Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Local communication system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Udział transportu zbiorowego w poprawie dostępności do usług w Gdyni
100%
Artykuł obejmuje zagadnienie dostępności czasowej do usług użytku publicznego pieszo i z wykorzystaniem transportu zbiorowego w Gdyni. W publikacji położono nacisk na wskazanie różnic w dostępności do różnych usług w średniej wielkości mieście, które charakteryzuje się specyficznym układem ulic i rozmieszczeniem ludności. Specyficzne rozmieszczenie ludzi odpowiada rozkładowi wybranych usług (przedszkoli, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych - gimnazjów, szkół średnich, szpitali, placówek Narodowego Funduszu Zdrowia, aptek). Wszystkie z wymienionych usług wg teorii lokalizacji zawsze zlokalizowane są w pobliżu dużych skupisk ludności. Decyzje lokalizacyjne podejmowane są w odniesieniu do konkretnego, już istniejącego układu ekonomiczno-przestrzennego. Powoduje to określone konsekwencje dla działań zmierzających do optymalnego rozmieszczenia usług. W przeglądzie literatury anglojęzycznej jest wiele publikacji poświęconych wpływowi transportu zbiorowego na zmianę dostępności. W polskiej literaturze badanie zagadnień związanych z dostępnością TZ jest ograniczone. W badaniu wykorzystano dane z lokalizacją wybranych usług oraz uproszczony autorski model funkcjonowania transportu zbiorowego w Gdyni. Najważniejsze wnioski płynące z przeprowadzonych badań sugerują, że: (1) skrócenie czasu podróży z obszarów zamieszkałych przez najwięcej osób jest między 10 a 15 min jazdy transportem zbiorowym do usług, (2) w obrębie 30-minutowych izochron do usług w Gdyni mieszka 211 tys. osób, jest to 85 procent mieszkańców Gdyni. (abstrakt oryginalny)
W ramach miejskiej polityki transportowej stosuje się różne narzędzia mające na celu zachęcenie mieszkańców do wyboru bardziej zrównoważonych od samochodu sposobów przemieszczania się. W artykule główny nacisk położono na znaczenie rywalizacji i wykluczenia jako cech dóbr składających się na miejskie systemy transportowe w kształtowaniu atrakcyjności bardziej zrównoważonych sposobów przemieszczania się osób w miastach. Studia literaturowe oraz analiza porównawcza pozwoliły na przedstawienie instrumentów służących rozwojowi zrównoważonej mobilności miejskiej wraz z oczekiwanymi i potencjalnymi ich efektami. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich kilkunastu latach zmieniły się zasady wykonywania przewozów transportem drogowym w Polsce, w tym przewozów o zasięgu lokalnym. Zmiany te są w dużym stopniu związane z zachodzącymi w Europie procesami integracyjnymi oraz podjętymi reformami ekonomicznymi zmierzającymi do urynkowienia gospodarki w celu poprawy jej efektywności i konkurencyjności. W rezultacie w sektorze transportu można zaobserwować przekształcenia własnościowe polegające na komunalizacji lub prywatyzacji, wykorzystanie obcego kapitału oraz zmieniający się zakres ingerencji państwa w prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku przedsiębiorstw zajmujących się przewozem osób zmieniły się zasady przyznawania dotacji budżetowych oraz kompetencje w zakresie stanowienia taryf. (fragment tekstu)
5
Content available remote Geographical Input to Local Public Transport Planning in Poland
84%
This paper addresses geographical contributions to public transport planning in Poland according to the newly adopted legislation: the Act of 16 December 2010 on public transport and the Regulation of 25 May 2011 on the detailed scope of sustainable development plan of public transport. The authors investigate the application of geographical approach to public transport planning on the local level and its perspectives with a special regard to a public transport plan as the main document introduced by law in order to aid local governments in organising and managing transport services of general interest. This paper also prompts geographers to pay more attention to the ongoing changes in the legislature concerning public transport and encourages them to get involved in public transport planning both in practice and through scientific research. The authors present a few examples of preliminary selected areas deprived of appropriate public transport, hence predisposed for transport of general interest. (original abstract)
Autor przedstawia rolę i zadania transportu lotniczego w obsłudze ewentualnej olimpiady zimowej w Zakopanem. Szczególnie zwraca uwagę na potrzeby i możliwości wykorzystania lotnisk regionalnych w Polsce południowej (Kraków, Nowy Targ, Nowy Sącz, Bielsko Biała).
Autor scharakteryzował stan obecny transportu linowego w Polsce, następnie przedstawił współczesne systemy i rozwiązania techniczne tego transportu, które spełniają wymogi transportowe w związku z ewentualną organizacją igrzysk zimowych Zakopane 2006r.
Autor przedstawił koncepcję ograniczenia dostępności Zakopanego dla samochodów, na rzecz stworzenia infrastruktury transportu kolejowego, co w znacznej mierze przyczyniłoby się do ochrony środowiska w tym rejonie. Autor oparł swoje opracowanie na pracach naukowo-badawczych COBiRTK z lat 70-tych.
Autor omówił historię rozwoju komunikacji na obszarze od Krakowa do Zakopanego. Omówiono również historię rozwoju sieci połączeń drogowych i kolejowych oraz rozwój transportu lotniczego na tym terenie.
Niniejszy artykuł nie został poświęcony teoretycznym zagadnieniom, lecz ukierunkowany jest na praktykę dotyczącą problematyki drogowych systemów komunikacyjnych w miastach. Nie oznacza to, że zamierzeniem autora było ukazanie kwestii związanych z systemami komunikacyjnymi miast w ujęciu technicznym, lecz prezentacja prawnych podstaw, na których te systemy są konstruowane. (fragment tekstu)
W publikacji przedstawiono model doboru charakterystyk podsystemu informacji pasażerskiej w punktach wymiany pasażerów systemu komunikacji zbiorowej. Opracowano kryteria ilościowe i jakościowe oceny przystanków oraz propozycję ich kategoryzacji. Dla poszczególnych kategorii przystanków zaproponowano wyposażenie i rozwiązania w zakresie podsystemu informacji pasażerskiej. Opracowany model i kategoryzacja przystanków mogą być użyteczne dla decydentów zajmujących się podsystemami informacji pasażerskiej w miejskim publicznym transporcie zbiorowym, szczególnie doborem ich charakterystyk i wyposażenia. (abstrakt oryginalny)
SoLoMo (Social, Local, Mobile) jest trendem, który wyrasta ze smartfonizacji społeczeństwa. Najogólniej tym mianem można określić to wszystko, co łączy się ze społecznościami i mobile'em (czyli social media oraz inne aplikacje), ale jednocześnie rozgrywa się lokalnie, nie zaś w kontekście globalnym. Skoro mobile buduje społeczności i aktywizuje do działania, nie powinno dziwić, że pojawiły się pomysły rozwiązań marketingowych bazujących na SoLoMo. (fragment tekstu)
Przeprowadzenie akcji zachęcania najbliższych potencjalnych klientów wymaga zejścia komunikacji z poziomu wielkiej strategii na poziom lokalnego działania. Szerokie przesłanie może dotrzeć do odbiorców, ale żeby rewanżowali się oni wizytą w firmie, należy do konsumentów trafiać pojedynczo. To obecnie standard biznesowy. Działania w skali lokalnej nie wymagają dużych budżetów ale przede wszystkim elastyczności. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.