Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 114

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management support systems
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Przedstawiono charakterystykę nowoczesnych systemów informacyjnych zarządzania. Omówiono budowę i funkcje systemów wspomagania zarządzania. Na koniec przedstawiono zakres zastosowania systemów wspomagania zarządzania.
Rozważania nad uogólnioną metodyką wdrożeniową opracowaną i z powodzeniem stosowaną w wielu obiektach rynkowych przez jednego z krajowych producentów oprogramowania wspomagającego zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa zakończymy kilkoma uwagami podsumowującymi. Przede wszystkim każde przedsięwzięcie wdrożeniowe jest bardzo trudne, za każdym razem należy zastosować oryginalne rozwiązania, a realizacja wszystkich zadań jest czasochłonna. Wymaga to od obu kontrahentów wysokiego poziomu przygotowania, zarówno merytorycznego, jak i organizacyjnego. Ponadto doświadczenie uczy, że każde wdrożenie ma tzw. czynniki krytyczne, które w znacznym stopniu utrudniają i dezorganizują poszczególne działania. Na przykład w procesie wdrożenia aplikacji "Personel", częstym zjawiskiem jest brak dyscypliny pracy użytkowników, co z kolei ma przełożenie na przesunięcia czasowe. Mogą pojawić się również trudności we wzajemnych relacjach poszczególnych członków zespołów. Wszystkie te zagadnienia zostaną szerzej omówione w kolejnym opracowaniu. Zaprezentowany model wdrożeniowy należy uznać za poprawny merytorycznie i skuteczny, jednak niewątpliwie wymaga on stałego doskonalenia, nastawionego na optymalizację budżetów kosztowego i czasowego projektów. Należy również pamiętać, "że to co będzie się działo po projekcie jest ważniejsze niż to, co dzieje się w trakcie jego trwania". (fragment tekstu)
3
Content available remote Rynek systemów wspomagających zarządzanie wydajnością przedsiębiorstwa
100%
Systemy zarządzania wydajnością przedsiębiorstwa stanowią jedną ze ścieżek rozwojowych Business Intelligence. Systemy te umożliwiają integrację zarządzanie na wszystkich poziomach organizacji. Z tego powodu cieszą się coraz większym zainteresowaniem menedżerów. W artykule przedstawiono prognozy rozwoju rynku tych systemów wykonane przez firmy analityczne Forrester Research oraz IDC. (abstrakt oryginalny)
W warunkach wzrastających wymagań konsumentów oraz wzmożonej konkurencji na rynku zorientowanie na klienta jako filozofia działania nabiera coraz większego znaczenia. Prowadzi to do korygowania strategii firm i kierowania ich przede wszystkim na osiągnięcie właściwego poziomu satysfakcji konsumenta oraz stworzenie odpowiedniej oferty dla różnych grup klientów. Najistotniejszymi czynnikami pozwalającymi przedsiębiorstwom na osiągnięcie sukcesu są dziś trafność wyboru klienta, szybkość dotarcia do niego, dostarczanie produktów/usług według jego indywidualnych potrzeb oraz wysoki poziom obsługi klienta w całym cyklu sprzedaży, w tym również obsługi posprzedażowej. Niezwykle zmienne zaś otoczenie gospodarcze wymusza podejmowanie szybkich decyzji, do których niezbędne jest przetwarzanie i analizowanie dużej ilości danych. Aby owe czynniki uzyskania przewagi konkurencyjnej mogły zostać uruchomione, firma powinna korzystać z odpowiedniej technologii informatycznej. Narzędziem pomocnym w działaniach z zakresu zarządzania relacjami z klientem, prowadzących do eliminacji granic między firmą a jej klientami, są systemy Customer Relationship Management. Dla wielu polskich przedsiębiorstw systemy klasy CRM mogą stać się szansą bycia bardziej konkurencyjnymi, wydajnymi i produktywnymi na rynkach lokalnym i globalnym. (fragment tekstu)
5
100%
W artykule przedstawiono klasyfikację związków encji służących do modelowania konceptualnego predefiniowanych struktur danych w informatycz-nych bazach danych. Klasyfikacji tych związków dokonano poprzez wprowadzenie pojęcia stopnia związku. Na bazie związków pierwszego, drugiego i wyższych stopni odwołano się do przykładów mających swoje odniesienie w bazach danych systemów wytwarzania. Wskazano zarówno na składnię odczytywania tych związków w języku naturalnym jak i semantykę modeli związków.(abstrakt oryginalny)
Znaczna część informacji tworzących zasoby informacyjne współczesnych przedsiębiorstw posiada kontekst przestrzenny. Według niektórych szacunków ponad 70% wszystkich informacji cyfrowych znajdujących się w obiegu można jednoznacznie odnieść do konkretnej lokalizacji geograficznej. Aby móc skutecznie eksplorować zasoby informacji przestrzennych i uwzględniać w procesach decyzyjnych geograficzny wymiar analizowanych informacji, przedsiębiorstwa wdrażają różnorodne technologie geoinformacyjne. Wśród nich największym powodzeniem cieszą się systemy informacji przestrzennej (SIP). W niniejszym artykule została zaprezentowana koncepcja zintegrowanego systemu informacji przestrzennej wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem (SIP/SWZ). (fragment tekstu)
Na przykładzie przedsiębiorstwa usługowo-produkcyjnego "Eltur-Serwis" Spółka z o.o. z siedzibą w Bogatyni, omówiono proces wdrażania systemu wspomagającego zarządzanie.
W naukach społecznych zarówno przedmiot badań, jak i metody są określone regułami. Przedstawiciele nauk społecznych nie badają środowiska przyrodniczego, ale świat obiektów, który jest tworzony pracą ludzi. To podmioty gospodarcze mają wpływ na naturę przez zastosowanie technologii, tworzą nowe własności świata przyrody, zmieniają społeczeństwa, które są wprawdzie uwarunkowane historycznie, ale żyją w warunkach, na jakie niejednokrotnie nie mają wpływu. W naukach społecznych organizacje gospodarcze interpretuje się jako względnie wyodrębnione z otoczenia społeczno-kulturowego i naturalnego, całości dla prowadzenia określonej działalności przynoszącej korzyści zarówno członkom organizacji, jak i otoczeniu. Członkowie organizacji, tworząc ją, wnoszą własne zasoby materialne i finansowe oraz muszą się komunikować, czyli wymieniać informacje między sobą i z otoczeniem. Z czasem wykorzystują do tej komunikacji, rejestracji, przetwarzania i przechowywania informacji coraz bardziej zaawansowane technologie. W rozdziale tym zostaną przedstawione odpowiedzi na pytania, dlaczego potrzebne jest wyodrębnienie zarządzania technologią informacyjną oraz jakie są funkcje, modele i standardy zarządzania zasobami informatycznymi. (fragment tekstu)
Rewolucyjne zmiany ostatnich kilku lat, jakie obserwujemy w dziedzinie komunikacji i informatyki zmieniają w istotny sposób rolę, funkcjonalność, a przede wszystkim postać urządzeń, które powstają na potrzeby nowych technologii transmisji danych i komunikacji sieciowej. Wśród wspomnianych technologii wymienić należy: w telefonii komórkowej technologię 3G transmisji szerokopasmowej UMTS (Universal Mobile Telecommunication System), UMTS to europejski standard technologii komórkowej trzeciej generacji. Podstawową cechą systemu jest dostosowanie terminali do współpracy ze wszystkimi typami sieci komórkowych oraz stworzenie platformy integracji wielu odmiennych systemów telekomunikacyjnych. Niebawem konkurencją dla rynku PDA (palmtopów) będą tzw. inteligentne telefony komórkowe (iTK), z 20 % udziałem w rynku w 2008 roku. Oparte na technologii Wi-Fi, z dostępem do Internetu typu hot spot, telewizją mobilną (.Mobile TV), radiem wizyjnym (Visual Radio), oprócz już dostępnego radia. Produkcję iTK łączącego funkcję PDA/TK uruchomiła w roku 2004 firma Nokia. Przepustowości rzędu 384 kb/s do 2 Mb/s zapewniają efektywne korzystanie z następujących usług UMTS: telefonii, telefaksu, e-mail, SMS, MMS, RDS, wideotelefonii,, przekazów multimedialnych, dostępu do baz danych, dostępu do Internetu, GPS/SIP. (fragment tekstu)
Koncepcja wspomagania logistycznego i metoda analizy wspomagania logistycznego powstały w obszarze logistyki wojskowej. Coraz częściej są stosowane w systemach cywilnej logistyki. Artykuł prezentuje wyniki badań nad własnościami użytkowymi koncepcji wspomagania logistycznego i metody analizy wspomagania logistycznego. Badania polegały na zastosowaniu koncepcji wspomagania logistycznego (logistics suport) i metody analizy wspomagania logistycznego (supportability analysis) do usprawnienia funkcjonowania dystrybucji w warunkach wybranego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przyjęto, że pracownicy wiedzy aktywnie realizują zadania zarządzania wiedzą. Są oni zaangażowani w gromadzenie, analizę, przechowywanie i dystrybucję wiedzy w sposób zorientowany na ustawiczne jej doskonalenie. Głównym celem artykułu było przedstawienie architektury systemowej dla wspomagania zarządzania wiedzą w dziedzinie systemów informacyjnych. W tej dziedzinie paradygmat Design Science Research traktowany jest jako wysoce użyteczny. W artykule wykorzystano ten paradygmat oraz język ArchiMate, a także notację Business Process Model and Notation (BPMN) i notację Case Management Model and Notation (CMMN) do modelowania architektury. Wymienione notacje są zgodne i komplementarne, ale mają różne cele zastosowania.(abstrakt oryginalny)
Przedyskutowano potrzebę i możliwości opracowania wzorcowych rozwiązań controllingu jako rozwiązań optymalnych w danych warunkach funkcjonowania organizacji ze względu na jej charakterystykę. Jako podstawę określenia rozwiązań wzorcowych zaproponowano ocenę efektywności występującej w praktyce modelowych rozwiązań controllingu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie roli controllera w przedsiębiorstwie oraz przedstawienie Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów, które promuje i wspiera działania controllerów na świecie. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza źródeł wiedzy niezbędnej do wdrożenia systemu wspomagającego zarządzanie efektywnością, opartego na pomiarze ROI i metodzie TCO oraz na kalkulatorach ROI/TCO na przykładzie aplikacji klasy FSM/FFA (Field Service Management/Field Force Automation). W opracowaniu skorzystano z wyników badań wdrożeń systemu Comarch FSM, przeprowadzonych przez T. Sinkiewicza w ramach pracy dyplomowej, której autor był promotorem.(fragment tekstu)
Autorka omawia technologie RIA - Flash i Silverlight - używane przy tworzeniu biznesowych aplikacji internetowych. Nowoczesne trendy bazują na systemach oferowanych według modelu SaaS (Software-as-a-Service). Rosnąca popularność aplikacji internetowych wskazuje, że technologie RIA będą mieć coraz większe znaczenie.(abstrakt oryginalny)
Dynamiczny rozwój technologii informatycznych, a także usług sieciowych, w szczególności Internetu, powoduje, że przeciętny odbiorca zazwyczaj nie jest w stanie przyswoić sobie sensu tych zmian oraz przewidzieć skutków, które mogą wywołać. Dla klientów zarówno biznesowych, jak i indywidualnych liczy się przede wszystkim maksymalna realizacja potrzeb przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Cloud Computing jest odpowiedzią na ograniczenia, jakie nakładają na użytkowników posiadane przez nich systemy komputerowe wyznaczane standardami sprzętu i oprogramowania. Zamiast kupować nowoczesne i drogie rozwiązania, można skorzystać z identycznej funkcjonalności w ramach usług dostarczanych przez wyspecjalizowanych dostawców. Dodatkowo dzieje się to wszystko za pośrednictwem internetu, a każdy z użytkowników w sposób praktycznie nieograniczony może decydować o zakresie i czasie skorzystania z usługi. Obie te wartości wpływają na cenę usługi. Cloud Computing, jak każda technologia, oprócz korzyści, jakie przynosi użytkownikom, oraz szans, jakie otwiera przed firmami podczas wdrożenia, a później stosowania, napotyka na bariery. Istotności tychże barier w procesie wdrożeniowym poświęcone zostało niniejsze opracowanie. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono nowy model dojrzałości organizacji do Big Data. Inspiracją do jego powstania była analiza istniejących modeli i spostrzeżenie, że nie ujmują one tak istotnego wymiaru Big Data, jakim jest czas. Proponowany model rozwiązuje ten problem, niejako uzupełniając istniejące modele, a zwłaszcza model Billa Schmarzo. Ponadto ujmuje nie tylko kwestie związane z Big Data, ale również z innymi technologiami, w tym Business Intelligence, integrując je w spójne podejście do dojrzałości organizacji. Konieczne wydaje się opracowanie dodatkowo formularza samooceny organizacji, tak aby każda z nich mogła odnieść się samodzielnie do poziomów dojrzałości, wskazywanych przez proponowany model temporalny. Będzie to przedmiotem dalszych prac badawczych. (fragment tekstu)
Każda organizacja posiada własne zasoby informacyjne, a także korzysta z informacji udostępnianych przez podmioty trzecie. Z przeprowadzonych badań wynika, że 79% firm ma więcej niż dwie bazy danych i dokumentów, a 25% więcej niż piętnaście. Najczęściej takie zasoby informacyjne są niejednorodne i rozproszone, co utrudnia dostęp do nich, ich przetwarzanie i podejmowanie decyzji. Istotnym wyzwaniem wydaje się więc podejmowanie prac nad metodami ich łączenia tak, aby końcowy użytkownik mógł z nich korzystać w sposób ujednolicony. W opracowaniu pokazano miejsce integracji zasobów informacyjnych na tle różnych form integracji. Dokonano porównania systemu zintegrowanego, w którym wszystkie zasoby informacyjne gromadzone są w jednym miejscu z systemem integrującym, gdzie systemy źródłowe pozostają niezmienione, a proces integracji odbywa się poprzez odpowiednio zdefiniowane moduły. Uzasadniono celowość opracowywania rozwiązań integrujących, omówiono problemy występujące podczas realizacji takiego przedsięwzięcia oraz zaproponowano model integrujący zasoby informacyjne oparty na schemacie współdzielonym. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono problematykę zastosowania systemów informatycznych klasy Manufacturing Execution Systems we wspomaganiu zarządzania. W pierwszej części zwrócono uwagę na systemy informatyczne, które pozwalają na wspomaganie zarządzania ich ewolucją, na systemy wspierające produkcję oraz na problem z integracją tych systemów. W dalszej części przedstawiono system informatyczny klasy MES, omówiono jego cechy i rolę, jaką pełni w zarządzaniu produkcją.(abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest przedstawienie niektórych zagadnień związanych z wdrożeniem do praktyki zarządzania rozwojem szkoły koncepcji controllingu. Przedstawione poglądy są pochodną poszukiwań rozwiązań zorientowanych na aktywizację systemu zarządzania rozwojem szkoły. Chodzi przede wszystkim o takie rozwiązania, które powinny stanowić nowoczesne narzędzia ciągłego angażowania różnych grup pracowniczych szkoły w projektowanie i wdrażanie najkorzystniejszego społecznie programu jej rozwoju. Na strukturę treści referatu składa się: krótka charakterystyka pożądanego scenariusza rozwoju omawianej tutaj szkoły ponadgimnazjalnej, uogólniony zarys koncepcji kontroligowego wspomagania zarządzania efektywnością rozwoju szkoły, model społeczno-ekonomicznej stymulacji zmian rozwojowych szkoły, założenia modelu budowy systemu oczekiwań efektywnościowych, podsumowanie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.