczne trwanie oper może być badane za pomocą metod stosowanych w analizie przeżycia. Celem artykułu jest znalezienie wzorców "przeżyć scenicznych" różnych rodzajów utworów operowych w oparciu o tablice "wymie-rania scenicznego" oper.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Modelowanie ryzyka długowieczności - ujęcie regionalne
61%
W pracy poruszamy kwestię specyficznego ryzyka długowieczności, które polega na tym, że dana osoba dożyje dłuższego wieku, niż oczekiwała, co spowoduje całkowite lub częściowe wyczerpanie zasobów materialnych, jakie zgromadziła na starość (tzw. bankructwo emerytalne). Wykorzystano koncepcję znaną z nowoczesnych finansów - wartości zagrożonej - do oszacowania prawdopodobieństw bankructw emerytalnych dla wszystkich województw Polski. Do tego celu przedstawiono tablice trwania życia z 2013 r.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu było przedstawienie nieskomplikowanej metody prognozowania analogowego. Po przeniesieniu prawidłowości zmian w czasie z wybranych krajów (Szwajcaria, Australia, Francja) do Belgii uzyskano prognozowane wielkości będące przedmiotem badania. Rzeczywiste dane dotyczące przeciętnego trwania życia w Belgii w 2006 roku wyniosły 79,55 lat. (fragment tekstu)
5
Content available remote O nowych miarach zaawansowania procesu starzenia się ludności
61%
Celem artykułu jest przegląd mierników stopnia zaawansowania procesu starzenia się ludności. Najpierw omówiono miary tradycyjne, oparte na ustalonym progu starości i odwołujące się do relacji między podstawowymi grupami wieku, które w zasadzie odzwierciedlają jedynie zmiany w strukturze wieku ludności. Następnie przedstawiono miary alternatywne.(...) Kolejna część artykułu zawiera wyniki analiz zaawansowania starzenia się ludności świata przy zastosowaniu wybranych miar tradycyjnych i ich alternatywnych odpowiedników (...). Skupiono się na trzech grupach krajów, wyodrębnianych zwykle w publikacjach ONZ dotyczących sytuacji demograficznej świata (wysoko rozwinięte, średnio rozwinięte i słabo rozwinięte). Dodatkowo przedstawiono wyniki dla Polski oraz wyniki projekcji dla Europy. (fragment tekstu)
Ze względu na krótki /około roczny/ okres, jakim dysponował zespół realizujący temat podjęto jedynie te zadania badawcze, które były ściśle związane z pracami wcześniej lub równolegle prowadzonymi przez członków zespołu. Dotyczy to zarówno strony metodologicznej, jak i zakresu analizowanych układów czasowych i przestrzennych . Jeśli chodzi o stronę metodologiczną, to większą część analizy wykonano stosując wieloregionalne modele Rogersa-Willikensa, pozostałą zaś jej część - stosując model typologiczny Sletera. Podejścia te zdobyły w ostatnich latach uznanie w literaturze przedmiotu/model Rogersa - również w literaturze polskiej/, natomiast ich zastosowania empiryczne są dotąd w Polsce nieliczne, a ich przeznaczeniem jest głównie demonstrowanie działania modelu, nie zaś analizowanie procesów i współzależności związanych z przestrzenną strukturą ludności. Podstawowym celem pracy badawczej było więc nie tylko uzyskanie pewnych wniosków rzeczowych, ale także lepsze poznanie samych modeli, szczególnie co do ich odporności na zaburzenia w układach danych wyjściowych; sposobu/ w jaki odzwierciedlają one różnice wynikające z pomiaru i estymacji danych o migracjach oraz założonego przez nie poziomu hierarchii jako wyznacznika obrazu najistotniejszych powiązań międzyregionalnych. Oto najważniejsze pytania natury rzeczowej, na które w badaniach usiłowano znaleźć odpowiedź chociażby częściową: 1.Jaką rolę odgrywają migracje w kształtowaniu się struktury ludności Polski ogółem, struktury ludności w układzie wieś-miasto, w skali dużych regionów oraz głównych aglomeracji miejskich? 2.Jakie są graniczne wielkości odpływu ludności z obszarów emigracyjnych, których przekroczenie powoduje /w skali jednego pokolenia istotne zaburzenia struktury demograficznej i spadek bezwzględnej liczby mieszkańców. (fragment tekstu)
Tablice trwania życia są podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez statystyków, demografów, aktuariuszy i wielu innych naukowców badających trwanie życia. Pierwsze tablice trwania życia skonstruowali w XVII w. John Graunt (1662) i Edmund Halley (1693). Istnieją jednak zapisy sugerujące, że w II wieku naszej ery istniała tablica trwania życia, której autorstwo przypisuje się wybitnemu prawnikowi rzymskiemu - Ulpianowi . Zarówno znaczenie zawartych w niej liczb, jak i sposób ich obliczania wzbudzają jednak wiele kontrowersji i nie zostały do dziś jednoznacznie wyjaśnione. Dyskusje na temat tych tablic są rozproszone i niezupełne. Celem artykułu jest zebranie i przedstawienie wszystkich hipotez dotyczących przedstawionych tablic oraz argumentów je potwierdzających.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Modelowanie trwania życia w populacjach niejednorodnych
61%
W demografii, tak jak naukach aktuarialnych, od dawna trwa dyskusja na temat, czy istnieje uniwersalne prawo opisujące proces wymierania populacji. Od wielu lat czynione są próby znalezienia takiego prawa. Mimo że proponowano wiele funkcji, żadna z nich nie opisuje wystarczająco dokładnie rozkładu empirycznego. Trudność tkwi w tym, że populacja ludzka jest niejednorodna i do opisu umieralności trzeba stosować mieszankę różnych rozkładów. W pracy przedstawiono próbę opisania długości życia populacji mężczyzn polskich w roku 2009 za pomocą mieszanki rozkładów Gompertza, Weibulla, gamma i lognormalnego. Parametry rozkładów oraz wagi mieszanki wyznaczone będą metodą minimum chi-kwadrat. (abstrakt oryginalny)
Uzyskano zależności na jednorazową składkę netto oraz wariancję obecnej wartości przyszłego świadczenia dla klasycznych ubezpieczeń na życie. Kalkulację wymienionych wielkości przeprowadzono z uwzględnieniem stochastycznej technicznej stopy oprocentowania. Funkcje biometryczne wyrażono explicite albo przez wielkości występujące w tablicach trwania życia. Obliczenia przeprowadzono dla przypadku, gdy suma świadczenia wynosi jedną jednostkę pieniężną, a świadczenie jest wypłacane w momencie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego. Rozpatrzono zmienną intensywność oprocentowania będącą sumą zmiennej losowej o zadanym rozkładzie i procesu stochastycznego, o którym założono, iż jest opisany modelem Hulla i White'a. (abstrakt oryginalny)
Prezentowane opracowanie jest formą podsumowania wieloletnich badań demograficznych prowadzonych przez zespół pracowników Zakładu Statystyki Demograficznej pod kierunkiem Leona Dziembały, wyniku których opracowano pełne tablice trwania życia dla miast: Katowice, Chorzów, Bielsko-Biała, Bytom i Częstochowa. (…) Przedstawione tablice trwania życia obejmują lata 1993-1994. Skonstruowane zostały z myślą, aby dla tych samych miast opracować podobne za lata 2003-2004. (fragment tekstu)
The Coale Kisker's method of extrapolation of age-specific death rates at age 85 and more, is modified to avoid crossover with female death rates at the higher age. The modification is made on the following assumptions; (1) the value of the parameter 's' in a given populatioon is identical for both sexes, (2) the death rate at 120 is equal to 2, (3) extrapolation is based on empirical values of death rates at ages from 74 to 84. Formulas are written in terms of the exponential-quadratic function. The modified method was verified on life tables of 2002, estimated for Poland and voivodeships(original abstract)
Do najważniejszych negatywnych skutków palenia tytoniu zaliczyć można przedwczesną umieralność palaczy. W artykule zaprezentowano propozycję autorki szacowania parametrów tablic trwania życia dla palaczy z wykorzystaniem współczynników ryzyka względnego (relative risk), obliczanego jako stosunek prawdopodobieństwa zgonu palacza do prawdopodobieństwa zgonu niepalacza. To podejście pozwala uniknąć przy oszacowaniu parametrów tablic trwania życia, a także prawdopodobieństw zgonu palaczy i niepalaczy w badanej populacji, trudnej i kontrowersyjnej oceny znaczenia palenia tytoniu dla określonej przyczyny zgonu palacza. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Detekcja zmiany dryfu w modelowaniu natężenia śmiertelności
61%
Wydłużający się czas trwania życia stawia nowe wyzwania w różnych obszarach ekonomicznych i ma kluczowy związek z obowiązującym systemem emerytalnym. W celu ograniczenia ryzyka związanego ze starzejącym się społeczeństwem potrzebne jest określenie, jak bardzo ten czas się wydłuża. Celem artykułu jest badanie zmian zachodzących w trendzie procesu natężenia śmiertelności poprzez zagadnienie optymalnej detekcji. Na podstawie konstrukcji tzw. uogólnionej statystyki Shiryaeva- -Robertsa zbadano, jak zmieniało się natężenie śmiertelności populacji Polski w latach 1990-2014. W artykule logarytm z natężenia śmiertelności modelowany jest ruchem Browna, któremu w pewnym losowym, nieobserwowalnym momencie dochodzi dryf. Skonstruowano optymalny moment zatrzymania i opisano algorytm detekcji zmiany dryfu w wersji dyskretnej. Przedstawiono kalibrację modelu oraz przeanalizowano dane dostarczane przez GUS. Narysowano też wykresy i sporządzono wnioski dotyczące modelu detekcji oraz jego parametrów.(abstrakt oryginalny)
14
61%
Celem artykułu jest analiza kształtowania się stanu zdrowia i przyczyn umieralności osób w wieku 70+ w Polsce w odniesieniu do ogólnej teorii starzenia się społeczeństwa. Dokonano analizy zmian potencjalnie utraconych lat przeżytych w dobrym zdrowiu w zależności od wybranych zmiennych społeczno-ekonomicznych mających wpływ na postęp medyczny, który pozwala na zatrzymanie lub spowolnienie rozwoju wielu chorób oraz opóźnienie występowania ciężkich objawów choroby. Prowadzone w artykule analizy mają na celu udzielenie odpowiedzi na dwa zasadnicze problemy badawcze: (1) jakie zmiany w liczbie lat życia w zdrowiu, które zostały utracone z powodu życia przez lata z choroba oraz utracone w związku z przedwczesnym zgonem można zaobserwować na przestrzeni ostatnich lat w Polsce? (2) czy kobiety i mężczyźni w Polsce przeszli z drugiej do trzeciej fazy przejścia zdrowotnego? (abstrakt oryginalny)
Z powodu ograniczonych możliwości technicznych zespołu współpracującego - nie został zrealizowany również zamiar oszacowania modelu wieku- okresu -kohorty. Modele tego typu pozwalają na wyodrębnienie wpływu wymienionych w ich nazwie czynników na kształtowanie trendów analizowanego zjawiska, w konkretnym przypadku - płodności. Znane są próby zastosowania modelu wieku okresu-kohorty do prognozowania płodności, a z dotychczas uzyskanych rezultatów wynika, że weryfikacja ich na podstawie danych dla Polski może przynieść pozytywne efekty.(fragment tekstu)
16
Content available remote Badanie kohort firm w analizie trwania
61%
Praca ma charakter teoretyczno-badawczy. Część pierwsza obejmuje prezentację dorobku naukowego w literaturze zagranicznej i polskiej oraz autorską systematykę metod analizy żywotności firm (statystyczno-ekonometryczne badanie kohort firm). Omówiono sposoby cenzurowania danych. W części empirycznej zaprezentowano przykładowe wyniki badania podmiotów gospodarczych powstałych w województwie zachodniopomorskim w latach 2009-2011 (kohorta) i obserwowanych do 31 grudnia 2013 roku. Badania kohort firm, tak jak kohort ludzi, prowadzi się z wykorzystaniem metod analizy przeżycia (trwania). W artykule przedstawiono możliwość zastosowania tablic trwania i funkcji intensywności (hazardu) likwidacji firm. Funkcja ta może przybierać typowy kształt odwróconej litery U.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono najważniejsze etapy rozwoju aktuarialnych modeli trwania życia w kontekście ich wykorzystania w ubezpieczeniach na życie. Wskazano także współczesne kierunki badań w tej dziedzinie. Charakterystyki modeli dokonano poprzez podział ich w grupy, począwszy od propozycji Dodsona do modelu Lee-Cartera. I tak autorka wyróżniła: pierwsze modele trwania życia; model uwzględniające zróżnicowanie populacji; ciągłe model trwania życia; stochastyczne model trwania życia; wielostanowe modele trwania życia; modele oceny zróżnicowania umieralności; inne kierunki w XX w. oraz modele dynamiczne trwania życia.
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne są uruchamiane w określonym momencie przez inwestorów, trwają pewien czas, a potem mogą zostać zakończone lub trwają dalej. Mogą zatem występować obserwacje zarówno kompletne, jak i ucięte, podobnie jak w analizach procesów ludnościowych, stąd zastosowanie metod demograficznych do badania przeżywalności projektów BIZ jest uzasadnione. Celem artykułu jest przedstawienie specjalnie skonstruowanych tablic trwania życia BIZ i porównanie wzorców "przeżywalności" bezpośrednich inwestycji zagranicznych według wybranych sektorów gospodarczych w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Kraje te od lat cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych i często rywalizują ze sobą o nowe projekty BIZ. Stąd porównanie ich nie tylko pod względem procesów związanych z napływem BIZ, ale i pod względem procesów dezinwestycji wydaje się intersujące i ważne zarówno dla ekonomistów, analityków rynku, jak i dla samych inwestorów. W badaniu wykorzystano dane pochodzące z baz danych Orbis oraz Zephyr.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja rozproszonych w literaturze przedmiotu informacji o umieralności osób najstarszych - informacji podawanych głównie w postaci tablic trwania życia. Zanim jednak przejdę do meritum, wypada poczynić uwagę bardziej ogólnego charakteru. O ile zdecydowana większość ośrodków statystycznych, dokonujących obliczania tablic trwania życia, buduje je do stu lat, o tyle relatywnie rzadko znaleźć można w publikowanych tablicach informacje o umieralności stulatków. Wynika to najczęściej z niemożności znalezienia w granicach jednego państwa wystarczająco licznej populacji osób ekstremalnie starych, aby otrzymane dane nie były skażone przypadkowymi wahaniami.(fragment tekstu)
W kilkudziesięcioletniej powojennej historii ewolucji wzorca umieralności w Polsce występowały okresy zaburzeń w tendencji malejącej intensywności zgonów. Zmiany trendu były zależne od płci, wieku i okresu. Celem artykułu jest identyfikacja przedziałów wieku i lat kalendarzowych, w których utrzymana była tendencja rozwojowa wzorca umieralności w Polsce w latach 1958-2019. Wahania losowe nie pozwalają na precyzyjne wyznaczenie przedziałów wieku i czasu kalendarzowego o tendencji rosnącej, malejącej, bądź stałej. W celu redukcji wahań losowych, a tym samym wyodrębnienia tendencji rozwojowej, zastosowano P-splajny. Za ich pomocą wyrównano dwuwymiarowo współczynniki zgonów względem wieku i lat kalendarzowych. Wyrównane współczynniki zgonów posłużyły do wyznaczenia prawdopodobieństw zgonu i przeciętnego dalszego trwania życia. Do identyfikacji przedziałów czasu, w których wystąpiły zaburzenia w tendencji rozwojowej prawdopodobieństw zgonu i przeciętnego dalszego trwania życia wykorzystano przybliżenie numeryczne pierwszej pochodnej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.