Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Logistyka zaopatrzenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W artykule przedstawiono analizę jakości półwyrobów dostarczanych do znanej firmy motoryzacyjnej przez kilkunastu krajowych i zagranicznych dostawców. Przedstawiono procentowy rozkład (miesięczny w skali 1 roku) udziału każdego dostawcy w badanej partii (około 4 miliony sztuk) oraz procentowy udział ujawnionych przez odbiorcę niezgodności dla głównych dostawców w badanym okresie. W dalszej części ujawnione niezgodności rozdzielono na podstawowe (najliczniejsze) kategorie i zaprezentowano ich podział u kluczowych dostawców. Analiza taka pozwoliła dostrzec pewnego rodzaju zjawiska, które mogą zostać udoskonalone przez bardziej kompleksowe spojrzenie na całą grupę dostawców. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie podstawowych składowych systemu informacyjnego logistyki zaopatrzenia, które determinują jakość i efektywność realizacji wybranych strategii logistycznych w przedsiębiorstwie. Elementy te będą omawiane przez pryzmat cybernetycznego modelu systemu informacyjnego. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiona została koncepcja logistyki zaopatrzenia, uwzględniająca znaczenie procesów zaopatrzenia w przedsiębiorstwie, zwłaszcza przemysłowym i handlowym, a także określenie potrzeb zaopatrzeniowych i podjęcie decyzji odnośnie sposobu realizacji tychże potrzeb. Ponadto artykuł przedstawia kolejne etapy i działania związane z realizacją zakupu i organizacją dostawy. Szczególna uwaga została zwrócona na metody identyfikacji potrzeb zaopatrzeniowych.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Logistyka zaopatrzenia w organizacji publicznej
75%
Logistyka zaopatrzenia w organizacjach publicznych stanowi ważny obszar działalności sektora publicznego, który wymaga stałego udoskonalania. Organizacje publiczne są w znacznym zakresie ograniczone przepisami prawnymi w zakresie swobody wyboru dostawców sprzętu, wyposażenia lub usług. Celem artykułu jest analiza funkcjonowania systemu logistyki zaopatrzenia w sektorze publicznym. Obszar ten jest przedmiotem zainteresowania zarówno obywateli jak i wszystkich potencjalnych podmiotów gospodarczych, które mogą być kontrahentami urzędów oraz innych instytucji publicznych. (abstrakt oryginalny)
Realizacja strategii w sieci logistycznej nie może się odbywać bez uwzględnienia decyzji podejmowanych w sferze zaopatrzenia każdego z przedsiębiorstw biorących udział w przepływach sieciowych. Inaczej mówiąc, nie można skutecznie zarządzać siecią logistyczną bez wcześniejszego uporządkowania przepływów wewnątrz przedsiębiorstwa. Realizowanie koncepcji zarządzania łańcuchem dostaw wymaga integracji i koordynacji działań. Rozpocząć je należy od właściwego zaplanowani czynności w poszczególnych fazach, poczynając od zaopatrzenia. (fragment tekstu)
W czasach globalizacji i narastającej konkurencji, aby zwiększyć efektywność działalności gospodarczej, kadra kierownicza przedsiębiorstw szuka możliwości osiągnięcia większego przychodu lub oszczędności ekonomicznych w postaci obniżenia kosztów nakładów. Jednym ze sposobów zwiększenia efektywności jest skupienie uwagi na relacjach z dostawcami. Jest to niezwykle ważny element efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem, gdyż poprzez określenie ekonomicznych warunków współpracy, można wpłynąć na obniżenie kosztów działalności gospodarczej. Rzetelna klasyfikacja dostawców jest uzależniona od szczegółowości opracowanych kryteriów oceny oraz sposobu punktacji. Zasadniczym problemem jest ryzyko obiektywnej oceny poszczególnych ofert, otrzymanych od dostawców. Z tego względu proces klasyfikacji dostawców jest jednym z kluczowych problemów controllingu logistyki. W niniejszym artykule autorzy podjęli próbę przedstawienia na praktycznym przykładzie złożoności problemu klasyfikacji i wyboru dostawców względem różnej hierarchii ważności poszczególnych kryteriów. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Zaopatrzenie w systemie logistycznym mikro i małych przedsiębiorstw
75%
W artykule zaprezentowano podstawowe informacje dotyczące logistyki zaopatrzenia w przedsiębiorstwie ze szczególnym uwzględnieniem mikro- i małych firm. Wywody poparto badaniami, których celem była odpowiedź na pytanie, jakie działania w sferze logistyki zaopatrzenia i w jakim stopniu najczęściej występują w mikroi małych przedsiębiorstwach. W podsumowaniu badań stwierdzono, że wprawdzie rezultatów prezentowanych badań ze względu na ich pilotażowy charakter i niewielką próbę badawczą nie można uogólniać na całą populację mikro- i małych przedsiębiorstw, ale można zauważyć, że badane firmy poszukują i podejmują decyzje o wyborze źródeł zaopatrzenia, posiadają odpowiednie kryteria dostawców, określają liczbę dostawców oraz budują z nimi właściwe relacje. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Logistyka zaopatrzenia gospodarstw rolnych w wybrane środki produkcji
75%
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących zaopatrzenia gospodarstw rolnych w wybrane środki produkcji. Stwierdzono, że nawozy mineralne kupują wszyscy ankietowani rolnicy, przy czym połowa z nich kupuje nawozy NPK, azotowe, fosforowe, potasowe i wapniowe, a 10% - tylko dwa rodzaje nawozów. Prawie wszyscy rolnicy kupują środki chwastobójcze, grzybobójcze i owadobójcze, a 40% kupuje środki gryzoniobójcze, ale w większości przypadków nie należą do nich rolnicy prowadzący gospodarstwa o powierzchni większej niż 50 ha i nastawione na produkcję roślinną. Nawozy mineralne (oprócz wapniowych) rolnicy kupują raz na pół roku lub raz na rok, przy czym z tej drugiej grupy około 60% gospodaruje na ponad 50 ha i tyluż samo prowadzi gospodarstwa mieszane. Środki ochrony roślin w większości są kupowane dwa lub raz w roku. Okres magazynowania nawozów jest bardzo różny, ale najliczniejszą grupę stanowią magazynujący przez pół roku. Przedstawione wyniki badań sugerują, że działania logistyczne firm zajmujących się dystrybucją środków produkcji stosowanych w rolnictwie powinny się opierać na analizie wielkości gospodarstw i ich typie w danym regionie, ponieważ stwierdzono wpływ tych czynników na strukturę zakupów środków produkcji.(abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest przedstawienie stosowanych kryteriów systemu oceny i plasowania dostawców na przykładzie wybranych firm produkcyjnych. Jak pokazano w publikacji dostawcy są oceniani na podstawie różnych kryteriów. Są to zarówno cechy opisujące realizację dostawy, jak i samego dostawcę. Dobór kryteriów i mierników oceny uwarunkowany jest specyfiką prowadzonej działalności. Publikacja ma charakter poglądowy i może być wykorzystana w procesie dydaktycznym i praktyce biznesowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule została przedstawiona logistyka zaopatrzenia jako system dostaw przedsiębiorstw produkcyjnych oraz przedsiębiorstw handlowych. Logistyka dystrybucji została ukazana jako proces integrujący przemieszczanie produktów i informacji od producenta do klienta. Koordynacja tych procesów w logistycznym łańcuchu dostaw pozwala przedsiębiorstwu osiągnąć sukces na rynku. W artykule przedstawiono badania dotyczące czynnika czasu na przykładzie surowców i towarów handlowych pochodzenia krajowego oraz importu z Europy i Dalekiego Wschodu. Analizą objęto wybrane produkty w celu pokazania stanu magazynu wartościowo i ilościowo przy uwzględnieniu produktów sezonowych. (abstrakt oryginalny)
Z chwilą wybuchu wojny domowej w Syrii wzrosło znaczenie rosyjskiej bazy logistycznej w Tartus. Bazą tą jest 720 Punkt Zabezpieczenia Materiałowo-Technicznego Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Od początku wojny domowej w Syrii, od 2011 roku Federacja Rosyjska prowadzi działania pomocowe dla syryjskiego prezydenta Baszara el - Asada w celu wzmocnienia jego pozycji. Od 2013 r. baza w Tartus jest ważnym elementem w zaopatrywaniu okrętów i zespołów okrętów działających w rejonie Morza Śródziemnego, a od 2015 roku zaopatrywania kontyngentu lotniczego Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej w Syrii. W artykule przedstawiono miejsce i rolę jaką odgrywają okręty desantowe i jednostki transportowe uzbrojenia w dostawach techniki wojskowej i środków bojowych do Syrii. Dokonano również oceny możliwości załadunkowych jednostek transportowych realizujących swoje zadania w ramach "syryjskiego ekspresu". (abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł dotyczy zmian, jakie wystąpiły w procesach planowania zabezpieczenia materiałowego wojsk. Prezentuje organizacje, rolę i zadania logistycznych organów kierowania zabezpieczeniem materiałowym wojsk w obszarze planowania ich użycia, a ściślej, możliwości organów planowania zabezpieczenia materiałowego wojsk uczestniczących w procesach decyzyjnych na szczeblach taktycznych. Ocenę wprowadzanych zmian i ich adekwatność w stosunku do potrzeb zapewnienia wojskom terminowych w odpowiedniej ilości i jakości dostaw środków bojowych i materiałowych. (abstrakt oryginalny)
Zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania rozwoju współczesnych przedsiębiorstw zmieniają zasadniczo ich priorytety i podejście do wielu realizowanych przez nie działań. Globalizacja, rozwój rynków elektronicznych i coraz bardziej wyraźna indywidualizacja popytu kreują przede wszystkim inny model współpracy przedsiębiorstw. Dążenie do poprawy pozycji konkurencyjnej i ograniczenia wewnętrznego potencjału w tym zakresie coraz częściej skłaniają przedsiębiorstwa do weryfikacji charakteru kontaktów z podmiotami funkcjonującymi w ich otoczeniu. (fragment tekstu)
W artykule wskazano na celowość stosowania "podejścia procesowego" w materialnym i technicznym wsparciu przedsiębiorstw, które pozwoli połączyć procesy i wypracować skuteczny system zarządzania. Analizowane są etapy wdrażania podejścia procesowego wraz z opisem typowych błędów. Proponuje się stworzenie jednolitego systemu zautomatyzowanego zarządzania i gromadzenia informacji o działaniach związanych z zamówieniami, z oceną efektywności logistyki i jakości zakupionych zasobów przy użyciu zintegrowanych wskaźników. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono kilka problemów w logistyce, które można rozwiązać bez użycia metod analitycznych czy algebraicznych, a wyłącznie przy pomocy klasycznych konstrukcji geometrycznych. Rozwiązania zadań wykorzystują m.in. symetrię osiową, przesunięcie, obrót, równość kątów wpisanych w okrąg opartych na równych cięciwach.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Ocena ryzyka bezpieczeństwa informacji w procesie zaopatrzenia
75%
W artykule zaprezentowano wybrane zagadnienia teoretyczne związane z bezpieczeństwem informacji w przedsiębiorstwie. Następnie dokonano analizy i oceny ryzyka bezpieczeństwa informacji w procesie zaopatrzenia zachodzącym w wybranym przedsiębiorstwie branży metalowej. Oszacowanie ryzyka bazowało na podejściu zgodnym z normą ISO 27001. Wyniki prowadzonych badań poddano omówieniu, co w efekcie pozwoliło na sformułowanie wniosków końcowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę organizacji procesów zakupów zaopatrzeniowych. Omówiono proces zakupu, jego organizację, a także wskazano na znaczenie relacji odbiorca - dostawca. Na przykładzie dwóch przedsiębiorstw produkcyjnych przedstawiono przykładowe problemy związane z omawianym zagadnieniem. (abstrakt oryginalny)
Praca zawiera rezultaty badań. Dla strukturalnego procesu dostawy produktu wyprowadzono wzory dla prawdopodobieństw warunkowych i funkcji gęstości w przypadku dolnego i nieekstremalnego. Uzyskane relacje zostaną wykorzystane w kolejnej pracy do zbudowania prognoz procesów charakteryzujących działanie badanego systemu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem badania jest następujący system produkcyjno-zaopatrzeniowy: Do odbiorcy E (np. elektrowni), którego funkcjonowanie jest uwarunkowane stałym zapotrzebowaniem a jednostek produktu (np. węgla), dostarczany jest w sposób ciągły (np. za pomocą taśmociągów, gazociągów linii przesyłowych) strumień produkcji y(t) realizowany przez podsystem produkcji P. Losowe zmiany procesu y{t) oraz nieplanowane przerwy w pracy (awarie) podsystemu transportowego T są czynnikami wpływającymi na zmniejszenie efektywności funkcjonowania takiego systemu. Efektywność tę można zwiększyć - i jednocześnie zmniejszyć możliwość powstawania przerw w dostawie odpowiedniej ilości produktu do odbiorcy E - poprzez zlokalizowanie w otoczeniu odbiorcy E magazynu-zbiornika M o określonej objętości V. Strumień produktu y(t) jest gromadzony w podsystemie M, gdy poziom wypełnienia magazynu nie przekracza V oraz gdy y(t) > a. Jeżeli chwilowa zawartość elementu M jest równa V oraz y(t) > a, to wielkość strumienia y{t) ogranicza się do poziomu a. Gdy element M jest pusty i y(t) < a, powstaje sytuacja niekorzystna dla odbiorcy E określenie prawdopodobieństwa tego zdarzenia ma ważne znaczenie praktyczne. (fragment tekstu)
Prezentowany artykuł ma na celu przybliżenie szczególnej roli, jaką spełnia "gestor" Urządzeń i Sprzętu Wojskowego (UiSW) w systemie zaopatrywania okrętów MW. Poruszono zagadnienia dotyczące: organizacji zabezpieczenia logistycznego sił własnych działających w strefie obrony MW, funkcji i zadań gestora oraz jego roli w procesie pozyskiwania sprzętu, zasad planowania zaopatrywania w UiSW SZ RP oraz wycofywania UiSW SZ RP. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.