Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management staff development
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Trudno byłoby dzisiaj znaleźć menedżerów chcących zapewnić sukces przedsiębiorstwu, którzy nie dostrzegają związku między zastosowaniem narzędzi doskonalenia kadr a wzrostem wydajności pracy czy zysków. Nie inaczej jest też w kręgach naukowych. Można się spotkać również z opiniami, iż w obszarze doskonalenia kadr, tak jak w reklamie, co drugie euro jest "wyrzucane w błoto". Stąd nasuwa się pytanie: "Jak zapewnić wzrost efektywności i skuteczności działań mających na celu rozwój pracowników?" Poszukując rozwiązania tej kwestii, należy wziąć pod uwagę znaczenie oceny przedsięwzięć szkoleniowych i controllingu w obszarze doskonalenia kadr dla właściwego kształtowania zasobów ludzkich przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Zaprezentowano sposoby doskonalenia kierowniczej poprzez szkolenie i kształcenie umiejętności kierowniczych, co daje możliwości osiągania wyższego poziomu skuteczności w procesie zarządzania.
3
Content available remote Potrzeby doskonalenia kompetencji menedżerskich w obszarze logistyki
75%
We współczesnych organizacjach, zmiana jest cechą charakterystyczną zarządzania. Powszechność przekształceń zachodzących w otoczeniu politycznym, ekonomicznym, społecznym, kulturowym i technicznym jest odczuwalna dla organizacji, ich menedżerów i pracowników. Jej konsekwencją jest zmiana traktowania zarządzania, polegająca przede wszystkim na odejściu od schematyzmu na rzecz akceptacji gwałtownej dynamiki zmian otoczenia oraz różnorodności warunków funkcjonowania firm. Zgodnie z obecnym podejściem, na współczesnym rynku nie wystarczy już konkurowanie o teraźniejszość - konieczne jest konkurowanie o przyszłość. W logistyce wiąże się to z takimi pojęciami, jak: operatywność, szybkość reagowania, szczupłość, wirtualność, synergia i alianse logistyczne. Logistyka staje się w coraz większym stopniu kluczową kompetencją firm, wykorzystywaną w procesach internacjonalizacji działalności, czy też globalizacji działalności przedsiębiorstw. Na tym tle również kompetencje menedżerskie nabierają nowego wymiaru i stają się jednym z najistotniejszych czynników powodzenia, konkurujących ze sobą organizacji. Właśnie znaczenie i zakres doskonalenia kompetencji menedżerskich są podstawą Badania głównych obszarów kompetencji menedżerów i potrzeb w zakresie ich doskonalenia przeprowadzonego w ramach projektu Nowa era menedżera na grupie 100 menedżerów zachodniopomorskich firm1. Na potrzeby artykułu dokonano analizy potrzeb kadry zarządzającej doskonalenia kompetencji w obszarze logistyki.(fragment tekstu)
4
Content available remote Programy zarządzania talentami w obszarze logistyki
75%
Zarządzanie talentami można zaliczyć do przekrojowych koncepcji zarządzania. Swoim zakresem obejmuje rożne funkcje organiczne przedsiębiorstwa, w tym m.in. logistykę. W ostatnim czasie w literaturze przedmiotu duży nacisk kładzie się na kompetencje pracowników zatrudnionych w działach logistyki. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów realizacji programów zarządzania talentami jako możliwości rozwoju i utrzymania pracowników w obszarze logistyki. Artykuł ma charakter literaturowo-empiryczny. Został opracowany na podstawie analizy literatury przedmiotu, raportów i analiz, a także autorskich badań. (fragment tekstu)
5
Content available remote Nowoczesne formy doskonalenia kadry zarządzającej
75%
W ciągu kilku ostatnich lat powstało w Europie kilkanaście ośrodków wykorzystujących konie, jako współpartnerów pomagających w poznaniu i rozwoju umiejętności przywódczych. Celem autora było pokazanie, że treningi z udziałem koni,które mają silny instynkt zhierarchizowanej społeczności są pomocne w doskonaleniu cech przywódczych.
6
Content available remote Czynniki kształtujące kompetencje menedżerskie
75%
W artykule zaprezentowano czynniki kształtujące kompetencje menedżerskie. Następnie podano przykłady kształcenia umiejętności i wiedzy menedżera drogą formalną, nieformalną i pozaformalną. W części empirycznej artykułu przedstawiono wyniki badań dotyczących oceny wpływu poszczególnych form kształcenia na rozwój kompetencji menedżerskich wybranych studentów Politechniki Łódzkiej. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono problematykę doboru na stanowiska menedżerskie w grupach kapitałowych. Zaprezentowano zasady, jakimi powinni kierować się decydenci odpowiedzialni za rekrutację i selekcję na te stanowiska, a także omówiono korzyści i wady unii personalnej jako wyznacznika doboru kandydatów na członków rad nadzorczych oraz członków zarządów spółek zależnych. Dokonano również oceny możliwości i zasadności wykorzystania Assessment Center oraz testów psychologicznych jako narzędzi doboru kadry kierowniczej w grupach kapitałowych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę wskazania szczególnych uwarunkowań działań menedżerskich, które stanowią o kondycji współczesnej organizacji. Warunki sukcesu organizacji coraz częściej identyfikowane są w kontekście podmiotowych zależności, poprzez odrzucenie "mitu doskonałego menedżera" na rzecz podmiotu, który sprawuje kontrolę poznawczą i sprawczą nad rzeczywistością. W procesie doskonalenia pracy menedżera stajemy przed koniecznością konfrontacji osiągnięcia zamierzonego celu z nowymi, jakościowymi czynnikami rozwoju. Proces ten wskazuje na postawiony w opracowaniu problem: Na ile kompetencje odnoszące się do wiedzy wyczerpują dążenie do doskonalenia pracy współczesnego menedżera? W świetle tak postawionego problemu autorzy zwracają uwagę na proces upodmiotowienia pracownika, w którym istotne miejsce zajmuje sfera emocjonalno-duchowa, intuicja i wyobraźnia, system zinternalizowanych wartości, współdziałanie, odpowiedzialność oraz zaufanie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zasady, formy organizacyjne i metody doskonalenia kadr kierowniczych w resorcie przemysłu chemicznego i lekkiego w CSRS. Szczególną uwagę zwrócono na system szkolenia kierowników - naczelnego i średniego szczebla zarządzania w przedsiębiorstwach przemysłowych. (abstrakt oryginalny)
Od wielu lat w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo doskonalenie kadr postrzegane jest jako czynnik przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw. W rozwoju pracowników firmy upatrują sposobu na wyprzedzenie konkurencji. Obecnie koniecznością staje się kreowanie organizacji uczącej się, tzn. charakteryzującej się ciągłym odnawianiem wiedzy, stymulującej i zaspokajającej potrzeby rozwojowe swojej kadry, która nabywa nowe kompetencje i dzięki temu ciągle się uczy. (abstrakt oryginalny)
Stale zmieniające się trendy menedżerskie powodują, iż kompetencje kierownicze nieustannie rosną. Dotyczy to także kompetencji interpersonalnych. Menedżera w dobrej kondycji interpersonalnej cechuje wszechstronność, sprawność w zarządzaniu personelem, a także gotowość do podjęcia wyzwań. W artykule opisano techniki rozwijające i zwiększające kompetencje interpersonalne.
W artykule przedstawiono studium przypadku, w którym ukazano jedną z dróg identyfikacji obszarów doskonalenia zawodowego. Skupiono się na diagnozowaniu luki kompetencyjnej kadry kierowniczej konkretnego przedsiębiorstwa, bowiem to od jakości kompetencji menedżerów zależy uaktywnianie potencjału tkwiącego w pracownikach, a w konsekwencji także sprawne działanie całej organizacji.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono wyróżniki systemu doskonalenia kadr. Na koniec przedstawiono proces szkolenia jako podsystem doskonalenia kadr.
Celem artykułu jest przedstawienie istoty doskonalenia kompetencji menedżerskich we współczesnej organizacji oraz ich wpływu na osiągane efekty pracy menedżerów. Podkreślone zostało zapotrzebowanie na doskonalenie kompetencji interpersonalnych w biznesie, a także zwrócono uwagę na cechy przywódcze oraz ich podział. Struktura artykułu obejmuje również prezentację wybranych ról kierowniczych. W artykule odwołano się do kwestii szkoleń i kursów oraz form doskonalenia kompetencji menedżerskich. Następnie dokonano analizy wyników uczestnictwa osób pracujących na poszczególnych szczeblach kierowania w szkoleniach dla menedżerów o danej tematyce. W tekście ujęto również znaczenie procesu rozwoju osób zasiadających na stanowiskach menedżerskich. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Kto zarządza polskimi szpitalami?
63%
Niniejszy artykuł opisuje wyniki badania, które miało na celu przedstawienie profilu dyrektorów szpitali w Polsce w odniesieniu do podstawowych cech: płci, wieku, stażu pracy i wykształcenia. W badaniu zebrano dane na temat osób obecnie pełniących funkcję dyrektora i porównano profil tych osób i ich poprzedników. Badanie prowadzono od sierpnia do października 2012 r. za pomocą ankiety. Była ona rozsyłana drogą elektroniczną do dyrektorów szpitali, udostępniono ją także na platformie internetowej. Drogą pocztową wysłano też ankiety do urzędów marszałkowskich (organów założycielskich szpitali wojewódzkich). Ankieta stanowiąca narzędzie badawcze składała się z pytań zamkniętych. Pytania w pierwszej części ankiety dotyczyły obecnego dyrektora jednostki. W drugiej części zadano dwa pytania na temat płci i wykształcenia poprzedniego dyrektora - założono bowiem, że urzędujący dyrektorzy mogą nie mieć szczegółowej wiedzy na temat swoich poprzedników. W celu pozyskania jak największej liczby odpowiedzi skontaktowano się telefonicznie lub drogą elektroniczną z jednostkami, do których wcześniej wysłano informacje o ankiecie, zachęcając do wzięcia udziału w badaniu. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia [Ministerstwo Zdrowia 2012, s. 82] w Polsce na koniec 2011 r. funkcjonowało 830 szpitali. Udział w badaniu wzięło 108 jednostek, co stanowi około 13% ogólnej liczby szpitali. 76 ankiet otrzymano drogą elektroniczną od szpitali, dane dotyczące 32 jednostek pochodziły od urzędów marszałkowskich i zostały przekazane drogą pocztową. (fragment tekstu)
Gra METRAKT-TAPIO jest komputerową grą ekonomiczną. Obiektem symulacji procesów zarządzania jest przedsiębiorstwo, funkcjonujące w ramach zjednoczenia typu zrzeszeniowego. Gra została zbudowana dla celów dydaktycznych i w tym zakresie jest też ekploatowana od 2 lat przez Instytut Finansów Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Realizowana jest ona w ramach przedmiotu "Mechanizm ekonomiczno-finansowy sterowania jednostkami gospodarczymi" na III roku studiów na kierunkach planowania i finansowania gospodarki narodowej. Gra METRAKT-TAPIO stanowi zmodyfikowaną wersję gry METRAKT-1 opracowanej przez A.W. Kisiela z Instytutu Organizacji Zarządzania i Doskonalenia Kadr Kierowniczych. Zmiany podyktowane zostały koniecznością dostosowania gry do wymagań w.w. przedmiotu nauczania jak również innymi warunkami technicznymi eksploatacji jej programu. Dotyczyły one: systemu ekonomiczno-finansowego, który po gruntownej przebudowie zbliżony został do systemu WOG; parametryzacji programu gry oraz sposobu nakładania; dobudowania modułu prognostycznego wykorzystującego monitory ekranowe. (fragment tekstu)
17
Content available remote Studia podyplomowe jako forma doskonalenia kompetencji menedżerskich
63%
Artykuł pokazuje znaczenie studiów podyplomowych w procesie kształtowania kompetencji menedżerskich. Studia podyplomowe posiadają już długą tradycję w polskim systemie kształcenia i doskonalenia zawodowego, ale w ostatnich latach szczególnie widoczny jest rozwój tej formy w odniesieniu do pracowników na stanowiskach kierowniczych oraz adeptów zawodu menedżera. W tym artykule określono miejsce studiów podyplomowych wśród innych form doskonalenia menedżerów oraz przedstawiono analizę opinii uczestników studiów podyplomowych prowadzonych przez Katedrę Zarządzania Politechniki Łódzkiej.(abstrakt oryginalny)
Problematyka niniejszego opracowania dotyczy projektu skierowanego na rozwój umiejętności potencjalnych menedżerów w zakresie doskonalenia zawodowego, realizowanego w ramach Działania 2.1 ZPORR przez Biuro Karier Studenckich funkcjonujące przy Politechnice Lubelskiej. Celem projektu "Osobista Strategia Kariery - Doradztwo zawodowe dla studentów PL" było zwiększenie zdolności w zakresie dostosowywania umiejętności i kwalifikacji zawodowych studentów (potencjalnych menedżerów) do wymogów rynku pracy. Opracowanie prezentuje wyniki badań ankietowych prowadzonych w ramach projektu oraz wywiadów z uczestnikami zajęć. Badania wykazały, że potencjalni menedżerowie widzą potrzebę doskonalenia już podczas studiów. Mają świadomość, że ukończenie nawet najlepszej uczelni nie gwarantuje dziś sukcesu zawodowego. Aby nadążać za zmianami w otoczeniu, kompetentny menedżer powinien wciąż doskonalić swoje umiejętności. Warto uczyć potencjalnych menedżerów inwestowania we własny rozwój jeszcze podczas studiów. Duże możliwości w tym zakresie dają dziś środki unijne, dzięki którym zainteresowane osoby mogą wziąć udział w szkoleniach, warsztatach czy doradztwie. Udział w tego typu programach pozwala na możliwość doskonalenie umiejętności umożliwiających zdobycie i utrzymanie konkurencyjnej pozycji na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
19
63%
Celem opracowania jest zaprezentowanie roli i zadań kierowników w zakresie kształtowania społecznych uwarunkowań sprzyjających realizacji koncepcji Lean Management. Analizę i ocenę zjawiska przeprowadzono w oparciu o studia literatury przedmiotu, wyniki badań innych autorów oraz badania własne autora (wywiady przeprowadzone w dwóch przedsiębiorstwach). (fragment tekstu)
Analiza zadań na stanowisku pracy jest podstawą doskonalenia kompetencji pracownika. W artykule zostały zaprezentowane główne etapy analizy i doskonalenia poziomów kompetencyjnych Inżyniera Procesu. Wykorzystując metodę 360 stopni opracowano profil kompetencyjny badanego inżyniera a następnie przedstawiono plan doskonalenia luk kompetencyjnych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.