Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 95

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Light industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
The development of IT technologies and an opportunity of their absorption in business have changed a dimension of contemporary economy in which a process of creating permanent bonds has become an inseparable element of building a competitive advantage. Social media match that process perfectly as they are based on a network of multidimensional relations between their users. As a result, social media networking can become a specific philosophy of management whose basis will be diverse business and social bonds. Numerous light industry enterprises in post-communist countries still face problems resulting from system transformation, which has an influence on their current market position. Social media networking can then become an attractive alternative, a chance to create own communities which will offer some support and a kind of buffer in implemented strategies. Despite the fact that it requires an ability to adapt to observed changes, it can also become a key element in the process of building a permanent competitive advantage. (original abstract)
Autorka przedstawiła charakter inwestycji w przedsiębiorstwie oraz jej podstawowe rodzaje. Wskazała na zależności istniejące pomiędzy procesem inwestycyjnym a strategią funkcjonowania przedsiębiorstwa. Autorka scharakteryzowała branżę przemysłu lekkiego w Polsce oraz przedstawiła analizę procesów inwestycyjnych, dokonywanych w tej branży na podstawie przedsiębiorstw przemysłu lekkiego, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Artykuł omawia "Strategie dla przemysłu lekkiego na lata 2000-2005", dokument opracowany w resorcie gospodarki w Zespole Trójstronnym ds. Przemysłu Lekkiego.
Polski rynek wędkarski zaskakuje swoją różnorodnością i wyrafinowaniem. Począwszy od 1990 r. corocznie podwaja się w tej branży obroty. Do 2000 r. przemysł ten ma szansę sięgnąć pułapu 240-250 mln USD. Polskie wędkarstwo nie ma więc już kompleksów "biedniejszego kuzyna" Europy, a polski rynek wędkarski znajduje się już w europejskiej czołówce.
W artykule przedstawiono możliwości eksportu polskich towarów do Niemiec w różnych grupach towarowych przemysłu lekkiego. Na podstawie analizy statystycznej importu do RFN różnych towarów (dywany, wykładziny podłogowe, tkaniny, wyroby włókiennicze, dzianiny i wyroby szydełkowe) za rok 1998, określono luki niemieckiego rynku w celu rozszerzenia asortymentu towarów wysyłanych z Polski do Niemiec.
Rentowność wyraża w syntetycznej formie efektywność gospodarowania w przedsiębiorstwie. Zaprezentowano sposoby wielostronnej oceny rentowności przedsiębiorstw i podjęto próbę wykorzystania jej w przemyśle lekkim.
W artykule podjęte zostały rozważania związane z decyzjami inwestycyjnymi w spółkach giełdowych sektora lekkiego w Polsce. Głównym celem pracy była identyfikacja i analiza charakteru podejmowanych decyzji inwestycyjnych we wspomnianych spółkach. Struktura artykułu obejmuje dwie części. W pierwszej z nich przeprowadzona została dyskusja nad teoretycznymi aspektami związanymi z problematyką decyzji inwestycyjnych. Natomiast druga część pracy zawiera wyniki badań empirycznych w zakresie decyzji inwestycyjnych podejmowanych w spółkach giełdowych sektora lekkiego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia związane z szeroko pojętym technicznym zabezpieczeniem ciągłości procesu produkcyjnego w zakresie systemów utrzymania ruchu oraz ich niezawodności w dużym przedsiębiorstwie odzieżowym. Celem autora było określenie niezawodności mechanizmów maszyn, które wpływają bezpośrednio na techniczne utrzymanie ciągłości procesu produkcji, oraz zaproponowanie odpowiednich działań prewencyjnych i korygujących. W pierwszej części artykułu dokonano analizy przyczyn braku ciągłości procesu produkcyjnego ustalonych na podstawie studiów literaturowych oraz obserwacji własnych. W drugiej części przedstawiono wyrywkowo badania własne dotyczące niezawodności wybranej maszyny szwalniczej typu Pfaff 3588. W podsumowaniu zaproponowano działania profilaktyczno-korekcyjne mające na celu poprawę stosowanego w przedsiębiorstwie systemu utrzymania ruchu. (abstrakt oryginalny)
Z punktu widzenia właściciela jednostki gospodarczej rentowność jest miernikiem, który dostarcza informacji o tym, czy dla osiągnięcia danej wielkości zysku (wielkości korzyści) opłacało się angażować kapitał własny w przedsiębiorstwo, czy też lepiej było zainwestować go w inny sposób, np. ulokować w banku na procent. Jak wynika z powyższego, badanie rentowności stanowi zasadniczy obszar w ocenie sytuacji i wyników działalności przedsiębiorstwa. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie i ocena wyników przeprowadzonego pomiaru rentowności spółek giełdowych przemysłu lekkiego w oparciu o wybrane wskaźniki rentowności. (fragment tekstu)
Koncentracja produkcji jest jedna z cech charakterystycznych rozwoju gospodarczego ostatnich kilkudziesięciu lat. Zakres zmian, które dokonały się w przemyśle lekkim jest bardzo jest bardzo znaczny. Uwarunkowane one były różnorodnymi przyczynami, głównie zaś zakresem i rozmiarami zmian zachodzących w ogólnych warunkach gospodarczych. Przeobrażenia w strukturze organizacyjnej centralnych władz gospodarczych , różne w poszczególnych okresach naczelne zadania gospodarcze, różne warunki rynkowe i stopień zaspokojenia potrzeb, wreszcie różnice w poziomie kwalifikacji zawodowych kadr technicznych i ekonomicznych, prowadziły do przekształceń strukturalnych w przemyśle lekkim.(fragment tekstu)
Jak podaje Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki po niekorzystnym dla przemysłu lekkiego w Polsce okresie 1998-2000, charakteryzującym się corocznym zmniejszeniem rozmiarów produkcji oraz pogorszeniem rentowności są nadzieje na poprawę wyników finansowych w roku 2001 w tym sektorze.
Pod koniec 2000 r. Unia Europejska zwiększyła o około 70 procent kwoty przeznaczone na import z Ukrainy wyrobów przemysłu lekkiego, w tym odzieży. Należy jednakże podkreślić, iż zapotrzebowanie rynku krajowego w samej Ukrainie na wyroby przemysłu lekkiego jest niewystarczające.
Artykuł poświęcono problemom organizacji marketingu w przedsiębiorstwach na Ukrainie. W opracowaniu przedstawiono bieżące dane rady nadzorczej przedsiębiorstwa w stosunku do marketingu i ich wstępne doświadczenia związane z jego organizacją. Autor proponuje kilka metodologicznych zaleceń związanych z tworzeniem struktur marketingowych.
Rozpoczynający się XXI wiek, podobnie jak poprzedni, według prognoz ma być stuleciem plastiku. Duży udział w tej produkcji mają kraje członkowskie Unii Europejskiej. Według danych, produkcja wyrobów z plastiku w krajach "piętnastki" w roku 2000 wyniosła 135 mld euro. Do światowych potentatów w tej dziedzinie należą też USA i Japonia.
W niniejszym opracowaniu dokonano wyboru istotnych wskaźników do pomiaru i oceny wypłacalności. Następnie zaprezentowano wyniki przeprowadzonego pomiaru wypłacalności spółek giełdowych przemysłu lekkiego i dokonano oceny wypłacalności tych spółek. (fragment tekstu)
W Rosji zużycie tworzyw sztucznych wynosi 25 kg rocznie na głowę 1 mieszkańca, z uwzględnieniem importu zarówno surowców, jak i gotowych wyrobów. W krajach wysoko rozwniętych zużycie to sięga 100 kg.
Zdominowana przez import branża zabawkarska odnajduje swoje szanse w produkcji ekologicznej, bazującej na tradycyjnych surowcach. Do łask wracają wyroby z drewna, choć dużym wzięciem cieszą się nadal zabawki z tworzyw sztucznych, kolorowe, łatwe do utrzymania w czystości i bezpieczne. Jednak nadal wartość produkcji rodzimej jest około 3-krotnie mniejsza od importu.
Przed laty maszyny i urządzenia dla przemysłu lekkiego należały do polskich specjalności eksportowych. Obecnie, głównie w wyniku wzmożonego importu modernizacyjnego sektora włókienniczego, odzieżowego i skórzanego, a także napływu kapitału zagranicznego do tych branż, w szybkim tempie rośnie import maszyn dla tych przemysłów. Przy spadającym eksporcie powoduje to niestety narastanie ujemnego salda obrotu tymi wyrobami.
Produkcja ceramiki sanitarnej w ostatnich 7 latach w Polsce dynamicznie rośnie. Wzrost ten wynika z rozwoju produkcji wielkich wytwórców, takich jak Cersanit, Sanitec, Roca, Sphinx i innych, z których kilka jest częścią wielkich korporacji międzynarodowych kontrolujących blisko 40 procent rynku ceramiki sanitarnej w Europie. Liderem na rynku polskim jest rodzimy Cersanit, producent z kapitałem krajowym.
W roku 1999 na polskim rynku sprzedano około 86 mln m kw. płytek ceramicznych. Popyt na te wyroby był tak duży, że krajowe zakłady sprzedały praktycznie całą swoją produkcję, łącznie z zapasami magazynowymi. Jednakże w miarę nasycania się krajowego rynku będziemy prawdopodobnie świadkami ostrej konkurencji pomiędzy producentami a importerami płytek, która znacząco obniży rentowność branży.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.