Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Managerial roles
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Odgrywanie określonych ról w przedsiębiorstwach jest logiczną konsekwencją ich hierarchicznej, sformalizowanej i zależnościowo zorganizowanej struktury. Pozytywne aspekty dookreślania ról organizacyjnych wydają się dość oczywiste i trudno przecenić ich rolę w porządkowaniu poznawczym rzeczywistości organizacyjnej. W niniejszym artykule zwracam uwagę na negatywne i trudno zauważalne czynniki wpływające na zachowania aktorów organizacyjnych oraz wskazuję możliwości wyeliminowania części z nich poprzez działania szkoleniowe. (fragment tekstu)
2
Content available remote Rola kierownictwa w controllingu personalnym (wybrane aspekty)
75%
Celem artykułu jest zaprezentowanie roli kadr kierowniczych w planowaniu, projektowaniu i wdrażaniu controllingu personalnego w organizacji na różnych szczeblach zarządzania. W zależności od szczebla zarządzania role są bardziej lub mniej szczegółowe, odpowiedzialne i wymagają różnych kompetencji. Niezmienna jest natomiast ciągła potrzeba dostarczania osobom zarządzającym aktualnych informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. W artykule scharakteryzowano podział ról z uwzględnieniem podziału controllingu na strategiczny i operacyjny oraz na szczegółowość zadań związanych z tym rodzajem controllingu. (abstrakt oryginalny)
Role kierownicze to jeden z podstawowych wątków podejmowanych w naukach o zarządzaniu. W jego ramach analizuje się pracę menedżera - kogoś, kto odpowiada za podwładnych i inne zasoby organizacji. Zarówno zadania menedżerów, jak i zakresy ich odpowiedzialności różnią się znacząco w zależności od typu organizacji, w której działają i zajmowanego w niej stanowiska. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie ról kierowniczych wykorzystywanych w procesach zarządzania granicami organizacji. Punktem wyjścia w artykule uczyniono przedstawienie podstawowych założeń, odnoszących się do koncepcji granic organizacji oraz charakterystykę klasycznego, zaproponowanego przez Mintzberga, podejścia do definiowania i różnicowania ról kierowniczych, co w dalszej części pozwoliło na przedstawienie propozycji kategoryzacji ról kierowniczych w procesie zarządzania granicami organizacji. (abstrakt oryginalny)
Organizacje muszą umieć radzić sobie z przewidywalną i nieprzewidywalną zmiennością oraz rosnącą złożonością otoczenia. Są one systemami ujemnych i dodatnich złożonych pętli sprzężeń zwrotnych. Pętle ujemne stabilizują istniejący stan systemu, pętle dodatnie destabilizują system. Podstawowym narzędziem radzenia sobie z nieprzewidywalnością jest uczenie się według podwójnej pętli oraz samoorganizowanie, które także jest specyficzną formą uczenia się. W warunkach dalekich od równowagi rolą przywódców jest kwestionowanie istniejących paradygmatów, struktur, kultury i stylu zarządzania. Dzięki istnieniu organizacji nieformalnej wyłaniają się nowe. Rola przywódcy w organizacji nieformalnej zależy od jego pozycji w grupie oraz sposobu sprawowania władzy. Duże znaczenie ma system polityczny. (abstrakt oryginalny)
Wymagania stawiane zarządzającym współcześnie funkcjonującymi przedsiębiorstwami występują w ścisłym związku z parametrami otoczenia. Gwałtowność zmian zachodzących w zarządzaniu powoduje, iż często trudno uchwycić logikę tych procesów, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia formułowania oczekiwań stawianych zarządzającym. Im bardziej otoczenie jest turbulentne, trudne do przewidzenia, tym silniej wzrastają oczekiwania co do wiedzy, umiejętności i cech charakteru kierowników. Używając terminu H. Mintzberga, pożąda się takich zorganizowanych zbiorów zachowań (ról), które będą maksymalizować efekt synergii zarządczej, gwarantującej realizację celów przedsiębiorstwa. Zagadnienie zmienności zakresów działań realizowanych przez kierownika, wyznaczonych złożonością oczekiwań (właściciela) i wymagań otoczenia, jest przedmiotem rozważań niniejszego artykułu. Już od długiego czasu przedmiotem analiz prowadzonych przez specjalistów z zakresu organizacji i zarządzania jest zarys "firmy jutra".(fragment tekstu)
7
Content available remote Role kierownicze właściciela firmy rodzinnej
75%
Właściciel, pełniąc wiele ról kierowniczych, musi prezentować głębokie przekonanie, że jego przedsięwzięcie biznesowe ma nie tylko cel, ale i wartość. Cele realizowane w przedsiębiorstwie rodzinnym zostaną osiągnięte w obszarze ekonomicznym, moralnym, gdy przedsiębiorca-lider będzie posiadał kompetencje i umiejętności w wymiarze dostrzegania szans rynkowych i oceny potrzebnych w ich osiągnięciu zasobów osobowo-materialnych. Celem artykułu jest analiza ról kierowniczych, jakie pełni właściciel firmy rodzinnej, w świetle literatury naukowej, która opisuje kategorie ról kierowniczych pełnionych przez przedsiębiorcę i podkreśla charakter organizacji, gdy liderem jest osoba właściciela. (fragment tekstu)
Celem autorki była prezentacja zmian podstawowych wartości kulturowych pod wpływm turbulentnego otoczenia oraz złożonych procesów wewnętrznych, a także opis samych zmian w postrzeganiu roli menedżera (a dokładniej konieczności tych zmian, jako konsekwencji zmian kulturowych). Zdaniem autorki, kultura organizacyjna ma wpływ na styl kierowania, komunikowania się, na zachowania kierownicze. Z drugiej jednak strony, kultura organizacyjna staje się narzędziem w ręku kadry menedżerskiej, która poprzez politykę personalną ma sposobność oddziaływania na uczestników organizacji w taki sposób, aby zostały osiągnięte cele organizacji.
W artykule omówiono wybrane aspekty roli kierownika projektu. Skuteczny i efektywny kierownik projektu w coraz mniejszym stopniu bezpośrednio zarządza, w większym przewodzi zespołowi współpracowników, staje się rzeczywistym liderem zespołu. Stwierdzono, iż praca menedżerska to nie tylko przyjemności i prestiż, ale również zagrożenia, ponieważ nie posiada usystematyzowanego wzorca działania jest pełna niepewności, zmian nieciągłości i słabo powiązanych ze sobą działań. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule, bazując na modelu Mintzberga, przedyskutowano role pełnione przez menedżerów oddziałów banków w Malezji. Pogłębione rozumienie pełnionych ról menedżerskich jest istotne dla organizacji, co najmniej z dwóch powodów: dla celów poprawienia skuteczności rekrutacji na stanowiska menedżerskie oraz określenia odpowiednich programów szkoleniowych dla menedżerów. Dane pozyskano w badaniach przeprowadzonych metodą wywiadu od 143 menedżerów oddziałów banków zlokalizowanych na obszarze Półwyspu Malajskiego. Zauważono co najmniej cztery implikacje warte odnotowania. Po pierwsze, model struktury organizacyjnej zaproponowany przez Mintzberga (1971) jest rzeczywiście stosowany w Malezji, chociaż opracowany został ponad 38 lat temu. Po drugie, istotnie zaszły zmiany w ocenach poszczególnych ról, co wskazuje na ciągłą ich zmianę. Po trzecie, role częściej wskazywane przez współczesnych menedżerów kładą nacisk na funkcje interpersonalne i informacyjne bardziej niż na role decyzyjne. Po czwarte, zarówno mężczyźni jak i kobiety pełnią wszystkie 10 ról menedżerskich w tym samym stopniu. W niniejszym artykule dyskusji poddano praktyczne implikacje powyższych wyników badań. (abstrakt oryginalny)
Do najważniejszych zadań kierownictwa należy kształtowanie pozytywnej reputacji firmy. Odpowiedzialność menedżerów dotyczy wzmacniania pięciu czynników decydujących o dobrym wizerunku przedsiębiorstwa wśród jego interesariuszy. W odniesieniu do widoczności rola liderów koncentruje się na budowaniu dobrych relacji z mediami i odpowiednim wyborze, organizacji i kontroli działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. W obszarze wyróżniania się kierownictwo odpowiada za właściwy wybór wartości organizacyjnych, skuteczne ich upowszechnianie i wbudowywanie we wszystkie elementy sytemu zarządzania, wybór atrybutów najpełniej identyfikujących firmę oraz kontrola działań pozycjonujących i prezentujących otoczeniu markę przedsiębiorstwa. W odniesieniu do wzmacniania autentyczności top management jest odpowiedzialny za konsensus co do rozumienia tożsamości firmy wśród pracowników, dbałość o jasne przekazywanie tożsamości interesariuszom przez odpowiednią strategię komunikacji, czuwanie nad zgodnością tych deklaracji z zachowaniami firmy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zaprezentowanie takiej definicji zarządzania, która mogłaby uwzględnić większość dotychczasowych podejść do zarządzania. Autor w artykule przedstawił swoje wnioski dotyczące zmian zachodzących w definiowaniu zarządzania i ról zarządzających. Autor przyjął, że zarządzanie to działanie, którego istotą jest rozwiązywanie problemów pojawiających się w trakcie dążenia do osiągnięcia celu.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zasygnalizowano potrzebę zmian w zakresie ról i kompetencji współczesnego menedżera. Powinny iść one zarówno w kierunku kształtowania partnerstwa kadry kierowniczej, jak i partnerstwa przedsiębiorstw. Badania literaturowe wsparto pogłębioną analizą parametrów i zachowań menedżerów małych i średnich przedsiębiorstw w odniesieniu do realizowanych przez ich firmy działań partnerskich. Ustalono w ten sposób "profil kadry kierowniczej badanych MSP", wynikający z niego "profil partnerstwa firm prowadzonych przez badaną kadrę kierowniczą" oraz zasygnalizowano ich konsekwencje.(abstrakt oryginalny)
Teorie kierowania powinny wyjaśniać, opisywać i przewidywać warunki, struktury, procesy i konsekwencje zarządzania. Każdy z tych przypadków dotyczy kompleksowego procesu społecznego. Stad zapewne wielka liczba różnorodnych teorii, hipotez, a niekiedy pseudonaukowych spekulacji we wszystkich dziedzinach nauk społecznych. Największy arsenał koncepcji wyjaśniających dostarcza organizacja i zarządzanie. Niektóre z tych teorii są przedmiotem analizy w niniejszym artykule. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono porównanie warunków pełnienia ról kierowniczych w latach 1997-2000 i 2011-2014. Autorzy zadali dwa pytania. Czy w okresie ostatnich kilkunastu lat nastąpiły istotne zmiany warunków pełnienia ról kierowniczych w przedsiębiorstwach i instytucjach? Czy warunki pełnienia funkcji przełożonego skłaniają do kierowania proinnowacyjnego czy do kierowania prorutynowego? Wyniki badań wskazują, że w porównywalnych okresach wzrósł udział uwarunkowań sprzyjających kierowaniu proinnowacyjnemu (od kilku do kilkunastu punktów procentowych). Jako najczęściej wymienione obecnie uwarunkowania, utrudniające rozwój kierowania proinnowacyjnego, wymieniane są: presja na dyscyplinę realizacji zadania, a nie jego innowacyjność, niestabilność i niejednoznaczność dotyczące kryteriów oceny kierującego zespołem oraz oczekiwanie pełnienia przez przełożonego roli nadzorczo-instruktażowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera wyniki badań dotyczących zarządzania małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Badania miały na celu zanalizowanie cech i zachowań przywódczych organizacji przedsiębiorczych w Polsce. Autorka konkluduje, iż organizacje przedsiębiorcze to firmy działające na wysokim poziomie świadomości co do istoty kapitału intelektualnego, wprowadzania nowych rozwiązań koncepcyjnych, budowania przewagi konkurencyjnej, na podstawie zasobów niematerialnych. Są to przedsiębiorstwa reprezentujące wysoki poziom umiejętności działania w zmieniających się warunkach otoczenia.
The aim of the article is to enable the recognition of the roles, attitudes and, most important, managerial skills in the process of creating innovation in knowledge-based enterprises. To achieve this goal, the literature on the subject was reviewed and an analysis was conducted of selected results of research carried out among enterprises located in science and technology parks (S-TP) in the Warmia and Mazury Voivodeship in Poland.(original abstract)
Dokonujące się zmiany w globalnej skali wpływają na także formułowanie i wdrażanie strategii produktu w przedsiębiorstwie. W ostatniej dekadzie wdrażanie strategii produktu w organizacjach uległo znacznej profesjonalizacji. Menedżerowie znają coraz lepiej odpowiednie narzędzia i dobre praktyki w tym zakresie. Jednak pojawiają się głosy sugerujące, by na budowanie i realizowania strategii produktu patrzeć inaczej, by zamiast działać w ramach swoich segmentów i grup strategicznych oferować swoje produkty szerszemu gronu odbiorców oraz by, zamiast walki z konkurencją, starać się uczynić ją nieistotną bądź wprowadzić firmę w sieć współpracy, wykorzystując sieciową strukturę organizacyjną. (abstrakt oryginalny)
Efektywne funkcjonowanie w warunkach wysokiej konkurencji i złożonego otoczenia stanowi ogromne wyzwanie, jakiemu muszą sprostać organizacje. Kryzys, który rozpoczął się pod koniec 2008 roku, spowodował, że wiele przedsiębiorstw działało w warunkach dużego ryzyka i niepewności, a kadra kierownicza przyjęła strategię przetrwania i powielała nieefektywne działania z przeszłości. Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jaką postawę (rolę, umiejętności) powinno przyjąć kierownictwo w okresie zmian, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie całej organizacji. Rozważania prezentowane w opracowaniu mają charakter teoretyczno-empiryczny, w głównej mierze bazują na literaturze z obszaru zarządzania oraz na przeprowadzonych badaniach empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera rozważania na temat znaczenia przywództwa we współczesnych przedsiębiorstwach, działających w warunkach zmiennego otoczenia. Szczególną uwagę poświęcono warunkom kryzysu gospodarczego. Nowe wyzwania sprawiają, że oprócz tradycyjnych ról i umiejętności, pojawia się zapotrzebowanie na kierowników charyzmatycznych, transakcyjnych czy wizjonerskich. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.