Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 147

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Managerial managing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wszelkie działania, w tym również zarządzanie, nie są pozbawione błędów. Wielu menedżerów zachwyca się nowymi koncepcjami biznesowymi, mimo że rzetelne badania skuteczności tych koncepcji są przeprowadzane dość rzadko. Zanim dana idea na dobre "osadzi się" w rzeczywistości biznesowej, ulega tak istotnym zmianom, że często ma niewiele wspólnego z pierwotnym pomysłem. Rodzą się mity, które trudno obalić. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba ukazania zmiany paradygmatu w obrębie wykorzystania paradok - sów zarządzania. W oparciu o przeprowadzoną analizę literatury poświęconej paradoksom wykazano, że od lat 70. XX wieku zmieniało się podejście do pojawiających się w organiza- cjach paradoksów. Postmoderniści zalecali wybieranie jednej z opozycji paradoksu, co skut- kowało jego eliminacją. Współcześnie podkreśla się znaczenie przekraczania paradoksu polegającego na kreatywnym wykorzystaniu istniejących napięć. Takie stanowisko jest cha- rakterystyczne dla przedstawicieli tzw. podejścia wieloparadygmatycznego. Analiza litera- tury pozwala stwierdzić, że zmiana postrzegania paradoksów w kontekście ich wykorzystania nosi pewne cechy właściwe dla zmiany paradygmatu. Jeśli w obliczu stałego zainteresowania przekraczaniem paradoksu jednocześnie zmaleje znaczenie integracji i konfrontacji, można będzie mówić o zmianie paradygmatu.(abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano kategorię menedżerów procesów zarządzania wiedzą. Zdaniem autora cechy tej kategorii menedżerów są wynikiem zmian, jakie dokonują się w gospodarce, która w coraz większym stopniu oparta jest na wiedzy. W artykule przytoczono przykład firmy tworzącej program przygotowujący wyróżniających się specjalistów do funkcji menedżerów.(abstrakt oryginalny)
The article considered the impact of the adopted knowledge-management style on the competitiveness of the enterprise. The knowledge-management style was associated with the techniques and methods of learning. The author used a multi-dimensional concept of the knowledge-management style, in which it was identified on the basis of a measurement of the strength of emphasis put on specific methods of learning. Changes in the competitive position and edge reflected the changes in competitiveness. It was concluded that those enterprises which employed strong variants of knowledgemanagement styles achieved much better gains in competitiveness than those enterprises which used weak variants. Moreover, it was concluded that knowledge-management styles with elements of the traditional style are more effective from the point of view of increasing competitiveness than other knowledge-management styles.
Przedstawiono opinie menedżerów najwyższego szczebla na temat oceny rozwiązań zabezpieczających przed niekorzystnymi skutkami w zakresie odpowiedzialności zarządu spółki kapitałowej. (skróc. oryg. streszcz.)
Opracowanie dotyczy znaczenia edukacji i kształtowania cech współczesnych menedżerów dla skutecznej działalności na kurencyjnym, globalnym rynku - chociaż bezpośrednim przedmiotem analizy jest Tomasz Bata, szewc z Moraw i przedsiębiorca lat 20. XX wieku, zaskakujący nas sukcesem także w latach 20. XXI wieku. Jego przedsiębiorczość i umiejętności menedżerskie są dzisiaj podziwiane w USA, Brazylii, Kanadzie i innych państwach, ale niekoniecznie są znane w Polsce. Z pewnością wewnętrzna spójność i konsekwencja nowoczesnego zarządzania i marketingu Tomasza Baty są godne pogłębionych studiów, a także wprowadzenia do programów kształcenia w Wyższych Szkołach Bankowych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł to studium przypadku omawiające wprowadzenie programu Talent Management w firmie AstraZeneca Polska. Przedstawiono główne cele programu. Omówiono szanse i zagrożenia związane z jego wdrożeniem. Przybliżono również pojęcie zarządzania talentami oraz role działu HR.
W niniejszym artykule przybliżono wyzwania jakie stoją przed nowo mianowanym menedżerem. Wraz z awansem zmienia się bardzo wiele: koledzy z równorzędnych stanowisk przestają być kolegami, stają się podwładnymi lub pracownikami niższego szczebla, dotychczasowi kierownicy zostają współpracownikami. Na nowo trzeba więc określić relacje.
Szybkie zmiany w otoczeniu konkurencyjnym pociągają za sobą kreowanie nowych metod oceny efektywności projektów inwestycyjnych i nowych metod projektowania i implementacji strategii. Jednym z alternatywnych sposobów spojrzenia na projekty inwestycyjne jest potraktowanie ich jako opcji rzeczowych, czyli opcji dających prawo dysponowania strumieniami pieniężnymi generowanymi przez przedsięwzięcie inwestycyjne. Źródłem wartości opcji rzeczowych jest elastyczność menedżerska w procesie zarządzania. W artykule przedstawiono podstawowe problemy związane z wykorzystaniem opcji rzeczowych w praktyce, które najczęściej dotyczą szacowania parametrów modeli wyceny oraz są determinowane strukturą organizacji i grą interesów problemów związanych z wykonaniem opcji rzeczowych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Współczesny menedżer w organizacji
75%
We współczesnej nauce zarządzania istnieje potrzeba zbudowania nowego modelu menedżera o wysokich umiejętnościach i osobowości. Zaprezentowane wyniki badania przeprowadzonego wśród menedżerów pokazują, jak postrzegają oni wizerunek menedżera w kilku aspektach: cechy, umiejętności, relacje z innymi pracownikami, sposoby motywowania oraz innowacyjność. Nowy model pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie i podejmowanie decyzji menedżerskich. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Zarządzanie przez integrację - wyzwanie dla współczesnych menedżerów
75%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi współczesnych menedżerów na konieczność zastanowienia się nad praktykowanymi strategiami, stylami i narzędziami zarządzania. Istotne wydaje się sprawdzenie na ile i jak sprawnie wykorzystywane są w nich aspekty współpracy i integracji wewnątrz i zewnątrzorganizacyjnej. (fragment tekstu)
Autor charakteryzuje rodzaje kontraktów menedżerskich występujące w Polsce (menedżerowie zarządzający, grupy menedżerskie w JSSP, firmy zarządzające majątkiem NFI, umowy o zarządzanie w spółkach kapitałowych, podkontrakty kierownicze w przedsiębiorstwach państwowych, JSSP i spółkach paraterowych NFI) oraz istniejące w Europie Zachodniej (Management Buy-Out,Leveraged Buy-Out, Management Buy-In).
Artykuł prezentuje wyniki badań wskazujące na pewną spójność w podejściu do doskonalenia zmian w zarządzaniu przedsiębiorstwami i skłaniające do przekonania, że umacnia się główny nurt zmian w przedsiębiorstwach, skupiony wokół zachowań dyktowanych przez warunki gospodarki rynkowej, a zwłaszcza przez jej główne elementy, takie jak: konkurencja, restrukturyzacja, marketing.
Artykuł dotyczy problemów pomiaru i zarządzania dokonaniami przedsiębiorstwa w kontekście zmieniającej się orientacji systemu rachunkowości zarządczej. Celem opracowania jest rozpoznanie istoty zarządzania dokonaniami na podstawie studiów literaturowych na temat ewolucji koncepcji związanych z tym podejściem oraz opinii wybranych autorów. W pierwszej części artykułu zarysowano ewolucje koncepcji odnoszących się do dokonań organizacyjnych w relacji do rachunkowości zarządczej, przyjmując za punkt wyjścia sterowanie menedżerskie według R.N. Anthony'ego i jego krytykę. Następnie poddano dyskusji formowanie nowych podejść związanych z niefinansowym oraz wieloaspektowym pomiarem dokonań przedsiębiorstwa. Argumentowe przy tym, że współczesne podejście do wdrażania strategii organizacyjnych jest możliwe za pomocą zarządzania dokonaniami. W drugiej części przeanalizowano różne opinie autorów anglojęzycznych na temat zarządzania dokonaniami przedsiębiorstwa i na tej podstawie wyjaśniono bliżej koncepcję performance management. (abstrakt oryginalny)
W spółce akcyjnej protokół zarządu lub rady nadzorczej jest jak czarna skrzynka w samolocie. Sięga się do niego zwłaszcza wtedy, kiedy coś poszło nie tak. Dlatego protokoły poddane są procedurze.
Przedstawiono wyniki badań, których celem było ustalenie jak realizowana jest funkcja kontroli w praktyce zarządzania kilkudziesięcioma instytucjami administracyjnymi i gospodarczymi. Przebadano respondentów zajmujących stanowiska wykonawcze oraz menadżerów, głównie szczebla średniego. Rezultaty badań wykazały, że powinny one być kontynuowane.
Artykuł poświęcony jest wynikom badań teoretycznych i empirycznych w zakresie zarządzania kadrą menedżerską w organizacjach międzynarodowych w Polsce ze względu na stosowane strategie personalne. W opracowaniu prezentowana jest własna koncepcja hierarchicznego układu wynikowego strategii personalnych w korporacjach międzynarodowych, która powstała w wyniku badan teoretycznych. Jest to również koncepcja, która została wykorzystana w badaniach empirycznych i do której odnoszą się główne wnioski zamieszczone w końcowej części artykułu (abstrakt oryginalny).
Bieżąca działalność organizacji i szanse jej stabilnego rozwoju w przyszłości nierozerwalnie wiążą się z procesami podejmowania właściwych decyzji, które mają umożliwiać osiąganie zakładanych celów. Złożoność otoczenia, w jakim funkcjonują współczesne organizacje, a także tempo zachodzących zmian sprawiają, że umiejętność podejmowania odpowiednich decyzji we właściwym czasie nabiera szczególnego znaczenia. W ogólnym rozumieniu decyzja kojarzy się z dokonywaniem wyborów, rozwiązywaniem pojawiających się problemów, wytyczaniem celów i kierunków działania, jak również określaniem metod oraz sposobów służących ich realizacji. Jak podkreśla Józef Penc, decydowanie jako sztuka rozwiązywania problemów i dokonywania wyborów najlepszych z punktu widzenia możliwych korzyści i ewentualnego ryzyka ma kluczowe znaczenie dla sprawności zarządzania organizacją oraz kształtowania jej przyszłości1. Akcentując rangę i znaczenie tego procesu, autor dodaje, że "nowoczesne zarządzanie można bez większego uproszczenia rozpatrywać jako jeden ciąg decydowania i tworzenia warunków skutecznej realizacji decyzji". Powszechną akceptację zyskuje opinia, że podejmowanie decyzji, zwłaszcza kierowniczych, staje się obecnie coraz trudniejsze i bardziej złożone, co sprawia, iż krytycznego znaczenia nabiera zdolność pozyskiwania, selekcjonowania i prawidłowego analizowania wiarygodnych, aktualnych informacji, istotnych z punktu widzenia rozpatrywanego problemu, na bazie których można wygenerować cenną wiedzę. Informacje te muszą dotyczyć zarówno aspektów formalno-prawnych, ekonomicznych, jak i społecznych funkcjonowania organizacji, a także obejmować swoim zakresem wewnętrzną jej strukturę i posiadane przez nią zasoby, relacje z interesariuszami oraz zmiany i czynniki tkwiące w otoczeniu, które mają wpływ na realizację zakładanych przez organizację celów. Celem artykułu jest omówienie istoty procesu decydowania oraz rozpoznanie najważniejszych czynników, na które należy zwracać uwagę w praktyce zarządzania. Zaprezentowane rozważania nie zawężają się do studiów literaturowych, lecz są uzupełnione przemyśleniami z obserwacji praktyki, co przybliża do lepszego zrozumienia i wyjaśnienia kluczowych przesłanek decyzyjnych występujących w rzeczywistości organizacyjnej.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule zaprezentowano diagnozę ryzyka związanego z potrzebą dopasowania ludzi i ról. Zwrócono uwagę na to jak organizacje oraz sami menedżerowie mogą uniknąć potencjalnych pułapek oraz ryzyka związanego z dopasowaniem do roli przywódczej. Zaproponowano jak przeprowadzić diagnozę motywów społecznych i wartości osobistych.
Celem opracowania była próba zidentyfikowania mechanizmów, motywów, strategii oraz efektów przejęcia menedżerskiego w firmie, która pierwotnie była spółką pracowniczą. Autorzy posłużyli się tu metodą studium przypadku firmy funkcjonującej w sektorze soczewek okularowych. Na końcu przedstawili bilans przejęcia menedżerskiego, podejmując próbę prześledzenia zmian, jakie zaszły w obszarach: produkcji, rynku, majątku, zatrudnienia oraz organizacji i zarządzania.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.