Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Lump sum
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Ustawodawca w art. 1511 § 4 k.p. przewidział możliwość zastąpienia wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych ryczałtem. W przepisie wskazano, że warunkiem jego wprowadzenia jest wykonywanie przez pracownika pracy stale poza zakładem pracy. Autor podejmuje próbę wykładni tego warunku w świetle ochronnej funkcji prawa pracy oraz przedstawia cechy prawidłowego stosowania ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych. Odnosi się do relacji miedzy ryczałtem a zaspokojeniem roszczeń pracownika z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Wskazuje także na konsekwencje zastosowania nieprawidłowego ryczałtu. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ograniczenia podmiotowe ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Pokazano wpływ stawki podatkowej na decyzje o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
3
Content available remote System podatkowy a małe firmy rodzinne
100%
W opracowaniu skupiono się na rozwiązaniach w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym również jego formach ryczałtowych), podatku od towarów i usług oraz podatku od nieruchomości. W tym ostatnim podatku nie ma wprawdzie szczególnych rozwiązań, które są skierowane bezpośrednio do małych przedsiębiorstw, ale z uwagi na specyfikę ustalania jego stawek warto również wskazać niektóre przepisy tego podatku.(fragment tekstu)
Podniesieniu konkurencyjności mikro i małych przedsiębiorstw służy polityka podatkowa oraz strategie podatkowe, ułatwiające rozwój tych przedsiębiorstw. Jedną z nich jest wybór formy opodatkowania pozwalającej optymalizować strumień przepływów z tytułu płatności podatkowych. Podatnik może wybrać pomiędzy kartą podatkową, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych a opodatkowaniem wg zasad ogólnych, tj. wg stawki liniowej 19% lub wg skali podatkowej. Popularną formą opodatkowania wśród drobnych przedsiębiorców jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W artykule przedstawiono wynik analizy wielkości przychodów przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym pod kątem czynników kształtujących jego wysokość, takich jak: przepisy podatkowe, liczba podatników. W opracowaniu przeprowadzono również analizę opłacalności opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego w porównaniu z zasadami ogólnymi. Okres badawczy obejmuje lata 2012-2016.(abstrakt oryginalny)
Cel: Głównym celem artykułu jest dokonanie analizy wpływu różnych form opodatkowania na poziom ciężaru podatkowego w mikroprzedsiębiorstwie, z jednoczesnym określeniem możliwości optymalizacji podatkowej w drodze wyboru określonej formy opodatkowania.Materiały i metody: W ramach przeprowadzonych badań prze-analizowane zostały dane ewidencyjne mikroprzedsiębiorstwa z branży handlu detalicznego za lata 2019-2021, wynikające z podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dodatkowo sprawdzono, jaki będzie ciężar opodatkowania analizowanego przedsiębiorstwa w 2022 roku (założono, że uzyskane przychody będą na takim samym poziomie, jak w 2021 roku).Wyniki i wnioski: Przeprowadzone badania dotyczące stosowanej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania umożliwiło określenie czynników, które powinno się brać pod uwagę podczas ustalania wysokości należnego podatku. Mimo początkowych, właściwych decyzji optymalizujących wysokość podatku, kolejne lata pokazały, jak ważna dla przedsiębiorstwa jest bieżąca, wnikliwa ocena poszczególnych form opodatkowania. Umożliwia to bowiem poprawę sytuacji finansowej i majątkowej firmy, może także przyczynić się do jej rozwoju w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość wyboru formy opodatkowania. Mogą rozliczać się z budżetem państwa na zasadach ogólnych lub wybrać jedną z uproszczonych formę opodatkowania. Celem artykułu jest dokonanie analizy porównawczej zryczałtowanych form opodatkowania dochodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W artykule przedstawiono uregulowania prawne dotyczące korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Ponadto dokonano analizy porównawczej omawianych form opodatkowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wpływu konstrukcji ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na realizacje wyznaczonych celów polityki fiskalnej państwa. Okres badawczy ustalono na lata 2000-2002.
8
Content available remote Ryczałt jako alternatywna forma opodatkowania
100%
Wprowadzony na mocy ustawy z dnia 27 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt ewidencyjny stanowi alternatywną formę opodatkowania. Opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podlegają przede wszystkim przychody osób fizycznych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, jak również osiągnięte przychody osób fizycznych nieprowadzą- cych pozarolniczej działalności gospodarczej a osiągające z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Podatnik decydując się na opodatkowanie prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ryczałtu został zobligowany do korzystania z ściśle określonych stawek ryczałtu, przyporządkowanych do poszczególnych źródeł przychodów. Podatnik decydujący się na opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencyjnego ma obowiązek zgłoszenia tego do naczelnika urzędu skarbowego. Korzystając z alternatywnego opodatkowania jakim jest ryczałt należy dokładnie rozważyć wszelkie prawa i obowiązki związane z tą formą opodatkowani. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Mid-Term Effects of the Flat Rate Personal Income Tax in Hungary
100%
Celem artykułu jest przedstawienie wad i zalet zryczałtowanego podatku dochodowego oraz skutki jego wprowadzenia na Węgrzech. Źródłem danych była Węgierska Krajowa Administracja Skarbowa oraz Administracja Celna. Zaobserwowano, że podatek dochodowy rzeczywiście sprzyjał bogatszym podatnikom, a ze względu na ulgi podatkowe w dużym stopniu sprzyjał również rodzinom z dziećmi. Dochody z podatków spadły w momencie gdy stawki podatkowe zostały zredukowane, a tempo wzrostu PKB było bliskie stagnacji. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że oba te wydarzenia były wbrew zwolennikom podatków zryczałtowanych i ich oczekiwaniom, choć należy wspomnieć, że zmiany te zostały dokonane w momencie europejskiego i światowego załamania, co mogłyby zniekształcić skutki nowego kodeksu podatkowego. Chociaż w wielu krajach podatek ryczałtowy był pozytywnym sygnałem dla inwestorów i podnosił zagraniczne inwestycje, rząd węgierski wprowadził dodatkowe podatki dla niektórych międzynarodowych firm w celu zrównoważenia budżetu (i zrekompensowania utraconych wpływów podatkowych od dochodów osobistych), co oznaczało, że nastąpił spadek nastrojów wśród inwestorów. Istnieją pewne wskazania, że niektóre nielegalne działania stały się legalnymi: stosunek podatników, którzy osiągnęli roczny dochód w wysokości 2 mln HUF lub wyższej wzrósł z 62,5% do 66,6% w latach 2010-12. (abstrakt oryginalny)
Rozporządzenie Ministra Finansów z 24 grudnia 1996 r. (Dz.U nr 157 poz.804) zmieniło rozporządzenie w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych oraz niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W wyroku z 29.08.2023 r., III SA/Wa 1335/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że podatnik może wybrać opodatkowanie estońskim CIT również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. Zdaniem Sądu, aby podatnik mógł w ogóle "wybrać" estoński CIT, musi najpierw na moment wyboru zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe. Według Sądu dokonanie tych czynności nie może nastąpić w czasie późniejszym. W niniejszym komentarzu autorka przytacza argumenty wskazujące na wadliwość powyższego stanowiska. W szczególności odwołanie się do znaczenia analizowanych pojęć w języku potocznym jest według autorki w sposób oczywisty nieuprawnione.(abstrakt oryginalny)
Nowela z 21 listopada 1996 r. zmieniła m.in. zasady dokonywania odliczeń od podatku niektórych wydatków ponoszonych przez podatników opłacających podatek w formie tzw. ryczałtu ewidencjonowanego (Dz.U. z 1996 r. nr 137 poz.638). Rozporządzenie Ministra Finansów z 24 grudnia 1996 r. (Dz.U. nr 157 poz.804) zmieniło natomiast rozporządzenie w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych oraz niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dane makroekonomiczne wskazują na to, że w naszym kraju rolnictwem zajmuje się nieproporcjonalnie duża w stosunku do wytwarzanej części PKB grupa ludności, co wskazywałoby na znaczące rozdrobnienie gospodarstw rolnych. Zapewne pogląd ten jest poparty silnymi argumentami statystycznymi, ale niezależnie od nich można stwierdzić - na co sam już wielokrotnie wskazywałem - że istnieje w tej grupie zawodowej całkiem spora, i stale rosnąca, część gospodarstw rolnych coraz bardziej przypominających sprawnie zorganizowane przedsiębiorstwa, a nie owe symboliczne i statystyczne 4 ha w siedmiu kawałkach z kozą, dwiema krówkami i świnkami, które łącznie mają przede wszystkim wyżywić właścicieli, a jak się uda, to może coś jeszcze się sprzeda. Przy takim rozwarstwieniu obserwujemy jednocześnie, bez względu na to, jaka opcja aktualnie sprawuje władzę, że państwo dba o zachowanie różnego rodzaju preferencji ekonomicznych, w tym podatkowych, dla branży rolnej, a nawet tworzy kolejne.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest określenie skutków finansowych wprowadzenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w gospodarstwach rolniczych. Zaproponowane zostaną koncepcje modelowe symulacji skutków wprowadzenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w gospodarstwach indywidualnych w zależności od ich powierzchni UR, typu rolniczego oraz siły ekonomicznej. Okres badawczy obejmuje lata 2004-2009. Obciążenie gospodarstw rolniczych ryczałtem od uzyskiwanych przychodów byłoby niekorzystne dla gospodarstw we wszystkich kryteriach ich podziału. Przyczyną może być fakt, iż w tej formie opodatkowania nie istnieje możliwość odliczenia kosztów działalności, które w przypadku działalności rolniczej są wysokie.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote VAT w funkcjonowaniu gospodarstw rolnych w latach 2010-2013
100%
Działalność rolnicza w Polsce, tak jak działalność gospodarcza, jest objęta systemem podatku VAT. W rolnictwie dopuszcza się rozliczanie VAT na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtowej. Wybór rozliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych jest dobrowolny, za wyjątkiem rolników prowadzących księgi handlowe. Z literatury przedmiotu jednak wynika, że coraz więcej rolników wybiera status czynnego podatnika VAT; taką tendencję zaobserwowano również wśród gospodarstw Polskiego FADN. W artykule przeanalizowano skutki rozliczania VAT na zasadach ogólnych w gospodarstwach tworzących panel w latach 2010-2013, pogrupowanych według wielkości ekonomicznej. Niezależnie od klasy wielkości ekonomicznej w każdej grupie VAT naliczony od zakupów był wyższy od VAT naliczonego od sprzedaży, co oznaczało zwrot nadpłaconego VAT do gospodarstwa. Kwotę VAT do zwrotu powiększał znacząco VAT naliczony, zawarty w zakupach inwestycyjnych. Można przypuszczać, że inwestycje były głównym impulsem do rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego. Kwota zwróconego podatku VAT w przypadku rolników - czynnych podatników VAT, nie jest składnikiem dochodu z rodzinnego gospodarstwa rolnego (DzRGR), tak jak w przypadku innych podatników. Jest to odrębna wartość, z całą pewnością generująca dochód pieniężny rolnika, która w ciągu czterech lat w badanych gospodarstwach była dla nich dość znacząca. Ograniczenie inwestycji, poprawa efektów gospodarowania może skutkować odwróceniem wyniku rozliczania VAT na korzyść Urzędu Skarbowego. Wtedy rolnik ma możliwość powrotu do statusu ryczałtowca, ale jednym z warunków wyjścia z systemu VAT jest konieczność korekty odliczonego VAT, co nie musi być dla rolnika korzystne.(abstrakt oryginalny)
Problemem badawczym analizowanym w niniejszym artykule jest zróżnicowanie form i stawek opodatkowania mikro i małych przedsiębiorstw. Motywacją do realizacji powyższego problemu badawczego jest chęć określenia wpływu stawek i form opodatkowania na wysokość faktycznie ponoszonych przez podmioty gospodarcze obciążeń podatkowych. Z kolei celem tekstu jest analiza możliwości oraz ekonomicznej racjonalności wykorzystania zróżnicowanych form opodatkowania przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce. Realizując ten cel, wykorzystano kwerendę bibliograficzną metodę opisową oraz analizę danych finansowych podmiotu gospodarczego. W niniejszym artykule scharakteryzowano sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz zdefiniowano kryteria wyróżniające małą firmę spośród ogółu podmiotów gospodarczych. Wyszczególniono również oraz przedstawiono formy opodatkowania dostępne dla małych firm. Następnie zostały one opisane pod kątem kryteriów warunkujących możliwość zastosowania poszczególnych form oraz zasad ich funkcjonowania. Ostatnim krokiem było przedstawienie wad i zalet zryczałtowanych form opodatkowania oraz zasad ogólnych (abstrakt oryginalny)
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą korzystać z różnych form opodatkowania. Na wybór opodatkowania wpływ ma sytuacja finansowa podatnika, ale również ogólne warunki gospodarcze, przejrzystość przepisów podatkowych, możliwość korzystania z ulg i zwolnień, czy też wymogi dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych. W związku ze spowolnieniem gospodarki w poprzednich latach zarówno podmioty prawne, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą poszukują oszczędności, również tych podatkowych. Znajomość przepisów podatkowych i umiejętność wyboru właściwej strategii podatkowej dla prowadzonej działalności gospodarczej jest szczególnie ważna właśnie w takich warunkach. W związku z tym ważne jest, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą potrafiły opracować najlepszą dla siebie strategię podatkową. (abstrakt oryginalny)
W 2021 r. w Polsce zaczął obowiązywać estoński CIT1, zwany w ustawie z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych2 ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. To nowoczesny sposób opodatkowania, który promuje inwestycje i minimalizuje formalności przy rozliczeniu podatków. Wzoruje się on na modelu obowiązującym w Estonii, który słynie z dość prostego, a przez to przyjaznego sposobu opodatkowania opartego na konstrukcji zakładającej, że ma ono miejsce dopiero przy wypłacie dywidendy wspólnikom, natomiast w toku działalności spółki nie opłacają oni podatku od bieżących dochodów. Taki system niewątpliwie znacząco ułatwia opodatkowanie, a przez to i samo prowadzenie działalności gospodarczej, niwelując obowiązki podatkowe. Może być też wykorzystywany jako bodziec do dalszego rozwoju finansowanego wypracowywanym zyskiem. Założeniem tego sposobu opodatkowania jest więc uproszczenie i ułatwienie ponoszenia obciążeń podatkowych.(fragment tekstu)
Od kilku miesięcy staram się w swoich artykułach zwracać uwagę na możliwości i zagrożenia związane ze zmianami dotyczącymi warunków i zasad prowadzenia działalności gospodarczej, z jakimi przyjdzie nam się zmagać w nadchodzącym roku. Tłem dla wszystkich tych rozważań są oczywiście zmiany w prawie podatkowym, jakie ma nam przynieść Polski Ład, ingerujący szczególnie głęboko w obszar podatków dochodowych. Głównymi poszkodowanymi nadchodzących zmian będą zapewne podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczający się podatkiem obliczanym według skali lub podatkiem liniowym. Starałem się więc udzielić kilku praktycznych wskazówek.(fragment tekstu)
Począwszy od 1 stycznia 2021 r., po raz kolejny znowelizowane zostały zasady dotyczące zryczałtowanego opodatkowania przychodów z najmu. Zgodnie z nowymi regulacjami może ono mieć zastosowanie zarówno do umów, które nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i do najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy. W artykule przedstawiono rys historyczny dotyczący zasad opodatkowania najmu zarówno podatkiem zryczałtowanym od przychodów, jak i podatkiem dochodowym od osób fizycznych ustalanym na podstawie zasad ogólnych. Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zmieniających się w czasie uregulowań prawnych odnoszących się do zasad opodatkowania najmu i w ramach wykonywanej w tym przedmiocie działalności gospodarczej, i w ramach tzw. najmu prywatnego. Ponadto wskazano na problemy interpretacyjne związane zwłaszcza z przepisami dotyczącymi zaliczania strumienia przychodów z najmu do właściwego źródła przychodów. W podsumowaniu dokonano oceny nowej regulacji, wskazując jej plusy i minusy.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.