Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Loan funds
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Aktywność wybranych funduszy pożyczkowych w regionie łódzkim
100%
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (MMŚP) odgrywają znaczącą rolę w gospodarce Polski, stanowiąc przeważającą większość występujących w niej podmiotów. Obecność tego sektora sprzyja rozwojowi gospodarczemu, jest przejawem zdrowej konkurencji i odzwierciedleniem przedsiębiorczych postaw w społeczeństwie. Potencjał tkwiący w tym sektorze nie zawsze jest w pełni wykorzystywany, na co wpływają ciągle istniejące bariery jego rozwoju. Słabą stroną sektora MMŚP jest ograniczona możliwość wpływania na sytuację na rynku, wrażliwość na skomplikowane przepisy prawne i biurokrację oraz wreszcie niewielki zasób kapitału i wykwalifikowanej kadry. W tym zestawie ograniczony dostęp do źródeł finansowania to jedna z ważniejszych barier hamujących rozwój przedsiębiorczości. fragment tekstu)
Kluczowym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa jest konieczność pozyskiwania źródeł kapitału, niezbędnych w procesie finansowania bieżącej i inwestycyjnej działalności. Dynamiczny rozwój rynku finansowego stwarza przedsiębiorstwom szeroki zakres możliwości pozyskiwania instrumentów zewnętrznego finansowania. Należą do nich: kredyt bankowy, leasing, faktoring, pożyczka pozabankowa, emisja papierów wartościowych, środki pomocowe z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej i szereg innych. Wyniki wielu badań dotyczących problematyki finansowania sektora mikro i małych przedsiębiorstw (MiMP) wskazują jednak na ograniczony dostęp do zewnętrznych źródeł kapitałowych. Wśród głównych przyczyn tego niekorzystnego stanu rzeczy wymienia się surowe wymagania kapitałodawców co do wysokości zabezpieczeń, historii kredytowej, wysokości wkładu własnego czy zakresu niezbędnej dokumentacji kredytowej. Istotne znaczenie ma również niski stopień wiedzy przedsiębiorców na temat poszczególnych źródeł kapitałowych, a także brak doświadczenia w kontaktach z instytucjami finansowymi. Utrudnienia w dostępie do zewnętrznych instrumentów kapitałowych sprawiają, że głównym źródłem finansowania dla większości mikro i małych firm jest kapitał własny. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja, biorąc pod uwagę niski stopień akumulacji finansowej tej grupy przedsiębiorstw. Rozwiązaniem, które w znacznym stopniu zwiększyłoby dostępność sektora MiMP do kapitału zewnętrznego, jest rozwój systemu funduszy pożyczkowych. (fragment tekstu)
Istnienie luki kapitałowej w finansowaniu aktywności innowacyjnej spowodowało, że na rynku Europy Zachodniej, a następnie także w Polsce pojawiły się instytucje finansujące, które miały ten brak wypełnić. Należą do nich sieci aniołów biznesu, lokalne lub regionalne fundusze pożyczkowe oraz fundusze poręczeń kredytowych. Celem artykułu jest zbadanie, jak wymienione instytucje będą wpływały na aktywność innowacyjną przedsiębiorstw przemysłowych w dwóch regionach w Polsce o odmiennym poziomie rozwoju regionalnego systemu przemysłowego, tj. województwa dolnośląskiego i lubuskiego. W badaniu dotyczącym lat 2011-2013 wzięło udział 1517 przedsiębiorstw. Główne wnioski sprowadzają się do następujących twierdzeń: 1. Aniołowie biznesu istotnie i pozytywnie wpływają na innowacyjność w województwie rozwiniętym (dolnośląskim), natomiast ich aktywność w regionie słabo rozwiniętym jest znikoma. 2. W przedsiębiorstwach korzystających z usług funduszy pożyczkowych i poręczeniowych w regionie rozwiniętym dochodzi do inwestycji "dojrzalszych" innowacyjnie (ponoszenia nakładów na B+R, implementacji nowych procesów technologicznych) niż w regionie słabiej rozwiniętym systemem przemysłowym (gdzie zauważono wpływ na inwestycje w nowe środki trwałe).(abstrakt oryginalny)
I use panel data on 20 countries to analyze the links between savings (defined as time deposits and savings accounts) and credit extended by banks. Credit growth is not related to prior changes in savings, at least not in the short run. This result indicates that the intuition behind the loanable funds theory does not work well in explaining macroeconomic dynamics. I also find that the share of savings in total deposits is positively affected by cyclical upswings in the GDP, which is consistent with the permanent income hypothesis. Most interestingly, however, the share of savings decreases during credit booms. The existence of such an effect is predicted by the Austrian theory of the business cycle. Based on the above results, I infer that an important disadvantage of fractional-reserve banking is a tendency for the market interest rate to diverge from the natural interest rate. In this paper I also propose a new method of credit boom identification that captures the timing of booms more adequately than the procedures commonly used in the literature.(original abstract)
Artykuł dotyczy problematyki ochrony polskich konsumentów będących klientami niekrajowych kredytodawców (niemających siedziby na terytorium RP) udzielających kredytów konsumenckich w Polsce w kontekście nadzoru publicznego nad nimi, sprawowanego w ramach nadzoru nad rynkiem finansowym. Celem artykułu jest przeanalizowanie, na jakiej podstawie prawnej prowadzą oni swoją działalność w Polsce oraz w jaki sposób jest egzekwowane przestrzeganie przez nich obowiązujących przepisów dotyczących podejmowania i prowadzenia działalności w tym obszarze, w ramach nadzoru KNF nad nimi. W artykule podjęto także próbę udzielenia odpowiedzi na pytania, czy kompetencje KNF jako organu nadzoru nad kredytodawcami w ramach nadzoru nad rynkiem finansowym w obecnym kształcie są wystarczające, by zapewnić ochronę kredytobiorcom korzystającym z oferowanych przez nich usług na rynku kredytów konsumenckich w Polsce; czy jest to ochrona pośrednia (czy bezpośrednia) i czy rola KNF w tym zakresie powinna ulec zmianie, a jej kompetencje powinny ulec rozszerzeniu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe elementy polityki regionalnej województwa mazowieckiego realizowanej w ramach Strategii Rozwoju Województwa oraz specyfikę regionu, która ma wpływ na budowę tej strategii. Duże zróżnicowanie rozwoju poszczególnych subregionów ma wpływ na dalszy rozwój, ale także na skuteczność oddziaływania poprzez Fundusz Pożyczkowy na realizację polityki regionu. Fundusz pożyczkowy wspomaga realizację polityki regionu mazowieckiego poprzez współpracę z innymi podmiotami samorządowymi. Efektywność wspierania polityki regionu poprzez Fundusz uzależniona jest także od potrzeb i możliwości podmiotów gospodarczych, których sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych subregionach. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszany jest problem stabilności działania funduszy pożyczkowych. Przeprowadzono w nim wstępną analizę parametrów pośrednich i bezpośrednich, przyjętych jako czynniki mające istotny wpływ na wewnętrzną (finansową), instytucjonalną i zewnętrzną stabilność systemu finansowego jako całości. Rozważono jakość portfela pożyczkowego jako istotnego elementu wpływającego na stabilność finansową funduszy pożyczkowych, jak i systemu finansowego. W opracowaniu zastosowano metodę analizy szeregów czasowych, metody analizy finansowej oraz podstawowe metody statystyki opisowej.(abstrakt oryginalny)
Działalność pożyczkowa WE ma korygować niedoskonałości rynku, ponieważ pożyczki i gwarancje bardzo często dotyczą przedsięwzięć, niecieszących się zainteresowaniem prywatnych instytucji finansowych, takich jak np. duże projekty infrastrukturalne. Dzięki doskonałemu ratingowi kredytowemu WE (AAA), instytucje wspólnotowe mają możliwość pozyskiwania środków finansowych na bardzo dogodnych warunkach, co z kolei pozwala na udzielanie pożyczek państwom członkowskim lub prywatnym podmiotom na warunkach lepszych niż rynkowe. (fragment tekstu)
9
Content available remote Funkcjonowanie modelu sprzedażowego equity release w Polsce
61%
Artykuł traktuje o funkcjonowaniu modelu sprzedażowego equity release w Polsce. Wskazane są w nim podstawowe różnice między odwróconym kredytem hipotecznym a świadczeniami dożywotnimi, scharakteryzowane są umowy, w ramach których zawierane są świadczenia dożywotnie, opisana jest sytuacja na rynku w latach 2010-2017, a także zidentyfikowane są podstawowe problemy wynikające z braku odrębnych regulacji prawnych.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Fundusze pożyczkowe finansujące MSP
61%
W artykule scharakteryzowano sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedstawiono problem dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania, który może być skutecznie niwelowany przez działające w Polsce od ok. dwudziestu lat fundusze pożyczkowe. Firmy z sektora MSP ze względu na swoją rolę i istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego kraju są niezwykle ważnym elementem krajobrazu gospodarczego. Jednak aby przedsiębiorstwa MSP mogły się rozwijać potrzebują dostępu do kapitału i dlatego jedną z najtrudniejszych barier do pokonania, którą napotykają jest brak możliwości uzyskania finansowania zewnętrznego w formie kredytów bankowych. Ze względu na wysoki stopień ryzyka nieopłacalności, banki uniemożliwiają wzięcie kredytu na rozwój działalności gospodarczej. W artykule zaprezentowano dwie komplementarne części rynku pożyczkowego: beneficjentów usług funduszy pożyczkowych - firmy z sektora MSP oraz fundusze pożyczkowe, które świadczą swoje usługi pożyczkowe na rzecz mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Przedstawiono także historię powstawania organizacji mikrofinansowych, jak również dane dotyczące funkcjonowania funduszy pożyczkowych w Polsce. Ponadto zawarto informacje o strukturze udzielanych pożyczek oraz warunki, które należy spełnić ubiegając się o pożyczki.(abstrakt oryginalny)
Rzeczywistość gospodarcza przynosi często konieczność podjęcia działań prawnych i pokazania ich skutków, mimo iż ustawodawca określonej materii nie uregulował lub uregulował ją w sposób szczątkowy. Z sytuacją taką mamy do czynienia m.in. w przypadku likwidacji zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Mówiąc ściśle, chodzi o przypadki, w których pracodawca przestaje być objęty obowiązkiem tworzenia tego funduszu i decyduje się skorzystać z uprawnienia do powstrzymania się od jego utworzenia. Rodzi to wiele problemów praktycznych, poczynając od statusu prawnego dotychczas zgromadzonych na funduszu środków, przez możliwości i sposób ich ewentualnego wykorzystania do określenia statusu i losów regulaminu funduszu. Kwestie te stara się rozwiązać autor w prezentowanym artykule. (abstrakt oryginalny)
Micro-, small- and medium-sized enterprises encounter many barriers to their activity, one of the major ones being the limited access to capital and its sources. A significant role in overcoming the obstacles connected with inadequate access to capital is played by the special funds established by the state as well as regional and local authorities. Poland can boast a relatively well developed system of institutions whose fundamental purpose is financing of business activity. These first and foremost include banks and various kinds of funds, such as loan funds and loan guarantee funds. The regional market and the financial system creates numerous processes. In the theory of economics there are many concepts and views regarding the impact of the financial system on economic growth. Most of them indicate that development of the financial system stimulates economic growth. The mission of regional development should involve any and all local (regional) financial institutions, including those that are not banks, such as loan funds and loan guarantee funds. Another element of the regional financial markets are regional development funds (RDF) that may become the local managers and stimulators of regional development, in its broad sense and in a long-time perspective.
W opracowaniu podjęto temat zasad funkcjonowania funduszy pożyczkowych, które odgrywają duże znaczenie w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstwa poprzez obniżenie bariery kapitałowej. Autorki przeanalizowały działalność pożyczkową funduszy pożyczkowych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem aktywności Funduszowi MIKRO. (abstrakt oryginalny)
W połowie kwietnia okaże się, które fundusze pożyczkowe dostaną pieniądze Unii Europejskiej. Fundusze pożyczkowe mogą zostać dokapitalizowane kwotą 218 mln euro pochodzącą z funduszy strukturalnych, a dokładnie z Sektora Programu Operacyjnego "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw".
Dokonano charakterystyki funduszy pożyczkowych działających na terenie Polski. Przedstawiono koszt i wysokość pożyczek udzielanych przez fundusze. Omówiono zagadnienia związane z zabezpieczeniem spłaty pożyczki i wkładem własnym. Zamieszczono ocenę działalności funduszy pożyczkowych.
W artykule poruszono tematykę funduszy pożyczkowych jako formy finansowego wsparcia mikroprzedsiębiorstw, w tym podmiotów gospodarczych rozpoczynających działalność. Problem badawczy stanowiła ograniczona dostępność wskazanej grupy podmiotów do zewnętrznych źródeł finansowania i konieczność podejmowania działań w zakresie inkluzji finansowej. Celem badawczym było określenie roli i znaczenia systemu funduszy pożyczkowych w procesie ograniczania zjawiska wykluczenia kredytowego mikroprzedsiębiorstw. Wyniki przeprowadzonych badań wtórnych wskazują na zróżnicowane tendencje zmian poziomu kapitalizacji funduszy. Zwraca uwagę znaczące zróżnicowanie badanych podmiotów pod względem wartości kapitału pożyczkowego, jak też ich nierównomierne rozmieszczenie geograficzne. Zjawiska te znalazły odzwierciedlenie w prowadzonej działalności pożyczkowej. Głównym beneficjentem oferowanych usług pożyczkowych były mikroprzedsiębiorstwa. Znaczący odsetek stanowiły podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono problem dostępu małych i średnich przedsiębiorstw do kredytu bankowego, jako ich podstawowego źródła kapitału zewnętrznego. Przedmiotem analizy są bariery tego dostępu oraz przyczyny niedostatecznego korzystania z innych instrumentów zasilania zewnętrznego. Wskazano potrzebę zaktywizowania polityki państwa w zakresie wsparcia dostępu MSP do tych instrumentów.
Ogłoszony przez ONZ rok mikrofinansowania to doskonały moment, aby podsumować wpływ mikrofunduszy na gospodarkę światową. A jest on ogromny, co przyznają największe instytucje finansowe. Misja mikrofunduszy jest pomaganie przedsiębiorczości tam, gdzie panuje strukturalna bieda.
Fundusze pożyczkowe udzielają wsparcia finansowego na rozpoczęcie, prowadzenie i rozwój działalności, zastępują funkcje banków komercyjnych, które stawiają zbyt wysokie wymagania przedsiębiorstwom niemającym historii kredytowej lub możliwości zabezpieczenia kredytu. Fundusze funkcjonują w formie stowarzyszeń, fundacji lub spółek kapitałowych o charakterze nonprofit. Budowanie w Polsce coraz silniejszego systemu funduszy pożyczkowych wynika z ciągłego zapotrzebowania MŚP na finansowanie działalności spoza systemu bankowego. Wsparcie pożyczkowe pozwala na rozwój działalności i stwarza dobrą historię kredytową, dzięki czemu przygotowuje MŚP do efektywnego finansowania rozwoju przez systemy bankowe. Zaprezentowano wpływ funduszy na rozwój przedsiębiorstw, znaczenie dokapitalizowania funduszy przez środki publiczne oraz społeczno-ekonomiczny wymiar funduszy pożyczkowych. Celem badań jest analiza efektywności funduszy pożyczkowych w Polsce w wymiarach ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
W warunkach kryzysu potrzebna jest ponadprzeciętna skuteczność i efektywność. Od dłuższego czasu takie warunki spełniają fundusze pożyczkowe i poręczeniowe, a także różne inicjatywy realizowane ze środków Unii Europejskiej umożliwiające zrealizowanie idei przedsiębiorczości i innowacyjności. Dla pobudzenia innowacji potrzebny jest też zastrzyk kapitałowy. W warunkach kryzysu jest to bardziej ograniczone, aczkolwiek możliwe. Dobrym przykładem projektów umacniających zachowania innowacyjne przedsiębiorców i wdrażania innowacji, a tym samym dostosowywania do realiów w aktualnym wymiarze zagrożeń kryzysowych są projekty "lnnostart", "Amber", "Josefin" realizowane przez Polską Fundację Przedsiębiorczości, jako istotny element jej kompleksowej strategii wespół z funduszami pożyczkowymi i poręczeniowymi oraz działalności szkoleniowej.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.