Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management Buy Out (MBO)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zamieszczono ocenę bieżącej sytuacji i perspektyw rozwoju na krajowym rynku wykupów menedżerskich i lewarowanych. Zaprezentowano dane dotyczące polskiego rynku wykupów menedżerskich oraz kluczowe determinanty wpływające na jego rozwój.
Celem artykułu jest przedstawienie jednej z technik przejmowania kontroli nad spółkami, jakimi są wykupy menedżerskie (management buyout - MBO). Główny nurt rozważań koncentruje się na opisaniu podanych w teorii uwarunkowań, znaczenia ekonomicznego i źródeł efektywności tego typu transakcji oraz skonfrontowaniu ich z praktyką nielicznych MBO w Polsce. Transakcje wykupów menedżerskich są jedną z bardziej kontrowersyjnych i dotychczas mniej rozpoznanych w naszym kraju form strategii działania inwestorów na rynku kontroli przedsiębiorstw. Techniki wykupu przedsiębiorstw (buyouts) narodziły się w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych XX w,. lecz dominujący ich rozwój wystąpił w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. (fragment tekstu)
Cel - Obecnie wiele firm zarządza swoimi wynikami w oparciu o zarządzanie efektywnością (z ang. performance management). Jest to nic innego jak proces ciągłego planowania, monitorowania i oceny realizacji celów wynikających z przyjętej strategii firmy. Aby usprawnić zarządzanie zasobami ludzkimi, firmy testują nowe rozwiązania. Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie czy metoda Objectives & Key Results (OKR) zwiększa efektywność systemu zarządzania wynikami w stosunku do metody Management by Objectives (MbO). Projekt / metodologia / podejście - Metodą jest badanie empiryczne przeprowadzone w dużym banku komercyjnym na reprezentatywnej próbie 400 pracowników. Wyniki - W oparciu o przeprowadzone testowe wdrożenie, podejście OKR w lepszy sposób wspiera efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi niż MbO. Praktyczne zastosowanie - Wyniki pracy mogą posłużyć jak podstawa do dalszych badań akademickich dotyczących zarządzania wynikami oraz jako wskazówki dla praktyków przy budowie i kalibracji systemów zarządzania wynikami. Oryginalność - Dzięki testom nowego podejścia do zarządzania (OKR) na dużej próbie pracowników (400), możliwe jest sprawdzenie jego skuteczności i efektywności w stosunku do już używanych metod (MbO). Zweryfikowano również czy te podejście ma potencjał.(abstrakt oryginalny)
Przejęcia menedżerskie, chociaż jeszcze skromne w polskiej gospodarce, stają się normalnym zjawiskiem. MBO działają na takich samych prawach jak inne przedsiębiorstwa. Ich ogólną słabością jest niedobór własnego kapitału zarówno w fazie powstawania, jak również funkcjonowania i rozwoju. Dla rozwoju tej formy przejmowania przedsiębiorstw niezbędne jest powstanie zaplecza finansowego do wsparcia tego rodzaju przedsięwzięć. Mogą taką funkcję spełniać fundusze nie obawiające się większego ryzyka. (fragment tekstu)
Przedstawiono istotę wykupów menedżerskich i wykupów lewarowanych (kredytowanych). Zaprezentowano rynek wykupów menedżerskich w Europie Zachodniej w oparciu o wartość zrealizowanych akcji i liczbę przeprowadzonych transakcji. Przedstawiono również diagnozę transakcji MBO w Polsce oraz możliwe kierunki ich rozwoju.
Wykupy menedżerskie mają umożliwić grupie ambitnych i aktywnych menedżerów lepsze zarządzanie i rozwój spółki poprzez wykupienie jej na własność. Celem artykułu jest przedstawienie istoty i zasad przeprowadzania transakcji wykupów menedżerskich oraz analiza polskiego i europejskich rynków tego typu transakcji. Opisano również dwie podstawowe formy wykupów menedżerskich: management buy out (MBO) oraz management buy in (MBI).
Głównym celem artykułu jest prezentacja sektora funduszy Private Equity i praktycznych aspektów transakcji wykupów w Polsce i na świecie. Fundusze Private Equity są jednym z najefektywniejszych źródeł finansowania średnich i dużych przedsiębiorstw w gospodarce, dzięki zaangażowaniu kapitałowemu oraz wsparciu w zakresie zarządzania i strategii pomagają w rozwoju ekonomicznym przedsiębiorstw. Udział Polski w PKB wszystkich krajów regionu przekracza jedną trzecią, dla funduszy Private Equity, które planują inwestycję w Europie Środkowo - Wschodniej, Polska jest najczęściej wybieraną lokalizacją do prowadzenia dzielności. W większości transakcji realizowanych przez Fundusze Private Equity zasadniczą rolę odgrywają kluczowi Menedżerowie przejmowanych Spółek, na podstawie wspólnych porozumień Fundusze realizują wykup. W niektórych transakcjach, Fundusze dopuszczają możliwość zaangażowania kapitałowego przez kluczowych Menedżerów. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Szanse i zagrożenia dla menedżerów na poszczególnych etapach procesu MBO
75%
Artykuł opisuje proces wykupów menedżerskich oraz rolę samych menedżerów w transakcjach MBO. Artykuł wskazuje główne cechy, którymi powinni odznaczać się menedżerowie, aby odnieść sukces. Esencją artykułu jest wskazanie potencjalnych szans i zagrożeń, przed którymi stoją menedżerowie na co dzień. (abstrakt oryginalny)
Technika wykupu przedsiębiorstwa polega na nabyciu przedsiębiorstwa w oparciu o pożyczkę zaciąganą pod zastaw jego aktywów. Przedmiotem artykułu są dwa modele wykupu przedsiębiorstwa przez jego kadrę zarządzającą - MBO i LMBO. Autorka przedstawiła różne modele tych operacji posługując się przykładami USA, Wielkiej Brytanii i Francji, a także ogólne uwarunkowania tych form sprzedaży przedsiębiorstwa w kontekście prywatyzacji polskich przedsiębiorstw państwowych.
W 2010 roku pracownicy biurowi Oknoplast zostali objęci systemem planowania celów i oceny MBO. Zasady ogólne powstały we współpracy z firmą doradztwa personalnego, ale system wdrażano w firmie w pełni samodzielnie. (fragment tekstu)
Wykup menedżerski (management buy-out) to transakcja, w wyniku której dotychczasowa grupa menedżerów przedsiębiorstwa, wykorzystując efekt dźwigni finansowej, przejmuje pakiet akcji (udziałów). Ogromna zaleta MBO polega na tym, że kadra menedżerska przejmuje spółkę bez zaangażowania znacznych środków finansowych. W Europie Zachodniej transakcje te cieszą się dużą popularnością. W Polsce znajduje się on wciąż w fazie początkowej, ale z dużą perspektywą wzrostu. Autor szeroko omawia rodzaje i warunki sukcesu tego typu transakcji, analizuje rynek MBO w Europie i Polsce, a na przykładzie spółki Ergis S.A. pokazuje konkretny przypadek udanego wykupu. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Efektywność transakcji wykupu lewarowanego
63%
Wykup lewarowany (ang. leveraged buy out, LBO) jest transakcją, w której grupa kupujących, składająca się z aktywnych inwestorów finansowych i menedżerów, przejmuje kontrolę nad przedsiębiorstwem, w celu zwiększenia wartości jej kapitału, a następnie ich sprzedaży i realizacji zysku. Artykuł podsumowuje publikowane w literaturze zagranicznej badania dotyczące efektywności transakcji tego typu dla akcjonariuszy, inwestorów wierzycieli oraz samych przedsiębiorstw zaangażowanych w proces LBO. W pracy przedstawiono również hipotezy dotyczące źródeł efektywności transakcji typu LBO. (abstrakt oryginalny)
Według M. Panfila, w Polsce realizowanych jest rocznie około 30-40 wykupów menedżerskich. Jednocześnie stwierdza się, że wiele przejęć, szczególnie o mniejszych rozmiarach, z różnych powodów nie jest ujawnianych. Szacuje się, że może ich być około 40 rocznie, a np. bank BPH przeprowadził kilkanaście takich transakcji. Nie ulega jednak wątpliwości, że rynek przejęć menedżerskich w Polsce ma charakter rosnący, a przy tym, gdy idzie o strukturę przejęć, coraz bardziej upodobniający się do rynków rozwiniętych. W naturalny sposób "wygasają" takie źródła przejęć jak prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych i komunalnych, w to miejsce natomiast wchodzi restrukturyzacja polskich grup kapitałowych, takich jak np. TP S.A. czy PKNORLEN. Można także obserwować przypadki przejęć menedżerskich w firmach prywatnych powstałych po latach 80. Właściciele części z nich dążą z różnych powodów do wyjścia z inwestycji, część staje w obliczu problemu braku następstwa. Przypadki tego rodzaju będą zapewne coraz częstsze, tworząc potencjalne pole dla rozwoju przejęć menedżerskich w Polsce. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ogólne przedstawienie zagadnienia wykupów menedżerskich, w tym relacji, jakie zachodzą między inwestorami a właścicielami przedsiębiorstwa. Na końcu pracy zawarte zostały również dane dotyczące wykupów menedżerskich, w Europie i w Polsce oraz przykład takiej transakcji na rynku polskim. (fragment tekstu)
Autorzy omówili przekształcenie własnościowe przedsiębiorstwa metodą MBO - Management Buy-Out tzn. wykupienie go przez dotychczasowy zarząd. Jest to metoda powszechna na Zachodzie, autorzy postulują szersze wprowadzenie jej w procesach prywatyzacyjnych w kraju, wskazując na jej zalety w stosunku do innych metod.
Masz dość kierowania biznesem, który nie należy do ciebie, trochę środków własnych, wyobraźnię, upór i determinację- weź sprawy w swoje ręce: przejmij firmę. Wykupy menedżerskie (management buy-out) zupełnie niezasłużenie mają opinię najtrudniejszych transakcji finansowych. W istocie sprawa jest niezwykle prosta: chodzi o transakcję, w wyniku której osoby zarządzające spółką stają się właścicielami głównego pakietu jej udziałów. Gdyby posiadali dostateczne środki finansowe i byli skłonni je w tę transakcję zaangażować, nie byłoby tematu - zgromadziliby niezbędną sumę, założyli spółkę, wypłacili należną kwotę dotychczasowemu właścicielowi i mogliby pracować na swoim. Ot, banalna sprawa. Dopiero fakt, że szefowie firm prawie nigdy nie dysponują
Na początku lat 90. XX w. Kluczewskie Zakłady Papiernicze S.A., w których pierwszą maszynę papierniczą uruchomiono w 1898 r., były jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie, produkującym m.in. wysokiej jakości bibułkę higieniczną tissue, eksportowaną na liczne tynki zagraniczne. Kluczewskie Zakłady Papiernicze S.A. zostały sprywatyzowane 28 czerwca 1996 r., a ich głównym akcjonariuszem został koncern International Paper, który w kolejnym roku zaczął produkować w Polsce wyroby pod marką Velvet. Po niespełna siedmiu latach Zakłady ponownie zmieniły właściciela, kiedy 28 lutego 2003 r. zostały kupione przez koncern Kimberly-Clark (właściciela takich marek, jak np. Kleenex czy Huggies) jako baza dla ekspansji na rynku środkowoeuropejskim. (fragment tekstu)
Zarząd firmy proponuje właścicielowi: kupimy od ciebie przedsiębiorstwo. Menedżerowie mają świetny plan, chcą go realizować sami, ale brak im pieniędzy. Dogadują się z funduszem private equity, razem idą do banku, dostają kredyt, podpisują umowę. W ciągu kilku lat dzięki umiejętnemu zarządzaniu firmą spłacają pożyczkę. Tak wygląda scenariusz udanego wykupu menedżerskiego. Jeśli taką propozycję właścicielowi składa grupa ludzi zarządzających firmą, mamy do czynienia z management buy-out (MBO), gdy zaś zainteresowana transakcją jest grupa menedżerów z zewnątrz, mówimy o management buy-in (MBI). Obie formy przejmowania firm są popularne na Zachodzie, ale nie u nas.
Management-buy-out (MBO) jest formą zakupu przedsiębiorstwa, w ramach którego dotychczas zatrudnieni w nim menedżerowie przejmują część udziałów i stają się jego współwłaścicielami. Największymi beneficjentami transakcji MBO jest grupa menedżerów, która inwestując przeciętnie zaledwie 3 procent środków koniecznych do finansowania wykupu, uzyskuje średnio do 30 procent kapitału przejmowanej spółki.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.