Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Liquidation of jobs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przeprowadzona analiza pokazała, że w sektorze komunalnym nie ma jednej bezwzględnie najlepszej formy organizacyjno-prawnej jednostek obsługujących rynki usług użyteczności publicznej. Hipoteza o nieprzydatności zakładu budżetowego w obecnych warunkach funkcjonowania gospodarki komunalnej nie została pozytywnie zweryfikowana. Zakład budżetowy ma swoje wady, ale również ma pozytywne cechy, widoczne przede wszystkim przy porównaniu z jednostką budżetową. Wynika to z różnych przyczyn: • po pierwsze - usługi użyteczności publicznej są wielce zróżnicowane, zarówno są to usługi materialne, jak i niematerialne, • po drugie - sektor komunalny w poszczególnych JST różni się wielkością realizowanych zadań i potrzeb, które musi zaspokoić, • po trzecie - zróżnicowane są systemy infrastruktury lokalnej, zwłaszcza jeśli chodzi o te dziedziny, w których usługi materialne rozprowadzane są za pomocą sieci, • po czwarte - ważnym rysem sektora komunalnego w poszczególnych gminach jest pewien "balast" historyczny, związany z poprzednio dokonanymi wyborami, które nie są łatwe do odwrócenia, • po piąte - poszczególne dziedziny gospodarki komunalnej charakteryzują zdecydowanymi różnicami kapitałochłonności i struktury kosztów, • po szóste - znaczącą część gospodarki komunalnej stanowią monopole naturalne, których "rozpuszczenie" czy ominięcie jest trudne lub wręcz niemożliwe.(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest analiza sposobów rozwiązywania problemu zatrudnienia pracowników, którzy tracą pracę w związku z likwidowaniem kopalni węgla w zagłębiu wałbrzyskim na przykładzie Kopalni Węgla Kamiennego "Nowa Ruda". Stwierdzono, że głównym sposobem redukowania zatrudnienia górników są tzw. zwolnienia naturalne, czyli przejścia na zwykłą lub przyśpieszoną emeryturę. Badania wykazały wysokie bezrobocie w grupie byłych górników, którzy skorzystali z tzw. osłon górniczych, czyli z zasiłku górniczego i jednorazowej odprawy pieniężnej. Tylko nieliczni spośród nich założyli własne firmy. Przyczyną dużego bezrobocia byłych górników są często bariery psychospołeczne, powodujące bierność w poszukiwaniu nowej pracy, nieumiejętność znalezienia się w nowej sytuacji, a także niewielka motywacja do poszukiwania pracy, występująca u części byłych górników korzystających z odpraw pieniężnych.(abstrakt oryginalny)
W Fabryce Kabli Ożarów SA, wykupionej przez Tele-Fonikę trwa protest pracowniczy, którego nikt nie potrafi rozwiązać. Nowy właściciel wyprzedaje urządzenia a pracownicy próbuja do tego nie dopuścić.
4
Content available remote Ocena wpływu likwidacji cukrowni w Unisławiu na rozwój lokalny gminy
63%
Celem opracowania jest próba określenia wpływu likwidacji cukrowni, funkcjonującej przez ponad 210 lat, na rozwój lokalny gminy Unisław w województwie kujawsko-pomorskim. W pracy wykorzystano dane wtórne, jak również bezpośredni wywiad kwestionariuszowy z mieszkańcami Unisławia. Na podstawie mierników i wskaźników poziomu rozwoju lokalnego gminy, nie zauważono bezpośredniego wpływu zamknięcia cukrowni, jednak wykazano, że zakład ciągle funkcjonuje w świadomości mieszkańców. Niestety, zabudowania cukrowni wyburzono, a gmina nie ujęła tego obszaru w programie rewitalizacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia nową metodę szacowania przepływów zatrudnienia na polskim rynku pracy na podstawie danych z urzędów pracy oraz analizę cykliczności tych przepływów. Wykorzystano w nim metodykę zaproponowaną przez Schimera (2007). Prawdopodobieństwa przepływów do i z bezrobocia kształtują się podobnie jak prawdopodobieństwa wyznaczone na podstawie mikrodanych z BAEL (uwzględniających przepływy do i z nieaktywności) oraz na podstawie metod opartych na relacji liczby wakatów do liczby osób bezrobotnych. Oznacza to, że zaproponowana metoda pozwala na uzyskiwanie informacji o zmianach przepływów na rynku pracy spójnych z innymi źródłami, ale znacznie wcześniej i na podstawie powszechnie dostępnych danych. Całkowita ocena oddziaływania kreacji i destrukcji miejsc pracy na bezrobocie zależy od metody dekompozycji. Metody dekompozycji dostosowane do polskiej specyfiki wskazują na nieznacznie większy wpływ destrukcji miejsc pracy. Z kolei analiza korelacji standardowych oraz dynamicznych wskazuje na większe znaczenie kreacji miejsc pracy. Niezależnie od metody obserwacje wskazują, że oddziaływanie destrukcji miejsc pracy jest szczególnie wyraźne w początkowych okresach recesji i determinuje wzrost bezrobocia. Wpływ tworzenia miejsc pracy wydaje się natomiast bardziej równomiernie rozłożony w cyklu koniunkturalnym i odgrywa relatywnie większą rolę w trakcie wychodzenia z recesji. (abstrakt oryginalny)
Autor przyłącza się do tezy, iż procesy tworzenia i likwidacji miejsc pracy są bardzo dynamiczne, pomimo znacznego spadku liczby pracujących i wzrostu stopy bezrobocia w Polsce w badanym okresie. Średnia stopa tworzenia miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w okresie 1997--2004 wyniosła ponad 10%, a stopa likwidacji miejsc pracy ponad 12%. Wyższa stopa likwidacji miejsc pracy spowodowała agregatowy spadek liczby pracujących a stopa netto wyniosła około -2%. Stopa realokacji wyniosła prawie 23%. Wartość ta jest zbliżona do wartości obserwowanych w krajach rozwiniętych, ale kształtuje się powyżej stopy realokacji obserwowanej w stabilnych krajach Europy Zachodniej (np.: Austria, Niemcy). Potwierdza to wyniki [Rutkowskiego, 2002] i świadczy, iż rynek pracy w Polsce jest stosunkowo elastyczny, a ewentualne sztywności nie dotyczą procesów tworzenia i likwidacji miejsc pracy przez przedsiębiorstwa. Zauważalne są znaczne różnice w wysokości poszczególnych stóp pomiędzy branżami. W przypadku budownictwa i handlu zaobserwowano bardzo wysokie stopy realokacji (średnio ponad 30%) z kolei stopa realokacji w sektorze trans-portowo-telekomunikacyjnym wyniosła około 12%.
Wykorzystując nowoczesne techniki i umiejętności posługiwania się nimi, możemy zminimalizować straty na pożarze lub innym niekorzystnym zdarzeniu. Na ograniczanie strat ma wpływ czas podjęcia decyzji i sposób realizacji. Restytucja mienia ma wpływ na gospodarkę w ujęciu mikro i makro. Po pożarze zakład nie został zlikwidowany, utrzymano miejsca pracy, firmy ubezpieczeniowe nie były zmuszone do wypłacenie odszkodowań związanych z utrata możliwości wywiązania się z umów na dostarczenie podzespołów samochodowych. w ujęciu makro, ponieważ ten konkretny zakład jest częścią międzynarodowego koncernu, w przypadku gdyby nie został odbudowany produkcja mogłaby zostać przeniesiona do innego kraju. (fragment tekstu)
W opracowaniu zreferowano wypowiedzi Sądu Najwyższego odnośnie swobody pracodawcy w sferze tworzenia i likwidacji poszczególnych stanowisk pracy. Uwypuklono główne linie orzecznicze, które wykształciły się w tym zakresie na przestrzeni lat. Na tym tle autorka przedstawiła najnowszy judykat Sądu Najwyższego, w którym przesądzono, że likwidacja stanowiska pracy po orzeczeniu sądowym przywracającym pracownika do pracy na tym stanowisku, nie może być uznana za rzeczywistą przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie temu pracownikowi umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 45 § 1 k.p.). (abstrakt oryginalny)
9
63%
Głównym celem artykułu była ocena społecznych i środowiskowych skutków likwidacji kopalń węgla kamiennego oraz określenie roli CSR w procesie likwidacji przedsiębiorstw wydobywczych. By tak postawiony cel zrealizować, w pierwszej części artykułu zidentyfikowano i oceniono środowiskowe i społeczne skutki likwidacji kopalń na przykładzie polskiego górnictwa węgla kamiennego. Następnie prowadzoną analizę rozszerzono o międzynarodowe studia przypadków z zakresu funkcjonowania i likwidacji przedsiębiorstw wydobywczych. W zakończeniu zaprezentowano wykorzystanie koncepcji CSR w zarządzaniu ryzykiem środowiskowym i społecznym w fazie likwidacji przedsiębiorstwa wydobywczego, posługując się przykładami z praktyki gospodarczej oraz formułując wytyczne pod adresem doskonalenia tej koncepcji w przemyśle wydobywczym.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze studium, będące Raportem Banku Światowego analizuje ostatnie wydarzenia na polskim rynku pracy oraz czynniki, które wpływają pozytywnie na wzrost wskaźnika tworzenia nowych miejsc pracy. Analizę przeprowadzono we współpracy i w oparciu o debatę, jaka miała miejsce pomiędzy zespołem Banku Światowego, a rządem RP.
11
Content available remote Uprzemysłowienie miasta postfordowskiego jako problem polityczny
51%
W artykule podjęto problem polityki przywracania funkcji przemysłowych w miastach krajów rozwiniętego kapitalizmu. Od lat 70. XX w. odejście od fordowskiego modelu produkcji, globalizacja oraz nowy międzynarodowy podział pracy wywołały w miastach krajów "Pierwszego Świata" proces dezindustrializacji. Upadek przemysłu doprowadził do kryzysu wielu ośrodków miejskich. Jego przezwyciężenie rozpatrywać można jako proces przystosowania lokalnych systemów społeczno-ekonomicznych do wyzwań międzynarodowej rywalizacji na globalnym rynku miast. Próba sprostania im prowadzi do wykształcenia się nowych form organizacji ekonomicznych, charakterystycznych dla kapitalizmu kognitywno-kulturowego, w którym obowiązuje paradygmat elastycznej akumulacji i budowy przewagi konkurencyjnej dzięki kreatywności i innowacyjności. W tym kontekście reindustrializacja i neoindustrializacja stają się kluczowymi elementami strategii rozwoju miast. W artykule omówione zostały ideologiczne aspekty polityki uprzemysłowienia. Szczególną uwagę poświęcono kwestii "polityki klastryzacji", jako narzędzia pobudzania wzrostu ekonomicznego. Ukazano także negatywne konsekwencje prowadzenia polityki wspierania rozwoju przemysłu. Przedstawione argumenty konkluduje twierdzenie, że istotą działań na rzecz rozwoju przemysłów ery kapitalizmu kulturowo-kognitywnego jest transfer kapitałów kreatywnych wytwarzanych w sferze publicznej do sfery prywatnej, gdzie są one przetwarzane i akumulowane w postaci kapitałów ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule została poddana analizie kwestia dopuszczalności wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 10 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników pracownikowi korzystającemu z urlopu wychowawczego. W rozpatrywanym przez autorkę przypadku przyczynę wypowiedzenia stanowi likwidacja stanowiska dokonana w okresie znacznie poprzedzającym początek urlopu wychowawczego. Autorka podnosi celowość uwzględnienia wskazanej przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia zarówno w ramach oceny jego zasadności, jak i zgodności z prawem. Jako przesłankę uchylenia szczególnej ochrony stosunku pracy na podstawie art. 10 powołanej ustawy - obok istnienia przyczyn niedotyczących pracownika - wskazuje konieczność rozwiązania stosunku pracy, badaną z uwzględnieniem treści art. 1864 k.p. (abstrakt oryginalny)
Zamierzeniem autora było określenie zakresu obowiązku terminowego wypłacania wynagrodzenia w odniesieniu do pracodawców poddanych postepowaniu upadłościowemu obejmującemu likwidację majątku dłużnika. Opracowanie wymagało rozważenia relacji między specyficzną regulacją prawa upadłościowego a odpowiednimi normami prawa pracy, proklamującymi sankcje, które mogą dotknąć pracodawcę naruszającego ten podstawowy obowiązek wobec pracownika, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy.
Weryfikując powszechnie głoszone tezy dotyczące czynników sprawczych tworzenia lub likwidacji miejsc pracy w polskiej gospodarce, dokonano nowych badań ankietowych w tym zakresie. Za najdotkliwszą barierę rozwoju firmy uważany jest ograniczony popyt na produkty i usługi. Zamieszczony materiał badawczy rzuca nowe światło na tę problematykę.
Artykuł dotyczy skutków prawnych likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz Kancelarii Prezesa SN kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej dla pracowników tych jednostek. W ustawie z 9 czerwca 2022 r. likwidującej te jednostki ustanowiono szczególne przepisy dotyczące sędziów Izby Dyscyplinarnej oraz pracowników Kancelarii. Status pozostałych osób zatrudnionych w Izbie Dyscyplinarnej regulują przepisy powszechne. W artykule wyjaśniono odrębności funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Dalej analizie poddano legislacyjną i konstytucyjną spójność przepisów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów Izby Dyscyplinarnej. Wiele wątpliwości wiąże się także ze zmianą miejsca pracy i odpowiednim stosowaniem art. 231 k.p. do pracowników likwidowanej Kancelarii. Część z nich nie nadaje się do zastosowania, inne wymagają dostosowania zawartych w nich norm do sytuacji, w której nie następuje zmiana pracodawcy. Nietypowy i kontrowersyjny charakter niektórych z zastosowanych rozwiązań pokazuje determinację ustawodawcy we wzmacnianiu pozycji prawnej pracowników likwidowanej Kancelarii Prezesa SN kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej. Działania te nie objęły jednak pozostałych pracowników administracyjnych Izby Dyscyplinarnej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest porównanie oraz analiza czeskiej i polskiej regulacji prawnej wypowiadania umów o pracę z przyczyn zmian organizacyjnych zachodzących u pracodawców. Przedmiot analizy stanowi zwłaszcza zakres, w jakim regulacje te chronią z jednej strony pracownika i trwałość jego zatrudnienia, a z drugiej prawo pracodawcy do swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej poprzez zarządzanie zakładem pracy oraz decydowanie o składzie jego kadry pracowniczej. Pierwsza część artykułu zawiera porównanie wybranych aspektów podstawowej regulacji prawnej wypowiadania stosunku pracy w obu krajach oraz warunków zastosowania organizacyjnych przyczyn wypowiedzenia stosunku pracy, skupiając się głównie na czeskich unormowaniach i wykładni sądowej. Druga część, która ukaże się w kolejnym numerze, ma na celu porównanie czeskich rozwiązań z ich polskimi odpowiednikami, a także powiązanych z tematem głównym prawnych narzędzi ochrony pracownika, takich jak stosowanie przepisów o zwolnieniach grupowych i obowiązkowa wypłata odprawy, szczególna ochrona różnych grup pracowników przed wypowiedzeniem, obowiązkowe konsultacje ze związkami zawodowymi itp. Na tym tle autorzy formułują również propozycje, w jakim kierunku powinny zmierzać możliwe zmiany legislacyjne w zakresie omawianej problematyki. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest porównanie oraz analiza czeskiej i polskiej regulacji prawnej wypowiadania umów o pracę z przyczyn zmian organizacyjnych zachodzących u pracodawców. Przedmiot analizy stanowi zwłaszcza zakres, w jakim regulacje te chronią z jednej strony pracownika i trwałość jego zatrudnienia, a z drugiej strony prawo pracodawcy do swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej poprzez zarządzanie zakładem pracy oraz decydowanie o składzie kadry pracowniczej. W pierwszej części artykułu, opublikowanej w poprzednim numerze, autorzy porównali wybrane aspekty podstawowej regulacji prawnej wypowiadania stosunku pracy w obu krajach oraz przedstawili warunki zastosowania organizacyjnych przyczyn wypowiedzenia stosunku pracy, skupiając się głównie na czeskich unormowaniach oraz wykładni sądowej. Druga część artykułu ma na celu porównanie czeskich rozwiązań z ich polskimi odpowiednikami, a także powiązanych z tematem głównym prawnych narzędzi ochrony pracownika, takich jak stosowanie przepisów o zwolnieniach grupowych i obowiązkowa wypłata odprawy, szczególna ochrona różnych grup pracowników przed wypowiedzeniem, obowiązkowe konsultacje ze związkami zawodowymi itp. Na tym tle autorzy formułują również propozycje, w jakim kierunku powinny zmierzać możliwe zmiany legislacyjne w zakresie omawianej problematyki. (abstrakt oryginalny)
Struktura referatu jest następująca: część pierwsza poświęcona jest opisowi zbiorów danych; część druga porównuje realokację miejsc pracy w Polsce z wybranymi krajami OECD; część trzecia przedstawia analizę realokacji miejsc pracy w czasie transformacji; część czwarta zajmuje się analizą ruchu miejsc pracy według cech pracodawcy: działu gospodarki, regionu, formy własności i wielkości firmy; część piąta zaś poświęcona jest implikacjom badania dla kształtowania polityki oraz przedstawieniu wniosków. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.