Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Liquidation of State Agricultural Farms
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Likwidacja Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR) dokonana w Polsce w 1991 r. spowodowała powstanie masowego strukturalnego bezrobocia popegeerowskiego. Utworzone w 1999 r. województwo zachodniopomorskie w ok. 90% składało się z gmin o najwyższym udziale PGR w Polsce, co spowodowało, że już w chwili powstania w rankingu ogólnopolskim zajęło ono drugie miejsce pod względem wysokości stopy bezrobocia. Celem niniejszego opracowania jest ocena skuteczności zwalczania bezrobocia popegeerowskiego oraz identyfikacja cech tego bezrobocia w powiatach województwa zachodniopomorskiego; okresem badawczym były lata 2002-2013.(abstrakt oryginalny)
Wskazano rolę i miejsce dzierżawy w zagospodarowywaniu gruntów rolniczych po byłym państwowym sektorze rolnym. Przedstawiono zakres i zróżnicowanie terytorialne dzierżawy gruntów Skarbu Państwa w latach 1992-2008. Prawidłowy rozwój stosunków dzierżawnych uzależniony jest od odpowiedniej polityki rolnej państwa, jak i od obowiązujących zasad dzierżawy rolnej. Państwo powinno więc stwarzać racjonalne warunki dla funkcjonowania dzierżawy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi część pierwszą rozważań naukowych, dotyczących zmian zachodzących w zagospodarowaniu terenów zurbanizowanych i niezurbanizowanych w gminach województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie których funkcjonowały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (ppgr-y). Celem badań było wskazanie wpływu zmian zachodzących w wybranych gminach na jakość życia społeczności lokalnych. Szczególna uwagę poświęcono społeczności popegeerowskiej. W badaniu wykorzystano dane pochodzące z raportów ANR, Urzędów Gmin. Przeprowadzono również wywiady z mieszkańcami i przedstawicielami samorządów wybranych gmin a także badania ankietowe z sołtysami. Dokonana diagnoza i analiza konsekwencji społecznych i gospodarczych przekształceń własnościowych przeprowadzonych w sektorze rolnictwa przez ANR pozwoliła na ocenę i porównanie zmian zachodzących w miejscowościami popegeerowskich i niepopegeerowskich oraz ocenę ich skutków dla mieszkańców badanych gmin.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przesłanki utworzenia państwowych gospodarstw rolnych w sensie instytucjonalnym, ogólną charakterystykę ich działalności i zmian organizacyjnych w ponad 40-letnim okresie ich istnienia, a także przyczyny ich likwidacji. Mimo upływu 25 lat od decyzji o likwidacji państwowych gospodarstw rolnych, skutki ich istnienia i przekształceń nadal są istotnym elementem rzeczywistości społeczno-gospodarczej, zwłaszcza w regionach o dużym w przeszłości udziale sektora państwowego w rolnictwie. Oceny przyczyn i skutków likwidacji PGR-ów są nadal przedmiotem zróżnicowanych opinii, na co zwrócono także uwagę w opracowaniu.(abstrakt oryginalny)
Spółka Poldanor w 1994 r. wydzierżawiła kilka nieruchomości po byłych PGR w powiecie człuchowskim i z powodzeniem odtworzyła funkcje produkcyjne i społeczne realizowane wcześniej przez te gospodarstwa. W artykule omówiono genezę Spółki Poldanor, charakterystykę jej produkcji, wydajność pracy, efekty finansowe, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz współpracę Poldanor z otoczeniem.
W artykule przedstawiono cechy osiedli byłych PGR oraz omówiono ich społeczne i ekonomiczne problemy, takie jak bezrobocie czy spadek wskaźnika aktywności zawodowej ludności. Zaprezentowano również program stypendialny Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (AWRSP) przeznaczony dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Stypendia te mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów wyżywienia, zakwaterowania, dojazdów do szkoły czy zakupu podręczników.
7
Content available remote Struktura demograficzna wsi popegeerowskiej - stan i perspektywa
63%
Niniejszy artykuł wskazuje na społeczne konsekwencje wynikające ze zmienności struktur)' demograficznej ludności wiejskiej woj. zachodniopomorskiego w perspektywie prognozy demograficznej dla wsi do 2030 r. Przedstawiona charakterystyka obecnego i przyszłego rozwoju ludności wskazuje na konieczną zmianę w zakresie polityki społecznej i polityki gospodarczej oraz aktywnej polityki rynku pracy.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problem możliwości wykorzystania cennych elementów historycznego krajobrazu wsi folwarcznych, które stanowią założenia pałacowo-parkowe i dworsko-parkowe oraz dawne folwarki przy formułowaniu Modelu rewitalizacji krajobrazu kulturowego wsi popegeerowskich z uwzględnieniem stopnia jego dewastacji. Celem badań było opracowanie typologii wybranych wsi z terenu Pomorza Zachodniego pod względem stopnia dewastacji ich krajobrazu kulturowego, a następnie stworzenie modelowego schematu postępowania w procesie rewitalizacji różnych typów wsi w zależności od stopnia degradacji ich przestrzeni. Przedmiot badań stanowiły wsie popegeerowskie, w których istnieją założenia historyczne: folwarki, zespoły pałacowo-parkowe bądź dworsko-parkowe, włączone po II wojnie światowej do zasobów Państwowych Gospodarstw Rolnych. Proponowany Model może stanowić właściwe narzędzie wykorzystywane już na etapie tworzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, określającego za ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 r., politykę przestrzenną gminy. Powinny zostać w nim wyznaczone obszary zdegradowane wymagające podjęcia pilnej rewitalizacji oraz wartościowe obszary wskazane do zachowania i ochrony.(abstrakt oryginalny)
W okresie od początku 1992 r. do połowy 1995 zlikwidowano wszystkie państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR). Majątek likwidowanych przedsiębiorstw przejmowała do zasobu Skarbu Państwa, utworzona w styczniu 1992 r. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa (AWR), Agencja ta "ucząc się przez działanie" podejmowała i podejmuje nadal wielostronne działania mające na celu z jednej strony możliwie szybką prywatyzację mienia byłych PGR-ów, z drugiej zaś minimalizowanie kosztów społecznych tej ogromnie trudnej reformy. W pracy tej staram się ukazać przyczyny i skalę trudności na jakie natrafił proces prywatyzacji byłych PGR-ów. (fragment tekstu)
Przystąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej spowodowało, że codzienne kontakty z obcokrajowcami, także na obszarach wiejskich są coraz częstsze. Autorki dokonały analizy relacji pomiędzy ludnością wiejską a rolnikami niemieckimi gospodarującymi w naszym kraju. Zachowania, postawy i działania omówiły z punktu widzenia obu stron.
Zakorzenienie przedsiębiorstwa w lokalnym środowisku generuje pozytywne rezultaty z punktu widzenia rozwoju lokalnego. Wśród efektów tego procesu wskazuje się m.in. integrację społeczną, wsparcie lokalnych inicjatyw, ożywienie społeczno-gospodarcze czy zmniejszanie dysproporcji w zagospodarowaniu przestrzennym. Przemiany te wpisują się w procesy rewitalizacji i odnowy wsi, tak potrzebne na obszarach społecznie, gospodarczo i przestrzennie zdegradowanych. Celem artykułu jest określenie znaczenia zakorzenienia przedsiębiorstw w realizacji procesów odnowy i rewitalizacji wsi na przykładzie Działynia w gminie Kłecko (powiat gnieźnieński, województwo wielkopolskie). Działyń to osiedle popegeerowskie, na terenie którego funkcjonuje przedsiębiorstwo rolne Działpol powstałe w wyniku przekształcenia byłego kombinatu państwowych gospodarstw rolnych (KPGR). Analiza wykazała, że inicjatywy realizowane i wspierane przez przedsiębiorstwa, świadczące o umocowaniu w lokalnym otoczeniu i praktykach (udział w tworzeniu lokalnych zasobów i infrastruktury, przedsięwzięcia integrujące miejscową społeczność czy dostarczanie innych usług lokalnych), dowodzą znaczenia ich zakorzenienia w środowisku w realizacji procesów rewitalizacji i odnowy wsi.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie głównie teoretycznych aspektów adaptacji wiejskich gospodarstw domowych, do warunków transformacji systemu ekonomiczno-społecznego w Polsce, w aspekcie potrzeb wielofunkcyjnego rozwoju i obszarów wiejskich w regionach dominacji byłych PGR. W pracy rozważana jest istota wielofunkcyjnego rozwoju oraz gospodarstwa domowe jako podmiot w polityce rozwoju wsi i przedmiot badań. Autor przedstawia społeczno-ekonomiczną charakterystykę gospodarstw domowych, systemowe czynniki wymuszające adaptacją oraz formy adaptacji społeczno-ekonomicznej gospodarstw domowych. Autor wyróżnia trzy podstawowe formy adaptacji: bierną, aktywną i strukturalną. Pracę kończy informacja o wstępnych wynikach badania 161 wiejskich gospodarstw domowych w 8 wsiach zlokalizowanych w trzech gminach powiatu gołdapskiego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono strukturę przejętego do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa majątku byłych ppgr, jego rozdysponowanie oraz skutki specyficznych zasad rozliczania amortyzacji i możliwości odtworzenia majątku. Podkreślono niekorzystne warunki odtworzenia majątku trwałego w dzierżawie. (abstrakt oryginalny)
Zapoczątkowany przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa (AWRSP), obecnie realizowany przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR) program stypendialny, w znaczący sposób może zniwelować trudności edukacyjne młodzieży popegeerowskiej. Przede wszystkim może ułatwić i umożliwić naukę dzieciom w szkole średniej. Kłopoty finansowe, z którymi borykają się rodziny byłych pracowników PGR-ów, utrudniają kształcenie młodzieży, dlatego stypendium z ANR (AWRSP) może okazać się ważnym wsparciem dla wszystkich takich rodzin.
Przekształcenia własnościowe w państwowym sektorze rolnym dokonywały się na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa oraz o zmianie niektórych ustaw1. Przekształcenia własnościowe uzależnione były w decydującym stopniu od stanu ekonomiczno-finansowego i organizacyjno-prawnego przedsiębiorstw oraz sprawności funkcjonowania podmiotów realizujących procesy prywatyzacji. Zgodnie z ustawą z dnia 19 października 1991 r.2 realizację restrukturyzacji i prywatyzacji PGR-ów powierzono Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Agencja podjęła pracę w końcu pierwszego kwartału 1992 r. działając poprzez Biuro Prezesa Agencji oraz 14 oddziałów terenowych. Jednostkom tym powierzono ewidencję i zagospodarowanie mienia państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (ppgr) podlegających przejęciu przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa. Nadzór nad AWR powierzono Ministrowi Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Utworzenie AWR zerwało z dotychczasową zasadą łączenia przez organy administracji państwowej zadań o charakterze regulującym i uprawnień właścicielskich. Rynkowy charakter funkcjonowania AWR ma zapewnić określone w ustawie źródła samofinansowania, co oznacza konieczność bilansowania wydatków związanych głównie z obsługą zadłużenia przejętych ppgr wpływami uzyskanymi z tytułu zagospodarowania przejętego mienia w drodze sprzedaży, dzierżawy, zawartych umów o administrowanie itp.
16
63%
Celem opracowania jest próba refleksji nad przyszłym kierunkiem rozwoju osiedli popegeerowskich (na przykładzie Chotla w gminie Izbica Kujawska, woj. kujawsko-pomorskie) oparta na analizie i ocenie aktualnych społecznych zasobów lokalnych reprezentowanych przez młodzież. W opracowaniu przyjęto, że kategoria ta w nieodległej perspektywie czasowej będzie wpływać na zasoby społeczne, te zaś przesądzą o tempie i kierunkach zmian obserwowanych na obszarach wiejskich. W związku z niepodważalnym faktem, że wsie popegeerowskie uważane są za jedne z najbardziej problemowych w planowaniu rozwoju obszarów wiejskich, a zasoby społeczne jej dorosłych mieszkańców cechuje brak więzi, zaufania i gotowości do współpracy, w opracowaniu podjęto próbę odpowiedzi na pytania: jakie są społeczne zasoby młodzieży mieszkającej w tego typu wsiach, czy zasoby te różnią się od zasobów społecznych ich rodziców i czy pozwalają one upatrywać szansy na poprawę sytuacji wsi popegeerowskich w przyszłości. Podjęta analiza ma charakter prognostyczny, co jest szczególnie istotne w przypadku obszarów problemowych. Szukając pewnych prawidłowości, można najogólniej wskazać, że w aspektach uznanych za zagrożenia dla rozwoju wsi popegeerowskich poglądy osób młodych i pozostałych członków społeczności są dość zbliżone, natomiast w kategorii szans rysują się istotniejsze różnice na korzyść osób młodych.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Postawy przedsiębiorcze młodzieży wsi popegeerowskiej - wyniki badań
63%
Przedsiębiorczość, która jest odzwierciedlona m.in. w postawach i cechach człowieka, tj. w jego kreatywności, dynamiczności, a także skłonności do działania, jest zdeterminowana przez szereg czynników o charakterze ekonomicznym i pozaekonomicznym. Mając na uwadze uwarunkowania procesu aktywności przedsiębiorczej młodzieży wiejskiej, należy zauważyć, iż zwłaszcza wśród rodzin byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych tzw. wyuczona bezradność zdecydowanie utrudnia i hamuje rozwój "pierwiastka przedsiębiorczości" wśród społeczności lokalnej. Jednocześnie społeczność ta odczuwa potrzebę podejmowania wszelkich inicjatyw zmierzających do poprawy własnej sytuacji społeczno-materialnej. Celem niniejszego opracowania jest analiza postaw przedsiębiorczych młodzieży wsi popegeerowskiej. Na wstępie artykułu zostanie przedstawiona istota przedsiębiorczości. W dalszej kolejności będzie podjęta próba oceny potencjału przedsiębiorczego młodzieży wiejskiej na podstawie rezultatów własnych badań przeprowadzonych wśród analizowanej populacji w 2009 r. w województwie zachodniopomorskim. (abstrakt oryginalny)
Autor podjął próbę oceny sytuacji ekonomicznej gospodarstw popegeerowskich. Wskazał na zróżnicowanie w pozycji ekonomicznej pomiędzy różnymi formami organizacyjnymi, a także określił wpływ wybranych czynników na kształtowanie się wskaźnika rentowności działalności gospodarczej. W rezultacie autor przedstawił modele regresji wieloczynnikowej opisujące zmienność badanego zjawiska.
Celem przedstawionej pracy było zbadanie aktualnego stanu zagospodarowania i struktury funkcjonalnej wybranych obszarów, przynależnych wcześniej do Państwowych Gospodarstw Rolnych. Nadto wskazano niewykorzystany potencjał analizowanych terenów oraz określono ich przydatność pod nowe funkcje. Opracowana charakterystyka pozwoliła na określenie stanu pierwotnego i aktualnego wybranych kompleksów popegeerowskich. Przeprowadzono analizę porównawczą badanych terenów od początku ich istnienia, po stan obecny, w kontekście ich zagospodarowania. Przedstawiono sposób nowego zagospodarowania przestrzennego badanych obszarów i jego zgodność z dokumentami planistycznymi. Przeanalizowano: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, decyzje o warunkach zabudowy oraz decyzje o inwestycji celu publicznego. W badaniach uwzględniono istotne elementy z zakresu: ochrony konserwatorskiej, uwarunkowań ochrony środowiska oraz własności gruntów i budynków. Zwrócono również uwagę na planowanie strategiczne dla określić aktualny stan badanego terenu. Pozwoliła ona wybrać właściwą strategię dla konkretnego kompleksu. Posługując się modelem biznesowym Canvas, określono drogę, którą powinien wybrać dany teren, aby osiągnąć określony cel, jakim jest rozwój. Efektem końcowym badań było stworzenie biznesplanu, ze wskazanym celem głównym. Jest nim rekomendacja do zmian w zakresie funkcji użytkowej niezagospodarowanych obiektów budowlanych oraz terenów im towarzyszących.(abstrakt oryginalny)
Koniec ubiegłego stulecia to dla Polski okres szeroko rozumianych przemian ekonomiczno-społecznych. Wprowadziły one nowe regulacje prawne dotyczące m.in. rolnictwa, które przez niemal 40 lat podzielone było na sferę prywatną i państwową. Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR) były reprezentantem wprowadzonego ustroju socjalistycznego w aspekcie gospodarowania terenami wiejskim. W wyniku zmian dokonanych po 1989 roku a także przyczyn obiektywnych (jak np. złej lokalizacji w stosunku do bazy surowcowej) i subiektywnych (związanych ze złym lub biernym zarządzaniem) uległy one likwidacji. Głównym celem artykułu jest ukazanie przemian w zagospodarowaniu obszarów rolnictwa państwowego w województwie łódzkim opierając się na studium przypadku. Artykuł obrazuje ponadto, rozmieszczenie i specjalizację PGRów, tym samym stanowi pierwszą, całościową identyfikację tych jednostek w badanym województwie. Metody badawcze, które użyto w pracy pozwoliły na dogłębne spojrzenie na poruszany problem. W znaczącej części analiza oparta jest o inwentaryzację terenową oraz wywiady swobodne prowadzone na wybranych obszarach. Niezbędnym materiałem badawczym okazały się dokumenty, które pozyskano z archiwum Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR, niegdyś, Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, AWRSP). W świetle przeprowadzonych badań wykazano iż niemal 50% zasobu przejętego z terenów popegeerowskich z województwa łódzkiego, zostało trwale rozdysponowane (głównie poprzez sprzedaż). Przemiany, które zidentyfikowano mają bardziej charakter odnowy i adaptacji do funkcji wcześniej istniejących na tych obszarach.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.