Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 229

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Logistics in supply chain
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Idea łańcucha dostaw, tkwiąca u źródeł logistyki jako dziedziny wiedzy, rozwija się w bardzo szybkim tempie, dotrzymując kroku dynamicznym zmianom obserwowanym we współczesnym otoczeniu. Rozwój koncepcji podporządkowanym bieżącym trendom jest szczególnie widoczny w amerykańskiej literaturze poświęconej logistyce. Pod wpływem określonych wydarzeń powstają publikacje przedstawiające coraz bardziej aktualne i możliwie użyteczne z praktycznego punktu widzenia zastosowania idei łańcucha dostaw. Przykładem takich wydarzeń mogą być ataki na World Trade Center w Stanach Zjednoczonych z 2001 roku, po których zaobserwowano gwałtowny wzrost zainteresowania problematyką zarzadzania łańcuchami dostaw w dobie globalnego terroryzmu czy klęski żywiołowe, których coraz częstsze występowanie i bardziej dotkliwe konsekwencje zwróciły uwagę badaczy na tworzenie łańcuchów dostaw w akcjach humanitarnych. Krytyczna analiza literatury przedmiotu dotycząca współczesnych wyzwań stojących przed koncepcją zarządzania łańcuchami dostaw oraz uważna obserwacja praktyki gospodarczej w tym obszarze umożliwiła zidentyfikowanie nowego, interesującego kierunku badań związanego z problematyką ryzyka we współdziałaniu przedsiębiorstw w łańcuchach dostaw. (fr. tekstu)
Łańcuchy dostaw mają znaczący udział w zapewnieniu pozycji konkurencyjnej firm na współczesnym rynku. Ciągłe jego ulepszanie korzystnie wpływa na redukcje zapasów i obniżenie kosztów oraz poprawę poziomu koordynacji i zaufania pomiędzy partnerami sieci dostaw, a także spełniania oczekiwań klientów. Jednym ze sposobów na zapewnienie skuteczności firm na obecnym konkurencyjnym i umiędzynarodowionym rynku, zdaniem autora jest przedstawiona w artykule procedura ulepszania ich łańcucha dostaw oraz jego synchronizacja. Wzrostu skuteczności działań usprawniających łańcuch dostaw należy także upatrywać w wykorzystywaniu wskaźników i mierników oraz technologii informatycznych. Nowoczesne technologie informatyczne umożliwiają kształtowanie skuteczności wskaźników i mierników łańcucha dostaw oraz szerszą optymalizację jego działań w sferze planowania, zarządzania i kontroli. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę dotyczącą teoretycznych podstaw funkcjonowania łańcucha logistycznego oraz systemowego podejścia do budowy jego elementarnego ogniwa. Podstawowym narzędziem pomocnym w usystematyzowaniu elementów składowych łańcucha logistycznego jest analiza systemowa. Na przykładzie konkretnego przedsiębiorstwa, analiza systemowa wraz z modelem przepływu danych, dały podstawę do poznania systemu przebiegu procesów transportu i przepływu informacji w poszczególnych jego elementach. Uwzględniając aspekt ekonomiczny, analiza systemowa wpływa na organizację przepływu dóbr i informacji w skali całego przedsiębiorstwa, dzięki czemu możemy mówić o skutecznym sterowaniu procesami transportowymi oraz zmianami ilościowo jakościowymi w badanym przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Trendy v implementácii e-businessu v systéme kooperujúcich podnikov
80%
E-business have more often been used to achieve the competitive advantage. The co-operation of the companies along the whole logistical chain and their electronic connection enables the particular entrepreneurially subjects to narrow their specialization and thus minimalize their expenses. The implementation to E-business brings new requests on the organization of the majority of the company functions. The company management focused on the electronic business demands a different point of view of the management who manages rather the material and informational fluxes than the manufacturing process itself. This report deals with the theoretical aspects of E-business in the logistical chain of co-operating companies and works up minutely the consequences of their implementation(original abstract)
Rosnące wymagania rynku zrodziły potrzebę opracowania koncepcji, która połączy możliwości zapewnienia wysokiego poziomu zadowolenia klientów przy jednoczesnej redukcji kosztów wszystkich podmiotów znajdujących się na drodze produktu do ostatecznego odbiorcy. Zagadnienia związane z zasadami i wykorzystaniem takiej koncepcji są tematem książki ECR -- Efficient Consumer Response -- Łańcuch dostaw zorientowany na klienta autorstwa Anny Baranieckiej, która w ramach "Biblioteki Logistyka" została wydana przez Instytut Logistyki i Magazynowania.
Cechą charakterystyczną współczesnej gospodarki jest duża złożoność powiązań rynkowych przedsiębiorstw wynikająca niejednokrotnie z przyjmowania sieciowej formy współpracy. W celu umożliwienia badania zagadnień międzyorganizacyjnych w organizacjach sieciowych wykorzystywany jest często socjologiczny aparat pojęciowy związany z analizą relacji. Wydaje się jednali, iż wyjaśnienie fenomenu współpracy międzyorganizacyjnej wymaga głębszego poznania uwarunkowań związanych z przepływami strumieni fizycznych oraz informacyjnych. Można je określić mianem współdziałania w ramach określonych typów konfiguracji łańcuchów dostaw. Umożliwia to wielowymiarowe spojrzenie na uwarunkowania współpracy podmiotów. Dostrzegana jest tu zatem sytuacja, gdzie przedsiębiorstwo z jednej strony jest członkiem organizacji sieciowej, w ramach której buduje relacje z innymi podmiotami, i której celem jest intensyfikacja tych powiązań (potencjał kombinacyjny). Z drugiej strony to przedsiębiorstwo jest również uczestnikiem wielu łańcuchów dostaw o określonej konfiguracji. Dlatego celem rozdziału jest ujawnienie złożoności powiązań przedsiębiorstw będących jednocześnie węzłem organizacji sieciowej oraz ogniwem wielu łańcuchów dostaw w kontekście zwiększania potencjału kombinacyjnego sieci. W związku z powyższym problem badawczy sformułowano w formie pytania - czy możliwości nawiązywania lub intensyfikowania współpracy węzłów organizacji sieciowej mogą być determinowane przez możliwości współdziałania w określonych typach konfiguracji łańcucha dostaw? Identyfikację zróżnicowania konfiguracji łańcucha dostaw przedsiębiorstw organizacji sieciowej uznano za predyktor opisujący skłonność przedsiębiorstw do wchodzenia w relacje z partnerami organizacji sieciowej. (fragment tekstu)
7
Content available remote Ryzyko zakłóceń w przepływie informacji w łańcuchu dostaw
80%
Najnowsze badania wskazują, że w jednej na trzy firmy w Wielkiej Brytanii zarządzanie przepływem informacji jest tak ubogie, że przepływ rzeczy jest tak samo szybki albo szybszy. Oszacowano, że straty spowodowane utratą sprzedaży wynikającą z nieefektywności przepływu informacji mogą sięgać w tym kraju na-wet 1,2 bilionów funtów rocznie1. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w niedopasowaniu zarządzania przepływem informacji w łańcuchach dostaw do ich funkcjonowania w sferze operacyjnej, niedopasowaniu Systemów IT - zaprojektowanych i wdrażanych do zadań realizowanych w obszarze firmy, a nie w sieci do-staw, czy też koncentrowaniu się na przepływie dóbr bez jednoczesnego udoskonalania przepływu informacji w łańcuchu dostaw. Dlatego jednym z istotnych czynników ryzyka, o szczególnym znaczeniu dla firm funkcjonujących w ramach łańcuchów dostaw, jest ryzyko zakłóceń w przepływie informacji.(fragment tekstu)
Artykuł omawia korzyści poszczególnych podmiotów w łańcuchu dostaw (dostawców, operatorów logistycznych i odbiorców) ze stosowania etykiety logistycznej oraz standardów GS1.
Jedną z istotnych cech jednostki handlowej, bardzo często poddawanej różnego typu zmianom, jest opakowanie. Pełni ono szereg ważnych funkcji, nie tylko z punktu widzenia marketingowego, ale również z punktu widzenia transportu i logistyki. W bieżącym wydaniu "GTIN bez tajemnic" rozwiejemy wątpliwości związane z tym, kiedy należy nadać nowy numer GTIN, a kiedy pozostawić bez zmian, w zależności od znaczących lub nieznaczących modyfikacji dokonywanych zarówno w opakowaniu detalicznym, jak i zbiorczym niedetalicznym.(fragment tekstu)
IKEA otwarła w styczniu br. nowe Centrum Dystrybucji do Klienta (CDC) w Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego, które zapewni realizację zamówień składanych przez internet i wysyłanych bezpośrednio do klientów. Szacuje się, że takich zamówień będzie aż 100 000 w ciągu pierwszego roku od otwarcia centrum. Dzięki nowemu rozwiązaniu logistycznemu firma poprawi jakość dostaw oraz czas realizacji zamówień do klientów. (fragment tekstu)
11
Content available remote New Trends in Logistics - Lean Logistics Supply Chains
61%
Logistics is mentioned as a tool for decreasing uncertainty in a business. There are necessary changes within integration of logistics performances, increasing of investment into logistics systems, taking big amount of logistics activities within supply chain, active utilization of information and communication technology and last but not least it is necessary to assure increasing demands for individual products. The most important trends of logistics development lies in more lean supply chains and business processes. A suitable tool seems to be value stream (flow) mapping of activities. This paper deals with the methodology of its application.(original abstract)
Wstęp: W tradycyjnym rozumieniu koncepcja łańcucha dostaw obejmuje różne formy technicznej, organizacyjnej i ekonomicznej integracji. Pod pojęciem integracji należy rozumieć przede wszystkim różnokierunkowe połączenia między firmami, które to generują przepływy towarów w obrębie łańcuchów dostaw i przyczyniają się do powstawania złożonych sieci połączeń biznesowych. Z powodu różnych czynników socjalnych i ekonomicznych, a przede wszystkim rosnącej roli outsourcingu w usługach logistycznych, tradycyjne łańcuchy dostaw ulegają dekompozycji. Z tego też powodu wynika potrzeba przeanalizowania na nowo koncepcji związanych z tym procesem. Metody: Przedstawiono i przedyskutowano opis i analizę łańcucha dostaw w aktualnej formie oraz po dekompozycji. Przeprowadzono analizę przyczyn i możliwości zaniechania procesów zmierzających do pełnej integracji łańcuchów dostaw na rzecz struktur zdekomponowanych. Wskazano możliwości stosowania logistyki wirtualnej jako koncepcji umożliwiającej takie procesy. Wyniki: Rozkład tradycyjnych łańcuchów wartości jest jedną z koncepcji, która ma swoje odzwierciedlenie również w klasycznych łańcuchach dostaw. Prawdopodobnie tradycyjnie stosowane metody oceny i analizy tych łańcuchów dostaw nie będą odpowiednie do podejmowania decyzji w warunkach braku kontynuacji procesów biznesowych. Dawniej stosowane metody i techniki zarządzania nie sprawdzają się w pełni w obecnych warunkach, które nie są jeszcze nawet całkowicie przeanalizowane i zrozumiałe. Wnioski: Nasycenie usługami współczesnych łańcuchów dostaw powoduje istotne modyfikacje w logice i mechanizmach ich funkcjonowania, co z kolei prowadzi do zmian paradygmatu zarządzania tymi coraz bardziej złożonymi strukturami biznesowymi. Dążenia przedsiębiorstw do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na współczesnych rynkach pomagają w zmianach struktury i natury łańcuchów dostaw w kierunku ich wirtualizacji. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Transport Optimalization as a Part of the Logistics Chains
61%
The paper indicated an example of solving traffic problems using mathematical tools. At present, logistic processes increasingly affect the overall cost of the enterprise. Part of the logistics processes is transport in the enterprise or transport as a element of the goods distribution. (original abstract)
Narzędziem usprawniającym logistykę łańcuchów dostaw jest automatyczna identyfikacja (ADC). Na podstawie przeglądu i oceny dotychczas wdrażanych systemów ADC na świecie i w Polsce dokonano doboru standardów i rozwiązań, które są obecnie wdrażane w Siłach Zbrojnych RP, wykorzystując synergię obrotu towarowego w gospodarce cywilnej i wojskowej. Jednoznaczność, bezbłędność danych, pozyskiwanych w czasie rzeczywistym, nie tylko usprawnia logistykę łańcuchów dostaw i funkcjonowanie wojska na co dzień oraz w okresie konfliktu zbrojnego, ale również wpływa na poziom bezpieczeństwa kraju, społeczeństwa i żołnierzy wojsk sprzymierzonych w NATO. (abstrakt oryginalny)
Rozwój globalnych łańcuchów dostaw oraz sprawność i efektywność ich funkcjonowania określa wiele różnorodnych czynników, których siła i zakres oddziaływania ulega zmianom w czasie. Globalny łańcuch dostaw to struktura bardzo złożona, przestrzennie rozległa i działająca w bardzo zróżnicowanym międzynarodowym środowisku gospodarczym. Transport odgrywa istotną rolę w integracji wszystkich procesów realizowanych w ramach globalnego łańcucha dostaw, zapewniając jego spójność oraz gwarantując mu jednocześnie niezbędną elastyczność działania oraz zdolność adaptacji do dynamicznie zmieniających się warunków otoczenia. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote DEMATEL Method in Supplier Evaluation and Selection
61%
The increasing complexity of supply chains creates a number of areas that need to be optimized. Complicated relations between different actors on various markets indicate the need for simplification of the decision-making process and, at the same time, being focused on the organization's goals and needs. The development of multi-criteria methods of supporting decision making applies in particular to the area of logistics support, including supply management. One of the methods widely used in this field is the DEMATEL method, being a classical approach to evaluate suppliers according to survey or interview results. The article aims to present the application of the supplier evaluation procedure due to the criteria indicated by the decision makers as significant. For specifying the variables, the literature review was used. Then, the evaluation procedure was presented, followed by an empirical example. The paper can be useful for decision makers both in single organizations and supply chains to improve their evaluation procedures to meet the requirements they care about the most. (original abstract)
Intensywnie postępujące zmiany na globalnym rynku i zwiększające się wymagania klientów w zakresie jakości oraz dostępności produktów powodują konieczność sprostania wyzwaniu, jakim jest zapewnienie odpowiedniego poziomu logistycznej obsługi klienta. Istotny wpływ na możliwość jej uzyskania ma współpraca partnerów, w tym małych i średnich usługodawców z dużymi podmiotami gospodarczymi w łańcuchach dostaw. Praktyka gospodarcza potwierdza, że to właśnie współpraca jest źródłem największej wartości i korzyści dla klientów. Stąd też istotne jest dokonanie identyfikacji charakteru relacji małych i średnich usługodawców z ich klientami w heterogenicznej strukturze łańcucha dostaw. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono rozważaniom na temat użyteczności jako terminu wykraczającego poza tradycyjne interpretacje w kontekście ekonomicznym. Autor wskazuje na okoliczności i zasady używania pojęcia "użyteczność" w dyskursie logistycznym. Powodem do takiego działania jest: z jednej strony - istotność użyteczności jako kategorii opisującej przydatność logistyki w wielu aspektach realizacyjnych i koncepcyjnych, z drugiej zaś - próba przeciwstawienia się zawłaszczaniu tego pojęcia wyłącznie przez marketing.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Centra logistyczne w przewozach intermodalnych i strukturach łańcuchów dostaw
61%
The integration of supply chains can be implemented, among others, thanks to the integration of logistics centers into their structures. In the article, particular attention was paid to the role and importance of intermodal transport for the development of logistics centers and the efficient functioning of global supply chains. The author also indicates the benefits that participants in supply chains can get from using the infrastructure of logistics centers. (original abstract)
Zagadnienia związane ze społeczną odpowiedzialnością dotyczą zarówno pojedynczych organizacji jak i całych łańcuchów dostaw. Standardy wyznaczające ramy działania dla firm społecznie odpowiedzialnych w większym stopniu zwracają uwagę na pojedyncze podmioty traktując dostawców jako jedną z grup interesariuszy. Już początkowe fazy życia produktu mogą rodzić problemy społeczne czy środowiskowe, co oznacza konieczność analizy procesów realizowanych w całym łańcuchu dostaw. W artykule zaprezentowano próbę ujęcia modelowego społecznej odpowiedzialności dla całego łańcucha dostaw. Zidentyfikowano kryteria istotne dla realizacji koncepcji społecznej odpowiedzialności oraz skategoryzowano poziomy odpowiedzialności w zależności od spełniania poszczególnych kryteriów. Zaprezentowane ujęcie modelowe ma charakter teoretyczny. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.