Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 350

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Lifestyle
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
W marketingu zainteresowanie stylami życia wzrosło wraz z ewolucją podejść do segmentacji rynkowej: od prostego podziału według kategorii demograficznych do bardziej złożonych schematów opartych na sposobach życia, motywacjach lub wartościach. W artykule argumentuje się, że dwie teoretyczne perspektywy, które zdominowały badania konsumenckie - analiza psychograficzna i znaczeń obiektów - stały się mniej użyteczne w epoce postmodernizmu. Opierając się na przeglądzie literatury, rozwinięto alternatywną poststrukturalistyczną metodę analizy stylów życia. Analiza ta otwiera nowe możliwości badawcze (np. zwraca uwagę na społeczne granice i ważność sposobów konsumpcji). Na końcu tekstu zawarto konkluzję na temat usprawnienia metod pomiaru wzorów konsumpcji w badaniach sondażowych. (abstrakt autora)
Pojęcie "styl życia", choć używane na co dzień, jest niejednoznaczne, niejednorodne i trudne do interpretacji. Oznacza ono sposób bycia ludzi, który jest konsekwencją ich wyborów wynikających z potrzeb, preferencji, systemu wartości, codziennych praktyk, wzajemnego oddziaływania cech osobowych, uwarunkowań społeczno-ekonomicznych i sytuacji życiowych jednostek. Styl życia może być wyrażany przez wygląd zewnętrzny, sposób spędzania wolnego czasu, uczestnictwo w kulturze, w życiu rodzinnym, towarzyskim, w zachowaniach prozdrowotnych i innych. Może odróżniać nas od innych, ale może także stanowić o przynależności do pewnych grup społecznych. Jest zatem kryterium różnorodności zasobów ludzkich. Jak twierdzi Z. Melosik, styl życia stał się współcześnie główną płaszczyzną różnego typu klasyfikacji i zróżnicowania społecznego: żyjemy w coraz większym stopniu poprzez tymczasowe grupy zainteresowań i wspólnego spędzania wolnego czasu, grupy "life stylowe". (fragment tekstu)
Rzeczywistość pokazuje, że mało prawdopodobne jest, aby w najbliższym czasie zmniejszyło się tempo czy intensywność naszego życia zawodowego. To naturalnie rodzi pytanie: czy sposób, w jaki funkcjonujemy każdego dnia, jest adekwatny do wymogów, jakie stawiają przed nami organizacje? I na ile wspieramy swoją efektywność pracy, a na ile sabotujemy ją w obszarze naszych emocji i umysłu? ()
5
Content available remote Wykorzystanie koncepcji stylu życia w typologii młodych konsumentów
100%
Celem pracy jest ocena możliwości dokonywania typologii rynku młodych konsumentów na podstawie kryterium stylu życia i koncepcji AIO (zainteresowania, aktywności, opinie). Wykorzystana dwustopniowa analiza skupień pozwoliła wyodrębnić i scharakteryzować trzy typy młodzieży: "aktywnych i towarzyskich", "sportowców" oraz "młodych wyobcowanych". Istniejące między nimi różnice decydują o ich zachowaniach na rynku, stosunku do działań marketingowych oraz możliwościach i zwyczajach zakupowych.(abstrakt oryginalny)
Prowadzenie prozdrowotnego trybu życia, w tym aktywności fizycznej, zakłada realizację celowych działań nakierowanych na zdrowie.Utrzymanie dobrego stanu zdrowia przyczynia się do zmniejszenia kosztów pośrednich i bezpośrednich w sferze zabezpieczeń społecznych, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent socjalnych, świadczeń rehabilitacyjnych, zasiłków chorobowych. Wciąż jednak nie dostrzegamy opłacalności inwestycji w zdrowie. Celem pracy jest odpowiedź na pytanie: czy i ewentualnie w jakim zakresie osoby po przeszczepieniu narządu podejmują aktywność fizyczną? Przedmiotem badania jest także ustalenie, czy zachodzi związek pomiędzy rodzajem przeszczepionego narządu a podejmowaniem aktywności fizycznej oraz weryfikacja hipotezy: osoby po przeszczepie, bez względu na rodzaj przeszczepionego narządu, w takim samym stopniu podejmują aktywność fizyczną.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Konsument produktów luksusowych - Wybrane zagadnienia
100%
Produkty luksusowe (produkty z kategorii premium) stały się obecnie bardziej dostępne i pożądane. Konsumentów tych produktów różni wiele czynników, takich jak choćby wiek czy dochody, ale ich oczekiwania są podobne. Oferowana nabywcom wysoka jakość, cena i prestiż ciągle są wyznacznikami unikatowości i luksusu. W konsumpcji produktów luksusowych stał się istotny nie tylko sam produkt, ale również prowadzony styl życia. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia zależność stylu życia od czynników ekonomicznych oraz marketingowe podejście do stylów życia.
9
Content available remote Styl życia mieszkanek Wałcza uczestniczących w zajęciach z fitnessu
100%
1. Mieszkanki Wałcza prowadzą zdrowy styl życia przez chętne uczestnictwo w zajęciach ruchowych, stosowanie prawidłowej diety i przeznaczanie odpowiedniego czasu na sen. 2. Wśród oferowanych przez wałecki klub "Lady Fit" zajęć największym zainteresowaniem ankietowanych cieszył się aerobik. 3. Wskazane jest organizowanie nowych, bardziej dostępnych (pod względem finansowym i czasowym) form zajęć ruchowych dla mieszkanek Wałcza. 4. Tworząc nowe kluby fitnessu, zgodnie z sugestią badanych kobiet, należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie instruktora, atrakcyjny program zajęć, a przede wszystkim miłą atmosferę w klubie. (fragment tekstu)
10
Content available remote Aktywność rekreacyjna kobiet w kształtowaniu stylu życia
100%
Na tle 17 krajów Europy i Turcji Polki zajmują jedno z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Chcą pogodzić posiadanie rodziny, sukces w pracy i atrakcyjny wygląd, lecz ruch jest mało popularną formą. Tylko 30% dorosłych Polek podejmuje aktywność ruchową trzy lub więcej razy w tygodniu, a 24% wcale nie uprawia rekreacji ruchowej, natomiast 26% ćwiczy tylko raz w tygodniu (badania firmy Bayer Shering Pharma z listopada 2009 roku).(fragment tekstu)
Cel. Celem artykułu jest prezentacja przemian w korzystaniu z usług uzdrowiskowych oraz spa & wellness w województwie świętokrzyskim, a także wskazanie na znaczenie zmian stylu życia, które mogą być jednym z czynników kształtujących te procesy. Metoda. W części przeglądowej wykorzystano kwerendę literatury oraz krytyczną analizę treści. W części empirycznej wykorzystano badania ilościowe przy użyciu źródeł wtórnych (BDL i GUS) oraz pierwotnych pochodzących z systemów zarządzania obiektami (bezpośrednio od przedsiębiorców). Zastosowano analizę porównawczą dotyczącą poziomu badanych zjawisk na terenie województwa świętokrzyskiego oraz całej Polski, w tym analizę poziomu indeksu złożonego danych w celu poznania dynamiki zmian w poszczególnych latach. Wyniki. Analiza liczby turystów i kuracjuszy (w tym kuracjuszy komercyjnych) wskazuje na wzrost zainteresowania usługami turystyki zdrowotnej, w tym turystyki uzdrowiskowej. Rosnąca liczba hoteli i obiektów hotelowych o wysokim standardzie oraz ich obłożenie potwierdzają rozwój turystyki zdrowotnej, w tym zwłaszcza w sektorze spa & wellness. Wzrost liczby kuracjuszy komercyjnych oraz liczba wykonywanych zabiegów świadczą o zmianach w zakresie oczekiwań nabywców usług, co może być pochodną zmian w stylu życia. Ograniczenia badań i wnioskowania. Wpływ zmian stylu życia na rozwój określonej formy turystyki w regionie jest zagadnieniem wieloaspektowym. W artykule podjęto jedynie próbę sprawdzenia zmian po stronie podaży turystyki zdrowotnej. Wśród różnych czynników wpływających na ten proces można wymienić styl życia, jednak jest to zagadnienie złożone i aby wpływ ten potwierdzić, należy dokonać pogłębionych badań jakościowych. Implikacje praktyczne. Wyniki badań mogą być wykorzystane przez przedsiębiorstwa do profilowania usług, w celu dostosowania do nowych potrzeb klientów. W odpowiedzi na oczekiwania kuracjuszy komercyjnych przedsiębiorcy mogą też wykorzystać badania do zmiany struktury oferowanych usług. Oryginalność. Praca prezentuje analizę danych dotyczących poszczególnych rodzajów usług turystyki zdrowotnej w województwie świętokrzyskim, a jednocześnie stanowi próbę wskazania zależności pomiędzy trendem tzw. zdrowego stylu życia a wykorzystaniem usług turystyki zdrowotnej w analizowanym regionie. Rodzaj pracy. Artykuł prezentuje wyniki badań empirycznych.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Zachowania żywieniowe pracowników restauracji sieci McDonald's
100%
Ilość i jakość spożywanych produktów ma bezpo- średni wpływ na zdrowie człowieka. Obecnie obserwuje się znaczny wzrost częstotliwości spożycia żywności typu fast food. Celem pracy była ocena sposobu żywienia wybranej grupy pracowników restauracji szybkiej obsługi, którzy na co dzień mają ułatwiony dostęp do żywności fast food. Badanie przeprowadzono na przełomie 2014 i 2015 roku wśród celowo dobranych 270 pracowników restauracji sieci McDonald's w Warszawie. Narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz. Do opracowania wyników wykorzystano program Statistica, obliczono współczynnik korelacji, przyjmując poziom istotności p < 0,05. Z przeprowadzonego badania wynika, że pracownicy popełniali wiele błędów żywieniowych, w tym mieli za długie przerwy między posiłkami oraz często spożywali produkty fast food. Dodatkowo zaobserwowano, że dłuższy staż pracy miał wpływ na preferencje żywieniowe - osoby te charakteryzowały się częstszym spożyciem produktów zakupionych w McDonald's. Stwierdzono, że miejsce pracy było czynnikiem determinującym wybory żywieniowe. Badani, którzy posiadali dłuższy staż pracy w McDonald's, deklarowali częstsze spożycie produktów zakupionych podczas pracy i korzystali z usług restauracji McDonald's. Mimo że blisko połowa ankietowanych była świadoma negatywnych skutków zdrowotnych spożywania produktów fast food, nie ograniczała ich konsumpcji. Istotna wydaje się edukacja badanej grupy dotycząca prawidłowego żywienia. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Styl życia osób podejmujących wspinaczkę wysokogórską. Wybrane aspekty
100%
Celem artykułu jest przedstawienie wspinaczki wysokogórskiej jako formy stwarzającej okazję do doświadczania wartości samego siebie, co jest cenną możliwością. Według R. Ingardena, ważne jest doświadczanie samego siebie w celu przekonania się, że każdy moment życia człowieka jest potencjalnie nowy, dlatego w tym ujęciu życie jest rodzajem twórczości. Badania przeprowadzono wśród osób wspinających się na terenie Polski. Objęto nimi 30 osób w wieku od 14 do 59 lat, z podziałem na grupy wiekowe: młodzież i dorośli. Wyniki badań są oparte na analizie całościowej grupy wspinaczy, bez podziału na wiek.(fragment tekstu)
Cukrzyca traktowana jest jako zespół chorób metabolicznych, co w świetle dzisiejszej wiedzy istotnie wpływa na zmianę strategii leczenia tej choroby. Ćwiczenia fizyczne stały się nieodzownym elementem w leczeniu cukrzycy typu 2. Celem niniejszej pracy jest ocena zmian poziomu HbA1C oraz BMI w zależności od częstotliwości podejmowania programu ćwiczeń fizycznych (ćwiczenia wykonywane codziennie, ćwiczenia wykonywane co drugi dzień) w procesie leczenia cukrzycy. Badaniom poddano osoby w wieku 48-75 lat. Ogółem badaniami objęto 82 pacjentów, których podzielono na dwie grupy. W pierwszej stosowano opracowany program ćwiczeń fizycznych codziennie, a w drugiej co drugi dzień. W obu grupach jednorazowe zajęcia trwały 35 minut. Po dokonaniu analizy różnic między badanymi grupami stwierdzono, że między kobietami z poszczególnych grup nie odnotowano istotnych statystycznie różnic (p>0,05) w analizie średniej wartości wskaźnika BMI. Podobnie u mężczyzn, badani z I i II grupy pod względem średniej wartości wskaźnika BMI nie różnili się istotnie statystycznie (p>0,05). Natomiast analizując średnią wartość wskaźnika HbA1C po zakończeniu badań stwierdzono, że ani pomiędzy kobietami z poszczególnych grup, ani pomiędzy mężczyznami nie odnotowano istotnych statystycznie różnic (p>0,05). Wnioski z badań: nie wykazano zależności poziomu wskaźników BMI i HbA1C od częstotliwości ćwiczeń; pacjenci objęci zastosowanym leczeniem wraz z kontrolą ćwiczeń fizycznych i ścisłą kontrola lekarską po zakończeniu badań uzyskali subiektywną poprawę kliniczną i motywację do kontynuowania ćwiczeń fizycznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł obejmuje zagadnienia istotne dla współczesnego rozwoju świata, a związane ze standardem życia i poczuciem jakości życia. Wskazano na odmienny charakter tych dwóch pojęć, prezentując ewentualne możliwości ich kwantyfikacji. Zróżnicowanie postrzegania jakości życia i standardu życia wskazuje na pewien relatywizm w tym zakresie. (oryg. streszcz.)
Celem artykułu jest analiza związków wina z jakością życia. Przedstawiono kilka słów objaśnienia na temat istoty wina oraz analizę terminu "jakość życia". Omówiono kryteria jakości życia wynikające z potrzeb oraz miejsce wina w szerszej strukturze elementów jakości życia.
17
Content available remote Uwarunkowania podejmowania aktywności fizycznej przez osoby starsze
76%
Tematem artykułu jest aktywność fizyczna podejmowana przez starsze osoby. Regularna aktywność fizyczna powinna być wpisana na stale w styl życia człowieka. Jest szczególnie ważna dla osób starszych. W artykule przedstawiono analizę motywów podejmowania aktywności fizycznej przez osoby starsze oraz przeszkód, utrudniających dostęp seniorom do aktywności fizycznej. Za pomocą kwestionariusza ankiety zbadano osoby należące do uniwersytetów trzeciego wieku (UTW) oraz seniorów niebędących członkami tych uniwersytetów. Wyniki badań pokazują, że członkowie UTW częściej podejmują aktywność fizyczną niż osoby nienależące do UTW. Preferowane zajęcia ruchowe wśród starszych osób to spacer, jazda na rowerze, gimnastyka i nordic walking. Jedną z głównych przeszkód w podejmowaniu aktywności fizycznej jest mała dostępność zajęć sportowo-rekreacyjnych dla seniorów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było ukazanie szeregu argumentów i przesłanek wskazujących na znaczenie wspólnoty praktyków zarówno w stylu życia pracowników współczesnych organizacji, jak i w funkcjonowaniu organizacji. Coraz częściej obserwuje się znaczny wzrost roli nowego typu specjalistów, tzw. pracowników wiedzy (knowledge workers). Reprezentują oni wysoki poziom wykształcenia i doświadczenia oraz wiedzy specjalistycznej. Do ich najważniejszych zadań należy tworzenie, rozpowszechnianie oraz praktyczne wykorzystanie wiedzy i informacji w organizacji. Ci unikalni pracownicy tworzą swoistego rodzaju społeczności, tzw. wspólnoty praktyków (communities of practice), które funkcjonując i rozwijając się w organizacji, stanowią dla niej spajającą tkankę społeczną. Natomiast udział we wspólnocie praktyków wpływa i kształtuje styl życia pracowników współczesnych organizacji. Artykuł jest opracowaniem przeglądowym o charakterze teoretycznym, natomiast analiza podejmowanej problematyki odbywa się na podstawie przeglądu literatury przedmiotu i nie wyczerpuje całości zagadnienia. Autor skupił się na najistotniejszych obszarach analizowanego zjawiska, korzyściach i zaletach, a także na jego związkach z perspektywy organizacji. Wskazano również na istotny wpływ wspólnot praktyków na sprawność funkcjonowania organizacji oraz na jej sukces rynkowy. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie: Problematyka kuracjuszy uzdrowisk i klientów ośrodków spa jest rzadko podejmowana w krajowej literaturze, a szczególnie w zakresie poziomu ich aktywności fizycznej, która jest jednym z ważnych czynników warunkujących stan zdrowia. Materiał i metody badawcze: W badaniach prowadzonych w Uzdrowisku i Spa Nałęczów uczestniczyło 771 kuracjuszy i 173 klientów spa. Na podstawie Międzynarodowego Kwestionariusza Aktywności Fizycznej (IPAQ) w wersji krótkiej, dokonano oceny poziomu aktywności fizycznej badanych. Wyniki: Grono kuracjuszy cechował stosunkowo niski poziom całkowitej aktywności fizycznej, a dominującym jej rodzajem było chodzenie. Status zawodowy nie różnicował istotnie statystycznie aktywności fizycznej kuracjuszy. Poziom aktywności fizycznej klientów był znacznie wyższy niż u kuracjuszy i cechował ich w niemal równej proporcji poziom niski i umiarkowany. Wyniki badań ukazały, że status zawodowy nie różnicował istotnie aktywności fizycznej badanych, co jest bardzo niepokojące w odniesieniu do studentów. Wnioski: Poziom aktywności fizycznej kuracjuszy uzdrowiska jest znacznie niższy niż wśród klientów spa. Status zawodowy kuracjuszy i klientów nie różnicował istotnie ich poziomu aktywności fizycznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono trendy konsumpcji korzystne dla koncepcji zrównoważonego rozwoju. Zawarto w nim także definicję konsumpcji zrównoważonej. Sprzyjają jej: wzrost świadomości ekologicznej, świadomości postmodernistycznej oraz rosnąca różnorodność gustów i preferencji konsumentów. Konsumpcja zrównoważona stanowi także koncepcję zrównoważonego stylu życia. Jest to równowaga konsumpcji w kontekście ekonomicznym, ekologicznym, społecznym, psychologicznym i intertemporalnym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.