Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Lighting equipment market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Obecnie zarówno na świecie jak w Polsce stosuje się coraz częściej oprawy wykorzystujące półprzewodnikowe źródła światła. Niemniej jednak niewiele jest rozwiązań dedykowanych dla przejść dla pieszych. Jednym z przykładów takiego rozwiązania jest przedstawione w artykule rozwiązanie oprawy LED dedykowanej do oświetlenia przejścia dla pieszych zrealizowane w ramach Grantu Rektorskiego przez Koło Naukowe Elektrotechniki w Systemach Transportowych - KNEST.(abstrakt oryginalny)
W związku z rozporządzeniem Komisji Europejskiej o wymianie mało efektywnych energetycznie źródeł światła na źródła energooszczędne oraz z gwałtownym rozwojem źródeł LED, źródła te stają się jedną z głównych technologii stosowanych do oświetlenia. W sprzedaży szczególnie dużo jest rozwiązań opartych na technologii LED, które stanowią zamienniki klasycznych żarówek. W artykule przedstawiono wyniki badań podstawowych parametrów świetlnych półprzewodnikowych zamienników żarówek klasycznych. Do badań wybrano lampy LED o różnych mocach. Następnie zostały wykonane pomiary strumienia świetlnego, temperatury barwowej oraz współczynnika oddawania barw, przy różnej wartości temperatury radiatora, która wpływa na podstawowe parametry świetlne źródeł LED. Otrzymane wyniki pomiarów, zostały porównane z parametrami deklarowanymi przez producentów.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono historię projektowania opraw dekoracyjnych. Rozwój nowych źródeł światła w środowisku mieszkalnym spowodował zmianę konstrukcji oprawy. Domy mieszkalne były przez wieki oświetlane wieloma źródłami światła, od lamp punktowych, takich jak świece lub żarówki, po liniowe lampy fluorescencyjne i taśmy LED. Rozwój technologii SSL wprowadził ideę oświetlonych powierzchni. Efektywność energetyczna źródeł światła i opraw odgrywa coraz większą rolę od czasu pojawienia się idei zrównoważonego projektowania w budynkach mieszkalnych. Projekt oświetlenia elektrycznego jest połączony z projektowaniem światła dziennego i jest stosowany w nowoczesnych aranżacjach domowych. Zmiany w energooszczędnej technologii oświetlenia zwiększyły złożoność projektowania opraw, często pozostawiając użytkownikowi szeroki wybór opraw, ale z brakiem wiedzy, jak z nich korzystać. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wymagania oświetleniowe zawarte w normie PN-EN 13201-2:2007 dotyczącej oświetlenia drogowego. Szczególną uwagę zwrócono na kryteria rozkładu luminancji, które występują w przypadku dróg, gdzie dopuszczalne są średnie I duże prędkości pojazdów. Zaprezentowano wyniki pomiarów rozkładu luminancji dla drogi dwujezdniowej o jednej z najwyższych kategorii jakości oświetlenia. Dokonano analizy jakości w odniesieniu do spełnienia kryteriów normalizacyjnych. Wszystkie wyniki zostały opatrzone komentarzem, oraz przedstawiono zalecenia do prawidłowego montażu i eksploatacji systemu oświetlenia drogowego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono efekty jakie uzyskano oświetlając pieprzycę siewną dwoma rodzajami światła w zakresie 460-475nm oraz 610-630nm. Porównano uzyskane efekty z próbami kontrolnymi wystawionymi na działanie światła słonecznego. Do oświetlania roślin wykorzystano dwa rodzaje diod mocy firmy Helio: diody czerwone HSHP-E3LR o mocy 3W i widmie z zakresu 610-630 nm, diody niebieskie HSHP-E3LB o mocy 3W oraz zakresie widma 460-475nm. Sterowanie czasami włączenia i wyłączenia oświetlenia, oraz regulacja obrotów wentylatorów odbywała się za pośrednictwem komputera PC pracującego wraz ze sterownikiem otwartego źródła Arduino UNO. Obserwowano zdolność kiełkowania oraz dynamikę wzrostu w pierwszych pięciu dniach. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że zastosowane światło czerwone (460-475nm) w dużym stopniu wpływa na zdolność kiełkowania oraz wzrost roślin. W przypadku oświetlania światłem niebieskim zaobserwowano, że wzrost roślin jest podobny jak w próbie kontrolnej oświetlanej światłem słonecznym. Ponadto światło niebieskie powodowało widoczne uszkodzenia korzeni oraz żółknięcie krawędzi liści.(abstrakt oryginalny)
Główną potrzebą dynamicznie rozwijających, a zarazem rozrastających się miast jest zachowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Już dzisiaj istotnym czynnikiem jest troska o to, by nasze decyzje nie miały negatywnego wpływu na przyszłe pokolenia. Zgodnie z raportem Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu (dalej IPCC) w przypadku niepodjęcia odpowiednich działań, skutki globalnego ocieplenia będą nieodwracalne. Stanowisko IPPC jasno mówi o zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, (który jest główną przyczyną ocieplenia), o 45% do roku 2030 (względem wartości z 2010 roku), natomiast do 2050 roku bilans emisji gazów cieplarnianych powinien zredukować się do 0. W związku z tym, poszczególne państwa, a w tym również miasta muszą podjąć realne kroki dotyczące wdrożenia powierzonych im wytycznych. Realizowanie ich generuje zupełnie nowe rozwiązania i doprowadza nas do idei miasta przemyślanego. Miasta, w którym procesy są monitorowane i analizowane przez wzgląd na jak najbardziej efektywne wykorzystanie czasu, przestrzeni, materiałów i energii. Inteligentne systemy oświetlenia miejskiego są kluczowym elementem szerszej inicjatywy Komisji Europejskiej "Inteligentne miasta". Zastosowanie tej metody niesie za sobą oszczędności energii oraz dodatkowe korzyści w postaci inteligentnego sterowania, komunikacji sieciowej oraz w pełni zintegrowanej infrastruktury sterującej. Umożliwia to na przykład bezpośrednią komunikację z systemami zarządzania energią. Wprowadzenie inteligentnej, energooszczędnej technologii SSL to pierwszy krok na drodze do realizacji koncepcji inteligentnego, zrównoważonego miasta. (abstrakt oryginalny)
Analysis of Lighting Intensity in a Manufacturing Factory During Production of an Innovative Product Using the L.E.S.T. Method(original abstract)
Głównym celem artykułu było zbadanie wpływu norm budowlanych na projekt formy architektonicznej w kontekście światła dziennego i elektrycznego. Aby osiągnąć ten cel, w okresie kwiecieńczerwiec 2020 r. w ramach działań w międzynarodowym programie Solar heating and Cooling, prowadzonym przez International Energy Agency (IEA) - Task 61: Integrated Solutions for Daylight and Electric Lighing; Subtask A: User perspective and requirements została opracowana ankieta online dotycząca wykorzystania światła w budynkach o funkcji niemieszkalnej. Uczestnikami badania byli praktykujący architekci. Zostali oni poproszeni o wybranie budynku o funkcji niemieszkalnej ich autorstwa, w którym światło miało największy wpływ na przyjęte rozwiązania projektowe architektoniczne. Pytania w ankiecie zostały podzielone na 4 kategorie dotyczące światła dziennego i elektrycznego. W artykule przedstawiono trzy wybrane studia z trzech rożnych krajów: Irlandii, Holandii i Polski. Analizowane funkcje budynków to: galeria sztuki (Irlandzka Galeria Narodowa w Dublinie, projektant: Hengean Peng architects) oraz dwa biurowce (główna siedziba Rabobank w Oosterhou, projektant: Marquart Architecten, a także budynek biurowy przy ul. Pięknej w Warszawie, projektant - Grupa 5 Architekci. Pierwszy z obiektów był zarządzany ze środków publicznych, dwa pozostałe przez inwestorów prywatnych. Główne zgłoszone przez uczestników, związane ze światłem dziennym wyzwania dotyczyły następujących tematów: wielkość pomieszczenia a rozkład światła dziennego, wymagania dotyczące funkcji budynku (np. eksponowane i ochrona dzieł sztuki), minimalizacja zużycia energii do oświetlenia oraz spełnienie formalnych wytycznych projektu. Najważniejszymi tematami związanymi ze światłem elektrycznym były: sposób oświetlenia oraz zapewnienie dobrych warunków oświetleniowych. Jako najważniejsze czynniki wpływające na projekty zostały oznaczone: estetyka, potrzeby użytkowników oraz komfort użytkowania przestrzeni. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Comparative Study of Light Sources for Household
75%
W artykule opisano wyniki badań, na podstawie których wyznaczono i oceniono podstawowe parametry fotometryczne, kolorymetryczne i elektryczne wybranych, ogólnodostępnych, źródeł światła, które były zamiennikami tradycyjnej żarówki o mocy 60 W. Zbadano jedną żarówkę halogenową, trzy świetlówki kompaktowe oraz jedenaście źródeł LED. Generalnie stwierdzono, ze w większości przypadków, zwłaszcza źródeł markowych producentów, parametry zmierzone i obliczone w niewielkim stopniu różnią się do deklarowanych przez producentów. Najkorzystniejszym zamiennikiem żarówek tradycyjnych są źródła LED, zarówno ze względu na swoje parametry użytkowe jak i cenę, porównywalną z ceną świetlówek kompaktowych, a w niektórych przypadkach nawet niższą. (abstrakt oryginalny)
Zgodność założeń symulacyjnych z wynikami rzeczywistymi jest niezmiernie ważna, szczególnie w kontekście projektu oświetlenia drogowego. Bezpieczeństwo ruchu motorowego, jak również pieszych w porze nocnej jest uzależnione od prawidłowego oświetlenia, spełniającego wszystkie parametry określone w normie. Wiarygodność projektu symulacyjnego uzależniona jest od dostarczanych przez producentów, cyfrowych modeli opraw oświetleniowych, w których odwzorowuje się rozsył światłości w przestrzeni danej oprawy oświetleniowej. W artykule podjęto próbę zweryfikowania wiarygodności brył fotometrycznych opraw oświetleniowych stosowanych w środowisku symulacyjnym. Wybrano dwa rodzaje opraw oświetleniowych dla których przy użyciu goniometru ramiennego wyznaczono ich bryły fotometryczne. Następnie z wykorzystaniem otrzymanych brył zmierzono wartość natężenia oświetlenia w oprogramowaniu symulacyjnym oraz w warunkach rzeczywistych. Zmierzone wartości porównano ze sobą i sformułowano końcowe wnioski.(abstrakt oryginalny)
Sprzęt oświetleniowy stanowi istotny element każdego wnętrza, a zwłaszcza mieszkalnego. Metody oświetlenia pomieszczeń przechodziły znaczną ewolucję w miarę rozwoju technicznego źródeł światła, a lampa w każdym okresie stanowiła nie tylko element funkcjonalny, ale i estetyczny, stanowiąc uzupełnienie innych składników wnętrz takich jak meble, dywany, firanki itp. Cechą charakterystyczną obecnych czasów jest znaczna standaryzacja dóbr. Wraz z pojawieniem się masowego budownictwa mieszkaniowego rozwinęła się masowa produkcja mebli, dywanów itp. Jeżeli chodzi o lampy to trzeba stwierdzić, iż dobro to w ostatniej kolejności zaczęto produkować seryjnie i masowo. W Polsce aż do końca lat 60-tych produkcja lamp miała charakter rzemieślniczo-manufakturowy, a dopiero z początkiem lat 70-tych podjęto wielkoseryjne wytwarzanie tych dóbr w Zjednoczeniu Polam. Fakt ten, jak również szybki rozwój tej gałęzi produkcji stał się powodem bliższego zainteresowania rynkiem sprzętu oświetleniowego, a zwłaszcza stosunkowo mało znanym elementem tego rynku - popytem i czynnikami go kształtującymi. Celem niniejszego artykułu będzie przedstawienie metody badania i najważniejszych wyników, charakteryzujących czynniki kształtujące wielkość popytu na sprzęt oświetleniowy. (fragment tekstu)
|
|
nr 4, CD 2
1743-1752
W artykule zostały szczegółowo omówione wymagania świetlne zawarte w normie PN-EN 13272: 2012 " Oświetlenie elektryczne pojazdów szynowych w systemach transportu publicznego". Zwrócono szczególną uwagę na wymagane poziomy natężenia oświetlenia i parametry związane z barwą światła (temperatura barwowa i współczynnik oddawania barwy oraz UGR). Przedstawiono systemy oświetleniowe oparte na diodach LED, lampach halogenowych oraz świetlówkach. Porównano ich parametry i dokonano oceny w aspekcie spełnienia kryteriów normalizacyjnych. Na koniec przedstawiono wnioski dotyczące doboru optymalnego systemu oświetlenia wnętrza wagonu pasażerskiego.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
22-39
Przepisy obowiązującego prawa polskiego nie przewidują skutecznej regulacji w zakresie przeciwdziałania antropogenicznym zanieczyszczeniom światła sztucznego. Określone zjawisko nie jest kwalifikowane do "zanieczyszczeń", o których mowa w ustawie - Prawo ochrony środowiska, zaś "emisja sztucznego światła" nie mieści się w pojęciu "emisji" uregulowanym w tej ustawie. Zważywszy na negatywne skutki zanieczyszczeń światłem sztucznym na życie i zdrowie człowieka, prawidłowy rozwój fauny i flory, naturalny nocny krajobraz, a także bezpieczeństwo ruchu drogowego - konieczne jest podjęcie działań legislacyjnych, które umożliwią przeciwdziałanie nadmiernej i szkodliwej emisji sztucznego światła. Niezbędne jest prawne zdefiniowanie nowej kategorii zanieczyszczeń wraz ze wskazaniem ich źródeł oraz ustanowieniem ograniczeń w przepisach prawa dotyczących ochrony środowiska. Poza tym skuteczność przeciwdziałania negatywnej emisji światła sztucznego jest bezpośrednio uzależniona od właściwej polityki i prawa planowania i zagospodarowania przestrzennego, a także od ustanowienia adekwatnych dla poszczególnych źródeł światła warunków technicznych w prawie budowlanym.(abstrakt oryginalny)
W dobie globalizacji działalność ograniczona do rynku krajowego staje się dla wielu podmiotów niewystarczająca. Rozpoczęcie umiędzynarodowienia wiąże się z koniecznością dostosowania się do warunków występujących na zagranicznych rynkach. Przełomowy moment w procesie internacjonalizacji dla wielu polskich podmiotów stanowiła akcesja Polski do Unii Europejskiej (UE). W niniejszym rozdziale pojęto próbę zidentyfikowania warunków funkcjonowania na rynkach zagranicznych polskiego przedsiębiorstwa prowadzącego proces umiędzynarodowienia w sektorze oświetleniowym. Pytania badawcze, cel pracy oraz prezentacja procesu prowadzenia badania studium przypadku znajduje się w części dotyczącej opisu za-stosowanej w niniejszym rozdziale metody badawczej.(abstrakt oryginalny)
15
63%
Dynamiczny rozwój technologii SSL LED (Solid-State Lighting LightEmitting Diode) oraz znaczny wzrost cen energii elektrycznej w ostatnich latach spowodowały większe zainteresowanie źródłami światła opartymi o tę technologię. Równocześnie unikalne właściwości diod LED, polegające na możliwości doboru odpowiedniej charakterystyki spektralnej emitowanego światła, stworzyły możliwości wpływania na rozwój roślin przy pomocy odpowiedniego doboru składowych widma. W artykule opisano kompletny system przeznaczony do doświetlania roślin. Omówiono wybrane zagadnienia związane z konstrukcją opraw oświetleniowych oraz z inteligentnym systemem sterowania, umożliwiającym implementację zaawansowanych algorytmów doświetlania, w tym zależności czasowych.(abstrakt oryginalny)
Od kilku lat branża sprzętu oświetleniowego w Polsce rozwija się pomyślnie. Wartość produkcji sprzedanej tego przemysłu stanowi ok.1/7 ogólnej wartości produkcji maszyn i aparatury elektrycznej. Prym na rynku wiodą jednak firmy zagraniczne - światowi potentaci tacy jak Philips, który zdominował produkcję świetlówek. Konwencjonalna żarówka ma bowiem za sobą już najlepsze czasy. Przełomu w tej dziedzinie dokonało pojawienie się lamp wyładowczych - świetlówek nowej generacji zużywających 5-krotnie mniej energii i 10-krotnie trwalszych.
Bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego jest istotnym aspektem, który zależy od wielu czynników. Jednym z nich w warunkach nocnych jest oświetlenie drogowe, które w celu zapewnienia warunków bezpiecznej komunikacji i prawidłowego postrzegania obiektów poruszających się po drodze lub znajdujących się w jej obrębie, powinno spełniać określone wymagania w zakresie poziomu natężenia oświetlenia lub luminancji na powierzchni drogi oraz ich równomierności. Spełnienie osiąga się już na etapie projektowania oświetlenia drogi przez odpowiedni dobór sprzętu oświetleniowego oraz jego lokalizacji.Na etapie realizacji projektu może sie to okazać niemożliwe do spełnienia i mogą wystąpić rozbieżności między założeniami projektowymi a stanem rzeczywistym.Mogą one wpływać na pogorszenie bezpieczeństwa komunikacyjnego, w skrajnych przypadkach może powstawać zjawisko olśnienia przykrego, które może stwarzać zagrożenie dla użytkowników drogi. Autorzy podejmują próbę oceny rzeczywistych warunków oświetleniowych na przykładzie wybranych dróg, których oświetlenie zostało zmodernizowane w ostatnich latach. W analizowanych przypadkach stwierdzono nieznaczne odstępstwa w zakresie równomierności wzdłużnej na dwóch ulicach. Znamienny może być fakt, że wystąpiły one na drogach oświetlonych oprawami wykorzystującymi lampy wyładowcze sodowe i metalohalogenkowe. Jedną z przyczyn mogą być uwarunkowania konstrukcyjne opraw z wyładowczymi źródłami światła.(abstrakt oryginalny)
|
2003
|
nr 2
28-29
Branża sprzętu oświetleniowego jest jedną z nielicznych w gospodarce polskiej, w której w ciągu ostatnich kilku lat odnotowano coroczne wzrosty wartości eksportu. W ciągu ostatnich 3 lat wartość eksportu tych artykułów zwiększyła się o prawie 20 procent Sprzęt oświetleniowy był jednym z przykładów produktów w bilansie handlu zagranicznego w Polsce, gdzie wartości eksportu były wyższe od wartości importu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.