Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Lokata kapitałowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Raiffeisen Bank Polska przygotował dla swoich klientów nowe, unikatowe narzędzie do obsługi lokat i zarządzania depozytami w bankowości elektronicznej. Autor przekonuje o korzyściach płynących z użycia nowego systemu zakładania lokat.
W artykule zaprezentowana została metoda wyznaczania optymalnego czasu zakończenia lokaty kapitałowej. Zakładamy stałe oprocentowanie, roczne, oraz możliwość wpłat i wypłat z konta lokaty kapitałowej. Zakładamy również wielkość kapitału początkowego i końcowego (który jest większy od początkowego, czyli interesuje nas zysk z lokaty). Dodatkowe założenie o wielkości salda wpłat i wypłat ułatwia rozwiązanie. Naszym zadaniem jest zminimalizować czas potrzebny do osiągnięcia zamierzonego poziomu kapitału końcowego. Podano rozwiązanie wskazanego problemu oraz praktyczny przykład zastosowań obliczonego minimalnego czasu zakończenia procesu alokacji kapitału. (abstrakt autora)
Podmiot gospodarczy dokonuje lokat w akcjach opłacając je gotówką lub wnosząc do spółki akcyjnej aporty. Akcje może nabywać "pojedynczo" lub może kupować cały ich "koszyk", może je przejąć bezpośrednio od emitenta albo też od aktualnego ich posiadacza. Abstrahując od sposobu nabycia akcji i od jej rodzaju należy stwierdzić, że skoro staje się ona nowymi składnikiem majątku danego podmiotu gospodarczego, to musi on koniecznie dokonać jej wyceny.(abstrakt oryginalny)
W krajach zachodnich zdecydowanej większości zakupów dzieł sztuki na aukcjach dokonują firmy. W Polsce sytuacja kształtuje się zgoła odwrotnie - dzieła sztuki "kupują przede wszystkim osoby prywatne, rzadko kiedy są to klienci instytucjonalni. Jeżeli już - to kolekcjonerzy, którzy kupują na firmy, ale wynika to raczej z ich pasji aniżeli chęci lokowania kapitału przez przedsiębiorstwo". Jednym z uwarunkowań dalszego rozwoju polskiego rynku sztuki wydaje się zatem popularyzacja lokowania na nim kapitału klientów instytucjonalnych. Za cel niniejszego opracowania postawiono w szczególności ukazanie wzajemnych korzyści płynących z możliwości wystąpienia powiązań między klientem instytucjonalnym (w artykule utożsamiany jest on z podmiotem bankowym) a rynkiem sztuki. (fragment tekstu)
5
Content available remote Alternatywne do akcji formy lokowania kapitału i ich stopy zwrotu
100%
Inwestorzy lokują kapitał w różnego rodzaju instrumenty finansowe, kierując się przy tym stopą zwrotu z inwestycji i poziomem ryzyka. Korzystają z instrumentów tradycyjnych (lokaty, obligacje akcje, fundusze) oraz nowoczesnych, takich jak kruszce, alkohole czy produkty strukturyzowane. Stopy zwrotu z tradycyjnych form lokat w ostatnich latach nie były zbytnio zróżnicowane. Lokaty w bony skarbowe dawały stopy zwrotu porównywalne z depozytami bankowymi i poziomem inflacji. Duże wahania stóp zwrotu były charakterystyczne dla funduszy akcji polskich spółek. Na inwestycjach w złoto inwestorzy powiększyli swój kapitał w większym stopniu niż na innych instrumentach. Również wysokie stopy zwrotu miały inwestycje w alkohol. Najwięcej inwestorzy tracili na produktach strukturyzowanych ze względu na inflację mimo ochrony kapitału.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przedstawienie problematyki inwestycji w zakładach ubezpieczeń. Dotyczy ona przede wszystkim lokat, a więc oparta jest o inwestowanie środków w różne aktywa finansowe. Lokaty pełnią niezwykle ważną funkcję w zakładach ubezpieczeń i są ściśle związane z problematyką zarządzania finansami zakładów ubezpieczeń. Lokaty stanowią podstawę majątku zakładów ubezpieczeń, jak i również mają istotny wpływ na wynik finansowy. (abstrakt oryginalny)
Omówiono historię i istotę obligacji o zmiennym oprocentowaniu. Scharakteryzowano rodzaje tych obligacji (Capfloater, Floorfloater, Min-max-Floater) oraz pozostałe ich warianty.
Fundusze inwestycyjne to nowa na polskim rynku forma lokaty kapitału, która w ostatnich latach zyskuje popularność. Fundusze zostały stworzone dla osób, które chciałyby wykorzystać duży potencjał zysków na rynku finansowym, ale nie chcą, nie potrafią lub nie mają czasu samodzielnie prowadzić analiz i na bieżąco podejmować decyzji inwestycyjnych. Jako zinstytucjonalizowana forma wspólnego inwestowania, fundusze inwestycyjne zapewniają w porównaniu z indywidualnym inwestowaniem na giełdzie: bezpieczeństwo powierzonych środków, płynność inwestycji, profesjonalne zarządzanie, relatywnie wyższą dochodowość i niższe koszty, rozproszenie ryzyka inwestycyjnego. Fundusze inwestycyjne w zależności od konstrukcji mogą być rozpatrywane z jednej strony jako alternatywa wobec obligacji lub tradycyjnych lokat długoterminowych w bankach, z drugiej zaś - jako alternatywa wobec samodzielnego inwestowania w akcje. Oprócz dwóch przytoczonych skrajności towarzystwa funduszy inwestycyjnych oferują zróżnicowany portfel produktów pośrednich. Funkcjonowanie funduszy regulowane jest przez dwa akty prawne o fundamentalnym znaczeniu, tj. ustawą z 21 sierpnia 1997 roku Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz ustawą z 28 sierpnia 1997 roku O funduszach inwestycyjnych, na mocy której fundusze uzyskały osobowość prawną. (fragment tekstu)
Zagadnienie umiejętnego łączenia celu głównego przedsiębiorstwa z koniecznością zachowania niezbędnego poziomu płynności jest kluczowym obszarem ekonomiczno-organizacyjnym wymagającym bieżącego unowocześniania instrumentarium zarządczego. Dotyczy to również optymalizacji zarządzania gotówką, by mimo konieczności zachowania jej dyspozycyjności generowała dodatkową wartość przy rozsądnym i akceptowanym poziomie ryzyka. Problematyka dotycząca powyższego obszaru może być istotnym elementem poprawiającym sytuację finansową przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Niejednolitość rynku nieruchomości sprawia, iż inwestorzy decydujący się na zaangażowanie na nim swoich środków mają szerokie spektrum wyboru instrumentów dostosowanych do swoich preferencji. Nie istnieje jeden rynek nieruchomości'. Klasyfikacji można dokonywać biorąc pod uwagę rozmaite kryteria, np. kryterium przedmiotowe-, przestrzenne", rodzaju nabywanych praw' itd. Aktywa nieruchome posiadają szereg zalet, nie są jednakże pozbawione wad. Wśród zalet najczęściej wymienia się możliwość osiągania regularnych dochodów w postaci wnoszonego czynszu oraz dochodów pozaczynszowych. Lokujący w nie inwestorzy mogą liczyć na zyski kapitałowe będące następstwem wzrostu wartości nieruchomości w czasie, powodowanego rzadkością nieruchomości jako dóbr. (fragment tekstu)
Wprowadzony znowelizowaną ustawą o rachunkowości termin "inwestycje" obejmuje bardzo szeroki zakres w porównaniu z potocznie rozumianym pojęciem inwestycji. Fundusz inwestycyjny dokonuje lokowania (inwestowania) zebranych środków pieniężnych od uczestników, stąd "inwestycje" w działalności funduszu inwestycyjnego są równoznaczne z "lokatami". W bilansie funduszu inwestycyjnego lokaty wykazywane są z podziałem według usystematyzowanego kryterium. W zestawieniu lokat - jednej z części sprawozdania finansowego funduszu inwestycyjnego ujawniane są składniki lokat według grup rodzajowych w dwóch wartościach: według zasad obowiązujących na dzień bilansowy oraz według ceny nabycia z określeniem procentowego udziału w aktywach funduszu. W zestawieniu lokat przedstawia się lokaty funduszu według podziału najlepiej charakteryzującego cel inwestycyjny, specjalizację i stosowane ograniczenia inwestycyjne. (abstrakt oryginalny)
Autorzy zajęli się pewnym współczynnikiem charakteryzującym różne możliwe lokaty występujące na rynku kapitałowym. Skoncentrowali się na papierach wartościowych, opierając się na prostym modelu rynku kapitałowego.
Rozwój rynku kapitałowego w Polsce powoduje wzrost zapotrzebowania na techniki porównywania odpowiednich cech ewentualnych ofert inwestycji kapitałowych. W artykule omówiono metody oceny opłacalności projektów inwestycyjnych, ich wartość bieżącą netto i wewnętrzną stopę zwrotu.
Omówiono wykorzystanie nowych form i źródeł pozyskiwania kapitału na finansowanie procesów rozwojowych podmiotów gospodarczych, oraz poszukiwania szerszych możliwości korzystnych lokat pieniężnych. Jedną z takich form są obligacje, które mogłyby być emitowane przez przedsiębiorstwa. Autorka przedstawiła koncepcję i warunki jakim powinny odpowiadać emitowane przez przedsiębiorstwa obligacje, oraz ich rolę gospodarczą.
Firma ubezpieczeniowa nabywa akcje, ponieważ pragnie w ten sposób zapewnić sobie w przyszłości osiąganie pewnych korzyści. Mogą one mieć postać na przykład dywidend lub spodziewanego zarobku na różnicy między ceną nabycia i ceną sprzedaży. Może to być również możliwość uzyskania wpływu na działalność gospodarczą innego podmiotu, a w konsekwencji tego także osiąganie określonych zysków.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono badania dotyczące wyboru i optymalizacji czynników pozwalających na formowanie portfeli spośród spółek uznanych przez rynek jako „najlepsze” w bieżącym okresie sprawozdawczym. W celu przeprowadzenia złożonych badań wykorzystano fundamentalny model zarządzania portfelem papierów wartościowych, z możliwością otwierania pozycji zarówno długich, jak i krótkich. Model ten pozwala na wybór papierów wartościowych charakteryzujących się maksymalną wartością zdefiniowanej, fundamentalnej funkcji celu. W zależności od postaci przyjętych zmian określających i ich wag, determinujących wartość funkcji celu, generowane są portfele stanowiące różne kombinacje wyselekcjonowanych walorów, odpowiednio wyceniane przez rynek w okresie przyszłym.(fragment tekstu)
Przedstawiono problematykę rozwoju kapitałowego banków poprzez proces oszczędzania ludności i podmiotów gospodarczych (lokaty), ich motywacje, działalność kredytową banków oraz wykorzystywanie stopy procentowej.
Jeszcze do niedawna rachunki bankowe dostępne były jedynie dla osób pełnoletnich. Teraz banki coraz częściej oferują konta dostępne już nie tylko od 13. roku życia. Możliwość założenia rachunku bankowego naszych pociechom, i to w dowolnym wieku, czyli konta bankowego, które pozwoli mu zarządzać np. przez internet jego oszczędnościami to pomysł, który chodzi zapewne niejednemu jego opiekunowi prawnemu. O takim koncie, na którym pojawiałoby się nie tylko kieszonkowe dla dziecka, ale które miałoby rozmaite opcje pomnażania tych pieniędzy, myślą nie tylko rodzice ale i banki, traktując przedsięwzięcie jako lokatę na przyszłość. (fragment tekstu)
The agricultural sector occupies a significant share in the Ukrainian economy, which is why the author analyzes the role of the bank credit market in providing agricultural enterprises with financial resources. Relying on theoretical and methodological research, two groups of factors have been singled out that generate the specifics of lending to farmers. The current state of capital investment financing through bank lending is presented. Interest rates on bank loans and volumes of lending to agricultural enterprises are considered. The rating of the largest creditors of the agricultural sector of Ukraine is formed. The dependence of gross value added on the volume of agricultural lending has been studied. The state regulation of specialized banks in order to create the most favorable conditions for lending to agricultural enterprises is substantiated. (original abstract)
Działalność inwestycyjną ubezpieczycieli determinuje szereg czynników o charakterze prawno-instytucjonalnym, ekonomicznym, społecznym i politycznym. Artykuł poświęcono omówieniu uwarunkowań prawnych i mikroekonomicznych. Przedstawiono zmiany dotyczące zasad i zakresu dopuszczalnych instrumentów polityki lokacyjnej zakładu ubezpieczeń w świetle ustawy z 21 lipca 2000 r. o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Scharakteryzowano czynniki o charakterze mikroekonomicznym takie jak: wielkość przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego, forma prawno-organizacyjna oraz struktura portfela ubezpieczeń.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.