Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 94

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Majątek trwały
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule przedstawiono kształtowanie się sprawności gospodarowania w spółdzielniach mleczarskich (w latach 2004-2009). Przyjęto dwa kryteria grupowania obiektów: według wartości rzeczowych aktywów trwałych, według relacji aktywa obrotowe/ rzeczowe aktywa trwałe. Spółdzielnie o znacznej skali produkcji liberalizowały swoją politykę udzielania kredytu kupieckiego. W spółdzielniach o najniższej wartości rzeczowych aktywów trwałych zarządzający dążyli do skracania cyklu inkasa należności ze względu na bardzo konserwatywną strategię płynności finansowej. Zwiększeniu wyposażenia w rzeczowe aktywa trwałe towarzyszyło wydłużanie cyklu obrotu zapasami. Zarządzający spółdzielniami stosowali racjonalny sposób gospodarowania należnościami i zobowiązaniami krótkoterminowymi, zachowując bezpieczny okres obrotu zapasami.(abstrakt oryginalny)
The degree of utilization of the productive capacity in Poland is far lower than that in other OECD countries. The question asked in this article is related to the problem of how that existing capacity should be used. The answers may differ since they depend on the policy of reproduction. Two variants of that policy are presented in the article. The author is in favour of accelerated renovation of the productive apparatus and in this way raising the profitability of production. The disparity between Poland and the OECD countries in this regard is best proved by the fact that the renovation indices expressed by the rates of liquidation of fixed assets (the ratios of the part of capacity removed in the given year to its total value at the beginning of that year) are three to four times higher in those countries than in Poland. (original abstract)
Przedsiębiorstwa komunalne dysponują stosunkowo dużym majątkiem publicznym, poprzez który świadczą one usługi o charakterze użyteczności publicznej. Usługi te są bardzo kapitałochłonne a zaangażowany majątek trwały cechuje nieelastyczność, niepodzielność techniczna (bryłowatość) oraz immobilność. Niekiedy przedsiębiorstwa muszą posiadać go znacznie więcej, niż wynika to z zapotrzebowania bieżącego. Wstępna ocena wielu spółek pozwala postawić tezę, że ten duży, publiczny majątek nie zawsze bywa efektywnie wykorzystany. Działalność gospodarcza w tej sferze prowadzona jest w interesie publicznym i nie powinna być nastawiona na maksymalizację zysku. Czy jednak taka działalność winna generować straty i być dotowaną ze środków publicznych? W Polsce nie ma określonych wzorców, na których gminy mogłyby opierać podejmowane decyzje w zakresie przekształceń przedsiębiorstw i ich restrukturyzacji. Zachodzi więc potrzeba określenia czynników i ich zdefiniowania w zakresie efektywnego gospodarowania trwałym majątkiem w przedsiębiorstwach komunalnych. Metodami takich badań są analizy porównawcze i przyczynowe, wybranymi w tym celu wskaźnikami ekonomicznymi. Wnikliwe badania w tym zakresie, mogą pomóc organom gmin w wyborze rozwiązań optymalnych. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano wyniki badań dotyczących wartości oraz stopnia zużycia majątku trwałego wybranych wielkopolskich gospodarstw rolnych. Analizie poddano jego następujące składniki: budynki i budowle, środki transportowe oraz maszyny i urządzenia. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, iż zróżnicowanie omawianych czynników zależy przede wszystkim od wielkości gospodarstwa, rozumianego zarówno w sensie ekonomicznym (klasa wielkości ekonomicznej), jak i tradycyjnym (powierzchnia użytków rolnych). Brak było natomiast wpływu takich cech rolników, jak wiek oraz czas prowadzenia gospodarstwa przez obecnego kierownika. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Efekt majątkowy nieruchomości
75%
Nieruchomości, zwłaszcza mieszkaniowe, stanowią istotny, a w wielu przypadkach podstawowy składnik majątku gospodarstw domowych. Zgodnie z hipotezą efektu majątkowego, istotne zmiany w wartości posiadanego majątku znajdują swoje przełożenie w zmianach wydatków konsumpcyjnych. Celem opracowania jest próba określenia siły efektu majątkowego wywołanego zmianami cen na rynkach nieruchomości oraz zdefiniowanie ich ogólnogospodarczych następstw. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa komunalne świadczą usługi lokalne o charakterze zbiorowym. Powinny być one realizowane w sposób ciągły i trwały, by w pełni zaspokajać występujący na nie popyt. W przedsiębiorstwach komunalnych najważniejszym elementem majątku są środki trwałe, które stanowią podstawę materialną prowadzonej działalności. Właściwe gospodarowanie majątkiem trwałym ma zasadniczy wpływ na wielkość, jakość i regularność produkcji, zmniejsza ryzyko wystąpienia przerw w świadczeniu usług i zapewnia ciągłość zaspokajania potrzeb mieszkańców. W konsekwencji kształtuje ono wysokość przychodów przedsiębiorstwa, jego kosztów i wyników finansowych. Artykuł ukazuje specyfikę działalności przedsiębiorstw komunalnych, w tym strukturę środków trwałych, aspekty związane z gospodarowaniem majątkiem trwałym oraz sposoby pomiaru efektywności jego wykorzystania. (abstrakt oryginalny)
Podsumowując wyniki badań, można stwierdzić, że poziom wartości niematerialnych i prawnych w spółkach notowanych na GPW w Warszawie jest na ogół niski, i to zarówno w wielkościach bezwzględnych, jak i z uwagi na ich udział w majątku trwałym spółek. Zapewne interesujące byłoby porównanie dynamiki zmian wartości niematerialnych i prawnych z przedsiębiorstwami z krajów o rozwiniętych gospodarkach rynkowych. Niestety brak dostępu do stosownego materiału (poza badaniami przeprowadzonymi przez M. Daviesa) uniemożliwia takie zestawienie. Twierdzenie o niskim poziomie wartości niematerialnych może zatem znaleźć tylko częściowe uzasadnienie w fakcie, że w gospodarce amerykańskiej wartości niematerialne i prawne (identyfikowane głownie z badaniami i rozwojem, zakupem oprogramowania) stanowią 10% PKB, natomiast w Polsce - kształtuje się on w granicach 0,3%. (fragment tekstu)
Nierówności związane z dziedziczeniem związane są z dwoma aspektami: nierównym traktowaniem potencjalnych spadkobierców przez konkretne jednostki oraz odmiennymi wzorcami przekazywania zgromadzonej za życia własności przez poszczególne warstwy społeczne. Obecnie, wraz z rozkwitem myśli neoklasycznej dominuje paradygmat oparty na uznaniu, iż świadome jednostki dokonują racjonalnych i perspektywicznych wyborów w sprawie procesu dziedziczenia.
Przedstawiono wartość oraz strukturę trwałego majątku produkcyjnego (bez ziemi) w gospodarstwach prowadzących rachunkowość rolną w latach 1996-2000, z wyodrębnieniem gospodarstw, które prowadziły działalność pozarolnicza. Wskazano realne zmiany tejże wartości oraz ich zróżnicowanie w gospodarstwach z działalnością pozarolnicza oraz pozostałych, które tej działalności nie podjęły. Przedstawiono też zróżnicowanie zmian wartości majątku trwałego w wyodrębnionych grupach gospodarstw w zależności od powierzchni UR. (oryg. streszcz.)
PKB na jednego mieszkańca na Węgrzech osiągnął 70 procent analogicznego wskaźnika w Austrii w końcu XIX wieku i utrzymywał się na tym poziomie do II wojny światowej. "Osiągnięciem" ostatnich 50 lat był spadek wskaźnika do poziomu 40 procent Sukces transformacji gospodarczej obudził nadzieję na powrót do poprzedniego stanu. Autorzy próbują dać odpowiedź na pytanie jaka polityka gospodarcza zagwarantuje wykorzystanie istniejącego wzrostu gospodarczego dla zwiększenia PKB na jednego mieszkańca do dawnego poziomu. Brak statystyk rządowych co do wielkości majątku trwałego z lat 90-tych autorzy pokonują szacując tę wielkość co stanowi część pierwszą artykułu. Część drugą stanowi analiza możliwych ścieżek inwestycji i oszczędności dla przyszłego wzrostu dochodu. Możliwość powrotu do poziomu 70 procent autorzy widzą dopiero ok.roku 2030.
W niniejszym opracowaniu uwaga ograniczona została do jednostek organizacyjnych mających są cel działania - nauczanie. Zbiór tych jednostek nazywany będzie szkolnictwem. Tak rozumiane szkolnictwo obejmuje następujące elementy: uczniów, nauczycieli, personel pomocniczy, środki materialnie oraz ogół stosunków zachodzących między tymi elementami. Definicja ta jest dostatecznie ogólna, aby wydobyć najbardziej istotne cechy szkolnictwa, bez względu na to, czy nauczanie odbywa się w szkole podstawowej, średniej, wyższej. (fragment tekstu)
W artykule poddano analizie związki między poziomem inwestowania a zmianami majątku trwałego handlu w Polsce w latach 1991-1993, wykorzystując następujące kryteria oceny: współczynnik zużycia, współczynnik likwidacji, współczynnik odnowienia.
Przedstawiono system mierników oceny efektywności ekonomicznej eksploatacji środków trwałych. Omówiono wybrane sposoby transformacji wskaźników na punkty. Na koniec przedstawiono empiryczną ilustrację proponowanych metod.
W niniejszej pracy zwrócono uwagę na naturę czasu postrzeganą jako proces starzenia się, w związku z czym upływ czasu może być znaczącą zmienną w pomiarze amortyzacji. Dotyczy to środków trwałych, których zdolność do wykonywania pracy maleje wraz z upływem czasu. Ponieważ wielu uczonych twierdzi, że upływ czasu istnieje, konieczne jest uwzględnienie tych kwestii. Próba wyjaśnienia zagadnienia upływu czasu i wynikającej z tego metody amortyzowania stanowi znaczną część opracowania. Rozważania prowadzą do wniosku, że metoda zmieniającego się salda jest najbardziej właściwa do określania kwot amortyzacji w korelacji z upływem czasu. (fragment tekstu)
Podstawowym składnikiem rzeczowego kapitału trwałego w przedsiębiorstwie są środki trwałe, które służą celom produkcyjnym przez dłuższy okres, zachowując przy tym swoją naturalną postać fizyczną. Omówiono podstawowe zasady gospodarowania majątkiem trwałym, a także proces użytkowania tego majątku i jego uwarunkowania. Przedstawiono także ekonomikę eksploatacji, od której zależy przetrwanie i poprawne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Na koniec omówiono rentowność składników majątku trwałego oraz reprodukcję tego majątku.
Celem artykułu jest ocena zmian zachodzących w strukturze aktywów trwałych gospodarstw rolnych w Polsce w latach 2004-2008, a także w wartościach poszczególnych składników majątku, oraz wskazanie różnic zachodzących pomiędzy gospodarstwami usytuowanymi w różnych regionach Polski. Badania, poprzedzone kwerendą literatury, oparto na danych gromadzonych i publikowanych przez FADN. Struktura aktywów trwałych w poszczególnych regionach Polski pokrywa się ze średnią sytuacją w kraju. Najwyższy udział stanowią w niej budynki, następnie maszyny, urządzenia i środki transportu oraz ziemia, uprawy trwałe i kwoty produkcyjne. Najmniejszy udział w strukturze aktywów trwałych gospodarstw rolnych ogółem w Polsce, jak i w ujęciu regionalnym, stanowi stado podstawowe (płeć żeńska). (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczących inwestycji w rzeczowy majątek trwały przedsiębiorstw. Starano się udzielić odpowiedzi na pytania: czy w obecnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa decydują się na inwestowanie w majątek trwały, jaki charakter mają te inwestycje, z jakich źródeł i w jakim stopniu są finansowane?
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.