Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Listy zastawne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
List zastawny, ze względu na pochodzenie, określany jest jako europejski produkt finansowy. Jest on wynikiem ewolucji systemu banków hipotecznych, w którą wkład wniosły szczególnie doświadczenia polskie, niemieckie i francuskie.W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych Polska przyjęła ustawodawstwo regulujące działalność bankowości hipotecznej, refinansującą się poprzez emisję listów zastawnych. Takie zjawiska, jak wzrost PKB, malejąca inflacja, spadek bezrobocia, poprawa koniunktury gospodarczej na świecie dobrze rokują systemowi listów zastawnych w Polsce. Coraz lepsza sytuacja gospodarcza Polski oraz integracja z Europą stwarzają ogromną szansę rozwoju dla polskiego listu zastawnego, jako papieru wyjątkowo bezpiecznego. Zatem list zastawny ma prawie zagwarantowany sukces jako długoterminowy bezpieczny papier wartościowy. (fragment tekstu)
Przygotowywany jest projekt ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych. W artykule wyjaśniono znaczenie terminu list zastawny i zakres jego stosowania, przedstawiono gwarancje bezpieczeństwa dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania pierwotnego i wtórnego rynku hipotecznego, metody wyceny nieruchomości, na których ustanawiana jest hipoteka oraz rozwiązania organizacyjne udzielania długoterminowych kredytów hipotecznych refinansowanych emisją listów zastawnych.
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja roli i znaczenia listów zastawnych jako źródła finansowania dla działalności kredytowej instytucji finansowych, w tym przede wszystkim banków hipotecznych i banków krajowych, na rzecz sektora publicznego i finansowania rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz komercyjnych w Niemczech. List zastawny jako instrument dłużny stał się istotnym elementem sytemu finansowania niemieckiej gospodarki i przykład Niemiec w tym zakresie może być istotny dla krajów dopiero rozwijających u siebie instytucje długoterminowego kredytowania hipotecznego. (fragment tekstu)
Na przełomie lat 2015/16 Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje w sprawie ogólnoeuropejskich regulacji dotyczących listów zastawnych. W konsultacjach tych Komisja zwróciła uwagę na różnice w ramach prawnych poszczególnych krajów członkowskich, które mogą być przyczyną niekorzystnej fragmentacji rynku, oraz przedstawiła propozycje służące zwiększeniu integracji rynku. Polskie listy zastawne mogą istotnie skorzystać na rekomendowanych przez Komisję Europejską propozycjach, które mają na celu m.in. zniesienie podziału na kraje główne i peryferyjne oraz ułatwienie inwestycji w listy zastawne między państwami Unii Europejskiej i ze strony państw trzecich, a w efekcie mają prowadzić do konwergencji spread'ów. Propozycje te powinny przyczynić się do zwiększenia popytu oraz dalszego obniżenia kosztu finansowania dla polskich emitentów i w konsekwencji bardziej dynamicznego rozwoju polskiego rynku listów zastawnych. Materiał konsultacyjny Komisji Europejskiej został zaopiniowany przez przedstawicieli różnych grup interesariuszy polskiego rynku listów zastawnych, w tym w szczególności emitentów, inwestorów, regulatorów oraz niezależnych ekspertów. W artykule przedstawiono wspólne stanowisko polskich ekspertów w zakresie proponowanych przez Komisję Europejską regulacji dotyczących jednolitego europejskiego rynku listów zastawnych. (abstrakt oryginalny)
W 1997 r. uchwalono w Polsce ustawę o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Stała się ona podstawą do powstania pierwszych w powojennej historii Polski banków hipotecznych, jako instytucji specjalistycznych, emitujących papiery wartościowe zwane listami zastawnymi. W artykule omówiono przeszkody natury ekonomicznej i prawnej, które hamują rozwój tej gałęzi bankowości.
Omówiono projekt ustawy o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw przyjęty przez Radę Ministrów 2 kwietnia 2002 r. Ustawa ma na celu usprawnienie funkcjonowania sektora banków hipotecznych w Polsce oraz wprowadzenie nowych rozwiązań, które pozwoliłyby na wzmocnienie roli banków hipotecznych w finansowaniu zadań wynikających z programu gospodarczego rządu.
Rating międzynarodowych agencji ratingowych odgrywa szczególną rolę na rynku listów zastawnych. Z uwagi bowiem na duży stopień skomplikowania emisji listów zastawnych w zdecydowanej większości przypadków emisje listów zastawnych mają rating przyznany przez przynajmniej jedną międzynarodową agencję ratingową. Oznacza to, że rating stanowi ważną determinantę rozwoju rynku listów zastawnych. Nasze badania w odniesieniu do rynku niemieckiego potwierdzają tezę o dużym znaczeniu ratingu w rozwoju rynku listów zastawnych. W aspekcie metodycznym rating listów zastawnych jest kombinacją elementów ilościowych, jakościowych, a na końcowy wynik procedury ratingowej wpływ ma wynik oceny standingu finansowego emitenta listów zastawnych oraz jakości puli aktywów zabezpieczających. Z przeprowadzonych badań wynika, że poziom ocen ratingowych niemieckich listów zastawnych jest wysoki i co równie ważne stabilny w czasie. Jednak pomimo wysokiego bezpieczeństwa listów zastawnych rating poszczególnym emisjom jest często nadawany przez dwie lub trzy agencje, co przesądza o dużym znaczeniu ratingu jako czynnika rozwojowego, przede wszystkim wspierającego wiarygodność i przejrzystość rynku. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części opracowania przedstawiono podstawy prawne i zasady funkcjonowania banków hipotecznych i emisji listów zastawnych. Następnie omówiono podstawowe czynności banku hipotecznego. W ostatniej części opisano banki hipoteczne i emisję listów zastawnych w Polsce.
Zbudowany w Polsce przez ostatnie 12 lat niewielki potencjał banków hipotecznych nie daje możliwości rozwinięcia systemu refinansowania akcji kredytowej nieruchomości mieszkaniowych za pomocą listów zastawnych. Jednakże coraz bardziej realna możliwość wystąpienia problemów związanych z płynnością banków uniwersalnych wymusi rozwój tego systemu w Polsce. Rozwój bankowości hipotecznej pozyskującej środki na rynku kapitałowym poprzez emisję listów zastawnych już się rozpoczął. W artykule przedstawiono wielkość i strukturę emisji listów zastawnych w Polsce na tle refinansowania kredytów hipotecznych listami zastawnymi w wybranych krajach UE. Omówiono stosowane w polskim prawie zasady związane z ich bezpieczeństwem. Dokonano oceny oprocentowania listów zastawnych na tle oprocentowania obligacji Skarbu Państwa w latach 2002- 2012. Przedstawiono głównych emitentów listów zastawnych w Polsce. Omówiono także rynek listów zastawnych i pokazano głównych inwestorów na tym rynku. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe zasady funkcjonowania banków hipotecznych w Niemczech oraz założenia przygotowywanego w Polsce projektu ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Określono również warunki ramowe, w jakich będą działać banki hipoteczne w Polsce.
12
Content available remote Rynek listów zastawnych w Polsce i w państwach Unii Europejskiej
75%
Papiery wartościowe będące dokumentami zawierającymi określone prawa majątkowe zaliczane są do podstawowych instrumentów rynków finansowych. Przez wieki prawa z nich wynikające ich posiadacze mogli realizować jedynie w wypadku gdy dysponowali tymi dokumentami w postaci materialnej. Dopiero w XX w. instrumenty te w obrocie gospodarczym pojawiły się w postaci zdematerializowanej. Nowożytna historia papierów wartościowych ma kilkaset lat, jednak ich pierwowzorów należy poszukiwać znacznie wcześniej - jeszcze przed naszą erą w starożytnym Rzymie. W czasach nowożytnych jako pierwsze do obrotu gospodarczego zostały wprowadzone papiery ułatwiające zapłatę i przekazywanie pieniędzy na odległość (weksle i czeki). Ojczyzną tych papierów wartościowych były Włochy. Kolejnymi papierami, które pojawiły się w Anglii i Holandii, były akcje, ich emisja pozwalała na pozyskiwanie kapitałów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Po nich na rynkach finansowych zaczęto stosować papiery dłużne, do których zalicza się listy zastawne i obligacje. Pierwowzór listów zastawnych pojawił się w XVII w. na Śląsku. W artykule zaprezentowano zagadnienia związane z funkcjonowaniem na rynkach finansowych listów zastawnych. Wraz z końcem XX w. w państwach europejskich nastąpił wzrost zainteresowania emisją tego rodzaju papierów wartościowych. W większości państw europejskich na przełomie XX i XXI w. wprowadzono nowe przepisy prawa dotyczące emisji i obrotu listów zastawnych (covered bonds). W pierwszej części artykułu przedstawiono historię listów zastawnych i banków hipotecznych na ziemiach polskich. Następnie omówiono występujące na europejskim rynku podstawowe modele emisji covered bonds. W dalszej części zamieszczono charakterystykę europejskiego rynku covered bonds oraz polskiego rynku listów zastawnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy bankowości hipotecznej w Polsce. Omówiono sytuację Rhenhyp-BRE, który buduje już własną sieć. Natomiast HypoVereinsbank sieci nie posiada. Bank Polska Kasa Opieki SA zamroził projekt banku hipotecznego. Koncepcja bankowości hipotecznej w Polsce może jednak ulec zmianie.
W artykule omówiono ustawę bankową, uchwaloną przez Sejm 29 sierpnia 1997 r. - o listach zastawnych i bankach hipotecznych.
Niemieckie banki hipoteczne uważają, że różnice w poziomie rozwoju tego segmentu bankowości w Europie Środkowej są przede wszystkim efektem odmiennych podstaw menedżerów.
Jakakolwiek forma pożyczki (w tym listy zastawne) udzielanej przez bank polski klientowi zagranicznemu jest zwolniona z podatku u źródła. Wła­śnie tak prze­wi­du­je kil­ka umów o uni­ka­niu po­dwój­ne­go opo­dat­ko­wa­nia za­war­tych po­mię­dzy Pol­ską a kil­ko­ma kra­ja­mi unij­ny­mi. Tak też uwa­ża sąd, ina­czej fi­skus. Zda­niem WSA list za­staw­ny to to sa­mo co po­życz­ka. Wy­rok w tej spra­wie wy­dał war­szaw­ski Wo­je­wódz­ki Sąd Ad­mi­ni­stra­cyj­ny 26 mar­ca te­go ro­ku (sygn. III SA/Wa 1917/07). (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Prospects for Development of the Market of Mortgage Bonds in Poland
75%
This paper concerns the system of financing housing by the banking system. The aim of the study is to analyse the role of covered bonds in the process of financing the real estate market in Poland. Based on the analysis of the development of the housing market, market of mortgages and instruments for long-term financing of mortgages, the study proposed the hypothesis that the system of financing housing supported by the effective market of covered bonds will allow to avoid the balance gap in the banks. The analysis concerned new loans in Poland and strategies of refinancing of mortgages granted by banks. The results of the analysis pointed to the need for revision of the legislation in order to improve access of banks to additional instruments for long-term financing within Basel III standards, EU ordinances and the ordinances by the Polish Financial Supervision Authority. It was demonstrated that the amendment of the act on covered bonds and mortgage banks should be conducive to the development of the market of covered bond through facilitation of refinancing of mortgages with these instruments and, consequently, minimization of the risk of losing liquidity by the lenders. (original abstract)
Przedstawiono zasady i mechanizm emisji listu zastawnego w polskich warunkach oraz perspektywy na przyszłość. Zdaniem Autorki, aby hipoteka nie była kontrowersyjnym sposobem zabezpieczenia kredytu, konieczne jest wprowadzenie pierwszeństwa egzekucyjnego z hipoteki będącej zabezpieczeniem listu zastawnego również przed Skarbem Państwa, który ciągle ma pierwszeństwo, bez względu na czas złożenia wniosku o wpis do hipoteki ustawowej.
Wskazano praktyczne problemy działalności banków hipotecznych, wynikające z obowiązujących uregulowań prawnych i istniejących uwarunkowań ekonomicznych. Zwrócono uwagę, że rygorystyczne przepisy wprowadzone ustawą o listach zastawnych i bankach hipotecznych z 1997 r. zmniejszają zdolność banków hipotecznych do skutecznego konkurowania na rynku kredytów hipotecznych i powodują trudności w refinansowaniu ich działalności, wynikające ze spowolnionego działania sądów wieczysto-księgowych. Za porażkę uznano bardzo wolny rozwój listów zastawnych.
Zwrócono uwagę na problem zbyt wolnego rozwoju systemu banków hipotecznych w Polsce. Wskazano bariery ekonomiczne, prawne. Omówiono rządowe rozwiązania w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.