Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management studies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Diversity Management in Management Studies - Theoretical Discussion
100%
Objective: The aim of this article is to attempt to present theoretical considerations towards the concept of diversity management from the perspective of its location in the discipline of management and quality sciences. As the concept of diversity management lacks a strict demarcation between related disciplines, such as economics, psychology, sociology or even biology and cultural anthropology, it should be noted that the specification of paradigms is not closed, and further paradigms, micro-paradigms or mega-paradigms may emerge over time.Methodology: the research method adopted in the article is literature analysis and inference.Findings: The approach presented, which points to the permanent development of alternative paradigms and cognitive perspectives in the discipline of management and quality sciences, is a confirmation that these 'sciences' are not 'impregnated' against change and are de facto changing.Value Added: Consideration of the issue of human capital diversity in organisations and its management has been carried out for many years in the literature, which is characterised by a diversity of definitions and perceptions. It is therefore worth presenting, a cross-cutting historical perspective on the phenomenon of human resource diversity in organisations in the discipline of management and quality sciences.Recommendations: Diversity management should be defined in the broadest possible way, understanding it as the systematic efforts of an organisation to involve the diversity of its human resources in its activities and to treat it as a strategic advantage. Such a conclusion prejudges the need for further research in relation to the concept of diversity management. (original abstract)
Artykuł jest próbą oceny jakości studiów ekonomicznych ze szczególnym uwzględnieniem studiów licencjackich. Formułuje też wyzwania jakie stoją przed edukacją dla potrzeb współczesnego biznesu.
W artykule zaprezentowano wyniki badań na temat przedsiębiorczości wśród polskich studentów. Omówiono determinanty przedsiębiorczości. Przedstawiono wpływ nabytej wiedzy na studiach na plany założenia firmy przez studentów.
Z punktu widzenia dydaktyki celem kształcenia jest zmiana w uczeniu. Zatem należy ustalić pewien początkowy zbiór cech studenta i grupy studentów, a następnie optymalny zbiór cech końcowych. W świetle analizy wyników badań i studiów prowadzonych pod auspicjami UNESCO przez Międzynarodowe Biuro Wychowania w Genewie cele kształcenia można podzielić na ogólne, pośrednie i szczegółowe. Opracowanie omawia zmiany w systemie edukacji menedżerów.
Posiadanie dyplomu MBA uważane jest przez wielu za niezbędny atrybut współczesnej mody oraz swego rodzaju konieczny element dobrze wyglądającego życiorysu. W artykule zaprezentowano do czego służy MBA i jakie powinno dawać kompetencje. Przedstawiono najnowsze trendy na rynku programów Master of Business Administration.
6
Content available remote Kształcenie menedżerów wobec zjawiska kryzysu. Perspektywa historyczna
75%
Autor podejmuje zagadnienie edukacji menedżerskiej w kontekście zjawiska kryzysu. Na kryzys spogląda z perspektywy koncepcji działania społecznego (social action), zwracając uwagę na takie jego aspekty jak interpretacja sytuacji kryzysowej w procesie negocjacji oraz jawne i ukryte funkcje działań. W kształceniu menedżerów należy zatem ukazać zarządzanie jako wiedzę i umiejętności mieszczące się nie tylko w kategoriach know how, ale także wiedzy zaliczanej do kategorii "know why" i kształtować w przyszłych menedżerach poczucie odpowiedzialności za podejmowane działania. Ze względu na to, iż tempo zmian w otoczeniu organizacji jest zróżnicowane, a rzeczywiste efekty podejmowanych przez menedżerów działań również oddalone w czasie, w kształceniu menedżerów przydatne jest wykorzystanie perspektywy historycznej. Wykorzystanie jej w kształceniu adeptów zarządzania pozwala na zrozumienie przez nich działań podejmowanych przez ludzi w konkretnych uwarunkowaniach oraz ich efektów i rzeczywistych skutków. Ukazanie rzeczywistych przypadków działań i procesów organizacyjnych, a nie abstrakcyjnych zasad, przyczyni się również do doskonalenia umiejętności komunikowania i rzeczowej analizy przedstawianych argumentów wykraczających poza zjawiska i procesy dokonujące się "tu i teraz". Wykorzystanie perspektywy historycznej w kształceniu pozwala również na powiązanie zarządzania organizacjami z innymi sferami życia gospodarczego i społecznego z rozwojem technologii, nauki czy stosunków społecznych. (abstrakt oryginalny)
Kto powiedział, że wielogodzinna praca przeszkadza w studiach ekonomicznych? Dziś, aby wziąć udział w wykładach, wystarczy uruchomić odpowiedni program i zalogować się na studenckie konto uczelni wyższej. Studia w systemie e-learningowym przebojem zdobywają świat. I Polskę. To właśnie możliwość zdobywania wiedzy bez obowiązku obecności na wykładach najmocniej wpływają na zacieranie granic między państwami. Szczególnie że za pośrednictwem oferowanych przez polskie uczelnie ekonomiczne platform e-learningowych można korzystać z wykładów uczelni, które nawet jeśli nie są renomowane, z całą pewnością pozwolą na otrzymanie kolejnego dyplomu. A nowy dyplom to nie tylko kolejny argument w negocjacjach z pracodawcą bądź kontrahentem, ale przede wszystkim głębsza wiedza i większe szanse rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Z roku na rok rośnie w Polsce liczba absolwentów programu MBA. Autor przytacza opinie absolwentów, wskazuje na liczne zalety ukończenia tych studiów. Artykuł zawiera listę uczelni oferujących studia MBA.
W artykule przedstawiono kierunki w kształceniu na podyplomowych studiach menedżerskich w województwie lubelskim w okresie transformacji systemowej lat 90. Przedstawiono instytucje kształcące menedzerów na poziomie podyplomowym oraz ich program. Scharakteryzowano komercyjny aspekt działalności uczelni kształcących menederów w województwie lubelskim.
Autor stara się nakreślić pewien obraz rynku pracy i systemu zarządzania kadrami w Polsce w części dotyczącej szeroko rozumianych kadr menedżerskich.
W prezentowanych rozważaniach zostanie podjęta próba określenia kim jest menedżer. Przedstawione także zostaną różne sposoby, modele i systemy przygotowania i kształcenia menedżerów w Europie. Na ich tle zostanie określony stan kształcenia menedżerów w Polsce i dystans, jaki mamy do pokonania w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie doświadczeń w zakresie stosowania zdalnego nauczania w edukacji menedżerskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Przedstawiono tu genezę programu szkoleniowego Global Mini MBA, jego charakterystykę oraz obserwacje z realizacji ostatnich czterech edycji (współfinansowanych z EFS). (abstrakt oryginalny)
Studia podyplomowe lub MBA stają się dla wielu osób naturalnym elementem obowiązkowej edukacji. Dla haerowca są istotnym narzędziem podnoszenia kwalifikacji zawodowych - nie tylko pracowników, lecz także własnych. W niniejszym artykule omówiono programy MBA i studia podyplomowe oraz ukazano je jako szansę na awans dla każdego pracownika.
W niniejszym artykule zaprezentowano kierunki studiów podyplomowych związanych z zarządzaniem personelem. Zwrócono uwagę na koszty i jakość studiów.
Nowadays every company operating on international markets requires perfectly trained managers having knowledge and experience in international operations. Business schools meet this demand by opening studies with international curriculum including the course on International Business. Export/import projects as a part of International Business course guarantee practical training in this field. Export/import projects require a lot of engagement from students, companies and instructors but they give participants a lot of benefits and satisfaction.(original abstract)
Proces kształcenia menedżerów jakości podlega od 1992 roku ciągłej ewolucji. Studia na specjalności „Zarządzanie jakością - kształcenie menedżerów jakości" w Uniwersytecie Jagiellońskim obecnie dostosowane są do wymogów Procesu Bolońskiego i nowych standardów kształcenia na kierunku zarządzanie oraz wymogów Unii Europejskiej i Europejskiej Organizacji Jakości w zakresie kształcenia menedżerów jakości. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Kierunek zarządzanie w opinii kandydatów na studia
63%
Studia na kierunku zarządzanie mają już dość długą tradycję na całym świecie i należą do najpopularniejszych. Stosowane są zresztą różne nazwy tego kierunku. Na przykład w USA używa się określenia Business Administration (BA), a w Niemczech - Betriebswirtschaftslehre. W USA studia na tym kierunku są najpopularniejsze, bo o ile w latach siedemdziesiątych XX wieku 17% wszystkich absolwentów kończyło studia biznesowe na poziomie licencjackim, o tyle obecnie jest to około 21%, a na poziomie magisterskim - ponad 25%1. Podobnie jest w Polsce, bo według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku 2013, przy uwzględnieniu liczby kandydatów na studia, zarządzanie zajęło drugie miejsce po informatyce. Przy projektowaniu programu studiów zarządzania bierze się pod uwagę opinie różnych grup interesów, przede wszystkim kandydatów na studia, pracodawców, uczelni, a także studentów. Współcześnie wiele uwagi poświęca się także projektowaniu studiów MBA realizowanych przez internet. W Polsce stosunkowo rzadziej bada się opinie kandydatów na studia i ten artykuł przynajmniej w niewielkim stopniu próbuje tę lukę wypełnić. Jego celem jest zbadanie opinii potencjalnych kandydatów na studia, aby można ją było wykorzystać przy kształtowaniu koncepcji kierunku zarządzanie i sposobu jego realizacji na uczelni. (fragment tekstu)
Na studiach z zarządzania i MBA za dużo jest ekonomii i kalkulacji, a za mało humanistyki - twierdzą badacze. Naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego zachęca, by do programów kształcenia menedżerów wprowadzić zajęcia z literatury pięknej, socjologii i filozofii. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ogólna ocena kondycji studiów Master of Business Administration i na tym tle próba określenia wpływu tych studiów na poziom kwalifikacji menedżerskich i przebieg kariery absolwentów. Artykuł otwiera przegląd literatury przedmiotu na temat ewolucji i znaczenia programów MBA. W szczególności zwrócono uwagę na podejście Mintzberga. Stanowi on tło dla prezentacji i analizy wniosków ze studium przypadku MBA Poznań-Atlanta. W opracowaniu przedstawiamy wyniki badania oczekiwań absolwentów i studentów tego programu MBA, związanych z podjęciem studiów menedżerskich. Analizując wyniki badania, posłużono się czterostopniowym modelem kariery wprowadzonym do literatury przedmiotu przez Daltona, Thompsona i Price'a. Pozwoliło to na skonfrontowanie oczekiwań bezpośrednich interesariuszy z ich obecną samooceną i percepcją wpływu ukończenia studiów MBA na wiedzę, umiejętności i zdolności menedżerskie oraz zajmowaną pozycję zawodową. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.