Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Managing bodies of companies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest zaprezentowanie koncepcji struktury organizacyjnej oraz funkcjonowania zarządu spółki o charakterze publicznym. Autorzy przedstawili modele funkcjonowania centrów strategiczno-decyzyjnych na przykładzie Morskiego Portu Handlowego w Gdyni.
Kluczowe decyzje dla rozwoju firm podejmują organy statutowe. Na zakres oraz sposób ich funkcjonowania wpływają przyjęte w danym kraju regulacje ustawowe, zwyczaje oraz tzw. kodeksy dobrych praktyk. Celem badania jest identyfikacja podstawowych regulacji do- tyczących organów statutowych oraz analiza zarówno podobieństw, jak i różnic w zakresie prawnych ram ustanawiania i funkcjonowania organów statutowych w spółkach publicznych notowanych na giełdach w Polsce oraz w wybranych krajach nadbałtyckich, tj. Litwie, Łotwie oraz Estonii. W badaniu zastosowano analizę prawno-porównawczą. Analizie poddano materiał normatywny w postaci podstawowych aktów regulujących zagadnienia prawne do- tyczące ustanawiania oraz funkcjonowania organów statutowych. Z przeprowadzonego ba- dania wynika, że duży wpływ na sposób funkcjonowania organów ma przyjęty w danym państwie model ładu korporacyjnego. Istotnym aspektem determinującym funkcjonowanie członków organów statutowych są również regulacje ich liczby oraz czasu trwania kadencji, na którą dany członek organu statutowego został powołany. W tym kontekście również wy- stępują rozbieżności w analizowanych państwach, gdyż ustawodawca nie zawsze określa minimalną bądź maksymalną liczbę członków organów statutowych czy długość trwania kadencji. Wskazane różnice w uregulowaniach nie są znaczące, co prowadzi do wniosku, że to nie kwestie prawne wpływają na obserwowane zmiany w rotacji organów statutowych w Polsce i krajach nadbałtyckich.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono kompetencje prezesa zarządu i jego członków - według prawa obowiązującego w spółkach handlowych.
W artykule dokonano analizy normatywnego modelu reprezentacji spółki partnerskiej przez partnerów. Kluczową kwestią jest ustalenie pozycji prawnej partnera wykonującego prawo reprezentowania spółki na płaszczyźnie stosowania w tym zakresie teorii przedstawicielstwa. Autorka prezentuje stanowisko, iż partner nie występuje w charakterze przedstawiciela ustawowego spółki, nie posiada również statusu organu w znaczeniu ścisłym. Partnerzy posiadający prawo reprezentowania spółki wykonują funkcje charakterystyczne dla organu, co w świetle art. 331 K.c. pozwala na odpowiednie stosowanie przepisów o organach osoby prawnej. Powyższa kwalifikacja ma istotne znaczenie z punktu widzenia mechanizmu przypisywania spółce partnerskiej oświadczeń woli składanych przez partnera, możliwości przypisania samej spółce dobrej lub złej wiary oraz wad oświadczenia woli, czy wyjaśnienia odpowiedzialności odszkodowawczej spółki (zwłaszcza odpowiedzialności ex delicto). Stosowanie teorii organów, w miejsce dotąd wykorzystywanej teorii przedstawicielstwa, wywołuje również istotne konsekwencje na płaszczyźnie oceny skutków dokonania czynności prawnej przez partnera w warunkach przekroczenia przez niego granic umocowania. W artykule przeprowadzono szczegółową analizę zakresu prawa reprezentacji przysługującego partnerowi spółki partnerskiej, z uwzględnieniem kwestii dopuszczalności przedmiotowego ograniczenia prawa reprezentowania spółki ze skutkiem wobec osób trzecich. Dokonano również oceny funkcjonalnych ograniczeń prawa reprezentowania spółki, tj. sposobu wykonywania przez partnerów prawa reprezentowania spółki, ze wskazaniem granic swobody kształtowania umową spółki partnerskiej możliwych sposobów reprezentacji spółki przez partnerów.(abstrakt oryginalny)
W artykule odniesiono się do niejednoznacznej kwestii funkcjonowania organów spółek kapitałowych po ogłoszeniu ich upadłości. Wyrażony został pogląd o konieczności dalszego istnienia zarządu oraz zgromadzenia wspólników czy walnego zgromadzenia akcjonariuszy jako organów nadal posiadających kompetencje i wpływ na spółkę mimo jej upadłości. Co zaś się tyczy organów nadzoru, wysnuto wniosek o braku konieczności ich dalszego trwania ze względu na przejęcie ich podstawowych zadań przez sędziego-komisarza oraz wierzycieli upadłego będącego spółką kapitałową. Celem artykułu jest wskazanie, jak zmienia się rola poszczególnych organów spółek kapitałowych po ogłoszeniu ich upadłości, a zwłaszcza jakie mają zadania i w jaki sposób mogą je realizować.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano inne spojrzenie na pomiar efektywności zespołów zarządzających. Przedstawiono typologię zespołów. Zauważono, że zespół zarządzający w firmie to nie tylko grupa ludzi wchodzących w skład formalnego zarządu firmy, ale przede wszystkim grupa, która w racji powołania przez prezesa, czy też powierzonych odpowiedzialności tworzy ośrodek najwyższej władzy w danej organizacji.
Przedstawiono zagadnienia związane z kadencją władz spółki akcyjnej: pojęcie pierwszych władz, kadencyjność organów, okres powołania, początek biegu terminu powołania, koniec okresu kadencji i wygaśnięcie mandatu przed terminem.
Celem niniejszego artykułu jest ustalenie, czy w stosunku pracy nawiązanym z członkiem zarządu jest miejsce na pracownicze podporządkowanie, czy też przepisy prawa handlowego wykluczają możliwość istnienia takiego podporządkowania. Autor zwraca uwagę na koncepcję autonomicznego podporządkowania, wypracowaną w prawie pracy, podkreślając jej wtórny charakter wobec korporacyjnych relacji członka zarządu ze spółką. Konkludując, autor zaznacza, że chociaż w stosunku pracy członka zarządu brak jest w istocie kierownictwa pracodawcy stanowiącego część podporządkowania, to jednak nie kwestionując możliwości nawiązania stosunku pracy przez członka zarządu, jego relacje ze spółką opierają się na innych wartościach, pozwalających na faktyczne i efektywne realizowanie stosunku pracy przez strony.(abstrakt oryginalny)
Kwestia odpowiedzialności członków zarządu w spółce z o.o. mimo wielu lat występowania w obrocie, nadal nie jest jednolicie rozumiana w doktrynie prawa i orzecznictwie. Kodeks spółek handlowych reguluje kilka reżimów odpowiedzialności członków zarządu wobec wierzycieli spółki oraz wobec spółki. Przesłankami odpowiedzialności jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub umową spółki, wina członków zarządu, szkoda wyrządzona tym działaniem oraz związek przyczynowy. Czynności członków zarządu ze względu na zawodowy charakter wykonywanej przez nich działalności oceniane są według kryterium podwyższonego miernika staranności(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona została problematyka odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych za zobowiązania spółki zarówno w aspekcie zobowiązań cywilnoprawnych, jak i publicznoprawnych. Przedmiotem rozważań było przeanalizowanie przesłanek odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych zawartych w treści art. 299 kodeksu spółek handlowych, jak i przepisu art. 116 ordynacji podatkowej. Zwrócono uwagę na odmienne potraktowanie członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej oraz odmienną interpretację tożsamych przesłanek na gruncie obydwu ustaw. Zaprezentowana problematyka wymagała także przedstawienia kwestii terminów przedawnienia zobowiązań cywilnoprawnych oraz publicznoprawnych, które ukształtowane są niejednolicie. (abstrakt autora)
Dyskusja nad obecnością kobiet w organach statutowych polskich spółek publicznych dopiero się rozpoczyna. Pierwsze badania wskazują na poważny problem symbolicznego udziału kobiet w radach nadzorczych i zarządach. Głównym celem niniejszego artykułu jest określenie warunków sprzyjających obecności kobiet w radach nadzorczych i zarządach spółek na podstawie założeń teorii instytucjonalnej oraz teorii zasobowej. Przeprowadzona analiza danych panelowych potwierdziła, że na powoływanie kobiet do rad nadzorczych i zarządów polskich spółek publicznych mają wpływ: rodzaj sektora, struktury własnościowe oraz liczebność organów statutowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań zjawiska wielokrotnych mandatów (interlocking directorates) w spółkach akcyjnych zarejestrowanych w Polsce. Najwięcej wielokrotnych mandatów mają członkowie organów firm ubezpieczeniowych i funduszy, najmniej przedsiębiorstw produkcyjnych i fabryk. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę dokonania oceny zmian osobowych w organach spółek (zarządzie i radzie nadzorczej) z udziałem jednostek samorządu terytorialnego i jego wpływu na funkcjonowanie nadzoru korporacyjnego w spółkach komunalnych, funkcjonujących w sektorze wodno-kanalizacyjnym w Polsce. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Odpowiedzialność członka zarządu za niewypłacalność spółki
84%
Niniejszy artykuł będzie miał na celu ukazanie instrumentu prawnego pozwalającego wierzycielom na odzyskania należności spółki, która nie posiada już majątku, aby pokryć swoje zobowiązania na gruncie cywilnoprawnym. Regulacją pozwalającą na tego typu rozwiązanie jest art. 299 k.s.h. Zgodnie z tymże przepisem "egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania". (fragment tekstu)
Artykuł zawiera wybrane zagadnienia regulacji prawnych dotyczących zarządu w kapitałowych spółkach prawa handlowego. Autorka omówiła organ osoby prawnej, pojęcie zarządu, ustanowienie i odwołanie członków zarządu, ustąpienie członka zarządu, wygaśnięcie mandatu, sytuację spółek po utracie mandatu członka zarządu oraz reprezentację spółki.
Celem artykułu jest przedstawienie rozważań poświęconych standardom nadzoru korporacyjnego w kontekście problematyki łączenia stanowisk w organach spółek z udziałem Skarbu Państwa i podmiotach zależnych. W pierwszej części pracy zaprezentowano wybrane definicje nadzoru korporacyjnego, a także założenia i główne cele sprawowania nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem kapitałowym Skarbu Państwa. Następnie omówione zostały interpretacje przepisów prawnych oraz spostrzeżenia i wnioski sformułowane na podstawie przeprowadzonych badań analitycznych, którymi zostały objęte wybrane przedsiębiorstwa polskiego przemysłu obronnego. (abstrakt oryginalny)
Autor podejmuje próbę uporządkowania zasad praktyki walnych zgromadzeń w polskich spółkach. Wyraża nadzieję, że jego inicjatywa pobudzi w kręgach gospodarczych i prawniczych krytyczną refleksję nad stanem porządku na walnych zgromadzeniach oraz koniecznością aktywizacji udziału indywidualnych inwestorów w walnych zgromadzeniach.
Głównym celem artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących zmian w składach osobowych organów zarządów i rad nadzorczych spółek, w których udziały lub akcje są w posiadaniu gmin województwa dolnośląskiego. W pierwszej części artykułu przedstawiono charakterystykę organów spółek komunalnych. Następnie omówiono przyczyny dokonywania zmian w składach osobowych rad nadzorczych i zarządów spółek. W drugiej części pracy przedstawiono metodykę badań nad rotacją w badanych spółkach. Uzyskane wyniki ukazały wyższy poziom rotacji w organach nadzoru niż w organach zarządzających. (abstrakt oryginalny)
Dziś jesteśmy świadkami wzrastającego zainteresowania problemem dyskryminacji kobiet w różnych dziedzinach życia, także w biznesie. Coraz częściej pojawią się postulaty wprowadzania parytetów oraz przytaczane są argumenty za zwiększaniem udziału kobiet w organach statutowych spółek. Niniejsze opracowanie wpisuje się w tę dyskusję, a jego celem jest opisanie korzyści wynikających z powoływania kobiet do rad nadzorczych i zarządów spółek, barier utrudniających zwiększenie ich roli w biznesie oraz wyników badań na temat udziału kobiet w organach statutowych spółek.(abstrakt oryginalny)
Systemy i wysokość wynagrodzeń menedżerów to jeden z najważniejszych obecnie problemów w zarządzaniu. Kryzys finansowy i gospodarczy wykazał, że konieczne są zmiany w tym zakresie, które za sprawą braku samodyscypliny przedsiębiorstw muszą być wprowadzone przez państwo. W artykule przedstawiono aktualny stan regulacji w Niemczech oraz dokonano próby analizy zachodzących zmian wynagrodzeń zarządów spółek, po wprowadzeniu nowej ustawy. Teoretyczne fundamenty tych zmian są wyprowadzane z teorii pryncypał- agent. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.