Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management techniques
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Zarządzanie zasobami pracy (HMR) bywa rozumiane dwojako. W znaczeniu węższym jest to HRM w skali mikro (w organizacji), w znaczeniu szerszym odnosi się do HRM w skali makro i mikro. Artykuł omawia drugie podejście ze względu na nierozerwalny związek problemów pracy niezależnie od szczebla zarządzania oraz przestarzałego podejścia organizacyjnego HRM do technik zarządzania.
2
Content available remote Techniki zarządzania w świetle literatury
100%
W artykule po raz pierwszy przedstawiono miejsce technik zarządzania w ramach nauka o organizacji, a następnie zanalizowano treść pojęć używanych w literaturze.
3
Content available remote Managerial Tools' Influence on a Planning Process : Results of the Experiment
100%
The main aim of the paper is to present the results of the experiment on the impact of management tools for the process of planning. It includes the theoretical foundations on the work of a manager using organizational techniques with the use of management tools to solve an organizational problem. Presented theoretical foundations are an introduction to test hypotheses which were verified with quantitative and qualitative data of an experiment in conjunction with non-participant observation. Analysis of these data enabled the authors to claim that the characteristics of managerial tools affect both the course of the organizational techniques, as well as the content of the solutions for the organizational problem. (original abstract)
Moda w zarządzaniu jest pojęciem z obszaru badań organizacji, opisującym zmiany popularności określonych technik w zarządzaniu oraz związanych z nimi bestsellerów, haseł, podejść do zarządzania zmianą w organizacjach, usług doradczych, produktów informatycznych i innych rozwiązań. Autor prezentuje rozwój koncepcji zarządzania wiedzą i nawiązujących do niej komercyjnych rozwiązań, wykorzystując metaforę badawczą mody w zarządzaniu, łącząc analizy ilości dyskursu z badaniami jakościowymi.
Celem artykułu jest dokonanie charakterystyki macierzy celów i środków oraz ukazanie jej zastosowań. Definiowana jest ona jako technika ustalania zależności między celami i środkami oraz określania sposobu ich kontroli. Cel to oczekiwane wyniki, takie jak: redukcja kosztów, obniżenie poziomu braków itp. Środki to wytyczne osiągnięcia celu, na przykład: analiza procesu, promowanie standaryzacji itp.
W artykule starano się uzasadnić tezę, iż nowoczesne koncepcje zarządzania, które, zgodnie z pomysłem ich twórców, mają przyczynić się do wzrostu efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa, powodują równocześnie negatywne skutki społeczne. Na podstawie analizy skutków wprowadzania do praktyki koncepcji lean management, zanalizowano społeczne konsekwencje takich decyzji.
7
Content available remote Model efektywnej obsługi klienta
75%
W artykule przedstawiono model efektywnej obsługi klienta. Składa się on z dwóch etapów. Pierwszy etap związany jest z doborem nowoczesnych technik zarządzania oraz technologii informatycznych. Drugi etap synchronizuje strumienie popytu i podaży łańcucha dostaw poprzez wspólne planowanie produkcji i dystrybucji, przy użyciu zdefiniowanych nowoczesnych technik i technologii. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje zjawisko bezpośredniej partycypacji pracowniczej poprzez analizę wybranych technik zarządczych o charakterze partycypacyjnym. Następnie zaprezentowane są wyniki badań przeprowadzonych na próbie 145 przedsiębiorstw z terenu Wielkopolski, w których badano występowanie omówionych technik. Artykuł kończą wnioski i zalecenia do dalszych badań.(abstrakt oryginalny)
Upełnomocnienie jest to zespół celowych działań i praktyk przywódczych, mających na celu maksymalizację wkładu pracowników w sukces organizacji. W artykule przedstawiono główne założenia oraz istotę upełnomocnienia. Zaprezentowano również pojęcie upełnomocnienia jako narzędzia stosowanego przez współczesnych liderów.
Restrukturyzacja przedmiotowa dokonywana jest w sferze technologii oraz techniki przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja podmiotowa, prócz zmian w obszarze organizacyjno-prawnym oraz ekonomiki i rynku, obejmuje zmiany w obrębie organizacji i zarządzania przedsiębiorstwa. Wiąże się to z wyznaczeniem i realizacją określonych strategii cząstkowych oraz przyjęciem systemu zarządzania, właściwego dla danej strategii. Na taki system składają się: struktura zarządzania oraz dokumenty organizacyjne uzupełniające strukturę zarządzania.
The article will refer to the description of international change management methodology. The author describes the main features of recommended levels of change management and management techniques useful for each of these levels. The author also describes the relationship between processes of change management, strategic planning and project management. (original abstract)
Niniejsze opracowanie prezentuje wyniki badań dotyczących oceny wpływu stosowanych przez polskie przedsiębiorstwa technik zarządzania przez jakość, tj. Just in Time (JIT), benchmarking, statystyczna kontrola procesu, Failure Mode and Effects Analysis (FMEA), metoda Taguchi oraz Quality Function Deployment (QFD), na poprawę ich funkcjonowania.
Ryzyko operacyjne nie jest ryzykiem nowym. Jednak dopiero od niedawna banki podejmują spójne działania zmierzające do ograniczenia pokrewnych z nim zagrożeń. Do zmiany podejścia przyczyniło się co najmniej kilka czynników. Niebagatelny wpływ miał postęp technologiczny, który pozwolił na rozwój bankowości elektronicznej. Zwiększył przy tym poziom automatyzacji procesów, prowadząc jednocześnie do wzrostu ryzyka. W artykule znaleźć można identyfikację zagadnienia ryzyka operacyjnego, poprzez opisanie jego struktury.
Problematyka zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie jest w porównaniu z zarządzaniem ryzykiem w banku czy zakładzie ubezpieczeń, dla których działania w zakresie zarządzania ryzykiem są konsekwencją regulacji w ramach Basel II i Solvency II, relatywnie nowa. Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie jest nadal jeszcze miękką dziedziną zarządzania, ponieważ nie opiera się na ścisłych wyliczeniach wg ustalonych wzorów. Podjęcie trudu zarządzania ryzykiem prowadzi jednak do zmniejszenia ryzyka do poziomu akceptowalnego a zawarcie informacji o rodzajach ryzyka danego przedsiębiorstwa i sposobach zarządzania nim w sprawozdaniu finansowym stanowi źródło informacji dla potencjalnych inwestorów. W ramach zarządzania ryzykiem można także z jego analizy wyciągnąć wnioski i zidentyfikować potencjalne zagrożenia dla dalszej działalności. O problemach może świadczyć m.in. spadek płynnych aktywów, wzrost należności, zobowiązań krótkoterminowych, kosztów produkcji lub kosztów operacyjnych. W praktyce działalności gospodarczej mikro- i małych przedsiębiorstw są one nastawione na krótkookresowe zyski i możliwie niskokapitałochłonny rozwój, większość działań to działania operacyjne. Zarządzanie ryzykiem jest pomocne w przełamywaniu tego trendu i wspiera proces rozwoju zorientowany na kontynuowanie działalności gospodarczej w przyszłości. (fragment tekstu)
15
Content available remote Techniki zarządzania zasobami ludzkimi w projekcie
75%
Zarządzanie projektami to podejście, które coraz częściej analizowane jest zarówno z punktu widzenia praktyki, jak i teorii jako mechanizm zapewniający skuteczne zarządzanie różnorodnymi przedsięwzięciami. Aspekt ten można podnosić zarówno z perspektywy nauki o zarządzaniu, ekonomii, socjologii, jak i wielu innych dyscyplin. Mówiąc o roli zarządzania projektami w kontekście rozwoju regionów czy jednostek szczebla lokalnego należy przyjąć, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy efektywnością poszczególnych podmiotów, działających na danym obszarze, a intensywnością zachodzących tam procesów rozwojowych. Przyjmując taką perspektywę ogólną skupiono się w artykule na wąskim zagadnieniu, dotyczącym wykorzystania technik wspierających zarządzanie ludźmi w projekcie (fragment tekstu)
Lean Production kładzie nacisk na minimalizację wykorzystania wszystkich zasobów przedsiębiorstwa. Z istoty tej metody wynika stała troska o efektywne wykorzystanie osobowych, materiałowych i finansowych zasobów zaangażowanych w firmie. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł podejmuje próbę analizy realizacji japońskiego programu poprawy produktywności, jaki jest realizowany w Polsce od dziesięciu lat. Szczególna uwaga zostanie poświęcona kwestiom skuteczności funkcjonowania systemów zarządzania aplikowanych z innych systemów kulturowych i gospodarczych. Dodatkowo, w artykule poruszony zostanie problem głównych przeszkód wdrażania technik poprawy produktywności w warunkach polskich, jak również konieczność zmiany podejścia w tym zakresie we współczesnych przedsiębiorstwach. (fragment tekstu)
Ogół zjawisk obserwowanych w życiu społecznym ma swoje odzwierciedlenie również w systemach zarządzania przedsiębiorstwem, w sferze celów i wartości oraz wpływa na zmiany w stosowanych tam metodach, praktykach, strukturach i procesach. Celem artykułu była analiza wpływu zjawiska społeczno-kulturowych, zaobserwowanych w ostatnich dwóch dekadach, na sposób zarządzania współczesnymi organizacjami. W artykule wymienione zostały tylko te z zmian, które wpłynęły na sposób postrzegania pewnych spraw, a tym samym znacznie przewartościowały dotychczasowe poglądy na temat celów, pożądanych idei oraz struktur i metod kierowania przedsiębiorstwem.
W artykule przedstawiono jeden ze sposobów badania obciążenia wybranego systemu obsługowego. Analizę przeprowadzono korzystając z teorii kolejek i symulacji.Sformułowane zostało zadanie do rozwiązania. Zaprezentowane zadanie badawcze jest spotykane w realnej rzeczywistości pracujących systemów obsługi. Przedstawiona metoda dotyczy takich przypadków, gdy znane są czasy zgłoszeń jednostek i czasy obsługi tych jednostek. Jest to wymóg, który musi być spełniony. Zaproponowano prosty sposób modelowania opisanego w zadaniu systemu obsługowego. Przedstawiono rozwiązanie zadania. Do przeprowadzenia obliczeń wykorzystano arkusz kalkulacyjny. Pokazano jak w wybranym arkuszu przeprowadzić obliczenia. Jednym z elementów rozwiązania jest zobrazowanie charakterystyk pokazujących pracę punktu załadunkowego zgodnie z upływającym czasem. Wykresy opracowano w arkuszu kalkulacyjnym i pokazano na rysunkach. Celem podjętych działań było zbadanie obciążenia pracą wybranego punktu załadunkowego po to aby w razie potrzeby zaproponować usprawnienia w jego działaniu. Jest to istotne, gdyż zawsze warto się zastanawiać nad tym, czy dany system obsługowy pracuje prawidłowo. Opisany sposób postępowania można zastosować do analizy innych podobnych przypadków.(abstrakt oryginalny)
Od 26 kwietnia 2007 roku obowiązuje w Polsce ustawa o zarządzaniu kryzysowym. Jest to pierwszy, systemowy akt prawny, który określa organy właściwe w sprawach zarządzania kryzysowego, ich zadania i zasady działania w tej materii oraz zasady finansowania zadań zarządzania kryzysowego. Wślad tej ustawy Prezes Rady Ministrów zarządzeniem Nr 64 z dnia 15 czerwca 2007 roku powołał Pełnomocnika Rządu do spraw organizacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Zainspirowało to Autora do przedstawienia struktur zarządzania kryzysowego, ich kompetencji oraz obowiązków wynikających z wymienionej ustawy w kontekście standardów krajów Unii Europejskiej i NATO.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.