Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 236

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management effectiveness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
100%
Celem opracowania jest identyfikacja czynników zewnętrznych, determinujących efektywność zarządzania w samorządzie terytorialnym. Ma to istotne znaczenie dla warunków życia mieszkańców oraz dla racjonalności gospodarowania ograniczonymi zasobami publicznymi. (fragment tekstu)
Artykuł analizuje stopy zwrotu funduszy akcji z okresu 1999-2009. Przedmiotem badań są wszystkie fundusze akcyjne działające w tych latach. Otrzymane wyniki pokazują, że aktywnie zarządzane fundusze akcji nie mogą uzyskać zwrotów lepszych od porównywalnego benchmarkowego indeksu (WIG). Przeciętny fundusz akcyjny wypracowuje stopę zwrotu niższą o 190 punktów bazowych od indeksu WIG. Artykuł prezentuje ponadto zmienność wyników: zwroty osiągane przez fundusze w okresach wcześniejszych nie mogą być podstawą do prognozowania przyszłych dochodów.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Management Efficiency
100%
Modern management process may be viewed as one constant series of decision making and creation of conditions for effective decision realization. In the process of organizing it is important to verify the organization effectiveness and implement corrections in order to maintain or increase this effectiveness. For the purpose of situation diagnosis and improvement of organization's results, the three-efficiency-levels approach is used (organization level, process level, workstation level). Degree of decision effectiveness (efficiency) will depend on rationality of the problem solving process. Therefore, it is necessary to determine the primary and supporting goals as well as strategies for their realization and to take care of the quality of organization's internal activities, which includes full readiness for cooperation and flexibility towards changes. (original abstract)
Tytuł niniejszej pracy jest świadomie kontrowersyjny. Zarządzanie jest bowiem w części wiedzą, a w części, i to znacznej, sztuką. Kiedy pewien czas temu zająłem się zagadnieniem ilościowej oceny efektywności pracy decydenta, wyłoniła się trudność polegająca na tym, że większość tzw. parametrów ilościowych, które można związać z zarządzaniem (liczba telefonów, spotkań, decyzji podejmowanych itp.) ma w gruncie rzeczy małe znaczenie ogólne i zależy bardziej od indywidualnego stylu pracy danego decydenta i charakteru danej pracy niż od obiektywnie ocenianych predyspozycji kierowniczych, Dlatego przyjąłem podejście bardziej makroskopowe, zresztą intuicyjne. Jeżeli uznać zarządzanie za ciąg procesów podejmowania decyzji, to z każdą podjętą decyzją wiążą się zadania do wykonania. Z każdym takim zadaniem standardowo wiąże się odpowiedź na pytania "kto, za ile, co, gdzie, kiedy?" Pierwszy czynnik będzie pominięty, ponieważ ocena dotyczy jednego stanowiska (jednego decydenta). Wiadomo, że wykonaniu zadań będą przeciwdziałać różnego typu zakłócenia. W wyniku ich działania rzeczywiste wykonanie będzie się różnić od wielkości planowanych. Ocenę efektywności zarządzania proponuję oprzeć właśnie na tym fakcie. (fragment tekstu)
Przedsiębiorstwa funkcjonują w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, w którym dominuje niepewność, a w związku z tym pojawia się coraz wyraźniejsza potrzeba zarządzania ryzykiem. Celem artykułu jest zidentyfikowanie metod oceny skuteczności i efektywności zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach oraz wskazanie determinant skuteczności i efektywności systemów zarządzania ryzykiem. W artykule zaprezentowano główne założenia i wyniki współczesnych badań dotyczących systemów zarządzania ryzykiem opracowane na podstawie studiów literaturowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki efektywności zarządzania czynnikiem ludzkim, w szczególności rentowności i wydajności zasobów ludzkich w spółkach polskich ugrupowań holdingowych.
Artykuł ma na celu zapoznanie czytelnika z wykorzystaniem wskaźników kadrowych w ocenie efektywności zarządzania zasobami ludzkimi. Badanie opiera się na analizie danych z raportów rocznych 50 spółek giełdowych, które dostępne są w bibliotece Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
8
Content available remote Menedżment w prywatyzowanych przedsiębiorstwach w Polsce
75%
Od 1989 roku, po transformacji systemowej w Polsce, powstała możliwość tworzenia nowej szkoły menedżmentu. Dzięki gospodarce rynkowej przedsiębiorstwa wymagały nowego stylu zarządzania. Rozpoczęły się wielkie zmiany. Również przystąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało falę przemian w zarządzaniu przedsiębiorstwami. Podczas dwudziestu lat wiele firm zmuszonych zostało do przystosowania się do nowych warunków. Zarządzanie skupiło się głównie na składnikach hard (finanse, technologia, marketing). Brakowało na początku świadomości, że ludzie są najważniejsi (soft). W trakcie przekształceń własnościowych, drogą prywatyzacji bezpośredniej, zaczęto dostrzegać akcjonariat pracowniczy. W artykule krótko zaprezentowano jego powstanie w Polsce. Aktualnie jest powszechny poprzez funkcjonowanie na rynku wielu spółek kapitałowych - spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki menedżmentowi, odpowiednio przygotowanemu na wprowadzenie zmian, udało się sprywatyzować kopalnie bazaltu w Polsce. (fragment tekstu)
9
75%
Tło badań. Ekonomia społeczna sprzyja integracji zawodowej i społecznej wśród osób, które są narażone na ryzyko marginalizacji społecznej, tworzeniu miejsc pracy, oraz świadczeniu publicznych usług społecznych. Cel badań: Celem artykułu jest określenie istoty spółdzielni socjalnych jako form przedsiębiorstw społecznych oraz cech charakterystycznych dla ich zarządzania. Metodyka: Niniejszy artykuł analizuje lub omawia badania dotychczas publikowane przez innych autorów oraz oświadczenia zawarte w oficjalnych dokumentach jednostek ruch spółdzielczego. W oparciu o badania wtórne została podjęta próba wyjaśnienia oraz oceny specyfiki efektywnego zarządzania spółdzielniami socjalnymi. Kluczowe wnioski: W wyniku badań i analiz zostały zidentyfikowane główne cechy spółdzielni socjalnych jako form przedsiębiorstw społecznych oraz zostały wskazane cechy charakterystyczne dla ich zarządzania. Artykuł oferuje nową wartość dla zrozumienia ciągłości zasad leżących u podstaw spółdzielni w kontekście nowych wyznań dla ekonomii społecznej. (abstrakt oryginalny)
Ostatnimi czasy można obserwować rosnące zainteresowanie przywództwem w organizacjach publicznych. Uważa się, że zachowania przywódców mogą wpływać na wyniki organizacji. Organizacje i ich przywódcy są zależni od otoczenia i kontekstu, w którym działają. Niniejszy artykuł prezentuje wyniki badań w zakresie powiązania kontekstu organizacji, jej otoczenia, stylu przywództwa i efektywności organizacji. (abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu obecne są różne narzędzia służące ocenie efektywności pracy kierowniczej, ostatnio wskazuje się też na przedsiębiorczość jako podstawę podwyższania efektywności i rozwoju organizacji. W niniejszym opracowaniu syntetycznie zostaną opisane te koncepcje, które podejmują próbę patrzenia na efektywność pracy kierowniczej przez pryzmat przedsiębiorczości organizacyjnej: potencjału do ożywiania przedsiębiorczości, orientacji przedsiębiorczej, zarządzania przedsiębiorczego i efektywności przedsiębiorczości. Następnie przedstawione zostaną wyniki badań 308 organizacji w Polsce, które analizują poziom poszczególnych składników przedsiębiorczości w oparciu na teoretycznie wyróżnionych konstruktach. Na podstawie wyników badań zaprezentowany zostanie model efektywnej pracy kierowniczej opartej na przedsiębiorczości organizacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł koncentruje się wokół problematyki stylów kierowania, a dokładniej - zachowaniach przełożonych skoncentrowanych na zadaniach vs skoncentrowanych na ludziach. Na podstawie badań przeprowadzonych na próbie 480 poznańskich pracowników dostrzec można równowagę w orientacji na relacjach i zadaniach. Najwięcej kierowników dba o właściwe wprowadzenie do pracy, a także traktuje pracowników z szacunkiem. Nieco gorzej oceniana jest jednak otwartość i swoboda działania. Z punktu widzenia nastawienia na zadania najwyżej oceniono konsekwencje oraz wiedzę specjalistyczną kierowników. Punkt widzenia pracowników w dużej mierze potwierdzony został przez samych kierowników, u których w równym stopniu zdiagnozowano orientację na zadania, jak i orientację na efektywność. (abstrakt oryginalny)
Realizacja inwestycji samorządowych, w tym współfinansowanych środkami unijnymi, skłania jednostki samorządu terytorialnego do zadłużania się i wymaga efektywnego zarządzania powstałym długiem. W artykule wskazano działania jednostek samorządu terytorialnego, które nie służą efektywnemu zarządzaniu ich zadłużeniem oraz sformułowano rekomendacje działań w celu podniesienia efektywności tego zarządzania. Rozważania zostały przeprowadzone na kanwie istoty i standardów efektywnego zarządzania długiem, głównie w ujęciu uwarunkowań ekonomicznych i prawnych zaciągania i obsługi długu przez jednostki samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
The aim of this article is to discuss the concept of calculation of effectiveness in relation to the needs of the operating activity of an enterprise. The present study essentially focuses on the specific accounting methods applied in an operations management system. Calculation of effectiveness is a diagnostic and decision-oriented research approach directed primarily towards the following tasks: estimating the efficiency of a firm's economic activity (from a segmental and synthetic perspective), comparative analysis, and long-term planning in the operations sphere. (fragment of original text)
15
Content available remote Lean management - efektywne zarządzanie operacyjne w praktyce
75%
W pracy zaprezentowano i scharakteryzowano ogólne założenia koncepcji lean management, przedstawiono najważniejsze jej narzędzia oraz czynniki mające wpływ na efektywność wdrożenia podejścia lean w środowisku produkcyjnym. Podjęto również próbę porównania zasad zarządzania jakością ujętych w normie ISO 9001:2015 do założeń koncepcji lean management. Przedstawiona w pracy analiza wykazała, że dobrze wdrożony w organizacjach system zarządzania jakością zgodny z wymaganiami ISO 9001 może być wsparciem do budowania szczupłej organizacji według zasad lean management. (abstrakt oryginalny)
Po raz pierwszy o pokoleniu X napisała brytyjska socjolog Jane Deverson, mając na myśli pokolenie urodzone między rokiem 1961 a 1981. Pokolenie Y prasa opisywała już pięć, sześć lat temu, jako "nexters" - pokolenie technologii. W tej chwili na rynek wchodzi pokolenie "C" - dzieci internetu. I wszystkimi trzeba zarządzać. Efektywnie i dla organizacji, i pracownika. Jak? (abstrakt oryginalny)
Konflikt występuję od dawien dawna. Nie istnieje przedsiębiorstwo, które jest od niego wolne. Może on przynosić pozytywne, jak i negatywne skutki. Wszystko zależy od dobrego pokierowania nim przez menedżerów. Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem to właśnie takie, które czerpie z konfliktów same pozytywne aspekty i potrafi dzięki nim rozwinąć firmę. W niniejszym artykule zaprezentowany został temat genezy konfliktów, ich rodzajów i funkcji. Podjęta została również próba obalenia dawnego mitu, że konflikty jedynie szkodzą. (abstrakt oryginalny)
Autorzy prezentują w artykule propozycję badań, dotyczących efektywności zarządzania projektami w sektorze instytucji publicznych oraz przedstawiają dla nich model zaawansowanego zarządzania projektami. Efektywność zarządzania projektami decyduje o ilości i jakości wyników. Wysoka efektywność zarządzania projektami oznacza lepsze wyniki w odpowiednim czasie i w adekwatnej cenie. Jest to bardzo ważna sprawa dla instytucji sektora publicznego. Celem prezentowanego projektu jest wzmocnienie zrozumienia możliwości organizacyjnej odnowy przez efektywne zarządzanie projektami.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Wykorzystanie audytu finansowego w procesie efektywnego zarządzania
75%
Przez badanie efektywności na podstawie sprawozdań finansowych można dostrzec, czy organizacja ma predyspozycje do kontynuowania dotychczasowej działalności nie tylko w przedsiębiorstwach, które z litery prawa mają taki obowiązek. Punktem wyjścia rozważań są różne ujęcia efektywności oraz specyfika badania sprawozdań finansowych. Problematyka ta zyskuje w dzisiejszych czasach na ważności, dlatego też teoretycznie potrzebna i praktycznie użyteczna staje się ocena efektywności, jako znaczące narzędzie analizy przedsiębiorstwa. Wobec powyższego celem artykułu jest wykazanie przydatności audytu finansowego do podniesienia efektywności zarządzania przedsiębiorstwem.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Płeć osób na stanowiskach kierowniczych a efektywność zarządzania
75%
Jednym z kluczowych problemów teorii i praktyki zarządzania jest odpowiedź na pytanie, jakie czynniki warunkują efektywność procesu zarządzania. Istnieje powszechna zgoda, że są one różnorodne i złożone, natomiast co do szczegółów toczy się ożywiona dyskusja. Jednym z problemów podejmowanych w tym nurcie jest refleksja nad indywidualnymi cechami, w tym predyspozycjami osobowościowymi i zachowaniami kadry kierowniczej korelującymi z ponadprzeciętnymi rezultatami ich pracy. W tym kontekście stawia się również pytania o rolę płci jako biologicznej i kulturowej zmiennej wpływającej na cechy i zachowania w środowisku organizacyjnym. Artykuł ten składa się z dwóch części. Celem pierwszej z nich jest systematyzacja wiedzy na temat efektywnego menedżera ze szczególnym uwzględnieniem atrybutów i determinant efektywności kobiecego i męskiego stylu kierowania. Celem części drugiej jest identyfikacja kluczowych kompetencji efektywnego menedżera przypisywanych kobietom i mężczyznom na stanowiskach kierowniczych przez przedstawicieli tej grupy zawodowej, czyli menedżerów. Do zebrania materiału empirycznego wykorzystano kwestionariusz skonstruowany przez panel ekspertów. Badaniami objęto próbę 45 przedstawicieli najwyższej kadry kierowniczej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.