Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management information
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Fazy procesu informacyjnego w zarządzaniu przedsiębiorstwem
100%
W artykule przedstawiono sposób przebiegu procesu informacyjnego podczas zarządzania jednostką w oparciu o stopień wykorzystania informacji zarządczej. W pierwszej części opracowania opisano definicję samego procesu oraz poszczególne fazy składające się na proces informacyjny. Ponadto zaprezentowano poziom wykorzystania informacji zarządczej na poszczególnych etapach procesu informacyjnego. W drugiej części opracowania scharakteryzowano poszczególne fazy procesu informacyjnego w kontekście stopnia wykorzystania informacji do celów zarządczych. Argumentowano, że stopień wykorzystania informacji zarządczej jest różny w zależności od etapu procesu informacyjnego oraz że informacja zarządcza, a także sama informacja nigdy nie przestają istnieć. Prowadzone rozważania poparto studiami literatury z dziedziny zarządzania przedsiębiorstwem.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote The Principles of Implementing Early Recognition Systems in an Organization
75%
In the context of the turbulent environment, contemporary organizations have to work out and implement tools enabling them to handle the turbulence, and primarily, to avoid negative consequences of these processes. The tools are related, among others, to obtaining and providing managers, sufficiently in advance, with adequate management information on the environment. Early Recognition Systems (ERS) are a response to such conditions of the organization functioning and the challenge in respect of information support for decision-making processes. Unfortunately, they are mainly of informalized character, dispersed on various levels and in various functional areas of organizations, and very often based on unconscious, habitual actions, and, in consequence, their advancement and effectiveness are low. Based on the main characteristics of early recognition systems, the article presents the framework procedure of systemic solutions in the area of early recognition, which is supposed to enable formally organized activities within this scope. (original abstract)
W jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych prowadzona jest przede wszystkim rachunkowość finansowa. Współczesne uwarunkowania, w jakich prowadzona jest trwale zrównoważona gospodarka leśna, wymagają dodatkowych informacji, wykraczających poza możliwości obligatoryjnej rachunkowości. W związku z tym istnieje potrzeba przeprowadzenia głębszych badań z zakresu możliwości i celowości zastosowania narzędzi rachunkowości zarządczej jako źródła informacji o gospodarce leśnej. Problem badawczy polega na zidentyfikowaniu obszarów, w których występuje zapotrzebowanie na informacje zarządcze, i zaproponowaniu rozwiązań w ramach systemu rachunkowości zarządczej. Rozwiązania te zostaną odniesione do trzech podstawowych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, jakimi są: Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, regionalne dyrekcje Lasów Państwowych, nadleśnictwa.(abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest ocena możliwości zastosowania informacji zarządczej w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce. Zagadnienie to rozpatrywane jest na dwóch płaszczyznach:- możliwości pozyskania odpowiedniej informacji (źródła informacji, możliwości sprzętowe, stopień wykorzystania Internetu),- możliwości właściwego wykorzystania dostępnych informacji (wykształcenie menedżerów/właścicieli przedsiębiorstw, możliwości dokształcania).W artykule wyniki badań polskiego sektora MSP zostaną porównane z wynikami podobnych badań w innych krajach. (fragment tekstu)
Jednym z najważniejszych czynników zwiększających konkurencyjność organizacji jest sprawne zarządzanie informacją, zatem decyzja o wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP staje się decyzją strategiczną. Chociaż początkowo systemy te przeznaczone były dla dużych przedsiębiorstw, coraz częściej zaczęły je implementować również małe i średnie, aby uzyskać przewagę konkurencyjną i poprawić swoją pozycję na rynku. Celem artykułu jest próba określenia postaw i oczekiwań użytkowników z sektora MSP wobec systemów klasy ERP oraz ustalenie, jak przeprowadzone wdrożenia wpłynęły na postrzeganie cech jakościowych informacji zarządczej generowanej przez implementowane systemy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie rachunku kosztów planowanych jako źródła informacji na potrzeby decyzyjne. Zaprezentowano przykład zastosowania sztywnego oraz elastycznego rachunku kosztów planowanych na podstawie kosztów pełnych i zmiennych. Szczególną uwagę zwrócono na odmienną wartość informacyjną porównania kosztów planowanych, postulowanych i rzeczywistych w zależności od rodzaju zastosowanego rachunku. Wykazano, że elastyczny rachunek kosztów planowanych pozwala na wyznaczenie wielkości kosztów nieuzasadnionych, co jest szczególnie użyteczne w ocenie efektywności centrów kosztów.(abstrakt oryginalny)
Rachunkowość jest systemem informacyjnym jednostki gospodarczej, którego głównym zadaniem jest dostarczanie informacji różnym odbiorcom. Informacje są tworzone w rachunkowości zgodnie z określonymi normami o charakterze obligatoryjnym lub fakultatywnym. Normy te w dużym stopniu wpływają na jakość informacji tworzonych w systemie rachunkowości. Od jakości tej zależy trafność decyzji podejmowanych na ich podstawie. Niniejszy artykuł koncentruje się na wpływie norm rachunkowości na jakość informacji wykorzystywanych w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Rola informacji zarządczej w efektywnym zarządzaniu szpitalami
63%
Szpitale jak każde inne organizacje funkcjonują w otoczeniu ekonomii i ich działalność nie może się odbywać w oderwaniu od jej praw. Koncentrowanie się tylko na działalności medycznej powoduje pogłębianie się problemów finansowych. Przed zarządzającymi szpitalami stawiane są nowe cele związane z optymalizacją kosztową ich działalności. Odchodzi się już od tradycyjnego spojrzenia na finanse przez pryzmat wyniku finansowego, zwracając się w kierunku bardziej rozbudowanych rachunków kosztów. Artykuł ma na celu syntetyczne przedstawienie aktualnego podejścia do informacji zarządczej oraz rosnących oczekiwań informacyjnych zarządzających szpitalami. Porusza kwestię możliwości stworzenia systemu informacji zarządczej dla szpitala, jak również stawia pytanie o możliwość stworzenia ujednoliconego systemu w ramach służby zdrowia i potencjalnych korzyści z tego płynących zarówno dla pojedynczych jednostek, jak i dla całego systemu.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote System informacji zarządczej - efektywna integracja i analiza danych
63%
Głównym zadaniem systemów informacji zarządczej jest analiza danych i dostarczanie informacji o wysokiej jakości na wszystkie szczeble zarządzania. Powszechnie uważa się, że wdrożenie systemu informacji zarządczej jest kluczem do osiągnięcia sukcesu przedsiębiorstwa. Popyt na tego typu rozwiązania stale rośnie, co oznacza, że kładzie się coraz większy nacisk na łatwy dostęp do precyzyjnych i wiarygodnych informacji, wspierających zarządzanie. Dodatkowym, bardzo istotnym atutem jest możliwość korzystania z nich bezpośrednio przez osoby podejmujące decyzje, ponieważ są one przyjazne dla użytkownika i proste w obsłudze. Światową tendencją obecnych wdrożeń w zakresie Business Intelligence jest tzw. domknięcie pętli decyzyjnej, które polega na wykorzystaniu, uzyskanych z systemu informacji zarządczej. wyników analiz bezpośrednio w procesach operacyjnych, np. do sterowania procesami produkcyjnymi. Wdrażane są również rozwiązania, pozwalające na bardziej świadome zarządzanie wydajnością organizacji. Chodzi tutaj zarówno o odpowiednie przetworzenie informacji z systemów informacji zarządczej, jak i o wykorzystanie różnego rodzaju aplikacji w celu poprawy jakości zarządzania. W Polsce nadal dominuje zastosowanie prostego raportowania, będącego wsparciem dla indywidualnego procesu decyzyjnego poszczególnych użytkowników. W wielu firmach spotkać można także wykorzystanie narzędzi Business Intelligence do profilowania klientów czy też w procesach planowania i budżetowania. Natomiast niektóre z tych firm budują wewnętrzne centra kompetencyjne Business Intelligence, co jest oznaką rosnącej wiedzy na temat efektywnego wykorzystania systemów informacji zarządczej. Nadal jednak jest na tym polu wiele do zrobienia i w zakresie naukowo-badawczym, i w zakresie świadomości użytkowników. (fragment tekstu)
10
Content available remote Multi-Criteria Methods in Evaluation of Quality of Management Information Systems
63%
The main aim of this article is to present detailed analysis of Information Technology quality estimation methods used to evaluate MIS available in Poland. In addition, there was made a quality evaluation models according to AHP and PROMETHEE, which were used to hierarchical alignment of discussed systems. Conclusion consists array of Management Information Systems which are lined up to fit substantial, technological and economical factors. (original abstract)
11
Content available remote Metody pomiaru ryzyka rynkowego w systemie controllingu
63%
Istotną rolę w działalności każdego podmiotu gospodarczego odgrywają ocena sytuacji rynkowej i finansowej oraz rachunek efektywności i skuteczności jego działania. Metody te mogą odnosić się do przedsiębiorstwa w ogóle lub poszczególnych jego typów działalności, komórek organizacyjnych, produktów czy segmentów rynku. Charakterystyczne dla działalności współczesnych przedsiębiorstw jest tempo podejmowania decyzji w wysoko konkurencyjnej gospodarce. Stąd też różnorodność i mnogość instrumentów oraz narzędzi wspomagających te procesy. Wśród wielu koncepcji działań wspierających proces zarządzania przedsiębiorstwem często wymieniany jest controlling.(fragment tekstu)
12
Content available remote Informacja zarządcza a zarządzanie jakością
63%
Głównym źródłem informacji zarządczej w normatywnym systemie zarządzaniu jakością jest podejście procesowe (ujęcie analityczne). Tym samym podejście systemowe (ujęcie syntetyczne) stanowi źródło informacji zarządczej o procesach. Określenie potrzeb odbiorców informacji powinno stanowić podstawę systemu informacyjnego przedsiębiorstwa. Zasób informacji zarządczej w badanych przedsiębiorstwach jest bardzo ograniczony, co wpływa na możliwości doskonalenia systemu jakości. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Examining Management Information Flows in Business Organisations
63%
Tło badań. Zastosowanie nowoczesnych technologii informacyjnych nie rozwiązuje natychmiast problemów komunikacyjnych w przedsiębiorstwie. Skuteczność przepływu informacji wewnętrznych zależy od wielu czynników, do których przypuszczalnie należy włączenie pracowników w planowanie. Cel badań. Niniejszy artykuł bada przepływy informacji zarządczych inicjowane odgórnie i oddolnie, przyjmując perspektywę pracowników i odnosząc się do kwestii ich udziału w procesie planowania. Analizowane są relacje świadomości strategicznej i planowania operacyjnego z raportowaniem dokonań, zakresem czynności kontrolnych, przepływem informacji pokontrolnych i oceną menedżerską. Metodologia. Wyniki zaprezentowane w artykule pochodzą z badania ankietowego obejmującego 179 polskich przedsiębiorstw. W badaniach zastosowano podejście bazujące na eksploracji treści otwartych odpowiedzi na pytania ujęte w ankiecie z analizą ilościową odpowiedzi na pytania zamknięte. Kluczowe wnioski. Przeprowadzona eksploracja tekstu wskazała na częściowe delegowanie działań sprawozdawczych na poziom ośrodków odpowiedzialności. Zaobserwowano również włączenie kontroli w proces doskonalenia organizacji oraz istotną rolę spotkań korporacyjnych w procesie informowania o dokonaniach jednostki. Niemniej pozytywne rezultaty wymienionych działań osiąga zaledwie co piąte polskie przedsiębiorstwo, które włącza swoich pracowników w proces planowania. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie ramowej struktury sprawozdawczości wewnętrznej i podstawowych uwarunkowań jej projektowania na potrzeby zarządzania przedsiębiorstwem. Zasadnicza teza artykułu sprowadza się do stwierdzenia, że projektowanie systemu sprawozdawczości zarządczej wymaga uwzględnienia wielu czynników odnoszących się do obiegu informacji zarządczej oraz zakresu i organizacji raportowania. (fragment tekstu)
Za podstawowe narzędzie generowania informacji zarządczej przyjmuje się rachunek kosztów. Wynika to z treści jego definicji'. Jego uniwersalny charakter sprawia, że znajduje zastosowanie w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Dodatkowo prezentowane w obowiązującym podmioty te dokumencie rozwiązania wskazują na elementy charakterystyczne dla decyzyjnych modeli rachunku kosztowi Celem opracowania jest prezentacja istoty informacji zarządczej, wskazanie podstaw jej tworzenia oraz sposobu generowania. Następnie zaprezentowanie wybranych wyników badań ankietowych dotyczących zastosowania szczegółowych zasad rachunku kosztów w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Celem prowadzonych badań była m.in. ocena stosowania oraz sposobu wykorzystania tych zasad w tworzeniu i wykorzystaniu informacji zarządczej. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest określenie zestawu wskaźników umożliwiających wielowymiarową ocenę działalności publicznych szkół wyższej jako jednostek sektora finansów publicznych w celu usprawnienia efektywności zarządzania nimi. Dobór właściwych, odznaczających się wysoką wiarygodnością o zachodzących w nich zjawiskach i procesach wskaźników staje się przydatnym narzędziem zarządczym. Stąd też w treści opracowania dokonano kompleksowego pomiaru wyników uczelni. Badania empiryczne przeprowadzono na celowo dobranym uniwersytecie wielodziedzinowym, czyli podmiocie prowadzącym działalność badawczą i dydaktyczną w obszarze wielu dziedzin nauki. Materiał empiryczny zgromadzono przy wykorzystaniu informacji pochodzących ze sprawozdań finansowych i informacji analitycznych pochodzących z ksiąg rachunkowych badanej jednostki. Badaniem objęto lata 20015-2019. Przeprowadzone badania empiryczne dostarczyły argumentów, w świetle których opracowany zestaw wskaźników posiada wysoką użyteczność zarządczą, gdyż pozwolił ocenić stan zachodzących w badanej jednostce zjawisk. (abstrakt oryginalny)
Informacja w procesie modelowania jak i realizacja systemów i procesów logistycznych powinna być podstawą kształtowania o nich wiedzy. Pomocny w tym zakresie będzie przedstawiony sposób prowadzenia inte-gracji informacyjnej w systemach i procesach logistycznych. Stosowanie jej elementów w sposób kompleksowy zdaniem autora w znaczący sposób wpłynie na trafność i szybkość podejmowania decyzji, co w rezultacie przy-czyni się do wzrostu poziomu ich efektywności i skuteczności. Jest to jednak uwarunkowane dostarczeniem do nich informacji, której jakość spełnia oczekiwania jej odbiorców i będzie ona zarazem dokładna, kompletna, odpowiednia i aktualna. Integracja informacyjna powinna być wykorzystywana na wszystkich etapach realizacji operacji w ramach realizowanych systemów i procesów logistycznych. Natomiast uzyskana w ten sposób infor-macja będzie spełniać rolę zarządczą. Wpłynie ona korzystnie na integracje wszelkich działań w systemach i procesach logistycznych a także zapewni w nich skuteczną realizację systemu informacji zarządczej. (abstrakt oryginalny)
W sprawozdawczości segmentowej ujawniane są informacje mające pomóc jej użytkownikom w ocenie rodzaju i skutków finansowych działań gospodarczych, w które się angażuje, oraz środowiska gospodarczego, w którym prowadzi działalność. Dają one wiedzę o efektywności gospodarowania w przekroju wewnętrznej struktury organizacyjnej jednostki bądź grupy kapitałowej. Celem artykułu jest identyfikacja możliwych rozwiązań prezentowania segmentów działalności jednostek biznesowych oraz wartości poznawczej sprawozdawczości segmentowej w zakresie ujawnianych informacji o dochodach i kosztach. Dla osiągnięcia celu naukowego zastosowano metodę krytycznej analizy literatury przedmiotu i regulacji prawnych oraz weryfikację praktyczną na przykładzie grupy kapitałowej TAURON. Uzyskane wyniki potwierdzają dużą wartość poznawczą sprawozdawczości segmentowej, dają możliwość poszerzonej analizy ekonomiczno-finansowej z punktu widzenia zarządczego(abstrakt oryginalny)
This paper presents a method for agents' knowledge representation by using semantic network with node and links activation level defined on the instance, concept, relation and axiom level. The first part shortly presents the state-of-the-art in the considered field; next, the CIMIS prototype is shortly characterized; the formal definition of a method for agents' knowledge representation is presented in the last part of paper.(original abstract)
Including the random noises in alternatives (of the decisions in SD convention), makes possible to investigate the influence of such a noise on value of main variables in system, specially values on objective functions (in optimization experiments). In our opinion this is not only the one way of extended SD into "noise" direction. It seems possible to investigate the noises in transformation of information (from levels, environment) or noises in applying the decision rule to determine the value of rate (mistakes for example not only making by man but by automated-regulation systems too). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.