Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Long-term contracts
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Podstawową cechą usług długoterminowych jest długi horyzont czasowy realizacji kontraktu. Rozłożenie realizacji prac w czasie powoduje, że ryzyko związane z realizacją takich usług może być znaczne. Dążąc do "wiernego i rzetelnego obrazu" w sprawozdaniu finansowym, należy ująć wartościowo ryzyko związane z umowami długoterminowymi. Wyrazem takiego dążenia jest tworzenie rezerw. Sposób ewidencji efektów umów długoterminowych ma bezpośredni wpływ na prezentację danych dotyczących kontraktu w sprawozdaniu finansowym. (fragment tekstu)
We współczesnym świecie szansą na rozwój lokalny są realizacje w długim okresie inwestycji. Tworzenie dogodnych warunków ich realizacji spowoduje, iż istnieje możliwość rozwijania powstającej infrastruktury na przestrzeni wielu lat. Inwestycje takie posiadają jednak określoną formę prawną związaną z rozliczaniem tych długoterminowych, prorozwojowych umów. Kontrakty długoterminowe zostały po raz pierwszy uregulowane znowelizowaną ustawą o rachunkowości'. Wymieniona norma prawna od l stycznia 2002 roku zawiera nowe przepisy, regulujące problematykę rozliczania efektów umów o usługi budowlane oraz innych umów długoterminowych, wprowadzając specyficzne zasady ustalania przychodów i kosztów usług zaawansowanych w realizacji, ale niezakończonych na dzień bilansowy. Przepisy artykułów 34a-34d są zasadniczo zbieżne z postanowieniami Międzynarodowego standardu rachunkowości nr 11 "Umowy o usługę budowlaną", jednak mają charakter zasadniczo ogólny i nie rozstrzygają wielu problemów. W kwestiach szczegółowych należy zatem wzorować się na rozwiązaniach wynikających z podanego standardu międzynarodowego i jego interpretacji. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istoty umów długoterminowych oraz przedstawienie problemów związanych z rozliczaniem tego typu umów (fragment tekstu)
Jedną z naczelnych zasad kształtujących stosunek prawny między stronami jest zasada swobody umów. Pomimo iż strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według własnego uznania, jego treść lub cel nie mogą sprzeciwiać się właściwości (naturze) stosunku pracy, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Powinny zatem istnieć uzasadnione lub racjonalne przesłanki do zatrudnienia pracownika w ramach długotrwałej, terminowej umowy o pracę i to za krótkim dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Oznacza to, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów długoletnia umowa o pracę jest dopuszczalna, ale jej zasadność jest uzależniona od okoliczności konkretnego przypadku. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu autorka chce zwrócić uwagę na celowość zastosowania rachunku cyklu życia produktu u producenta w zarządzaniu strategicznym kosztami długoterminowych kontraktów o budowę. (fragment tekstu)
Celem tego artykułu jest podkreślenie roli rachunku przepływów pieniężnych w jednostkach realizujących umowy długoterminowe oraz wskazanie stopnia możliwych rozbieżności pomiędzy wynikiem bilansowym a pieniężnym z takich zleceń ustalonych na podstawie danych dotyczących rzeczywistej umowy . Przedmiotem analizy są następujące zagadnienia: rola rachunku przepływów pieniężnych w kontekście specyfiki rozliczania kontraktów długoterminowych oraz wynik bilansowy a wynik pieniężny z realizacji kontraktów długoterminowych na przykładzie badanego przedsiębiorstwa. (skrócony abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono zasady obowiązujące w zakresie kontraktów długoterminowych, jakimi w szkołach wyższych są m.in. umowy zawierane ze studentami, słuchaczami studiów podyplomowych oraz uczestnikami kursów i szkoleń. Wskazano w nim na obowiązek ustalania wartości przychodów i kosztów odzwierciedlających stopień realizacji zawieranych umów. Ustalono rozwiązania prawne (krajowe i międzynarodowe) obowiązujące w zakresie zadań realizowanych w uczelniach w dłuższym okresie niż 6 miesięcy. Przedstawiono wartość przychodów i kosztów oraz wyniki finansowe z działalności dydaktycznej w określonych grupach uczelni, ustalone wartości analizowano za lata 2005-2012. W szkołach wyższych stwierdzono dużą różnorodność zadań realizowanych na podstawie umów zawieranych na okres dłuższy niż 6 miesięcy. W związku z tym faktem zapisy w polityce rachunkowości uczelni powinny zawierać szczegółowy opis ustalania wartości przychodów i kosztów w kontekście realizowanych przez te podmioty złożonych długoterminowych umów. Szkoły wyższe z uwagi fakt, że opłaty za świadczone przez nie usługi mogą być ukształtowane na poziomie kosztów (bezpośrednich i pośrednich) związanych z ich realizacją powinny stosować rozwiązanie dotyczące kontraktów o cenach stałych. (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przedstawienie podstawowych problemów związanych z właściwym rozliczeniem kontraktu długoterminowego i wynikających z tego zagrożeń. Przedmiotem rozważań w artykule są następujące zagadnienia: 1. Specyfika kontraktów długoterminowych. 2. Wymiar bilansowy wyniku finansowego z kontraktów długoterminowych. 3. Wymiar podatkowy wyniku finansowego z kontraktów długoterminowych. 4. Wymiar pieniężny wyniku finansowego z kontraktów długoterminowych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych rezultatów badania ankietowego przeprowadzonego w 70 przedsiębiorstwach z terenu województwa pomorskiego, realizujących kontrakty długoterminowe. Artykuł koncentruje się na wynikach czwartej części ankiety, w ramach której szukano odpowiedzi przede wszystkim na następujące pytania:  jak praktycy rachunkowości oceniają przyjęte metody pomiaru wyniku finansowego?  jakie trudności wynikają z konieczności ich stosowania? Opinie wyrażone przez respondentów wskazują, że największą akceptację praktyków zyskała metoda stopnia zaawansowania, mimo że uznano ją za najtrudniejszą w realizacji, co wynikało głównie z obowiązku posiadania aktualnego i szczegółowego budżetu kosztów oraz konieczności jego weryfikacji. Za wysoką oceną tej formuły przemawiała według ankietowanych możliwość wykazania zysku na każdym etapie wykonania kontraktu dzięki uchwyceniu poziomu zaawansowania prac. (abstrakt oryginalny)
Pomimo wielokrotnych podejść do kwestii rozwiązania kontraktów długoterminowych w energetyce, praktycznie nadal nie udało się tego dokonać. Kontrakty te, które wytwórcy podpisywali w latach 1994-2001 z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi miały wówczas szczytny cel. Niestety równocześnie stworzono w taki oto sposób bariery dla powstania w Polsce wolnego i konkurencyjnego rynku energii elektrycznej, bo wspomniane kontrakty utrwaliły model monopolu energetycznego w kraju.
Opisano zastosowanie różnych rodzajów kontraktowania pracy w polskich przedsiębiorstwach. Omówiono obsługę outsourcingową wykonywaną przez firmy zewnętrzne oraz obsługę outsourcingową wykonywaną przez firmy utworzone przez byłych pracowników. Scharakteryzowano również zastosowanie umów zleceń i umów o dzieło.
Celem tego artykułu jest dokonanie analizy porównawczej pomiędzy MSR i US GAAP w zakresie regulacji dotyczących rozliczania kontraktów długoterminowych. Przedmiotem analizy są następujące zagadnienia: definicja i typy kontraktów długoterminowych, łączenie i dzielenie kontraktów długoterminowych, przychody i koszty kontraktów długoterminowych, metody pomiaru kosztów i przychodów przy realizacji kontraktów długoterminowych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie istoty umów długoterminowych oraz przedstawienie problemów związanych z rozliczaniem tego typu umów na przykładzie kontraktów budowlanych. W coraz większym rozmiarze realizacja kontraktów przeprowadzana jest w formie projektów. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem opracowania jest przedstawienie istoty rezerw tworzonych na kontrakty długoterminowe przedsiębiorstwa oraz analiza wpływu wyceny kontraktów długoterminowych na poziom tworzonych rezerw oraz na sytuację finansowo-majątkową przedsiębiorstwa. W opracowaniu poddano ocenie zmiany metody wyceny kontraktów długoterminowych na wysokość utworzonej rezerwy, stanowiącej bierne rozliczenie międzyokresowe kosztów oraz wskazano na konsekwencje tych zmian, z których za najistotniejsze uznano wykazanie w sprawozdaniu finansowym znaczącej straty netto oraz ujemnego kapitału własnego. Ocena ta została przeprowadzona na przykładzie jednej ze spółek akcyjnych, należącej do sektora budownictwa. (abstrakt oryginalny)
Prawidłowe ujęcie i wycena kontraktów długoterminowych są zagadnieniami bardzo złożonymi i skomplikowanymi. Ich wycena musi być zgodna z przyjętymi przez jednostkę gospodarczą zasadami memoriału, współmierności i ostrożności. Wymieniono co składa się na przychody z umowy o usługę budowlaną wg MSR nr 11, omówiono na przykładach zastosowanie metody zysku zerowego, służącej do ustalania przychodu oraz scharakteryzowano koszty wytworzenia usługi budowlanej.
Koszty związane z inwestycjami nie są jedyną kategorią kosztów osieroconych. Inna kategorią są koszty związane z zobowiązaniami z tytułu powszechnych w elektroenergetyce kontraktów długoterminowych, zawartych nawet na kilkanaście lub też kilkadziesiąt lat. Narzucone przez Unię Europejską tempo liberalizacji rynków energii wymaga znoszenia wszystkich barier blokujących rozwój rynku, a do nich należą właśnie umowy długoterminowe. W Polsce np. kontrakty tego typu blokują około 60% rynku energii elektrycznej. Ich restrukturyzacja nie jest zadaniem prostym, gdyż są one zwykle bardzo dobrze zabezpieczone ze względu na konieczność zminimalizowania ryzyka umawiających się stron. Zabezpieczenia idą często tak daleko, że kontrakty są po prostu niemożliwe do zerwania, bądź ich zerwanie jest zbyt kosztowne. (fragment tekstu)
Przedstawiono metody pomiaru wyniku finansowego z umów długoterminowych w świetle regulacji obowiązujących w Niemczech tj. GERMAN GAAP i MSR 11. Dokonano oceny tych metod w kontekście zachowania nadrzędnych zasad rachunkowości oraz zaprezentowano konsekwencje stosowania tych metod.
Artykuł omawia zagadnienie prawidłowego ujmowania i wyceny w systemie rachunkowości kontraktów długoterminowych. Autor nakreślił regulacje Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i prawa bilansowego w Polsce, odnoszące się do długoterminowych umów, w tym umów o budowę. W szczególności przedstawił zasady szacowania stopnia zaawansowania niezakończonych kontraktów, reguły szacowania przychodów i ustalania na dzień bilansowy kosztów niezakończonych kontraktów długoterminowych oraz określił wpływ poszczególnych rozwiązań na wynik finansowy.
Poruszano problem nauczania w procesie rachunkowości przedmiotu "Kontrakty długoterminowe" oraz przedstawiono i krótko scharakteryzowano tematykę zajęć tego przedmiotu.
Rachunkowość finansowa i zarządzanie przedsiębiorstwem wymagają prawidłowych informacji o kosztach i przychodach, dostosowanych do szczegółowych potrzeb ich odbiorców. Jedną z takich potrzeb jest wycena kontraktów długoterminowych oraz podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwach świadczących usługi długoterminowe. Artykuł zwraca uwagę na informacyjne aspekty zakładowych rachunków kosztów na potrzeby wyceny kontraktów długoterminowych.(abstrakt oryginalny)
Działalność przedsiębiorstw wymaga indywidualnego podejścia do klienta oraz wytwarzania jednostkowych i niepowtarzalnych produktów. To z kolei wymusza wzrost działalności wykonywanej w formie projektów, a w konsekwencji prowadzi do rozwoju zarządzania projektami. Aktualnie takie zjawisko obserwujemy w Polsce, gdzie dzięki bardzo dużej wartości funduszy unijnych przekazywanych do naszego kraju następuje wzrost ilości wykonywanych projektów, przede wszystkim w branży budowlanej infrastruktury transportowej. Działalność przedsiębiorstw budowlanych polega głównie na realizowaniu kontraktów długoterminowych. W przypadku kontraktów długoterminowych nie wystarczy założyć, że dotychczasowe uwarunkowania i parametry się nie zmienią i będą identyczne, jak w realizowanych do tej pory przez przedsiębiorstwo kontraktach. Ich sukces zależy przede wszystkim od przyszłych zdarzeń i związanej z nimi niepewności. Niepewność co do przyszłych warunków funkcjonowania długoterminowego kontraktu budowlanego pociąga za sobą ryzyko braku spełnienia początkowych oczekiwań. Powoduje to silny wzrost zapotrzebowania na informacje dotyczące ryzyka oraz sposobu jego ograniczania. Celem opracowania jest przedstawienie propozycji zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach realizujących kontrakty długoterminowe oraz ich wpływu na decyzje inwestycyjne. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.