Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management of intellectual property
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zarządzanie własnością intelektualną to zbiór, podporządkowanych zasadniczym celom przedsiębiorstwa, wzajemnie ze sobą powiązanych działań, polegających na identyfikowaniu, pozyskiwaniu, kreowaniu, ochronie oraz korzystaniu i rozporządzaniu dobrami własności intelektualnej, których realizacji towarzyszy jednocześnie analiza możliwości, celowości i konsekwencji ich podejmowania. Działania te, podobnie jak zarządzanie wiedzą, mogą być realizowane według strategii ogólnych lub szczegółowych. Strategie ogólne wyznaczają ramy postępowania w zakresie ochrony własności intelektualnej w przedsiębiorstwie, uwzględniając jednocześnie strategie rozwojowe całej organizacji. Strategie szczegółowe są opracowywane w celu realizacji strategii ogólnych i odnoszą się do konkretnych dóbr niematerialnych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Podstawy prawne zarządzania własnością intelektualną w organizacji
100%
Zasadnicze ramy ochrony własności intelektualnej uregulowane w polskim ustawodawstwie obejmują wiele środków prawnych. Główne narzędzia służące ochronie interesów pracodawcy zawarto w zespole norm składających się na prawo własności intelektualnej. Regulacje z tego zakresu zawierają istotne rozwiązania pozwalające chronić własność niematerialną przedsiębiorstwa. Jednak mimo, że organizacja ma do dyspozycji wiele narzędzi prawnej ochrony własności intelektualnej, to jednak samo prawo nie wystarczy. Konieczne jest zapewnienie stosownych procedur w zakresie zarządzania własnością intelektualną w przedsiębiorstwie, tak by nie traciła ona znaczenia. (abstrakt oryginalny)
Kapitał intelektualny! Hasto czy praktyka? Każdy z nas, kto wziął na siebie odpowiedzialność za prowadzenie firmy, dużej czy małej, z całą pewnością niejednokrotnie słyszał o kapitale intelektualnym i jego znaczeniu w rozwoju organizacji gospodarczej. Pojawiające się publikacje książkowe, artykuły bardziej lub mniej poważnie traktujące o sprawie, znajdują się w podręcznych biblioteczkach każdego szanującego się menedżera. Spotykani przy różnych okazjach konsultanci z całą powagą swojej roli przekonują nas o konieczności wdrożenia zarządzania kapitałem intelektualnym w naszym przedsiębiorstwie proponując swoje niezawodne i niezastąpione rozwiązania. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono problematykę zarządzania własnością intelektualną w przedsiębiorstwie. Zarządzanie własnością intelektualną nie jest tylko decyzją, co wymaga naszej uwagi, jakie istnieją rozwiązania i sposoby ubiegania się o ochronę własności intelektualnej, jak chronione jest know-how? Skuteczne, według autora, wydaje się systemowe podejście łączące wszystkie aspekty tego zagadnienia niezwykle ważne i złożone. Takie podejście powinno spełnić wymagania kierownictwa firmy. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Tworzenie i zabezpieczanie zasobów intelektualnych a kultura organizacyjna
75%
Współczesna gospodarka wytwarza produkty, które wymagają coraz większych nakładów o charakterze intelektualnym. Stąd organizacje muszą w coraz większym stopniu funkcjonować w oparciu o ludzi twórczych, pomysłowych, z wysoko specjalistyczną wiedzą i umiejętnościami, a to wymaga stworzenia odpowiednich warunków sprzyjających generowaniu pomysłów i wynalazków oraz ułatwiających uczenie się. Należy zatem dążyć do rozwoju kultury organizacyjnej, której podstawowym elementem powinna być informacja, otwartość i dobra komunikacja społeczna, sprzyjająca twórczości, kreatywności i innowacyjności ludzi w organizacji. Zasadniczym komponentem tej kultury jest tworzenie i zabezpieczanie zasobów intelektualnych. Celem artykułu jest ukazanie znaczenia zabezpieczenia wynalazków i wzorów oraz innych nowatorskich rozwiązań przedsiębiorstwa jako naturalnego procesu zamieniania idei w zasoby gospodarcze, posiadające rzeczywistą wartość rynkową. Korzystanie w pełni z systemu zabezpieczania zasobów intelektualnych nie tylko ułatwia organizacjom czerpanie korzyści z ich zdolności twórczej, które motywują do dalszej efektywnej kreatywności, ale jednocześnie stanowi główne źródło przewagi konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Patent Licensing in Selected European Countries
75%
Zagadnienie komercjalizacji własności przemysłowej jest rozpatrywane najczęściej w ujęciu mikroekonomicznym. Komercjalizacja stanowi ważny element procesu zarządzania innowacjami. Dotychczasowe badania w tym obszarze nie uwzględniają zjawiska jednoczesnego rozprzestrzeniania i wykorzystania wiedzy naukowo-technicznej w gospodarce. Spostrzeżenia te skłaniają do podjęcia badań nad komercyjnym wykorzystaniem własności przemysłowej w gospodarce. Celem opracowania jest prezentacja wyników badań licencjonowania własności przemysłowej, jako jednej z form komercjalizacji, w wybranych krajach europejskich. Identyfikacja dynamiki zmian w zakresie skali licencjonowania własności intelektualnej wpisuje się w jeden z głównych kierunków badań dotyczących identyfikacji i rozpoznania struktury strumienia komercjalizacji. Dla realizacji tego celu wykorzystano zbiór metadanych patentowych dla krajów członkowskich Europejskiego Urzędu Patentowego oraz autorską tablicę łącznikową IPC→NACE. W wyniku przeprowadzonych badań zidentyfikowano wiodące pod względem liczby licencjonowanych patentów kraje Europy, wyznaczono dynamikę rozprzestrzeniania własności przemysłowej w gospodarce europejskiej oraz ustalono branże, w których powstające nowe rozwiązania przemysłowe są przedmiotem komercjalizacji z wykorzystaniem kontraktów licencyjnych. (abstrakt oryginalny)
Obowiązujące od 3 listopada 2014 r. nowe regulacje ustaw o podatkach dochodowych wprowadziły preferencyjne zasady opodatkowania aportu własności intelektualnej do spółek kapitałowych. Odroczenie momentu opodatkowania wniesienia wkładu dotyczy wąskiego kręgu praw i know-how oraz podmiotów sektora nauki. Regulacje mają sprzyjać pobudzeniu przedsiębiorczości akademickiej.(abstrakt oryginalny)
Komercjalizacja wyników badań naukowych a także problematyka transferu technologii znalazła się ostatnimi czasie w szerokim dyskursie naukowym. Problematykę tą podejmują zarówno przedstawiciele nauk ekonomicznych, prawnych, czy politologicznych. Uczeni starają się odpowiedzieć na fundamentalne pytanie koncentrujące się wokół tego jak ma wyglądać transfer technologii w Polsce?, czy istnieje jakiś model transferu i komercjalizacji? czy tworzone instytucje na uczelniach wyższych oraz w jednostkach naukowych są odpowiednio przygotowane i skuteczne do wypełniania zadań z zakresu transferu technologii?(fragment tekstu)
W artykule ukazano znaczenie praw własności intelektualnej w warunkach ukierunkowanej na innowacje współpracy przedsiębiorstw z podmiotami zewnętrznymi. Zwrócono uwagę na postępującą ewolucję funkcji takich instrumentów prawnych, jak patenty, które przestają być wyłącznie narzędziem ochrony przed imitacją, stając się ważnym instrumentem transferu technologii oraz mechanizmem koordynacyjnym współpracy międzyorganizacyjnej. Sytuacja ta stanowi duże wyzwanie dla kadry menedżerskiej rzedsiębiorstw, od której oczekuje się coraz wyższego poziomu kompetencji w zakresie zarządzania własnością intelektualną.(abstrakt oryginalny)
Podmioty gospodarcze opierające swoją strategię rozwojową na potencjale innowacyjnym muszą efektywnie wykorzystać wartość dysponowanych aktywów intelektualnych. Powinny zatem podejmować działania zapewniające rozwój oraz ochronę tych zasobów. Ochrona ta stanowi jeden z podstawowych komponentów zarządzania własnością intelektualną w przedsiębiorstwie. W artykule przedstawiono problematykę wykorzystania instytucjonalnych form ochrony własności intelektualnej w działalności gospodarczej. Charakteryzując istotę tej ochrony starano się wykazać jej znaczenie, nie tylko dla rozwoju działalności innowacyjnej współczesnych przedsiębiorstw, ale również dla zwiększenia potencjału ekonomicznego i wzmocnienia pozycji rynkowej przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie barier współpracy między uczelniami a sferą biznesu. Autorzy proponują klasyfikację tychże barier opartą na ich umiejscowieniu w relacji. Wśród przeszkód dotyczących zarówno instytucji akademickich, jak i firm szczególną uwagę należy zwrócić na: brak zainteresowania współpracą; niezrozumienie charakteru i sposobu funkcjonowania partnerów; skomplikowane, biurokratyczne procedury towarzyszące nawiązaniu współpracy. Pozostałe bariery obejmują: brak odpowiedniej infrastruktury i środków finansowych, problemy związane z zarządzaniem prawami własności intelektualnej i brak wzorców współpracy. Po stronie uczelni bariery współpracy mogą dotyczyć: konfliktu interesów i zobowiązań; niekorzystnego wpływu na sytuację pracowników i/lub studentów; procedur i biurokracji; niechęci pracowników i/lub studentów do współpracy; prowadzenia identycznych kierunków studiów na różnych wydziałach; słabego przygotowania kandydatów na studia; niekorzystnego efektu wizerunkowego; ryzyka finansowego; obciążenia pracowników własną działalnością badawczą i/lub dydaktyczną; braku środków finansowych, tradycji oraz zaplecza instytucjonalnego do obsługi niektórych form współpracy; obaw przed posądzeniem uczelni o faworyzowanie lub promowanie rozwiązań technologicznych danej firmy lub czerpanie prywatnych korzyści ze współpracy z przedsiębiorstwem. Następujące problemy mogą występować po stronie biznesu: brak integracji współpracy z bieżącą działalnością firmy; zachowanie poufności; trudności w wycenie wartości współpracy; niskie zaawansowanie technologiczne; brak możliwości ponoszenia dużych nakładów na projekty B+R; niska skłonność do podejmowania działań innowacyjnych; słabość instytucji pośredniczących; brak znajomości modeli i wzorców współpracy; zniechęcenie w wyniku niesatysfakcjonującej dotychczasowej współpracy; niesprzyjająca kultura organizacyjna firmy. Jednym z obiecujących sposobów przełamywania barier współpracy między uczelniami a przedsiębiorstwami jest zaangażowanie absolwentów jako swoistego pomostu między tymi dwoma światami. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem systemu patentowego jest zapewnienie ochrony wartościowej wiedzy technologicznej, a tym samym stworzenie zachęty do podejmowania wysiłku twórczego oraz inwestowania w działalność B+R. Coraz częściej jednak patenty są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa z różnych innych względów strategicznych, np. dla przyciągnięcia potencjalnych inwestorów i partnerów, blokowania konkurentów, generowania przychody ze licencji, czy też kreowania pozytywnego wizerunku firmy. W rezultacie strategie patentowe współczesnych przedsiębiorstw stają się coraz bardziej złożone. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie możliwości oraz wyzwań związanych z wykorzystaniem mechanizmów ochrony patentowej jako instrumentu strategicznego współczesnych przedsiębiorstw. W artykule dokonano także przeglądu literatury przedmiotu dotyczącej problematyki strategicznego wykorzystania instrumentów ochrony patentowej oraz wskazano najbardziej obiecujące kierunki dalszych badań w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Rosnąca rola informacji patentowej w zarządzaniu
63%
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie korzyści, jakie niesie za sobą systematyczne wykorzystanie informacji patentowej w zarządzaniu. W artykule opisano najważniejsze bazy informacji patentowej - zarówno publiczne, jak i oferowane przez prywatne firmy. Przedstawiono szereg wskazówek ułatwiających korzystanie z nich, posługując się różnymi rodzajami klasyfikacji patentowej. Artykuł wskazuje nie tylko na istotną rolę, jaką odgrywa informacja zawarta w bazach patentowych, ale też dowodzi, że zarządzanie własnością intelektualną powinno stać się elementem agendy naczelnego kierownictwa we współczesnym przedsiębiorstwie(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Finansowanie ochrony własności intelektualnej ze środków unijnych
63%
W artykule podjęto próbę zaprezentowania źródeł finansowania ochrony własności intelektualnej ze środków unijnych. W pierwszej części artykułu przedstawiono istotę i narzędzia ochrony własności intelektualnej. Druga część to prezentacja wybranych działań Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (Działanie 1.3.2 Wsparcie ochrony własności przemysłowej tworzonej w jednostkach naukowych w wyniku prac B+R, Działanie 4.2 Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego, Działanie 5.4.1 Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej), z których to mogą korzystać przedsiębiorcy w celu ochrony wytworzonej własności intelektualnej. Podjęto również próbę oceny wykorzystania środków przekazanych na ochronę własności intelektualnej w ramach tychże działań. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Uwarunkowania prawne dla rozwoju nauki i gospodarki - bariery i rozwiązania
63%
W niniejszym opracowaniu przedstawiono zarys problematyki prawnych uwarunkowań współpracy nauki i gospodarki w Polsce. Komercjalizacja wyników badań naukowych jest przedmiotem zainteresowania zarówno świata nauki, gdyż umożliwia finansowanie z zewnątrz prowadzonych prac rozwojowo-badawczych, jak również świata biznesu, gdyż umożliwia unowocześnianie prowadzonej działalności gospodarczej, co sprzyja konkurencyjności i innowacyjności polskiej przedsiębiorczości. Bez ingerencji ustawodawcy i stworzenia przez niego systemu zachęt oraz wytycznych dla takiej wspó³pracy, sfera gospodarki i sfera nauki będą się rozmijały, tak jak ma to miejsce od ponad dwudziestu lat. Niniejsze opracowanie zostało podzielone cztery części, w których autor dokonuje analizy obowiązujących regulacji prawnych w kontekście mechanizmów ułatwiających albo ograniczających możliwości podejmowania współpracy pomiędzy nauką a gospodarką. Pierwsza część stanowi próbę zdefiniowania głównych barier faktycznych i prawnych dla podejmowania współpracy. Wśród nich autor wymienia m. in. brak strategii komercjalizacji wyników badań na uczelniach, jak również brak uregulowanego prawnie systemu zachęt dla przedsiębiorców do podejmowania współpracy z nauką. Druga część opracowania obejmuje krótką charakterystykę obowiązującego w Polsce systemu ochrony własności intelektualnej, z podziałem na mechanizmy ochrony przewidziane prawem autorskim oraz prawem w³asnooeci przemys³owej. Analiza systemu ochrony dóbr w³asnooeci intelektualnej jest szczególnie kluczowa w kontekście komercjalizacji wyników badań naukowych i, w zależności od sposobu uregulowania tejże ochrony, sprzyja ona albo utrudnia podejmowanie kontaktów na linii nauka-biznes. W trzeciej części opracowania autor dokonuje przeglądu obowiązujących aktów prawnych składających się na system szkolnictwa wyższego w Polsce i mechanizmy jego finansowania. Podejmowane próby określenia na nowo celów szkolnictwa wyższego mają w zamyśle ustawodawcy udrożnić przepływ informacji pomiędzy światem nauki i biznesu, a także motywować młodych naukowców do podejmowania prac badawczych mających znaczenie dla gospodarki. Ostatnia część opracowania stanowi propozycję zmian w prawie, dzięki którym możliwe byłoby ograniczenie albo wyeliminowanie istniej¹cych barier wspó³pracy nauki i gospodarki. Proponowane zmiany nie mają charakteru rewolucyjnego, ale wynikają z dobrych doświadczeń krajów wysoko rozwiniętych, które od dawna zauważają potrzebę wspierania kontaktów pomiędzy światem akademickim a przedsiębiorcami. (abstrakt oryginalny)
Aim/purpose - Intellectual property right management plays an increasingly important role in firms' business strategies. While empirical findings prove that strategic intellectual property management is positively correlated with multiple dimensions of firm performance, those competences are still rare. The research on the strategies of patent management is dispersed. Therefore, the aim of this paper is to present an analysis of the main patent strategies. Design/methodology/approach - The method used in this paper is a narrative literature review in the area of strategic technology management.Findings - This analysis of the most advisable patent strategies may allow its users to identify the best strategy in the given circumstances. The main patent strategies are: offensive, defensive and leveraging strategy.Research implications/limitations - This analysis may be of importance not only for researchers dealing with technology and intellectual property management but also for firms willing to efficiently capture the value of their patent rights. A limitation of this literature review is the relatively small number of empirical studies in this area of strate-gic management. Originality/value/contribution - This paper fills the research gap of the strategic choices left to managers in high-tech firms. The originality and value of this paper stem from the comprehensive analysis of patent strategies. Each of the presented strategies has their pros and cons in a given situation, illustrated by the presented cases. The choice between them should be made taking into account the enumerated factors. (original abstract)
17
Content available remote Zarządzanie własnością intelektualną w polskich przedsiębiorstwach
63%
Celem niniejszego artykułu jest pokazanie sposobów zarządzania własnością intelektualną w polskich przedsiębiorstwach. Zwrócono w nim uwagę na strategie komercjalizacji przedsiębiorstw zarówno przy użyciu wyłącznie własnego kapitału oraz zasobów wiedzy, jak i z wykorzystaniem kapitału i zasobów wiedzy partnerów biznesowych. Wskazano także przykłady przedsiębiorstw, które zgodnie z wprowadzonym systemem zarządzania własnością intelektualną z powodzeniem wdrażają nowe technologie, dzięki którym osiągają lepsze wyniki finansowe. Artykuł pokazuje niski poziom innowacyjności polskich przedsiębiorców w stosunku do pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej i wskazuje jego przyczyny. (abstrakt oryginalny)
Własność intelektualna jest wynikiem ludzkiej inwencji oraz kreatywności. To, co jest istotne w momencie powstania własności intelektualnej, to możliwość uzyskania z niej korzyści materialnych. Chcąc dany wynalazek skomercjalizować i tym samym osiągnąć z niego korzyści materialne, należy mu zapewnić ochronę prawną. W artykule zostały omówione problemy ochrony własności intelektualnej w czasie procesu zgłaszania wynalazku do urzędu patentowego, podczas prac wdrożeniowych i rozwojowych oraz w produkcji. Posługując się przykładami autor pokazuje korzyści i zagrożenia, z którymi może się spotkać wynalazca, podczas całego procesu, od pomysłu do pojawienia się produktu na rynku, jako właściciel własności intelektualnej. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu są uwarunkowania związane z działalnością przedsiębiorstw, a zwłaszcza kwestie związane z generowaniem przez nie wartości, które decydują o sukcesie rynkowym. Z uwagi na otoczenie, a także dla realizacji koniecznej i pożądanej strategii, niezbędne jest zwrócenie uwagi na własność intelektualną, na którą składają się posiadane przez przedsiębiorstwa prawa wyłączne (w tym patenty), jak i na zagadnienie kapitału ludzkiego zaangażowanego w tworzenie, rozwijanie i praktykowanie tej własności intelektualnej oraz znaczenie zasobów ludzkich pod kątem posiadanych przez przedsiębiorstwa kompetencji rynkowych. Celem artykułu jest określenie roli oraz znaczenia własności intelektualnej oraz kapitału intelektualnego dla funkcjonowania oraz efektywności przedsiębiorstw. Jako metodę badawczą zastosowano analizę literatury przedmiotu, po czym dokonano zestawienia i syntezy przytoczonych zagadnień oraz wyciągnięto wnioski. Poczynione na potrzeby niniejszego artykułu działania pozwoliły dostrzec duże znaczenie zdefiniowanej oraz uregulowanej prawnie własności intelektualnej dotyczącej konkretnych, odpowiednio spisanych rozwiązań. Jednocześnie wykazano znaczącą rolę zasobów ludzkich posiadanych przez podmioty gospodarcze oraz wzajemne powiązanie oraz oddziaływanie wymienionych składowych, które nieodłącznie wpisują się w istnienie oraz efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstw. W ramach zastosowanej metody badawczej dokonano przeglądu literatury przedmiotu, zestawiając ze sobą składowe własności intelektualnej w przedsiębiorstwie przyczyniające się w sposób znaczący do generowania przezeń wartości, takie jak posiadanie i/lub korzystanie z chronionych prawem rozwiązań oraz obecność odpowiednio wykwalifikowanego potencjału pracowniczego.(abstrakt oryginalny)
Intellectual property is closely related to the processes of creation and to the development and use of acquired knowledge, experience, and competence. It is also the result of human creativity, creativity, entrepreneurial behaviour, ideas, and inventions. The dynamics of the business environment, which should be considered both in macro- and micro-economic terms, forces companies to strive for continuous modification and diversification of economic and financial strategies. This same principle also applies to intellectual property strategies, which can be used not only in creating wealth but also in attaining competitive advantage for an enterprise. This article proposes the creation of intellectual property strategy based on the OODA loop, a model of a continuous process under continuous observation. All decisionmaking processes usually take place parallel to one another. The essence of the model is synchronization between observation and orientation; between orientation, decision and action; and the impact of actions taken by observation are assumed to be monitored. Basing creation of an intellectual property strategy on the OODA loop as proposed here is recommended for SMEs in Poland. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.