Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 141

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Lobbying
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Podano definicję lobbingu oraz przyczyny powstania i jego rozwój w Unii Europejskiej. Następnie określono jego cechy i zależność lobbingu od zasad podejmowania decyzji w UE. W końcowej części opisano próby regulacji i znaczenie lobbingu na rozwój instytucji i kierunek rozwoju Unii.
Polskie mass media coraz częściej posługują się słowem lobbing, które w wielu przypadkach kojarzy się obywatelom niejednoznacznie. Niniejszy artykuł ma na celu zaprezentowanie znaczenia tego terminu oraz przytoczenie argumentów przemawiających za oraz przeciw wykorzystywaniu lobbingu. (fragment tekstu)
Zwrócono uwagę, że do tej pory nie została uchwalona ustawa o lobbingu, której projekt leży w Sejmie. W powszechnej opinii lobbing kojarzy się z korupcją, z aferami. Przedstawiono jak zagadnienie lobbingu zostało potraktowane w Unii Europejskiej.
Parlament Europejski jest obok Komisji Europejskiej kolejnym organem UE, wokół którego koncentruje się działalność grup nacisku. Jest on jednocześnie pierwszą instytucją UE, która formalnie uregulowała kontakty z lobbingiem.
W artykule przedstawiono oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej wobec grup nacisku funkcjonujących na terenie UE oraz cele polityki Komisji wobec tych grup. Omówiono także formy współpracy z niektórymi grupami.
Lobbing, który w Polsce kojarzy się negatywnie, na Zachodzie jest postrzegany jako jeden z elementów tworzenia dobrego prawa. Polityk powinien bowiem korzystać z różnych informacji i opinii. Bez podstawowej wiedzy, ważenia merytorycznych argumentów, refleksji i zastanowienia nie jest to możliwe. Ważne, by proces ten był przejrzysty. Przyjęta w Polsce w 2005 r. ustawa o działalności lobbingowej miała uporządkować zasady wpływania reprezentantów różnych grup interesu na proces legislacyjny: definiowała pojęcie, rolę, zadania oraz dopuszczalne ramy prawne pracy zawodowych lobbystów. W praktyce jednak jej zapisy okazały się nieadekwatne do rzeczywistości. Oficjalne informacje o skali działalności lobbingowej kreują fikcję. Artykuł jest próbą ukazania aktywności zawodowych lobbystów w parlamencie od momentu obowiązywania ustawy.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie wpływu działań lobbingowych, wychodzących z państw dawnej Unii Europejskiej - Piętnastki, głównie Niemiec, które były najbardziej zainteresowane powodzeniem transformacji ustrojowej w Europie Środkowo-Wschodniej i integracji tej części kontynentu z Unią Europejską. Uwagę skoncentrowano przede wszystkim na determinantach, które stymulowały i hamowały ten proces w początkowym, najważniejszym okresie starań tej grupy państw. Całość poprzedza próba dokonania konceptualizacji pojęcia lobbingu i przedstawienie genezy Grupy Wyszehradzkiej. (abstrakt oryginalny)
The article presents the effects of an attempt to ascertain to what extent the Interinstitutional Agreement on a mandatory transparency register affects the phenomenon of lobbying in the European Union (EU). In order to examine the issue, the concept and essence of lobbying in the EU were introduced. Legal regulations concerning EU lobbying were also identified. A further portion of the article analyses the Interinstitutional Agreement of 20 May 2021 between the European Parliament, the Council of the European Union, and the European Commission on a mandatory transparency register (IAMTR) in relation to the previously binding Agreement between the Parliament and the European Commission on the transparency register for organisations and self-employed individuals in EU Policy-making and Policy implementation (ATR). The article uses the formal-dogmatic method. As a result of the analysis, it was concluded that the Interinstitutional Agreement on a mandatory transparency register contains numerous exclusions, both subjective and objective, to registration in the Transparency Register. One positive aspect is the application of the IAMTR to the EU Council also.(original abstract)
Artykuł podejmuje próbę oceny dotychczasowej działalności polskich lobbystów w instytucjach Unii Europejskiej. W pierwszej części przedstawiono genezę działalności lobbingowej we Wspólnotach Europejskich i próby prawnego uregulowania tej działalności. Omówiono działania lobbystów w poszczególnych instytucjach wspólnotowych.
10
Content available remote Responsible Corporate Lobbying as a Challenge for Contemporary Organizations
80%
The paper discusses responsible corporate lobbying. For this purpose, the essence of lobbying and the meaning of corporate lobbying were presented. In the paper the concept of responsible lobbying with six-step "Algorithm of Responsible Lobbying" was elaborated on. In the article, the authors formulated recommendations for contemporary enterprises.(original abstract)
W artykule, obok próby naszkicowania mechanizmów zjawiska, pojawi się również refleksja nad znaczeniem takiego rodzaju aktywności obywatelskiej dla procesu politycznego, nad tym, w jakim stopniu lobbing taki może odzwierciedlać preferencje społeczne oraz nad tym, jak wpasowuje się on w model państwa demokratycznego. Jako przykład omawianego zagadnienia lobbingu oddolnego wybrano - na potrzeby artykułu - przypadek amerykański. Najważniejszym powodem takiego wyboru jest fakt, że jest to przykład zdecydowanie najbardziej jaskrawy, co daje możliwość najbardziej wyraźnego przedstawienia mechanizmów i niuansów zjawiska. Dodatkowo Stany Zjednoczone są krajem z jednym z najwyższych poziomów zaangażowania obywatelskiego poprzez grupy i organizacje. Ponadto, są krajem o bardzo dobrze ugruntowanej tradycji demokratycznej, co również nie pozostaje bez wpływu na świadomość i zaangażowanie polityczne. (fragment tekstu)
W artykule ograniczono się wyłącznie do traktowania grupy interesu jako pewnej formy włączania się większej liczby osób w proces decyzji politycznych. Przedstawiono rozwój grup interesu, czynniki prowadzące do ich rozpoznania oraz opisano rolę grup interesu w USA i Europie.
Niniejszy artykuł ma charakter przeglądowy. Jego celem jest przedstawienie zarysu ewolucji i uwarunkowań rozwoju działalności lobbingowej w Unii Europejskiej, w szczególności na przykładzie tak zwanych paneuropejskich organizacji parasolowych. Jest to jedna z najstarszych i najpopularniejszych form zorganizowania reprezentacji interesów na forum europejskim, w której koordynowane są działania wielu mniejszych organizacji. (fragment artykułu)
14
Content available remote Rola lobbingu w konstytuowaniu wizerunku grup interesu
80%
Artykuł objaśnia rolę lobbingu w konstytuowaniu wizerunku grup interesu. Lobbing rozumiany jako wywieranie wpływu na władzę jest z jednej strony, wyznacznikiem skuteczności organizacji, lecz z drugiej strony, sam obciążony jest negatywnymi stereotypami. Lobbing umacnia organizację, jej pozycję w otoczeniu, sprawia, że warunki jej funkcjonowania stają się lepsze, a więc wizerunek staje się właściwszy dla jej funkcjonowania.(abstrakt autora)
15
Content available remote Lobbing w USA, Europie Zachodniej i Polsce. Podobieństwa i różnice
80%
Przedstawiono systemowe umiejscowienie lobbingu w USA i Europie Zachodniej. Omówiono specyfikę i systemowe umiejscowienie lobbingu w Polsce. Poruszono także problematykę związaną z regulacją lobbingu.
Z pojęciem grupy nacisku wiążą się takie określenia jak grupa interesu i lobby oraz lobbing jako określenie ich działania. W artykule wyjaśniono pojęcie i zasady lobbingu. Przedstawiono zjawisko lobbingu we wspólnotach europejskich, regulacje i procedury działań lobbingowych.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest próba określenia cech antycypowanego modelu lobbingu w Polsce. W tym celu zostaną podjęte: Próba prezentacji i charakterystyki podmiotów działalności lobbingowej,Identyfikacja adresatów działań lobbingowychPrezentacja metod lobbingu. (fragment tekstu)
Omówiono powstanie, cele i działalność Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Biznesu (PSEB). PSEB to istniejąca od 2000 roku organizacja zrzeszająca ekonomistów największych polskich instytucji finansowych. Jest legalnym, zarejestrowanym sądownie i posiadającym statut stowarzyszeniem. Mogą do niego należeć tylko najlepsi analitycy, ze sporym dorobkiem. Stowarzyszenie organizuje regularne spotkania z przedstawicielami rządu, banku centralnego i partii opozycyjnych. Spotkania dotyczą przyszłości polskiej gospodarki.
Przedstawiono obecny stan lobbingu w Polsce oraz podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, jak zmienić negatywny wizerunek lobbingu w Polsce.
W artykule przedstawiono działalność lobbingową regionów państw UE. Wyjaśniono w jaki sposób regiony lobbują w UE i znaczenie lobbingu na rzecz regionów. Przykłady konkretnych działań dotyczą głównie przedstawicielstw z niemieckiego kraju związkowego Badenii-Wirtenbergii.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.