Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management instruments
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W warunkach globalizacji działalność gospodarcza firm rozszerza się na rynki zagraniczne. Większość przedsiębiorstw pracuje w warunkach silnej konkurencji. Szczególnie w warunkach kryzysu gospodarczego menedżerowie oczekują pomocy w prognozowaniu negatywnych zdarzeń i przeciwdziałaniu ich skutkom. W takiej sytuacji sojusznikiem kierownika jednostki, w zmiennych warunkach otoczenia wewnętrznego i zewnętrznego, staje się audyt wewnętrzny. Polega on na usprawnieniu systemu kontroli wewnętrznej oraz wzmocnieniu procesów informacyjno-decyzyjnych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Nowoczesne instrumenty zarządzania a nadzór korporacyjny
75%
Na wszystkich szczeblach zarządzania przedsiębiorstwem (operacyjnym, taktycznym i strategicznym) menedżerowie mają do dyspozycji różne instrumenty zarządzania w postaci koncepcji, metodyk, metod i technik1. Dotyczy to także nadzoru korporacyjnego, członków rad dyrektorów (w układzie monistycznym) i członków rad nadzorczych i zarządów (w układzie dualistycznym). Umiejętne wykorzystanie danego instrumentu zarządzania w danym czasie, miejscu i sytuacji daje możliwość uzyskania przewagi konkurencyjnej oraz osiągnięcia sukcesu gospodarczego. Liczba nowych lub starych, jednak ulepszonych instrumentów zarządzania stale rośnie, w związku z rozwojem nowoczesnych technologii, zwłaszcza informatycznych, postępem wiedzy i innowacji. Nie wszystkie są powszechnie znane, ponieważ często wywodzą się z wąskich specjalizacji i pochodzą z odległych krajów, co w dobie globalizacji i informatyzacji nie jest już tak wielką barierą, jak w przeszłości.(fragment tekstu)
4
Content available remote Modern Methods and Instruments for Managing Longevity Risk in Pension Plans
75%
Wydłużanie się w kolejnych pokoleniach średniego okresu trwania życia jest zjawiskiem pozytywnym, efektem postępu cywilizacyjnego w dziedzinie warunków pracy, poziomu opieki medycznej itp. Pociąga za sobą jednak także określone zagrożenia. Takim zagrożeniem dającym się w miarę precyzyjnie przewidzieć i skalkulować, a także ująć w kategoriach ryzyka, którym ludzie mogą zarządzać, jest m.in. ryzyko długowieczności, czy też, stosując inne tłumaczenie terminu angielskiego (longevity risk), ryzyko dłuższego niż oczekiwano trwania życia. Odnosi się ono zarówno do jednostek, jak i do całych roczników (kohort demograficznych). Na ryzyko długowieczności narażone są publiczne systemy emerytalne, ale także systemy uzupełniające i dodatkowe (indywidualne i zakładowe), o ile gwarantują wypłatę świadczeń dożywotnich. Celem poznawczym artykułu jest przedstawienie podstaw teoretycznych oraz praktycznych przykładów zastosowań wybranych metod i instrumentów zarządzania ryzykiem długowieczności, a także próba oceny ich skuteczności. Autor zamierza też odpowiedzieć na pytanie, czy wykorzystanie niektórych instrumentów zarządzania ryzykiem długowieczności nie spowoduje wystąpienia innego rodzaju ryzyka - tzw. ryzyka kontrahenta (counter party risk), polegającego na niewywiązaniu się w przyszłości z przyjętych zobowiązań drugiej strony kontraktu. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest przedstawienie ramowej koncepcji (modelu) negocjacji jako instrumentu zarządzania firmą. Założono, iż proponowany model powinien mieć charakter kompleksowy i wielowymiarowy. W referacie zaprezentowano ogólna interpretację proponowanego modelu oraz syntetyczną charakterystykę jego elementów. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest dokonanie próby zdefiniowania pojęcia zarządzania czasem i czasem pracy w przedsiębiorstwie. Dodatkowym celem opracowania jest uporządkowanie pojęć związanych z czasem pracy i podzielenie ich na te, które odnoszą się do jednostki i te, które dotyczą organizacji jako całości.
W artykule przedstawiono trzy płaszczyzny, które mogą być podstawą do wszczęcia krytycznej dyskusji na temat instrumentów zarządzania wykorzystywanych we współczesnym przedsiębiorstwie. Są to: rozbieżność między nauką a praktyką zarządzania, postępująca komercjalizacja zarządzania oraz postrzeganie rozwoju przedsiębiorstwa w krótkiej perspektywie.
Wyjaśniono pojęcia: zarządzanie strategiczne oraz strategia. Scharakteryzowano controlling jako instrument kierowania przedsiębiorstwem.
System bodźców zespołowych określony został jako zespół czynników uruchamiających działanie bodźców zespołowych oraz wzajemnych związków i zależności zachodzących pomiędzy tymi czynnikami. Mechanizm ten jest układem złożonym, w którym autor wyodrębnia umownie ogniwa jego "konstrukcji pionowej" oraz człony "konstrukcji poziomej". Dalsze rozważania prowadzone są w kategoriach "formuły zarządzania" prof. A. Wakara jako skutecznej metody badawczej, która umożliwia ustalenie warunków sprawności funkcjonowania tego mechanizmu (ustalenie warunków wewnętrznej zgodności jego działania).
Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy podstawowymi formami aktywizacji zawodowej bezrobotnych są usługi i instrumenty rynku pracy. Nowela tej ustawy, która weszła w życie z dniem 27.05.2014 r., znacząco poszerzyła instrumentarium dostępnych form aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Celem artykułu jest przedstawienie instrumentów rynku pracy oraz dokonanie ich oceny, ze wskazaniem na ich liczne mankamenty. W opracowaniu podjęto próbę ukazania problemu nieefektywnego wydatkowania środków na realizację m.in. staży, braku kontroli państwa nad wydatkowaniem środków publicznych przeznaczonych na nowe instrumenty rynku pracy oraz przedstawienia wielu instrumentów rynku pracy, z których osoby bezrobotne nie korzystają. (abstrakt oryginalny)
11
75%
Rozważania zawarte w artykule koncentrują się na zarządzaniu strategicznym. Początkowe treści odnoszą się do sukcesywnego procesu jego ewolucji, zobrazowanego przez wiele determinant powstałych w dobie poprzedniego stulecia. W kolejnej części analiza dociekań naukowych wskazuje na mnogość definicji terminu zarządzania strategicznego, w odniesieniu do których szczególny nacisk kładzie na jego kluczowe założenia, w tym misję i strategię. Podsumowanie traktuje problematykę oceny prawidłowości procesów formułowania i wdrażania strategii oraz zastosowania idei Balanced Scorecard.(abstrakt oryginalny)
Zakres definicji kosztów jakości wyznaczony jest ujęciem ekonomicznym, finansowym, technicznym. Z perspektywy zarządzania jakością, należy uwzględnić kolejne: wewnętrzne, zewnętrzne oraz procesowe. Koszty jakości mogą być instrumentem zarządzania, jeśli zostanie spełniony warunek związku zidentyfikowanej ich struktury z elementami sprawozdawczości finansowej. Wówczas będzie można mówić o spójnych podstawach decyzji podejmowanych w sferze zarządzania organizacją i jakością. Procesowe ujęcie kosztów jakości wraz z ich analizą wpływa na możliwość doskonalenia zarządzania jakością. Ponadto warunkuje alokację zasobów kapitałowych w układzie procesów przedsiębiorstwa. Zatem jednym z mierników oceny efektywności zarządzania procesami może być parametr struktury i wartości kosztów jakości, co przemawia za uznaniem ich jako instrumentu zarządzania. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Instrumenty zarządzania współczesnym przedsiębiorstwem
75%
Zaostrzająca się konkurencja, rosnąca dynamika zmian środowiska, szybko zmieniające się rynki, zawężanie pola działania wskutek wprowadzania nowych ustaw stawiają dyrekcjom przedsiębiorstw coraz wyższe wymagania. Chcąc więc zagwarantować bądź powiększać wartość przedsiębiorstwa, trzeba w firmach doskonalić nieustannie planowanie, kontrolę i sterowanie. Należy wprowadzić nowe lub dodatkowe instrumenty, aby w przyszłości móc lepiej zarządzać przedsiębiorstwem. Coraz bardziej złożoną ekonomikę przedsiębiorstwa trzeba uczynić bardziej czytelną i utrzymać równowagę między obrotami, kosztami i zyskami. Odchylenia należy wychwytywać odpowiednio wcześnie, aby menedżerowie mogli niezwłocznie podejmować przeciwdziałania. (fragment tekstu)
Zadłużenie publiczne należy do najistotniejszych kategorii ekonomicznych. Bezpośrednio lub pośrednio oddziałuje ono m. in. na kształtowanie procesów inflacyjnych, wielkość i strukturę wydatków publicznych, bilans płatniczy, stopy procentowe i inne ważne wielkości makroekonomiczne. Pociąga też za sobą ważkie konsekwencje w sferze mikroekonomicznej, w szczególności wpływając na funkcjonowanie rynków finansowych. Każdy dług publiczny podlega skomplikowanym procesom zarządzania. Do istotnych, lecz często niedocenianych problemów w tym zakresie należy ukształtowanie prawno-organizacyjnych instrumentów zarządzania długiem publicznym. Przedmiotem niniejszego opracowania jest prezentacja doświadczeń krajów OECD w zakresie umiejscowienia i organizacji instytucji, realizujących operacyjne zarządzanie długiem, obciążającym władze centralne poszczególnych państw. (fragment tekstu)
Odpowiedzią organizacji na rosnącą komplikację warunków jej funkcjonowania, opisywanych jako "świat VUCA" (VUCA: zmienność ang. Volatility, niepewność ang. Uncertainty, złożoność ang. Comlexity i wieloznaczność ang. Ambiguity), jest wdrażanie w organizacjach wielu różnorodnych instrumentów zarządzania. Tempo i skala ich wprowadzania prowadzi w wielu przypadkach do obniżenia spójności zarządzania organizacją powodując, wbrew intencjom, obniżenie sprawności i efektywności funkcjonowania organizacji. Aby przeciwdziałać tym niekorzystnym zjawiskom postulowane jest od pewnego czasu rozszerzenie hierarchii zarządzania o dodatkowy poziom zarządzania normatywnego. Działalność zarządcza realizowana na tym poziomie określana jest jako governance dla odróżnienia od tradycyjnej działalności zarządczej określanej jako management. Rozwiązania z zakresu governance - zarówno odnoszące się do organizacji jako całości jak też do jej dziedzin - są intensywnie rozwijane. Celowy jest w tej sytuacji przegląd aktualnego stanu tej problematyki i perspektyw jej rozwoju. Zagadnieniom tym poświęcony jest niniejszy artykuł. Treść artykułu opiera się na analizie literatury przedmiotu, standardów zarządzania oraz sprawdzonych dobrych praktyk.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Zarządzanie ryzykiem w organizacji w świetle paradygmatu sieciowego
75%
W naukach o zarządzaniu pojawiają się paradygmaty, które warunkują nowe spojrzenia i zmieniają podstawę rozumienia rzeczywistości. W ostatnim czasie jednym z tych uwarunkowań jest paradygmat sieciowy. W pracy zostanie ocenione, na podstawie badań bibliograficznych z wykorzystaniem analizy krytycznej piśmiennictwa, czy zarządzanie ryzykiem w jego kontekście może być użytecznym instrumentem zarządzania.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie ryzykiem środowiskowym w samorządach lokalnych realizuje się za pomocą odpowiednich instrumentów, które obejmują rozwiązania prawne, ekonomiczne i techniczne oraz wpływają na stopień wykorzystania użytych zasobów. Celem artykułu jest zaprezentowanie oraz omówienie instrumentów wykorzystywanych przez gminy w procesie zarządzania ryzykiem środowiskowym. Omówione zostaną wyniki badań empirycznych przeprowadzonych w okresie 2016-2017 wśród samorządów szczebla gminnego w województwie śląskim. Wyniki potwierdziły, iż gminy śląskie są bardzo dobrze przygotowane w zakresie dokumentacji, planów zarządzania kryzysowego co zapewnia właściwe reagowanie na zdarzenia katastroficzne. Dokumenty pozwalają samorządom zrealizować konkretne cele służące przede wszystkim bezpieczeństwu lokalnemu(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Instrumenty pobudzania motywacji
75%
Prezentowany artykuł podejmuje temat pobudzania motywacji i instrumentów do tego wykorzystywanych. Temat ten jest istotny w zarządzaniu przedsiębiorstwem, ponieważ efektywny system motywowania pracowników powoduje, że pracownik uruchamia swój cały potencjał do realizacji zadań i celów organizacji, w wyniku czego przedsiębiorstwo ma większe szanse na ich osiągnięcie. W artykule przedstawiono podstawowe pojęcia i definicje motywowania, charakterystykę procesu oraz wybrane teorie motywacji. Pokazano podział motywatorów, w tym opisano płacowe oraz pozapłacowe środki pobudzania motywacji. (abstrakt oryginalny)
We draw on the concept of 'fit' to understand how co-management and Payments for Ecosystem Services (PES) as governance instruments could better acknowledge local social complexities. Achieving 'participatory fit' requires well-designed and fair processes, which enhance local acceptance towards the implemented rules. Thus, such fit can contribute to establishing new institutions in conservation governance. However, previous literature on participation has had strong focus on properties of decision-making processes, which often neglects the question on how local realities effect on local people's ability and willingness to participate in the work of governance instruments. We approach 'participatory fit' by identifying six properties of heterogeneous local social systems that governance instruments need to acknowledge to nurture balanced bottom-up participation: 1) economic resources and structures, 2) relationships to land, 3) level of education, 4) relationships between diverse actors, 5) divergent problem definitions, and 6) local identities. We discuss related sources of misfits and develop proposals on how conservation instruments could function as bridging organizations facilitating polycentric institutional structures that fit better to the social systems they are intended to govern. Such hybridization of governance could avoid pitfalls of considering one particular instrument (e.g. co-management or PES) as a panacea able to create win-win solutions. (original abstract)
W artykule szczegółowo zdiagnozowano i przeanalizowano poszczególne płaszczyzny zarządzania przestrzenią dostępne na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. W oparciu o powyższe dokonano oceny obecnego systemu zarządzania przestrzenią oraz ewentualnych związanych z nim słabości instytucjonalnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.