Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Młodzież NEET
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Na rynku pracy obserwuje się zróżnicowane w poszczególnych krajach Unii zjawisko bezrobocia, które w znacznym stopniu dotyka szczególnie ludzi młodych. W artykule opisano problem młodzieży pokolenia NEET (czyli osób młodych, najczęściej między 15 a 29 rokiem życia, które nie pracują, nie uczą się ani nie podejmują żadnych szkoleń), pokazano zmianę struktury NEET i przestrzenne zróżnicowanie tej grupy młodzieży ogółem w krajach Unii oraz według płci. Przedstawiono ponadto inicjatywy i programy przygotowane przez instytucje Unii Europejskiej, wspierające młodzież i ułatwiające im wejście na rynek pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono definicję zjawiska NEET, dokonano charakterystyki osób należących do grupy NEET w grupie wiekowej 15-29 oraz jej struktury. Sytuację zjawiska NEET przedstawiono w wybranych krajach Unii Europejskiej, tj. Polsce, Danii, Holandii, Hiszpanii i Grecji, oraz scharakteryzowano koszty ekonomiczne i społeczne związane z wystąpieniem zjawiska NEET. Zakres czasowy badań opartych na danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) obejmuje lata 2008-2016. W pierwszej części artykułu dokonano charakterystyki młodych ludzi należących do generacji NEET, w kolejnej przedstawiono wielkość i strukturę generacji NEET, w ostatniej części artykułu określono koszty społeczne i gospodarcze związane z występowaniem zjawiska bezrobocia wśród badanej młodzieży. W zakończeniu przedstawiono wnioski wynikające z przeprowadzonego badania.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Aktywna polityka rynku pracy wobec osób NEET - przykład województwa podlaskiego
100%
W Polsce wdrażana jest coraz szersza oferta instrumentów rynku pracy wzorujących się na praktykach Europy Zachodniej. Jednocześnie, funkcjonujące rozwiązania systemowe niejednokrotnie demotywują do uczestnictwa w aktywnej polityce rynku pracy. W sytuacji istnienia szerokiej oferty instrumentów rynku pracy, przy jednoczesnym oddziaływaniu systemu socjalnego zniechęcającego potencjalnych beneficjentów do korzystania ze wsparcia i w efekcie podjęcia zatrudnienia, w znacznym stopniu marnotrawione są środki publiczne. Taka sytuacja występuje szczególnie w przypadku osób, które posiadają mniejszy potencjał zatrudnieniowy - w kontekście wieku, sytuacji rodzinnej, doświadczenia zawodowego, kwalifikacji, czy kompetencji. Należą do nich młode osoby z kategorii NEET (not in employment, education or training), które nie pracują, nie kształcą się i nie uczestniczą w szkoleniach. Głównym celem opracowania była identyfikacja barier realizacji aktywnej polityki rynku pracy wobec osób NEET. Poddano analizie jeden z regionalnych rynków pracy zlokalizowany w województwie podlaskim. Na Podlasiu występuje małe nasycenie przedsiębiorstw1, a w związku z tym niski potencjał popytu na pracę. Z drugiej strony, region odznacza się relatywnie niskim wskaźnikiem NEET.(fragment tekstu)
Celem głównym artykułu jest identyfikacja indywidualnych czynników ryzyka przynależności osób młodych do generacji NEET na polskim rynku pracy. Na podstawie studiów literaturowych dokonano przeglądu definicji kategorii NEET oraz przedstawiono czynniki ryzyka przynależności osób młodych do tej kategorii. W części drugiej zaprezentowano wyniki badań empirycznych przeprowadzonych z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety wśród 120 osób w wieku od 15 do 30 lat, spełniających wszystkie kryteria definicji NEET, określonej przez Komitet ds. Zatrudnienia UE. Badania wykazały, że do istotnych determinantów przynależności osób młodych do kategorii NEET należy trudna sytuacja dochodowa ich gospodarstw domowych, niski poziom motywacji do kontynuowania edukacji formalnej lub zmiany kwalifikacji zawodowych oraz niski poziom aktywności w zakresie poszukiwania zatrudnienia. (abstrakt oryginalny)
Problematyka zatrudnialności wśród osób z grupy NEET (Not in Education, Employment or Training) jest istotna zarówno z naukowego, jak i praktycznego punktu widzenia. Perspektywa badawcza nakierowana jest na poznanie i zrozumienie czynników decydujących о braku i/lub nieskuteczności prób znalezienia zatrudnienia i utrzymania go przez osoby młode w wieku 18-29 lat. Perspektywa praktyczna związana jest z działaniami aktywizującymi i edukacyjnymi, które mogą okazać się skuteczne wobec tej grupy osób. W niniejszym artykule skoncentrowano się na naukowym punkcie widzenia tego zagadnienia. Na podstawie badań przeprowadzonych w ramach projektu pt. "Wsparcie młodych osób na mazowieckim rynku pracy", przygotowanych na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, ukazano główne elementy zatrudnialności osób z grupy NEET. Dokonane analizy wskazują, że brak zatrudnienia badanej populacji może być konsekwencją niskiego poziomu ich zatrudnialności. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem podjętych rozważań jest zwrócenie uwagi na ryzyko wykluczenia edukacyjnego bądź bierności zawodowej młodych, którzy doświadczają negatywnych skutków sytuacji społecznej, spotęgowanej pandemią oraz zasygnalizowanie potrzeby zaprojektowania wsparcia poradniczego adresowanego do młodych przynależących do tzw. grup ryzyka. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Artykuł ma charakter przeglądowy. Analizując literaturę przedmiotu oraz doniesienia publicystyczne, autorka stara się zasygnalizować narastający problem przedwczesnego opuszczania oraz przerywania edukacji przez młodzież w czasie pandemii, a także jego związek z biernością zawodową, a nawet wykluczeniem społecznym młodych w przyszłości. PROCES WYWODU: Artykuł rozpoczęto od nakreślenia pogarszającej się sytuacji młodych, szczególnie w kontekście rynku pracy, którą skorelowano ze zwiększonym ryzykiem bierności edukacyjnozawodowej młodych oraz podkreślono potrzebę wsparcia poradniczego dla młodych zagrożonych wykluczeniem. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Przeprowadzona analiza wykazała, że okres pandemii istotnie zwiększył zapotrzebowanie na zindywidualizowane wsparcie poradnicze skoncentrowane na potrze bach młodzieży z grup szczególnego ryzyka, uwzględniające różne konteksty jej funkcjonowania. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Celem nowoczesnych interwencji w zakresie poradnictwa całożyciowego nie powinno być wyłącznie przygotowanie młodych do znalezienia pracy, zdobycia zawodu, uzupełnienia edukacji, ale także tworzenie warunków do rozwoju zasobów karierowych, które nie tylko przygotują do efektywnego funkcjonowania na rynku pracy, ale też przybliżą ich do pełnej, dojrzałej, odpowiedzialnej dorosłości.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest diagnoza poziomu kompetencji przedstawicieli generacji NEET oraz opracowanie na tej podstawie rankingu kompetencji. Na potrzeby artykułu przeprowadzono studia literatury przedmiotu oraz dokonano analizy wyników badań empirycznych z wykorzystaniem pakietu IBM Predictive Solution 5. Na początku artykułu ukazano heterogeniczność generacji NEET. Następnie przedstawiono założenia metodyczne badań oraz przyjęte mieszane podejście do definiowania kompetencji, a także dokonano charakterystyki próby badawczej. Omówiono również wyniki badań sondażowych, zrealizowanych na próbie osób młodych należących do grupy NEET w województwie świętokrzyskim. Na zakończenie wskazano ograniczenia zrealizowanych badań oraz kierunki dalszych badań nad generacją NEET.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wyjaśnienie tendencji zmian zachodzących w populacji młodych osób bezrobotnych i biernych zawodowo, które nie kontynuują nauki ani nie uczestniczą w stażach, kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje w ramach formalnego i nieformalnego systemu edukacji i szkoleń. Zakres czasowy analizy obejmuje lata 2004-2015. W pierwszej części artykułu uwagę skoncentrowano na kilku głównych determinantach bezrobocia i bierności zawodowej młodzieży. W drugiej części dokonano analizy danych statystycznych dotyczących komponentów stopy NEET w populacji młodzieży oraz ich zróżnicowania w krajach Unii Europejskiej. Powiększający się odsetek młodzieży kontynuującej i kończącej edukację, praktyki, szkolenia zawodowe (trend obserwowalny w większości krajów UE) uważa się za bardzo istotny czynnik. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie ma na celu przeanalizowanie tzw. dyplomacji prewencyjnej (preventive diplomacy), wykorzystywanej w ramach systemu Narodów Zjednoczonych (głównie - działań prewencyjnych tejże organizacji). Na szczególną uwagę zasługuje wykorzystanie idei "odpowiedzialności za ochronę" (responsibility to protect), rodzącego się konceptu prawa międzynarodowego, tym samym nie w pełni eksplorowanego przez prawników międzynarodowych, tworzącego ramy dla efektywniejszej prewencji. Doktryna "odpowiedzialności za ochronę" proponuje szereg kompleksowych rozwiązań - od prewencji, poprzez reakcję, do odbudowy - stosowanych w celu ochrony ludności przed najdotkliwszymi następstwami konfliktu. Położenie nacisku na potrzebę prewencji może wpłynąć na rozwój całego systemu Narodów Zjednoczonych jako systemu zbiorowego bezpieczeństwa, co znajduje potwierdzenie w pracach doktryny, jak i praktyków stawiających utrzymanie globalnego bezpieczeństwa na pierwszym miejscu wśród celów stawianych przed ONZ. (fragment tekstu)
Opracowanie poświęcone jest problematyce budowania relacji międzyorganizacyjnych przez publiczne instytucje rynku pracy w obszarze wspierania osób młodych z kategorii NEET na rynku pracy w województwie podlaskim. Z uwagi na skomplikowane podłoże bierności tej kategorii młodzieży zarówno w sferze zawodowej, jak i edukacyjnej, konieczne jest budowanie przez instytucje rynku pracy relacji z innymi podmiotami w celu zwiększenia efektywności wsparcia udzielanego młodym. W związku z powyższym, celem niniejszego opracowania jest identyfikacja podmiotów, z którymi budowane są relacje w zakresie wspierania osób młodych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, określenie zakresu tych relacji, jak również wskazanie czy istnieje potrzeba budowania nowych relacji w tym obszarze. Postępowanie badawcze prowadzone było dwutorowo. W zakresie dotyczącym relacji pomiędzy publicznymi instytucjami rynku pracy a przedsiębiorcami i instytucjami edukacyjnymi, procedura badawcza objęła badania ilościowe i jakościowe. W badaniach ilościowych udział wzięły 62 instytucje rynku pracy z województwa podlaskiego. Zastosowanym narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety. W badaniach jakościowych, z kolei, zastosowaną metodą badawczą był panel ekspercki. Wyniki przeprowadzonych badań pozwoliły zidentyfikować przedsiębiorstwa jako kluczowych partnerów relacji budowanych przez publiczne instytucje rynku pracy w zakresie wspierania osób młodych z kategorii NEET na rynku pracy w województwie podlaskim. Ujawniły również potrzebę intensyfikacji budowania relacji instytucji rynku pracy z placówkami oświatowymi, które odegrać mogą istotną role w przeciwdziałaniu wejściu do grupy NEET. Wskazały również na potrzebę budowania relacji z instytucjami pomocy społecznej, które dotychczas nie były włączane w działania w obszarze dotarcia i aktywizowania ludzi młodych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł koncentruje się na wprowadzeniu i użyciu w ramach Unii Europejskiej (UE) pojęcia tzw. NEET (ang. not in employment, education or training). Sam termin wiąże się z problemami związanymi z właściwym definiowaniem, jak i niesie ze sobą negatywne konotacje. Od 2011 r. grupa młodzieży w wieku od 15. do 29. roku życia, która pozostaje w statusie NEET, traktowana jest priorytetowo w ramach unijnej polityki zatrudnienia ludzi młodych i wielokrotnie wspominana jest w dokumentach unijnych, mimo że ani na szczeblu UE, ani też w żadnym kraju członkowskim z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, gdzie termin stosowano w odniesieniu do opisu części nastolatków w wieku od 16 do 18 lat, nie przeprowadzono badań dotyczących zjawiska NEET przed implementacją pojęcia. Głównym celem użycia pojęcia NEET w Unii jest jakoby zwrócenie uwagi decydentów i społeczeństwa europejskiego grupę młodych Europejczyków będących w szczególnej sytuacji. W niniejszym artykule przeanalizowano pewne negatywne aspekty powiązane z używaniem w UE pojęcia "NEET", takie jak: założenie, że "normalny" sposób rozwoju ludzi młodych polega jedynie na pracy, studiowaniu lub szkoleniu się, negatywne konotacje powiązane z tymże terminem w wielu krajach członkowskich, odwrócenie uwagi od innych grup ludzi młodych znajdujących się w trudnej sytuacji, czy też powiązanie grupy NEET z wykluczeniem społecznym. Ponadto w artykule poddano analizie wdrażanie w Unii projektu flagowego przedsięwzięcia mającego pomóc w zażegnaniu tzw. kryzysu NEET - Gwarancji dla młodzieży. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problem populacji młodzieży nie podejmującej zatrudnienia, nie uczestniczącej w kształceniu ani szkoleniu (tzw. młodzieży NEET). Przedstawiono definicję zjawiska, determinanty włączenia do tej kategorii, skalę zjawiska w krajach Unii Europejskiej, jak również skutki ekonomiczno-społeczne oraz działania podejmowane na rzecz ograniczenia zjawiska. Autorka wskazuje na fakt, że odsetek populacji NEET w krajach UE wykazuje swoisty brak wrażliwości na działania podejmowane na rzecz inkluzji społecznej oraz na zmiany koniunkturalne zachodzące w gospodarce. Ponadto autorka podkreśla trudności w ocenie skuteczności działań podejmowanych zarówno na szczeblu unijnym, jak i na szczeblach krajowych, ukierunkowanych na włączenie młodzieży do aktywnych zasobów pracy bądź do systemu edukacji, ze względu na brak całościowych opracowań na ten temat.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Młodzież na rynku pracy - wybrane aspekty
84%
Poszukiwanie sposobu efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów pracy, przede wszystkim ludzi młodych, stanowi jedno z podstawowych wyzwań w XXI wieku. W ostatnich latach, w zasadzie niezależnie od zmian o charakterze koniunkturalnym, utrzymuje się wysoki poziom bezrobocia oraz bierności zawodowej i edukacyjnej wśród osób młodych (tzw. młodzież NEET - Not in Education, Employment or Training). Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie sytuacji młodzieży na rynku pracy w Polsce w porównaniu z rynkiem unijnym (tzw. "średnią unijną" UE28) w latach 2004-2016. Do realizacji celu przyjętego w artykule wykorzystano krytyczną analizę literatury przedmiotu oraz analizę danych wtórnych (desk research), pochodzących ze statystyk publicznych, przede wszystkim danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat oraz Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczących sposobów angażowania młodych osób wykluczonych społecznie w proces edukacji i poszukiwanie zatrudnienia. Przedstawiono diagnozę potrzeb systemu wsparcia dla młodych osób wykluczonych społecznie. Na podstawie dokonanych analiz określono także warunki stworzenia nowoczesnego modelu materiałów edukacyjnych dla osób współpracujących z kategorią NEET oraz zaprezentowano wiele rozwiązań o charakterze praktycznym.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Kompetencje generacji NEET - wyniki badań empirycznych
84%
Na współczesnym rynku pracy zasadniczą determinantę zatrudnialności (ang. employability) stanowi poziom posiadanych kompetencji. Kluczowe są zarówno kompetencje transferowalne, które można wykorzystać na różnych stanowiskach pracy, czyli lojalność, elastyczność, terminowość czy uczenie się, jak i kompetencje specyficzne ukierunkowane na daną profesję. W kontekście powyższego jako cel artykułu przyjęto weryfikację kompetencji osób z grupy NEET. Przeprowadzona analiza w opinii autorów może stanowić przyczynek do diagnozy możliwości nabywania i rozwijania kompetencji przez populację NEET. W artykule wykorzystano wyniki badań empirycznych, które autorzy przeprowadzili na potrzeby projektu "Kompleksowe rekomendacje dla świętokrzyskiego", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.(fragment tekstu)
Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na życie zawodowe młodych osób. Wobec tej grupy odnotowuje się mniej korzystne wartości wskaźników zatrudnienia i stopy bezrobocia niż w odniesieniu do osób doświadczonych, co wynika z braku doświadczenia, specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Te przesłanki stanowią podstawę do zatrudniania młodych osób na mniej korzystnych warunkach. Jako cel opracowania przyjęto ocenę oddziaływania pandemii COVID-19 na sytuację młodych osób na rynku pracy. Aby zrealizować cel przeprowadzono analizę literatury przedmiotu, opracowań i raportów prezentowanych na stronach instytucji zajmujących się rynkiem pracy, analizę podstawowych mierników rynku pracy przy wykorzystaniu danych statystycznych. Zrealizowano również badania własne. Analiza literatury i danych statystycznych ukazała, że młode osoby szczególnie dotkliwie odczuły konsekwencje pandemii - znacznie wzrosło bezrobocie w tej grupie, zwiększył się odsetek osób, które nie pracują i nie kształcą się (NEET). Ponadto, trudność w utrzymaniu pracy przez młode osoby stanowiło wejście kolejnych roczników na rynek pracy. Jednocześnie, wyniki przeprowadzonych badań własnych wśród młodych osób z województwa podkarpackiego dowodzą, że respondenci nie odczuli znacząco negatywnych konsekwencji pandemii. Większość z nich nie straciła pracy czy nie została zmuszona do jej zmiany. Pracodawcy wielu nie zredukowali kosztów osobowych, co umożliwiło utrzymanie dotychczasowego poziomu życia. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Zmiany pokoleniowe a rozwój kariery zawodowej
84%
Współczesne studium nad karierą zawodową, w tym także nad tranzycją z edukacji na rynek pracy, ma charakter wielokontekstowy oraz polisemantyczny. W jego ramach badacze wyodrębniają liczne i coraz to nowe pola problemowe. Przedmiotem rozważań podjętych w niniejszych artykule jest rozwój kariery zawodowej rozpatrywany w kontekście zmian pokoleniowych. Analizując różne aspekty składające się na tę problematykę, należy wziąć pod uwagę różnice pokoleniowe charakteryzujące obecną generację młodych ludzi, stanowiące wyzwanie dla doradztwa edukacyjno- -zawodowego oraz dla procesu ich tranzycji z edukacji na rynek pracy.(fragment tekstu)
Autorka niniejszej pracy stawia tezę, że absolwenci są grupą defaworyzowaną na rynku pracy, i jednocześnie za cel przyjmuje znalezienie odpowiedzi na pytanie o działania, jakie podejmuje państwo, by zmniejszyć bezrobocie wśród młodzieży. Ponadto sprawdza, w jakim stopniu istniejący system edukacyjny odpowiada na zapotrzebowanie szybko zmieniającego się rynku pracy. Analizie zostały poddane zarówno wskaźniki rynkowe dostarczane przez polskie oraz unijne urzędy statystyczne, jak i dokumenty prezentujące strategie rządowe czy europejskie programy na rzecz wsparcia młodych ludzi na rynku pracy. (fragment tekstu)
19
Content available remote Sytuacja młodzieży na polskim rynku pracy
84%
Polski rynek pracy jest obszarem charakteryzującym się dużym zróżnicowaniem w kontekście kształtowania się głównych mierników. W artykule podjęto próbę analizy warunków zatrudnienia młodzieży na rynku pracy. Opisano nowy problem młodzieży określonej jako pokolenie NEET, czyli populacji obejmującej osoby młode, które nie pracują, nie uczą się oraz nie podejmują szkoleń. Następnie użyto metody taksonomicznej do regionalnej analizy czynników, określających ogólną sytuację młodych ludzi na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł dotyczy problemów bezrobocia i bierności zawodowej ludzi młodych, którzy nie kontynuują nauki, nie uczestniczą w stażach, kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje w ramach systemu edukacji i szkoleń, stanowiących tzw. pokolenie NEET (Neither in Employment nor in Education and Training). Celem artykułu jest ustalenie tendencji zmian zjawiska w wybranym przedziale czasowym obejmującym lata 2004-2015. Celem pośrednim jest prezentacja tzw. składowych stopy NEET i ocena ich zróżnicowania w krajach UE w odniesieniu do Polski. Odniesieniem analiz są wytyczne Strategii Europa 2020 w zakresie zatrudnienia ludzi młodych, natomiast bazą prowadzonych analiz są dane EUROSTAT i krajowych urzędów statystycznych danych państw UE.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.