Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Logistic functions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
In the present paper, we propose a new approach to investigate the logistic function, which is commonly used in mathematical models in economics and management. The approach is based on indicating in a given time series, having a logistic trend, some characteristic points corresponding to zeroes of successive derivatives of the logistic function. We also give examples of application of this method. (original abstract)
Logistyka jako dziedzina wiedzy - znana od starożytności jako obszar przynależny teorii i pragmatyce wojskowej - w drugiej połowie XX w. stała się jednym z najważniejszych obszarów zainteresowania praktyków i teoretyków życia gospodarczego. Następuje niezwykłe dynamiczny okres wdrażania rozwiązań logistycznych do praktyki gospodarczej, powstaje coraz bogatszy aparat badawczy zjawisk logistyki. Nauka w sposób szczegółowy opisuje zjawiska, tendencje i trendy logistyki. Współczesna gospodarka w znacznej mierze swoje sukcesy warunkuje innowacyjnością i skutecznością logistyki. Główne kierunki rozwoju oraz globalny charakter rozwiązań teoretycznych i działań logistyków podkreślają kluczową rolę logistyki, a jej uniwersalizm i globalne zastosowania nieuchronnie doprowadzą do etapu rozwoju nazwanego przez autora imperializmem logistycznym.(abstrakt oryginalny)
Opakowanie stanowi zewnętrzną warstwę danego towaru i jego głównym zadaniem jest jego ochrona przed uszkodzeniem oraz działaniem czynników zewnętrznych. Ma ono również ułatwiać magazynowanie i transport wyrobów oraz poprzez swój wygląd podnosić wartość estetyczną wyrobu, a tym samym zachęcać do kupowania. Najczęściej stosowane są opakowania wykonane z papieru lub tektury. Dużą rolę odgrywają również opakowania z tworzyw sztucznych, których wykorzystanie wciąż wzrasta. W artykule przedstawiono zalety i wady opakowań z tworzyw sztucznych pod kątem realizacji funkcji logistycznych.(abstrakt oryginalny)
Problematykę zmian w logistyce najczęściej rozpatruje się przez pryzmat przesłanek rozwoju logistyki albo czynników rozwoju i wzrostu znaczenia logistyki. Jako zasadne należy przyjąć podejście wyróżniające określone siły kształtujące zmiany w logistyce. Siły te najczęściej mają charakter makroekonomiczny. Stąd wpływają nie tylko na logistykę, ale także na inne dziedziny gospodarki. (fragment tekstu)
5
Content available remote Theoretical, Regulatory and Practical Implications of Logistics
75%
Wstęp: Logistyka ma swój jednoznaczny wymiar praktyczny w budowaniu strategii gospodarczych, w kształtowaniu współczesnego porządku gospodarczego. W celu zapewnienia pełnej funkcjonalności i racjonalności systemów wsparcia logistycznego, procesy ich planowania, projektowania budowy i funkcjonowania muszą bezpośrednio czerpać ze źródeł wiedzy teoretycznej wielu dziedzin i dyscyplin naukowych, jak również z dotychczasowego bogatego już doświadczenia. Uwarunkowania wynikające właśnie z tych trzech obszarów: wiedzy, praktyki i obowiązujących regulacji prawnych tworzą skomplikowany splot implikacji, poznanie których jest warunkiem realizacji wszelkiej obsługi logistycznej w sposób racjonalny. Metody: Główną płaszczyznę merytoryczną rozważań zawartych w artykule stanowi triada pojęć: teoria, praktyka, regulacja, odniesiona do zadań wsparcia logistycznego dowolnej organizacji, dowolnych, lecz celowo realizowanych procesów wytwórczych. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na konieczność uwzględniania w procesie analizowania, projektowania i wdrażania systemów wsparcia logistycznego, na charakterystyczne dla logistyki implikacje pomiędzy teorią, praktyką i sferą regulacyjną. Brak świadomości co do odmienności niektórych implikacji, lub ich ignorowanie prowadzić musi do nieracjonalności zachowań. Wyniki: Przedstawione, w sposób odmienny od powszechnie uznawanych, implikacje pomiędzy teorią, regulacją i praktyką wsparcia logistycznego, poszerzają wiedzę o logistyce, stanowiąc tym samym narzędzie racjonalizacji obsługi logistycznej wszelkich celowych aktywności. Wnioski: Właściwa identyfikacja zadań i funkcji logistyki jest podstawą prawidłowego rozpoznania jej przedmiotu i zadań oraz poprawnej identyfikacji implikacji zachodzących pomiędzy teorią, regulacją i praktyką. Wiedza ta jest niezbędna w procesie kreowania projektów obsługi logistycznej każdej aktywności tak biznesowej, jak i niebiznesowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono rozwój funkcji logistycznych w polskich portach poprzez inwestycje w infrastrukturę w portach polskich i w ich otoczeniu. Wskazano, że do najbardziej sprzyjających działań należy budowa centrów logistycznych oraz wyznaczenie obszarów inwestycyjnych na tych obszarach i w ich otoczeniu. Opisano inwestycje w portach Gdańska, Gdynia, Szczecina i Świnoujścia w wyniku których zwiększono ofertę portów o nowe usługi logistyczne i wzmocniono ich pozycję konkurencyjną na rynku Morza Bałtyckiego. Między innymi w Szczecinie wybudowano centrum logistyczne i terminal kontenerowy, w Świnoujściu buduje się port LPG i rozbudowuje bazę promową, w Gdyni pogłębiono port i rozbudowano infrastrukturę dostępu do portu od strony lądu oraz rozbudowuję się centrum logistyczne, w Gdańsku zbudowano głębokowodny terminal kontenerowy oraz podpisano umowę na budowę Pomorskiego Centrum Logistycznego.(abstrakt oryginalny)
Polski dorobek teoretyczny dotyczące logistyki jest coraz bogatszy. Tymczasem sam termin "logistyka" nie jest jeszcze jednoznacznie zdefiniowany. Także w świecie do końca nie są ustalone granice logistyki jako nauki. Artykuł niniejszy przybliża tę kwestię i porządkuje funkcje i znaczenie tego pojęcia, które znajduje coraz szersze zastosowanie w praktyce.
8
Content available remote Monitoring w działaniach logistycznych na przykładzie transportu
63%
Funkcjonowanie przedsiębiorstw w rzeczywistości gospodarczej to nieustanna próba uzyskania korzystnego bilansu kosztów i przychodów. Wśród działalności logistycznych jedną z kluczowych ról odgrywa transport. W artykule podjęto się analizy możliwych korzyści wynikających z faktu używania systemów monitoringu.(abstrakt oryginalny)
Walka konkurencyjna, a w szczególności stała dążność do ograniczania całkowitego poziomu kosztów, spowodowały iż w ostatnich czasach zrodziła się nowoczesna formuła prowadzania gospodarki magazynowej. Opiera się ona na outsourcingu potrzeb magazynowych, zlecaniu realizacji procesów magazynowych przedsiębiorstwom zewnętrznym. Podstawą świadczenia tego typu usług jest nowoczesna, uniwersalna infrastruktura magazynowa, określana jako nowoczesne powierzchnie magazynowe. Infrastruktura tego typu jest jednym z przyczynków przyspieszenia tempa wzrostu potencjału logistyczno-transportowego i w dalszej kolejności konkurencyjności. Artykuł jest próbą określenia w tych kategoriach pozycji Aglomeracji Trójmiasta. Artykuł zawiera opisowe i ilościowe wyniki badań dotyczących potencjału infrastrukturalnego nowoczesnych powierzchni magazynowych, pozycji rynkowej, ewentualnych korzyści społeczno-ekonomicznych i uwarunkowań dalszego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono podstawy teoretyczne zarządzania logistycznego, jednocześnie prezentując w końcowej części praktyczne aspekty wykorzystania tych założeń. Opracowanie rozpoczyna się od określenia uwarunkowań rozwoju nowych koncepcji zarządzania jakimi są koncepcje logistyczne. Przedstawiono tu założenia teorii logistyki oraz jej podstawowe znaczenia. W drugiej części przedstawiono procesy jako podstawowy przedmiot sterowania logistycznego. Dokonano strukturalizacji procesu i określono jego podstawowe komponenty. W części trzeciej zidentyfikowano pojęcie zarządzania logistycznego oraz określono działania, które będą podejmowane w ramach tej aktywności. W ostatniej części zaprezentowano praktyczne przejawy zarządzania logistycznego. Działania zostały pogrupowane zgodnie z funkcjami systemu logistycznego na działania o charakterze koordynacyjnym, integracyjnym oraz kreatywnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto rozważania na temat trendów na rynku opakowań. Sprecyzowano, które z nich w sposób szczególny wpływają na procesy logistyczne i w jaki sposób. Opracowanie zilustrowano konkretnymi przykładami dotyczącymi nowości na rynku opakowalnictwa. W zakończeniu wskazano na konieczność przeprowadzenie wnikliwych badań dotyczących zarządzania opakowaniami w kontekście poszczególnych zadań logistycznych, a nie tylko w perspektywie wpływu opakowań na środowisko i ich odporności na uszkodzenia.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę wykazania korzyści, które są wynikiem zastosowania rozwiązań nowoczesnej logistyki (poziomej i pionowej) w procesach integracji przedsiębiorstw handlowych. Doświadczenia krajów o rozwiniętej gospodarce rynkowej pokazują, że nowoczesna logistyka ma bardzo różnorodne zastosowanie w procesach integracji przedsiębiorstw.
W artykule została przedstawiona istota integracyjnych funkcji logistyki w obszarze funkcjonowania zbiorowej komunikacji miejskiej. Autorka podkreśla znaczenie komunikacji zbiorowej w całości odbywanych podróży we współczesnych miastach oraz zwraca szczególną uwagę na rolę integracji przewozu osób na obszarze miast. W artykule przedstawione zostały główne i cząstkowe cele integracji, płaszczyzny, na których odbywa się proces integracji, oraz etapy jej tworzenia. Wyodrębnione również zostały poziomy integracji zbiorowego transportu miejskiego. (abstrakt oryginalny)
W artykule została omówiona integracyjna rola logistyki w odniesieniu do prowadzenia akcji humanitarnych. Autor przedstawił znaczenie integracji przepływów materiałowych i informacyjnych, prowadzących do zwiększenia efektywności zarządzania całym łańcuchem dostaw pomocy humanitarnej. Podkreślone zostało także szczególne znaczenie informacji w zarządzaniu łańcuchem pomocowym zaprezentowano koncepcję integracji wewnętrznej działań logistycznych w organizowaniu i prowadzeniu akcji humanitarnych poprzez stworzenie Platformy Informacji Kryzysowej. W dalszej części autor artykułu przeprowadził porównanie tradycyjnej koncepcji zarządzania łańcuchem dostaw z zarządzaniem łańcuchami pomocowymi, transponując rozwiązania biznesowe z tego obszaru do przestrzeni humanitarnej. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia zmiany jakie dokonują się w sferze transportowo-logistycznej w województwie pomorskim w oparciu o funkcjonujące porty w Gdańsku i Gdyni w kontekście inwestycji towarzyszących rozwojowi funkcji transportowo-logistycznej tych portów w postaci rozwoju terminalu DCT w Gdańsku oraz suchego portu w Zajączkowie Tczewskim. Ich charakterystyka i znaczenie dla całego regionu Polski, a takŜe potencjalnie dla tranzytu przez nasz kraj dla handlu zagranicznego Białorusi i Ukrainy odniesione zostały do warunków makroekonomicznych całego Regionu Morza Bałtyckiego i na tym tle poddane ocenie w zakresie funkcjonowania i rozwoju.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.