Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Luka informacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszym artykule zostaną porównane trzy metody: metoda MI (multiple imputation), metoda SI-EM (single imputation), wykorzystująca algorytm EM, oraz metoda SOM (self-organized map). Dwie pierwsze należą do metod parametrycznych, zakładających, że próbka pochodzi z populacji o wielowymiarowym rozkładzie normalnym, trzecia - do metod nieparametrycznych, w których nie zakłada się postaci rozkładu. Jako implementację procedury MI wykorzystano algorytm zawarty w pakiecie analitycznym SAS, procedury SI-EM - moduł MVA z pakietu SPSS, z kolei implementacja SOM pochodzi z pakietu opracowanego i udostępnionego przez zespół kierowany przez autora metody. Artykuł ten stanowi kontynuację badań autora dotyczących oceny właściwości metody SOM w analizie danych niekompletnych o charakterze przekrojowym. (fragment tekstu)
Podstawową możliwością aplikacyjną analizy korespondencji jest badanie współwystępowania kategorii dwóch lub kilku cech nominalnych (dopuszcza się rozszerzenie zastosowania na cechy o charakterze porządkowym1) opisujących obiekty (np. respondentów). Celem artykułu jest zaprezentowanie stosowania rozważanej metody w przypadku wystąpienia braków danych zmierzonych na skali nominalnej i pochodzących ze źródeł pierwotnych. Braki danych są tu rozumiane jako niewystąpienie tylko niektórych cech opisujących badany obiekt (item nonresponse). Analizie korespondencji w przypadku braku całościowej charakterystyki obiektu (unit nonresponse) oraz tablic niepełnych (incomplete table) będą poświęcone kolejne prace Autorki. (fragment tekstu)
3
Content available remote Znaczenie luki informacyjnej w procesie obsługi klienta
80%
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia związane z problematyką występowania luk w procesie obsługi klienta. Tematyka ta jest ściśle związana z zarządzaniem działalnością przedsiębiorstwa, a w szczególności z zarządzaniem informacją. W opracowaniu zaprezentowano rezultaty badań dotyczących znaczenia luki informacyjnej w zarządzaniu jakością procesu obsługi klienta w przedsiębiorstwie produkcyjnym z branży budowlanej.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
7-20
Badania marketingowe są tym obszarem działalności przedsiębiorstwa, który dostarcza niezbędnych informacji w sytuacji tzw. luki informacyjnej, czyli rozbieżności pomiędzy zapotrzebowaniem na informacje, a ich dostępnym i posiadanym w danej chwili zasobem. Pozyskanie niezbędnych danych jest możliwe dzięki odpowiednio skonstruowanemu narzędziu badawczemu, jakim w badaniach marketingowych jest kwestionariusz. Niniejsze opracowanie pokrótce przedstawia: istotę kwestionariusza, zasady opracowywania pytań kwestionariuszowych, rodzaje pytań kwestionariuszowych, w tym skale do pomiaru postaw oraz problematykę badań pilotażowych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1/2
111-136
For obvious reasons, models for decision-making under severe uncertainty are austere. Simply put, there is precious little to work with under these conditions. This fact highlights the great importance of utilizing in such cases the ingredients of the mathematical model to the fullest extent, which in turn brings under the spotlight the art of mathematical modeling. In this discussion we examine some of the subtle considerations that are called for in the mathematical modeling of decision-making under severe uncertainty in general, and worst-case analysis in particular. As a case study we discuss the lessons learnt on this front from the Info-Gap experience.(original abstract)
Funkcjonujące organizacje w swojej działalności wykorzystują określoną kombinację zasobów ludzkich, finansowych, rzeczowych i informacyjnych. Informacja stała się czwartym - obok ziemi, kapitału i pracy - czynnikiem produkcji, gdyż służy do osiągnięcia celów przedsiębiorstwa. Nie każda informacja pojawiająca się w gospodarce jest czynnikiem produkcji; jest nim tylko taka informacja, która ma cechy zasobu ekonomicznego. Zbiory informacji, aby przedstawiały wartość ekonomiczną dla przedsiębiorstwa, muszą być zbiorami uporządkowanymi. Jednym z wysoko kreatywnych narzędzi w zakresie zarządzania, umożliwiającym tworzenie nowych zasobów informacyjnych i decyzyjnych jest monitoring finansowy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ten jest kontynuacją pracy złożonej w PN Taksonomia 11, gdzie opisano metody uzupełniania danych o charakterze nominalnym, proponowane w literaturze dotyczącej analizy korespondencji. Celem artykułu jest zaprezentowanie modyfikacji jednego z przedstawionych tam sposobów, który jest bardzo przydatny w analizie wielu zmiennych, z których każda jest opisana więcej niż dwiema kategoriami. Propozycja ta jest oparta na wynikach analizy korespondencji przeprowadzonej dla danych kompletnych, czyli z pominięciem występujących luk. (fragment tekstu)
Decyzje wielostopniowe są nierozłącznym elementem życia gospodarczego, społecznego, a także towarzyszą wielu codziennym sytuacjom życiowym. Stochastyczna informacja liniowa umożliwia podejmowanie decyzji wszędzie tam, gdy prawdopodobieństwa zajścia określonych zdarzeń są nieokreślone i decydent nie jest w stanie ustalić ich ścisłych wartości. Uwzględnienie dodatkowej informacji a priori może zawęzić obszar niepewności, dzięki czemu końcowe decyzje mogą okazać się bardziej trafne. Przedstawione tu modele z wykorzystaniem stochastycznej informacji liniowej mają też tę zaletę, że posiadają własności adaptacyjne, zwłaszcza kiedy mogą być one wykorzystywane wielokrotnie w procesie decyzyjnym. (fragment tekstu)
W literaturze przedmiotu przedstawia się dwie podstawowe metody stosowane w przypadku wystąpienia braków odpowiedzi w badaniach reprezentacyjnych: imputację i kalibrację. Pierwsza polega na zastąpieniu brakujących danych konkretnymi wartościami celem uzyskania kompletnego zbioru danych. Druga jest procedurą polegającą na skorygowaniu wyjściowych wag do redukcji obciążenia wynikającego z istnienia braków odpowiedzi. W rezultacie uzyskuje się równowagę rozumianą w ten sposób, że po zastosowaniu kalibracji próba jest "wyglądem" zbliżona do całej populacji. Celem artykułu jest przedstawienie idei imputacji i kalibracji zgodnie z modelami zaproponowanymi przez S. Lundströma i C.-E. Särndala [2005] na potrzeby badania budżetów gospodarstw domowych w Polsce. (fragment tekstu)
Przedstawiono istotę aktywów niematerialnych. zaprezentowano w formie tabeli porównanie wartości materialnych według międzynarodowych standardów rachunkowości i ustawy o rachunkowości. Przedstawiono propozycję zastąpienia sprawozdawczości finansowej sprawozdawczością biznesową.
11
Content available remote Wpływ selekcji informacji na lukę informacyjną w projekcie
51%
W artykule wskazano czynniki, które mogą mieć wpływ na powstanie luki informacyjnej. Przedstawiono algorytm identyfikacji i eliminacji luki informacyjnej. Zdefiniowano obszar działania, wpływający na selekcję informacji. Wskazano możliwość wykorzystania sieci semantycznej do porządkowania informacji.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Społeczna luka informacyjna jako bariera rozwoju społeczeństwa informacyjnego
51%
Artykuł prezentuje koncepcję społecznej luki informacyjnej, czyli sytuacji, w której obywatele, przedsiębiorstwa oraz administracja państwowa nie dysponują odpowiednią wiedzą, by bez przeszkód móc egzystować w społeczeństwie. Luka ta jest efektem olbrzymiego rozrostu ilości danych, które wyżej wymienione jednostki powinny asymilować, żeby wypełniać swoje funkcje społeczne, obywatelskie, ekonomiczne itp. Wraz ze wzrostem koniecznych do przyswojenia danych nie wzrasta niestety zdolność jednostek do ich przetwarzania i wykorzystywania w praktyce, co skutkuje lub może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami. Przede wszystkim społeczna luka informacyjna może stać się barierą rozwoju społeczeństwa informacyjnego, które jak sama nazwa wskazuje, oparte jest w głównej mierze na gromadzeniu, przetwarzaniu, przechowywaniu i wykorzystywaniu olbrzymiej ilości danych i informacji. (abstrakt oryginalny)
|
|
51
128-141
Celem artykułu jest analiza problemu asymetrii informacyjnej na rynku w dobie społeczeństwa informacyjnego - pokazanie wpływu rozwoju technologii teleinformatycznych na stan poinformowania konsumentów o przedmiocie transakcji. Po zdefiniowaniu pojęcia społeczeństwa informacyjnego, w referacie przedstawione zostały źródła wiedzy o produktach, ze szczególnym uwzględnieniem Internetu jako nośnika informacji. Kolejna część referatu zawiera analizę pozytywnych i negatywnych aspektów rozwoju technologii teleinformatycznych w kontekście asymetrii informacyjnej na rynku. Wyniki tej analizy pozwoliły na określenie warunków podejmowania decyzji transakcyjnych w dobie społeczeństwa informacyjnego i w rezultacie - na potwierdzenie tezy o pogłębianiu się luki informacyjnej w kontaktach B2C. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wskazuje, z jak skomplikowanym systemem informacyjnym musimy mieć do czynienia, gdy chcemy opisać funkcjonowanie przedsiębiorstwa, uwzględniając dodatkowo cały - jeszcze bardziej rozbudowany - splot informacji charakteryzujących jego otoczenie. Na tym tle pojawia się luka informacyjna, która skutkuje małą trafnością wybiegających w przyszłość analiz prowadzonych na poziomie przedsiębiorstwa. Ta sytuacja sprzyja tworzeniu spekulatywnych, syntetycznych modeli myślowych, pozwalających skuteczniej chwytać istotne szczegóły i łączyć je ze sobą. Są one pomocne w przewidywaniu przyszłości, jednak zazwyczaj są obarczone niejednoznacznością i mogą być błędne, ponieważ właściwe im uproszczenia zbytnio je ograniczają. Dlatego też same często stają się najważniejszą barierą podejmowania decyzji. Bardziej wyrafinowane podejście do procesu prognozowania wymaga stosowania aparatu ilościowego, prowadząc do wykorzystywania rozbudowanych modeli przyczynowo-skutkowych na podstawie danych empirycznych, ale żadnej teorii ekonomicznej nie można wypracować bez koncepcji abstrakcyjnych, opierając się tylko na materiale statystycznym i ilościowym ujmowaniu rzeczywistości. Ekonomii jako nauki nie można redukować do jej aspektów ilościowych, bo wielu złożonych warunków i wpływów, które odgrywa ją ważną rolę w życiu ekonomicznym, nie da się wyrazić za po mocą języka matematyki. Artykuł wskazuje, że coraz powszechniej spotyka się krytyczne głosy na temat możliwości zastosowania metod matematycznych do modelowania zjawisk ekonomicznych oraz podkreśla, że zawsze konieczne jest określenie charakteru i granic poznawczych modelu. W dalszej części artykułu omówiono znaczenie indukcji i dedukcji przy analizowaniu zjawisk ekonomicznych, uznając za nieodzowne łączenie obu metod. Rozważania kończy stwierdzenie, że mimo ułomności modeli, zarówno myślowych, jak i ilościowych, póki co nie mamy lepszych narzędzi, które mogą służyć omawianym analizom. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z teorią luki informacyjnej, jej występowanie u interesariuszy wewnętrznych może determinować w istotnym zakresie ryzyko oraz niepewność w podejmowaniu decyzji w projektach IT. Według badań, istotnym czynnikiem mającym wpływ na sukces przedsięwzięcia informatycznego może być zjawisko luki informacyjnej występującej u wybranych członków grupy projektowej dostawcy. W artykule opisano komponenty informacyjne, których znajomość może wspomagać kierownika projektu wdrożeniowego IT ze strony integratora w redukcji luki informacyjnej. W badaniach zidentyfikowano 38 różnych komponentów, które pogrupowano w ramach cyklu życia projektu. Wyodrębnione komponenty wspomagające kierownika projektu integratora porównano ze zdefiniowanymi w literaturze przedmiotu komponentami wspierającymi kierownika projektu ze strony klienta. (abstrakt autora)
16
41%
|
2014
|
14
|
nr 2
259-269
As a result of the growing digitization of society and the development of electronic economy, current statistical data sources, including administrative registers, do not satisfy the information needs of society. Therefore, there are growing gaps in the statistical coverage of a number of sectors of the economy. One example of such a gap is the secondary real estate market, which is only partially accounted for by official statistical data sources. On the other hand new data sources such as the Internet or Big Data tend to decrease information gap in official statistics. The Web portals that specialise in brokerage on real estate market should be not neglected as a data source for statistics. Therefore, the aim of the paper is to use two Web portals devoted to the housing market to estimate supply measured in the number of flats offered to sale in Poznań, Poland. In addition, classification and quality of Web portals will be discussed.(original abstract)
Przedstawiono istotę marketingowych badań zachowań konsumentów. Autor dokonał systematyki źródeł i metod badań zachowań konsumenckich w kontekście najistotniejszych luk informacyjnych, które utrudniają skuteczną działalność na konkurencyjnym rynku turystycznym.
18
Content available remote Kryzys lat 2007-2009 i luka informacyjna w sektorze finansowym
41%
|
|
nr 2
6-22
Cel: Celem artykułu jest identyfikacja głównych luk w statystycznym obrazie sektora finansowego, które powstały w ostatnich latach, oraz analiza przyczyn i skutków tego zjawiska w kontekście kryzysu finansowego lat 2007-2009. Metodologia: Wykorzystano metodę opisowo-dedukcyjną. Opisano zmiany instytucjonalne na rynkach finansowych oraz zmiany instrumentów finansowych i wykazano, jaki miało to wpływ na zmniejszenie transparentności funkcjonowania sektora finansowego. Wyniki: Wykazano, że jedną głównych przyczyn załamania płynności finansowej i powstania kryzysu finansowego były poważne luki w obrazie statystycznym sektora finansowego. Luki te były następstwem zmian instytucjonalnych i pojawienia się nowych instrumentów finansowych. Wszystkie zmiany zainicjowano i przeprowadzono wewnątrz sektora finansowego i było to działanie świadome instytucji finansowych, ułatwiające podejmowanie działań nadmiernie ryzykownych, które ogromnie zwiększały zyski tych instytucji, szczególnie w krótkim okresie, choć okazały się destrukcyjne dla całego systemu finansowego i gospodarki w dłuższej perspektywie czasowej. Ograniczenia badania: Artykuł ogranicza się tylko do analizy przyczyn i konsekwencji powstania luk w statystycznym obrazie funkcjonowania sektora finansowego. Oryginalność: Wkładem analizy jest wykazanie, jakie zmiany instytucjonalne i zmiany instrumentów finansowych przyczyniły się do powstania konkretnych luk informacyjnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.