Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 153

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management paradigms
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Paradygmat zasobowy a paradygmat sieciowy. Nauka czy sztuka?
100%
Mimo wielokrotnie formułowanych w ostatnim dwudziestoleciu uwag krytycznych pod adresem neopozytywistycznej metodologii ekonomii, wielu współczesnych ekonomistów (zwłaszcza tych wykorzystujących w badaniach metody ilościowe) wciąż przyjmuje ją za obowiązujący paradygmat. Jednocześnie często uważa się, że nauki o zarządzaniu nie wypełniają ideału nauki w takim stopniu jak ekonomia, którą zwykło się uważać za królową nauk społecznych. Dlatego zasadne wydaje się postawienie pytania, czy oraz w jakim stopniu nauki o zarządzaniu spełniają wymagania stawiane przez pozytywizm logiczny. W artykule rozważa się dwa podejścia do zarządzania: (1) paradygmat sieciowy oraz (2) paradygmat zasobowy. Operacjonalizacja neopozytywistycznej filozofii nauki umożliwia sformułowanie wymogów stawianych przez ten paradygmat: (1) utożsamienie relacji przyczynowych ze stałymi związkami korelacyjnymi lub funkcjonalnymi, (2) wyłączenie zdań syntetycznych apriori jako nienaukowych, (3) korespondencyjne definiowanie prawdy, (4) oparcie epistemologii na konfirmacjonizmie, (5) rozumienie praw naukowych, (6) rozumienie nauki jako zdań (przynajmniej teoretycznie) konfirmowalnych. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, iż oba analizowane paradygmaty nauk o zarządzaniu nie spełniają całkowicie wymagań stawianych przed nauką przez neopozytywistów logicznych. Ze względu na praktyczną użyteczność zarządzania strategicznego proponuje się odrzucić pozytywizm logiczny i oprzeć metodologię nauk o zarządzaniu na bardziej liberalnych propozycjach teoretycznych (np. na metodologii krytycznego realizmu), które są adekwatniejsze do problemów nauk społecznych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie, że wybór i przynależność badacza do paradygmatu metodologicznego i stosowanie konkretnych schematów postępowania badawczego jest uwarunkowane nie tylko merytorycznie, ale też środowiskowo. Artykuł rozpoczyna się prezentacją metodologii jako zbioru reguł gry. Takie rozumienie metodologii pozwala spojrzeć na tworzenie, wybór i przynależność badaczy do określonych paradygmatów metodologicznych przez pryzmat środowiskowej legitymizacji i presji. Ostatnia część artykułu ma charakter wstępnej koncepcji teoretycznej; jest próbą na- kreślenia związków pomiędzy zmiennością otoczenia a amorficznymi i izomorficznymi wyborami i stosowaniem metod badawczych przez badaczy i organizacje naukowe. (abstrakt oryginalny)
W artykule zatytułowanym "Nauki o zarządzaniu w świetle paradygmatów" zwrócono uwagę na problematykę wieloaspektowości i wielowątkowości nauk o zarządzaniu, a zarazem wyłaniającej się potrzeby formułowania paradygmatu(ów). Umożliwia to postęp wiedzy bez konieczności powracania do kwestii uprzednio już rozstrzygniętych w nauce. Pomimo występujących wielu zróżnicowanych, a równocześnie mających swój ciężar gatunkowy problemów w naukach o zarządzaniu, nasuwa się pytanie: czy nauki o zarządzaniu to nauki wieloparadygmatyczne, czy też posiadają lub winny posiadać jeden fundamentalny paradygmat? A może, jak uważają niektórzy postmoderniści, cechuje je stadium postparadygmatyczne? Podjęte przez autorów artykułu rozważania na temat powiązania nauk o zarządzaniu i paradygmatu(ów), skłaniają ku uznaniu zarządzania na rzecz zrównoważonego i trwałego rozwoju jako metaparadygmatu tych nauk w XXI wieku. Problem niezrównoważenia i braku trwałości rozwoju współczesnej gospodarki stanowi bowiem jeden z najważniejszych globalnych problemów, wymagających bezwzględnego rozwiązania. Dlatego też uzasadnienie postulatu przyjęcia i uznania zarządzania na rzecz zrównoważonego i trwałego rozwoju jako metaparadygmatu współczesnych nauk o zarządzaniu wynika z celowości oraz istoty tych nauk jako nauk empirycznych. Ich wartość, wyrażana przez kryterium praktycznej stosowalności, ma szczególne znaczenie wobec problemów dotyczących nie tylko pojedynczych ludzi, lecz całej ludzkości. (abstrakt autora)
4
Content available remote The multiple meanings of management
100%
The purpose of the paper is presentation of multiple meanings of management presented in the theory of organization. First of all, there are analysis of several definitions of management. Then the concept of cultural relativism of management was presented and finally the different meaning of management has been analysed. In conclusion the author presented the concept of plural and multiparadigm understanding of management (original abstract)
5
Content available remote Functionalistic models of organizational culture
100%
This article deals with functionalistic understanding of organiza-tional culture which is still dominant paradigm of organizational culture in contemporary management. The objective of the article is to describe the characteristic of functionalist models of organizational culture characteris-tic to the functionalistic approach in management.(original abstract)
Przedstawiono pewne tendencje w zastosowaniach podstawowych paradygmatów nauk społecznych do badania systemów zarządzania marketingowego firm.
7
Content available remote Paradygmat marketingu analitycznego i jego główne wskaźniki dla marketera
100%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na nowy paradygmat marketingu analitycznego, który pozwala na realizację badań w ramach paradygmatu funkcjonalistycznego (metody ilościowe), z zastosowaniem metod funkcjonujących w ramach paradygmatu humanistycznego (metody jakościowe). Stosując zaś oba podejścia można uzyskać bardziej prawdopodobną synergię poznawczą. Ponadto marketing analityczny jest niewątpliwie szansą tak dla tworzenia interaktywnych dashboardów menedżerskich, jak i analitycznych. Analiza literatury pozwoliła dokonać przyporządkowania wskaźników marketingu klasycznego i internetowego - proponowanych przez M. Jeffery'a do czterech ścieżek dasboardu. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Paradygmaty tożsamości organizacyjnej
100%
Tożsamość organizacyjna jest nową koncepcją w zarządzaniu, która jednak szybko się rozwija. Badacze operują przede wszystkim na gruncie paradygmatów alternatywnych, w stosunku do dominującego w naukach o zarządzaniu podejścia neopozytywistyczno-funkcjonalistycznego. Najwięcej jest koncepcji bazujących na interakcjonizmie symbolicznym, można również znaleźć postmodernistyczne i krytyczne odniesienia do tożsamości organizacyjnej. (fragment tekstu)
9
Content available remote Kryzys bankowości czy upadek moralności? Zmiana paradygmatu
100%
Po zakończeniu drugiej wojny światowej, w latach pięćdziesiątych XX wieku, instytucje finansowe odgrywały zupełnie inną rolę w gospodarce niż obecnie. Zarówno sektor bankowy, jak i rynki były regulowane, a międzynarodowe transakcje finansowe były bardzo ograniczone. Dopiero konferencja w Breton Woods uregulowała i ułatwiła światową wymianę handlową. Od tego czasu wiele się zmieniło. Przepisy regulujące i kontrolujące instytucje finansowe stawały się coraz mniej rygorystyczne, co, z kolei, umożliwiło tworzenie nowych produktów finansowych i zarabianie na nich.. (fragment tekstu)
Twórca pojęcia paradygmatu T. S. Kuhn już wiele lat temu postawił pytanie (bez ostatecznej odpowiedzi): dlaczego pewne dziedziny nauk skupiają się na paradygmacie, a inne pozostają w procesie nieustannego przepływu, np. nauki ekonomiczne nie przyjmują na dłużej jednego paradygmatu. Dyscyplina nauk o zarządzaniu również wymaga nowych paradygmatów wynikających z kierunków generalnych zmian w nauce i otaczającej rzeczywistości ostatnich łat. Jakkolwiek paradygmat jest znaczącym, choć niewidocznym czynnikiem zdobywania, przetwarzania i selekcji wiedzy, to w naukach o zarządzaniu poszukuje się raczej zbioru paradygmatów. (fragment tekstu)
Przestudiowanie dotychczasowej ewolucji koncepcji zarządzania strategicznego wydaje się prowadzić do wniosku, że zwykle u źródeł poszukiwań nowego paradygmatu zarządzania leżą postępujące zmiany w otoczeniu firmy. Przeobrażające się otoczenie, nabierając nowego charakteru i nowych właściwości, zmusza do poszukiwania odpowiedzi na pytania o koncepcję przedsiębiorstwa, jego rolę i zakres autonomii, o jego relacje ze światem zewnętrznym. Można by powiedzieć, że obowiązujący paradygmat zarządzania przedsiębiorstwem jest funkcją stanu i cech otoczenia firmy. Odpowiedzi na pytanie o filozofię zarządzania strategicznego i wizję dyscypliny należy więc szukać w nowym rozumieniu:- charakteru otoczenia,- koncepcji przedsiębiorstwa,- koncepcji stratega,- koncepcji strategii. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba ukazania zmiany paradygmatu w obrębie wykorzystania paradok - sów zarządzania. W oparciu o przeprowadzoną analizę literatury poświęconej paradoksom wykazano, że od lat 70. XX wieku zmieniało się podejście do pojawiających się w organiza- cjach paradoksów. Postmoderniści zalecali wybieranie jednej z opozycji paradoksu, co skut- kowało jego eliminacją. Współcześnie podkreśla się znaczenie przekraczania paradoksu polegającego na kreatywnym wykorzystaniu istniejących napięć. Takie stanowisko jest cha- rakterystyczne dla przedstawicieli tzw. podejścia wieloparadygmatycznego. Analiza litera- tury pozwala stwierdzić, że zmiana postrzegania paradoksów w kontekście ich wykorzystania nosi pewne cechy właściwe dla zmiany paradygmatu. Jeśli w obliczu stałego zainteresowania przekraczaniem paradoksu jednocześnie zmaleje znaczenie integracji i konfrontacji, można będzie mówić o zmianie paradygmatu.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Paradygmat jedności w naukach o zarządzaniu
100%
W pracy1 1 Artykuł zgłoszony na konferencję Dylematy współczesnego zarządzania organizowaną przez Instytut Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach 3-5 czerwca 2013 r. w Krakowie. uzasadniono potrzebę opracowania nowego paradygmatu w naukach o zarządzaniu, przedstawiono analizę dotychczasowych kierunków prac nad nowymi paradygmatami oraz zaprezentowano koncepcję paradygmatu jedno-ści. Ten interdyscyplinarny paradygmat wywodzi się z duchowości jedności Ruchu Focolari. Inspiracją do jego powstania był projekt ekonomii komunii, idei nowego stylu zarządzania realizowanego w praktyce w ponad 800 firmach na świecie na przestrzeni ostatnich 20 lat. Praktyka ta dała podstawy do stworzenia nowej doktryny naukowej, której wyrazem jest właśnie paradygmat jedności. Nowy styl zarządzania w przedsię-biorstwach ekonomii komunii był przedmiotem badań autora pod kątem 6 wymiarów treściowych paradygmatu jedności: podziału zysku, kapitału ludzkiego, relacyjnego, kultury organizacyjnej, inwestowania w firmie oraz kapitału duchowego. W oparciu o opracowany przez autora model matema-tyczny zgodności praktyk zarządzania z założeniami paradygmatu jedności przebadano ponad 100 przedsiębiorstw w kilkunastu krajach oceniając zbież-ność teorii z praktyką zarządzania w tych firmach.(fragment tekstu)
Paradygmat definiowany jest przez Kuhna jako pogląd naukowy powszechnie uznawany w danym okresie przez społeczności uczonych działających w obrębie określonej dyscypliny naukowej i dostarczający im modelowych problemów i rozwiązań. W odniesieniu do nauk o zarządzaniu trwają spory, czy dyscyplina ta wciąż znajduje się w okresie przedparadygmatycznym, będącym pierwszą fazą rozwoju dyscypliny naukowej, czy nauki o zarządzaniu można uznać za dyscyplinę wieloparadygmatyczną. Przyjmując jednak, że w naukach o zarządzaniu występują twierdzenia mające charakter paradygmatu, do podstawowych kanonów należy zaliczyć założenie, że przywództwo jest czynnikiem kluczowym dla sukcesu lub porażki organizacji. Ostatnio, wraz z rozwojem pozytywnego podejścia do zarządzania (Positive Organisational Scholarship), wyłoniła się koncepcja pozytywnego przywództwa. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy koncepcja pozytywnego przywództwa może stać się paradygmatem w naukach o zarządzaniu.(abstrakt oryginalny)
Streszczenie "Płać, ile chcesz" jest przedmiotem badań zarówno teoretyków, jak i analizy praktyków. Rozwój Internetu spowodował wzrost zainteresowania partycypacyjnymi mechanizmami kształtowania, w tym mechanizmu "płać, ile chcesz". Naukowe opracowania tej problematyki pojawiły się około pięć lat temu, ale do tej pory nie podjęto próby dokonania syntezy dorobku w tym obszarze, pozwalającej wyciągnąć wnioski na temat biznesowej wartości tego innowacyjnego mechanizmu kształtowania ceny, ani w sposób metodyczny rozwijać wiedzę na ten temat. Niniejszy artykuł służy wypełnieniu tej luki; do analizy literatury wykorzystano w nim metodę lejka paradygmatu.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Symbioza paradygmatów zarządzania przedsiębiorstwem w otoczeniu sieciowym
75%
W opracowaniu opisano argumenty występowania w naukach o zarządzaniu wielu paradygmatów. Zakłada się, że paradygmat to powszechnie akceptowany wzorzec opisu rzeczywistości, możliwy do opisu przy pomocy określonych instrumentów badawczych właściwych dla danej dyscypliny naukowej. System paradygmatów współczesnego zarządzania składa się z metaparadygmatu, całościowego paradygmatu i paradygmatów cząstkowych. Metaparadygmatem jest turbulentne otoczenie, paradygmaty cząstkowe obejmują paradygmat celu działania, którym jest renta sieciowa, paradygmat sieciowej formy organizacyjnej, paradygmat kompetencji relacyjnej i sieciowej technologii informacyjnej.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto temat funkcji strategicznej rachunkowości zarządczej w przedsiębiorstwie oraz roli informacyjnej, jaką odgrywa ona w skutecznej realizacji strategii biznesowych. Pokazano główne cechy i podmioty strategicznej rachunkowości zarządczej, a także paradygmaty tej rachunkowości, potwierdzające jej integralność i wskazujące na potrzebę opracowania nowej metodologii rachunkowości. Zaproponowano koncepcyjne podejście do budowy strategicznego systemu rachunkowości w przedsiębiorstwie poprzez tworzenie przepływu informacji w celu wsparcia informacyjnego zarządzania strategicznego. Wskazano, że ze względu na niestabilność i brak spójności otoczenia makroekonomicznego przedsiębiorstwa koncepcja czynników zewnętrznych, ryzyka, niepewności, koncepcja fraktali przestrzennych i czasowych, podejmowania decyzji i prognozowania jest podstawą organizacji systemu strategicznej rachunkowości zarządczej. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem opracowania była ocena znajomości i skali zastosowania koncepcji zarządzania wartością w grupie 50 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Metodologia badania - W artykule omówiono istotę zarządzania wartością firmy oraz przedstawiono zalety i wady wynikające z wdrażania systemu VBM. Następnie zaprezentowano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych przez autora w 2013 roku dotyczących znajomości i zastosowania koncepcji zarządzania wartością w największych polskich spółkach giełdowych. Przedstawiono również badania na temat wynagradzania zarządów w oparciu o wzrost wartości rynkowej kapitału własnego spółek i wskazano na kluczowe problemy związane z zarządzaniem opartym na wartości (VBM). Wynik - Przeprowadzone badanie dotyczące wiedzy o koncepcji VBM, jej zastosowań w praktyce oraz planów wdrożenia wskazuje, że w grupie największych polskich spółek publicznych prowartościowy paradygmat zarządzania jest rzeczywistością. Nie jest to tylko postulat teorii wobec praktyki, aczkolwiek deklaracje o stosowaniu koncepcji VBM wymagałyby bardziej pogłębionej weryfikacji - najlepiej w formie konkretnych studiów przypadku. Oryginalność/wartość - Artykuł stanowi spojrzenie na temat wiedzy na temat koncepcji VBM wśród menedżerów reprezentujących największe spółki notowane na polskim rynku kapitałowym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.