Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Loan structure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono tendencje zmian wartości oraz strukturę kredytów i pożyczek dla rolników indywidualnych w Polsce w okresie 2003-2011. Zaciąganie długu, szczególnie na inwestycje, ma na celu zwiększenie przychodów rolnika w przyszłości. W strukturze kredytów i innych należności od rolników indywidualnych dominowały kredyty na inwestycje, ich udział wyniósł ponad 50%. Również znaczący był udział kredytów i pożyczek o charakterze bieżącym (do 30%). Kredyty preferencyjne stanowią około 80% kredytów dla rolników. W strukturze kredytów i innych należności od rolników indywidualnych dominują kredyty o pierwotnym terminie zapadalności powyżej 5 lat. W okresie 2003-2011 wartość kredytów i pozostałych należności od rolników indywidualnych wzrosła o 136%. (abstrakt oryginalny)
This paper analyses the differences in reaction of domestic and foreign currency lending to monetary and exchange rate shocks, using a panel VAR model estimated for three biggest Central and Eastern European countries (Poland, the Czech Republic and Hungary). Our results point toward a drop in domestic currency loans and an increase of foreign currency credit in reaction to monetary policy tightening in Poland and Hungary, suggesting that the presence of foreign currency debt weakens the transmission of monetary policy. A currency depreciation shock leads to an initial decline in foreign currency lending, but also in loans denominated in domestic currency as central banks react to a weaker exchange rate by increasing the interest rates. However, after several quarters, credit in foreign currency accelerates, indicating that borrowers start using it to substitute for depressed domestic currency lending. (original abstract)
Celem opracowania była odpowiedź na pytanie, czy struktura kredytów zaciąganych przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe była zgodna z tezami szkoły austriackiej, że w fazach cyklu koniunkturalnego występują względne zmiany produkcji dóbr zależne od stopnia ich oddalenia od dóbr konsumpcyjnych oraz ich trwałości. W Polsce w latach 2005-2011 udział kredytów gospodarstw domowych w całości kredytów sektora realnego był znacznie większy niż udział kredytów przedsiębiorstw. Jednak łącznie kredyty dla firm i na nieruchomości gospodarstw domowych stanowiły zdecydowaną większość wszystkich udzielonych kredytów. Przeprowadzona w opracowaniu analiza wykazała, że w fazie wzrostowej lat 2005-2008 struktura kredytów bardziej odpowiadała teorii szkoły austriackiej niż w fazie wzrostu lat 2009-2011, a szczególnie w jej początkowej części. Świadczą o tym zmiany struktury kredytów w ujęciu podmiotowym i sektorowym. (abstrakt oryginalny)
Zakres korzystania z kredytów bankowych przez przedsiębiorstwa ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju gospodarczego kraju. Zależy on od sytuacji makroekonomicznej, stabilności sektora bankowego, kondycji finansowej przedsiębiorstw oraz rodzaju zabezpieczeń kredytów. Przeprowadzone badania pozwoliły ustalić, że zakres finansowania przedsiębiorstw długiem generującym koszty jest w Polsce znacznie niższy niż w krajach Unii Europejskiej. Jedynie w Czechach, na Litwie i w Rumunii zakres ten okazał się mniejszy. Ponad połowę długów przedsiębiorstw stanowią kredyty bankowe, których dynamika wzrostu w okresie 2007-2016 była znacznie niższa niż dynamika faktoringu czy emisji obligacji. Duże przedsiębiorstwa w Polsce wykorzystują od 40 do 43% ogólnej puli kredytów. W strukturze kredytów dominują udzielone w złotych, podczas gdy kredyty walutowe stanowią jedynie 25-29% ogólnej ich sumy. Ponadto firmy w równym stopniu korzystają z kredytów obrotowych i inwestycyjnych. W ogólnej kwocie kredytów udzielonych podmiotom gospodarczym w Polsce systematycznie rośnie udział kredytów i pożyczek zaciągniętych na zakup nieruchomości i inne cele(abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie sytuacji i przedstawienie specyfiki działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jako instytucji mikrofinansowania w Polsce. Ponadto przedstawiono działalność depozytową i pożyczkową tych instytucji. Okres badawczy dla opisu rozwoju kas spółdzielczych obejmuje lata 2000-2010, natomiast dla celów analizy działalności depozytowej i pożyczkowej przyjęto lata 2006-2010. Dane empiryczne pozyskano z wiadomości sygnalnych GUS oraz raportów Krajowej Kasy Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (KSKOK). Próba badawcza obejmuje wszystkie SKOK-i na terenie Polski. Obiekty badawcze zostały podzielone według kryterium sumy bilansowej na cztery grupy (do 10 000 tys. zł, 10 001-20 000 tys. zł, 20 001-90 000 oraz 90 001 i więcej tys. zł) oraz odnotowanej straty bądź zysku netto - podział na dwie grupy. Przyjęte kryteria grupowania pozwoliły na ocenę skali działalności SKOK-ów. (fragment tekstu)
6
Content available remote Kredyty preferencyjne jako forma finansowania działalności rolniczej w Polsce
80%
Celem opracowania jest przedstawienie kredytów preferencyjnych jako instrumentu pomocy krajowej wykorzystywanego do finansowania działalności rolniczej w Polsce. Dokonano oceny wykorzystania kredytów preferencyjnych zarówno przez rolne gospodarstwo domowe, jak i przedsiębiorstwa rolnicze na podstawie wolumenu preferencyjnych kredytów rolniczych (inwestycyjnych i klęskowych) udzielanych przez banki z dopłatą ARiMR2 do oprocentowania. Przedmiotem analizy w opracowaniu jest również udział kredytów preferencyjnych w kredytach dla rolnictwa oraz struktura kredytów preferencyjnych według rodzajów linii kredytowej. Źródłem materiałów empirycznych były dane statystyczne Komisji Nadzoru Finansowego oraz dane ze sprawozdań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W artykule materiał badawczy poddano analizie liczbowej i opisowej. Zakres czasowy analizy obejmował lata 2003-2010. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.