Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 107

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Logistyka wojskowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
100%
This article examines several options of Polish military contingent redeployment from the allied operation in Afghanistan. There is a detailed analysis of potential transport corridors, transit times, costs, security of personnel and military equipment. Based on the above mentioned analysis air transport for personnel is recommended. There are also several variants of military equipment movements taking into account its importance, sensitivity and size. (original abstract)
W referacie przedstawiono cywilne zastosowania wojskowych mostów składanych, zwracając przy tym szczególną uwagę na ich badania wytrzymałościowe. Opisano istniejące krajowe, jak i zagraniczne metody badań tego typu przepraw mostowych oraz przedstawiono własną, wskazując dalsze kierunki rozwoju w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Organizowaniem i realizacją procesów zabezpieczenia logistycznego wojsk zajmują się piony funkcyjne: materiałowy, techniczny, transportu i ruchu służby zdrowia i infrastruktury wojskowej. W każdym z tych pionów zasadniczą działalność poprzedza planowanie, prognozowanie, ustalanie zapotrzebowania na resursy oraz ich rozdział między poszczególnych odbiorców i wykonawców. Ponadto prowadzą one ewidencję, kontrolę i sprawozdawczość. Istota kierowania zabezpieczeniem logistycznym wyraża się w ciągłym oddziaływaniu ogniw kierowania logistyką na bezpośrednio podległe mu organa logistyczne niższych szczebli dowodzenia w celu zapewnienia wojskom skutecznej realizacji dostaw i usług. Kierowanie zabezpieczeniem logistycznym obejmuje: planowanie, organizowanie, inicjowanie (pobudzanie) i kontrolowanie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie planowania dowozu środków bojowych i materiałowych w wielkości 1 DOS na potrzeby batalionu zmechanizowanego (bz) wyposażonego w BWP-1, który realizowany będzie transportem samochodowym kompanii logistycznej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zarys ewolucji praktyki i teorii logistyki wojskowej. Skupiano uwagę na trzech wielkich wydarzeniach historycznych, w których docenienie przez dowódców znaczenia procesów zaopatrywania wojsk, zaowocowało wielkimi sukcesami na polu walki. Był to okres rozwoju państwa asyryjskiego, macedońskiego za czasów Aleksandra Wielkiego oraz Cesarstwa Rzymskiego. Podjęto również próbę analizy ewolucji definicji logistyki oraz zasad logistycznych. (abstrakt oryginalny)
Restrukturyzacyjne zmiany w polskiej armii dokonane na przestrzeni ostatnich lat, spowodowane przyjęciem do struktur NATO, profesjonalizacją wojska oraz koniecznością funkcjonowania w określonym otoczeniu społeczno-politycznym wpłynęły na ewolucję sytemu zabezpieczenia logistycznego sił zbrojnych. Szczególnie istotnym parametrem funkcjonowania zabezpieczenia logistycznego okazuje się efektywność stosowanych rozwiązań, a jako drogę do osiągnięcia jej optymalizacji wskazano współpracę wojskowego systemu logistycznego z gospodarką narodową oraz integrację z otoczeniem wewnętrznym (wojskowym) i zewnętrznym (narodowym i międzynarodowym). W określonych uwarunkowaniach funkcjonowanie terytorialnego systemu zabezpieczenia logistycznego wojsk nabiera sukcesywnie nowych treści. Dotyczą one nowych rozwiązań w organizacji i realizacji zabezpieczenia logistycznego. (abstrakt oryginalny)
Efektywne zabezpieczenie logistyczne wojsk, wymaga posiadania odpowiedniego potencjału. Planowane do użycia siły i środki muszą zostać tak skalkulowane, aby w każdych warunkach usługi logistyczne, a w tym dostawy środków bojowych i materiałowych docierały w odpowiednie miejsce, w odpowiednim czasie oraz w odpowiedniej ilości i jakości. W 1999 roku, w odpowiedzi na wyzywania współczesnej logistyki wojskowej powstała 10 Opolska Brygada Logistyczna. Była to pierwsza w Wojsku Polskim jednostka wojskowa, przeznaczona do wsparcia logistycznego Polskich Jednostek Wojskowych wykonujących zadania w kraju i poza jego granicami. Autor postawił na wstępie hipotezę, że najprawdopodobniej 10 Opolska Brygada Logistyczna odegrała znaczącą rolę w aspekcie realizowanych zadań zabezpieczenia logistycznego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W toku prowadzonych badań hipoteza ta została zweryfikowana pomyślnie. Celem artykułu było również znalezienie odpowiedzi na pytanie czy podjęte w 1999 roku rozwiązanie organizacyjne utworzenia 10 Opolskiej Brygady Logistycznej sprawdziło się w aspekcie realizowanych zadań zabezpieczenia logistycznego Sił Zbrojnych. Cel główny został zrealizowany poprzez przedstawienie 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, jej roli i przeznaczenia, aktualnie posiadanego potencjału oraz głównych zadań realizowanych w kraju jak i w misjach poza jego granicami na rzecz Polskich Kontyngentów Wojskowych. Ukazano również wysiłek brygady włożony we wsparcie administracji publicznej w walkę z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 oraz współpracę w tym obszarze i wsparcie logistyczne jednostek wojsk operacyjnych oraz innych służb mundurowych. Podjęcie tej problematyki wynikało z potrzeby uzupełnienia wąskiego katalogu dostępnych opracowań na temat funkcjonowania opolskiej jednostki. Do przeprowadzenia badań wykorzystano literaturę oraz dokonano analizy aktualnych danych uzyskanych z poszczególnych sekcji Pionu Logistyki, Szefa Sztabu oraz Pionu Szkolenia 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote 1st Pomeranian Logistics Brigade in 2004-2021st
75%
Celem artykułu analiza i ocena realizacji zadań przez 1 Pomorską Brygadę Logistyczną z Bydgoszczy ze szczególnym uwzględnieniem wykonywanych funkcji w ramach współpracy międzynarodowej w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa logistycznego Sił Zbrojnych RP. Skutkiem tak określonego celu jest stwierdzenie, że podmiotem badań jest jednostka wojskowa systemu zabezpieczania logistycznego SZ RP, a przedmiotem wybrane zadania jakie były przez nią wykonywane w latach 2015-2021 w rejonie odpowiedzialności oraz miejscu pełnienia funkcji Narodowego Elementu Wsparcia (NSE) dla pododdziałów. Zasadniczym problemem badawczym jest udzielenie odpowiedzi na pytanie- jaka jest rola 1 BLog w systemie zabezpieczenia logistycznego SZ RP oraz jak realizowane przez nią zadania wpływają na bezpieczeństwo logistyczne SZ RP? Do rozwiązania problemu badawczego zostały wykorzystane różne metody badawcze m. in. obserwacje, synteza, dedukcja oraz metody graficzne przedstawienia danych.. Hipoteza badawcza: Analiza i ocena zadań realizowanych przez 1 BLog pozwala na potwierdzenie, że jest ona kluczowym ogniwem w systemie wsparcia logistycznego Sił Zbrojnych RP. Artykuł składa się z dwóch zasadniczych części. W celu przybliżenia czytelnikowi specyfiki jednostki, w pierwszej części, ogólnie omówiono misję, możliwości oraz strukturę brygady. W części drugiej szczegółowo opisano jej rolę w zakresie realizacji zobowiązań sojuszniczych. Przedstawiono sposób zabezpieczenia logistycznego Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW) oraz na przykładzie ćwiczenia międzynarodowego pod kryptonimem TRIDENT JUNCTURE 2015 zobrazowano wsparcie pododdziałów wydzielanych w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Analiza danych oraz doświadczenia własne pozwoliły na sformułowanie wniosków w ramach których określono 1 BLog jako istotne ogniwo realizacji zadań zabezpieczenia logistycznego na rzecz SZ RP.(abstrakt oryginalny)
Logistyka wojskowa to niezwykle szeroka i ważna dziedzina zarówno dla Sił Zbrojnych RP, jak i dla zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Wyposażenie żołnierzy w podstawowe elementy uzbrojenia, zapewnienie odpowiedniej ilości amunicji i środków bojowych oraz transport i przemieszczanie wojsk wymaga ogromnej liczby dokumentów, planów i rozkazów. Cały system logistyczny jest niezwykle złożony, jednak aby efektywnie i sprawnie funkcjonował w ciągle zmieniającej się rzeczywistości, konieczne jest zwiększenie liczby wysoko wykwalifikowanej i wyspecjalizowanej kadry. Logistyka i cały system szkolenia specjalistów ds. bezpieczeństwa logistycznego musi podążać za zmianami zachodzącymi na współczesnym polu walki. Działania bojowe na współczesnym polu walki są bardzo dynamiczne i nieoczekiwane, dlatego jednostki logistyczne muszą działać sprawnie i elastycznie, w zależności od panującej sytuacji i warunków. Niezwykle ważna jest również nauka współpracy i komunikacji, pozwalająca na szybką wymianę konkretnych, ważnych i spójnych komunikatów. (abstrakt oryginalny)
Szczególne znaczenie podczas operacji o charakterze ekspedycyjnym ma możliwość szybkiego przerzutu do rejonu działań ukompletowanych jednostek wojskowych. Na szczególną uwagę zasługują nowoczesne projekty okrętów wielokadłubowych, charakteryzujących się bardzo wysokimi wskaźnikami pojemności ładunkowej oraz możliwością przerzutu sił z prędkością nawet 50 węzłów. Przykładem takiego rozwiązania są produkowane przez stocznię Austral szybkie katamarany transportowe. Również na potrzeby Marynarki Wojennej RP powstały projekty Uniwersalnego Transportowca Logistycznego (UTL) oraz wielozadaniowego okrętu wsparcia operacji sił zbrojnych (WOWOSZ). (abstrakt oryginalny)
New organizational and technical solutions aimed at optimizing the Polish Armed Forces Logistic System (PAFLS) and national task contingents are due to modern conditions under which military operations, mainly of expeditionary character, are conducted in the allied and international environment. The PAFLS and the Polish Military Contingent's organizational and technical structure is still (notwithstanding the numerous efforts that were made) the vast optimizing space which can be filled when the possibilities created by civil logistics experience are taken into account.(original abstract)
12
Content available remote Wybrane aspekty logistyki wojskowej w misjach pokojowych
75%
W niniejszej publikacji Autor przedstawia poszczególne zadania logistyczne w wojsku oraz jednostki odpowiedzialne za ich realizację w kontekście V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Autor podaje również cenne wskazówki pod kątem udoskonalenia obsługi logistycznej przyszłych zmian PKW.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Niektoré aspekty dopravnej logistiky ozbrojených síl Slovenskej Republiky
75%
The article describes about some aspects of transportation logistics of Armed Forces of Slovak Republic. Very important part of logistics is planning and organizing of movement and transportation. During crises situation and peace mission are very good logistics support one of the most important parts of activities.(original abstract)
14
Content available remote Logistics Support of Military units as a Determinant of Local Development
75%
Rozwój lokalny jest jednym z kluczowych kierunków działania wszystkich państw na świecie. Wynika to z troski o jakość i poziom życia mieszkańców w skali lokalnej, regionalnej, a w konsekwencji również krajowej. Na rozwój lokalny wpływa szereg czynników oddziałujących na daną jednostkę terytorialną. Czynniki te można podzielić ze względu na zakres i zasięg ich oddziaływania (zewnętrzne i wewnętrzne). Współcześni badacze w polskiej i zagranicznej literaturze poświęcają wiele uwagi na identyfikację tych czynników oraz na pomiar siły ich oddziaływania. W artykule skupiono się na identyfikacji zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych jako determinanty rozwoju lokalnego. Zabezpieczenie logistyczne realizowane jest przez Wojskowe Oddziały Gospodarcze (WOG) lub Oddziały Zabezpieczenia (OZ). Celami niniejszego artykułu było zbadanie opinii wybranych samorządowców na temat tego, jak zabezpieczenie logistyczne jednostek wojskowych wpływa ich zdaniem na rozwój lokalny reprezentowanych przez nich jednostek samorządowych. Hipoteza, którą przyjęto na potrzeby niniejszego artykułu brzmiała: Zabezpieczenie logistyczne jednostek wojskowych w sposób pośredni i bezpośredni wpływa na sytuację społeczno-gospodarczą regionów, w których stacjonuje wojsko. W celu zweryfikowania przyjętej hipotezy wykorzystano zarówno teoretyczne, jak i empiryczne metody badawcze, a wśród nich analizę, syntezę, dedukcję, indukcję, porównanie, uogólnianie oraz kwestionariusz wywiadu. Badaniu poddano sześć powiatów, trzy gminy miejskie, osiem gmin miejsko-wiejskich oraz 15 gmin wiejskich, które terytorialnie pod względem zabezpieczenia logistycznego przynależą do 24 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Należy podkreślić, że nie we wszystkich badanych jednostkach samorządu terytorialnego dyslokowało wojsko. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż zabezpieczenie logistyczne realizowane przez 24 WOG na rzecz jednostek wojskowych będących w rejonie jego odpowiedzialności, w opinii przedstawicieli władz samorządowych, w mniejszym lub większym stopniu wpływa na rozwój badanych gmin i powiatów(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Zabezpieczenie logistyczne wojsk w operacjach prowadzonych poza obszarem kraju
75%
Autor omawia prawne i praktyczne aspekty logistyki w wojskowych misjach pokojowych. Wskazuje na niedostatki formalne logistyki w Wojsku Polskim i udowadnia, że logistyka nie zawsze jest w stanie sprostać wymaganiom wojsk poza granicami kraju. Dlatego też stara się dać wykładnię funkcjonowania logistyki w misjach wojskowych w ujęciu międzynarodowym.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Místo katedry ženijních technologií v ženijním vojsku v AČR
75%
The Author shows the role and tasks of the presented Chair in creating, training and organizing logistics in Czech Republic Army. The above mentioned actions are based on the experiences of the Chair who have taken part in peacekeeping military missions.(original abstract)
Logistics support of armed forces is very complicated. In frame of NATO operation are done written principles oriented for every specific activity. National support includes national juridical frame which are in every country special. The main task of it is to have very universal preparing operating forces and resources for logistics support with very effective conception of their using.(original abstract)
18
Content available remote Działanie kompanii logistycznej batalionu powietrznodesantowego w walce
75%
Zabezpieczenie logistyczne to proces dowozu środków bojowych, żywności, przedmiotów mundurowych, materiałów pędnych i smarów (MPS) oraz środków medycznych do pododdziałów z wykorzystaniem transportu szczebla nadrzędnego lub własnego oraz świadczenie usług (podejmowanych przez pododdziały, elementy oraz urządzenia logistyczne), które są niezbędne do szkolenia, funkcjonowania i walki. Proces realizacji zabezpieczenia logistycznego działań powietrznodesantowych jest unikatowy, ze względu na sposób dostarczania zaopatrzenia do walczących pododdziałów oraz organizacje urządzeń oraz elementów logistycznych. Wymagana jest tutaj ścisła współpraca pododdziałów logistycznych podczas transportu zaopatrzenia, jego przygotowania na tarach desantowych, a następnie dostarczenia poprzez zrzut spadochronowy. Celem artykułu jest przedstawienie roli kompanii logistycznej w procesie realizacji zabezpieczenia logistycznego batalionu powietrznodesantowego w walce. Skutkiem tak określonego celu jest stwierdzenie, że podmiotem badań jest batalion powietrznodesantowy i jego kompania logistyczna, natomiast przedmiotem potrzeby logistyczne i sposób ich zaspokojenia. Zasadniczym problemem badawczym jest udzielenie odpowiedzi na pytanie - jakie mogą być potrzeby logistyczne batalionu powietrznodesantowego w walce? Do rozwiązania problemu badawczego były wykorzystane różne metody badawcze, m.in. metoda obserwacji, metoda matematyczna. Ważną składową pozwalającą na wnioski i uogólnienia jest analiza literatury dostępnej w obszarze działań taktycznych i organizacji zabezpieczenia logistycznego na szczeblu taktycznym. Hipoteza badawcza: Przypuszcza się, że organizacja zabezpieczenia logistycznego batalionu powietrznodesantowego w walce jest zdecydowanie bardziej złożona w stosunku do działań regularnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia analizę otoczenia, w którym odbywa się nauczanie logistyki, a tym logistyki militarnej, na uczelniach wyższych, a więc struktury organizacyjne, kierunki studiów i programy nauczania należy stwierdzić, że obszar ten charakteryzuje się silną dynamiką i podlega ciągłym zmianom. Porusza, więc jak dotąd rzadko poruszany problem badawczy, który wymaga na pewno dalszych ciągłych badań. W artykule przedstawiono tezę, że trudno jest uznać za efektywny, sposób kształcenia charakteryzujący się podejściem "nauczyć wszystkiego po kolei", przy którym student zapoznaje się wyłącznie z licznym zbiorem szczegółowych procedur, rozwiązań i modeli. Właściwie realizowane kształcenie na poziomie wyższym musi więc być rozsądnym kompromisem pomiędzy dążeniem do nauczenia studenta wszystkiego, co może być mu przydatne w praktyce (jest to fizycznie niemożliwe), a ograniczeniem się jedynie do rozbudzenia jego ciekawości i wyrobienia nawyku ciągłego zdobywania wiedzy (co jest pożądane, ale nie wystarczające). Efektywność ekonomiczna modelu kształcenia polega więc nie tylko na przekazaniu maksimum wiedzy przy danym, ograniczonym poziomie nakładów ale również na stosowaniu odpowiednich innowacyjnych metod nauczania. Logistyka militarna poprzez właściwe sobie całościowe traktowanie procesu przepływu sił i środków jest dyscypliną sensu stricte systemową. Z tej właśnie jej cechy wynikają funkcje jakie powinna ona spełniać w nauczaniu na wyższych uczelniach. Aby nauczanie i uczenie się były efektywne nie wystarczy "zwykła" formuła wykładowa ze strony prowadzącego i samo słuchanie czy patrzenie ze strony słuchaczy. Przyswojenie wiedzy wymaga aktywnego udziału osoby uczącej się i jej własnej pracy umysłowej. Bierne uczestnictwo w procesie dydaktycznym nie prowadzi prawie nigdy do uzyskania trwałych efektów. W procesie nauczania i kształcenia należy, więc wprowadzać innowacyjne metody aktywizujące i pomagające słuchaczom lepiej zrozumieć przekazywane treści. Celem referatu jest identyfikacja i ocena zastosowanych nowoczesnych metod nauczania logistyki militarnej z punktu widzenia studentów i prowadzącego, po pierwszej edycji prowadzenia tego przedmiotu na Uniwersytecie Zielonogórskim. W referacie opisano wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Przewóz materiałów niebezpiecznych w Wojsku Polskim stanowi istotną część transportu w ramach logistyki wojskowej. Artykuł prezentuje podstawowe problemy przewozu towarów niebezpiecznych i różnice w stosunku do logistyki cywilnej. Obejmuje uwarunkowania prawne transportu, jego organizację i bezpieczeństwo. Pokazano specyfikę przewozu systemów uzbrojenia i amunicji unikalną dla Sił Zbrojnych. Omówione zostały procedury zaopatrywania w MPS. Przedstawiono środki transportu WP, jak również możliwości korzystania z outsourcingu w ramach umów międzynarodowych lub bilateralnych, zarówno w transporcie lądowym, jak i w transporcie lotniczym oraz morskim. W studiach przypadków omówione są wypadki w czasie przewozu towarów niebezpiecznych w wojsku. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.