Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Manipulacje informacją
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Artykuł jest próbą opisu zjawiska manipulacji za pomocą terminu terroryzm. Użycie terminu terroryzm nie jest nigdy obojętne i zawsze, wskazuje na pewną ocenę moralną. Nazywając kogoś terrorystą, potępia się jego działania, a więc ocenia a nie relacjonuje wydarzenia. Ma to przecież niebagatelne znacznie dla pracy mediów, które bezkrytycznie nazywając za politykami pewne akty terroryzmem, stają się ich tubą propagandową. (abstrakt oryginalny)
Manipulacja obrazem fotograficznym powstała niemal w tym samym czasie, w którym powstała fotografia. Już w 1840 roku Hippolyte Bayard tworzy Portret topielca - pierwszy portret imaginatywny i tym samym rozpoczyna się zmaganie fotografii zarówno z kwestią interpretacji, jak i z manipulacją. Obok fotografii dokumentalnej powstaje piktorializm, kolaż czy wreszcie fotografia cyfrowa, wraz z możliwościami jakie daje Photoshop. Kreacja obrazu staje się strategią artystyczną, którą sztuka postinternetowa poszerza o wykorzystanie zdjęć znalezionych w internecie. Fotografia korzystająca ze wszystkich dostępnych sposobów obróbki, uwolniona od konieczności wykonywania zdjęć autorskich, staje się pomostem pomiędzy rzeczywistością Internetu a widzem, dla którego obrazy powstające w chmurze materializują się w salach galeryjnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest opisanie i scharakteryzowanie zjawiska manipulacji cenami instrumentów finansowych za pomocą informacji. W pierwszej części pracy, na podstawie konceptualnej analizy literatury przedmiotu, przedstawiono pojęcia informacji i manipulacji w kontekście obowiązujących uregulowań prawnych oraz funkcji pełnionych na rynku finansowym. W drugiej części posłużono się danymi Komisji Nadzoru Finansowego do przeprowadzenia przyczynku do analizy znaczenia jakości informacji finansowej dla efektywności rynku w odniesieniu do najważniejszych źródeł komunikatów wykorzystywanych przez inwestorów: raportów okresowych i bieżących, analiz i rekomendacji analityków, doniesień medialnych czy informacji poufnych, plotek i pogłosek. Przedstawione zostały także konkretne przykłady manipulacji informacją na polskim rynku kapitałowym w latach 2006-2017. (abstrakt oryginalny)
4
75%
"Stawiamy na ekologię" to hasło formułowane zarówno przez firmy, jak i klientów. Jakże budujące byłoby, gdyby dla obu grup interesariuszy znaczyło ono to samo. Tymczasem istnieją firmy, które dzięki takim hasłom pragną jedynie poprawić swój wizerunek i zwiększyć przychody. Wykorzystują ekologiczną wrażliwość odbiorców, by za pośrednictwem nierzetelnych i nie w pełni prawdziwych komunikatów przyciągnąć uwagę do swoich produktów i usług. Celem opracowania jest zatem krytyczna analiza manipulacyjnych praktyk korporacyjnych w zakresie komunikowania treści ekologicznych w świetle teorii W. Schramma. W artykule wyjaśniono istotę oraz zakres komunikatów typu greenwashing oraz wskazano na istotę zwodniczości tego rodzaju komunikatów. Dalej przedstawiono koncepcję W. Schramma w kontekście manipulacji komunikatami "zielonymi" oraz wskazano na elementy w komunikatach sugerujące ich nierzetelność. (fragment tekstu)
5
Content available remote Walka z dezinformacją w przestrzeni cyfrowej
75%
W dobie społeczeństwa informacyjnego, zdeterminowanego ewolucją technologii cyfrowej, informacja stała się niezbędnym elementem funkcjonowania każdego człowieka. Jej pozyskiwanie, przetwarzanie i dystrybuowanie służy zaspokojeniu kluczowych dziedzin życia społeczeństwa i stanowi niezbędny komponent każdego procesu decyzyjnego. W dzisiejszych czasach, zdominowanych coraz większym zapotrzebowaniem na informację, problem jej ochrony przed niepożądanym pozyskaniem (ujawnieniem), stał się wyzwaniem dla wielu środowisk naukowych. Taki stan rzeczy wymusił podjęcie szeregu działań w celu zagwarantowania bezpieczeństwa użytecznej informacji, odznaczającej się dokładnością, jednoznacznością, kompletnością oraz autentycznością. Problem bezpieczeństwa informacji jest nierozerwalnie związany z zagrożeniami występującymi w środowisku cyberprzestrzennym. Są one powszechnie utożsamiane z tzw. przestępczością komputerową, a także z cyberatakami, skutkującymi ograniczeniem zasobów informacyjnych. Zgoła odmiennym i niedocenianym zagrożeniem dla racjonalnego podejmowania decyzji jest manipulacja informacją. Z tego tytułu informacja użyteczna, charakteryzująca się pożądanymi właściwościami, jest narażona nie tylko na zniszczenie, albo nieuprawnione zdobycie, ale również na zniekształcenie. Powstające obawy, dotyczące wiarygodności otrzymywanej informacji w przestrzeni wirtualnej oraz źródeł jej transmisji, wymusiły potrzebę rozróżnienia rzeczywistej od jej zmodyfikowanej postaci. Przedstawione uwarunkowania skłoniły autora do zaproponowania rozwiązań, w odniesieniu do bezpieczeństwa informacji, zdeterminowanego trudnością jej pozyskiwania oraz manipulacją. (abstrakt oryginalny)
Wiadomość dziennikarki obywatelskiej Katarzyny podana na portalu Alert 24 była zaskakująca - duchowny podczas kazania w katedrze przemyskiej żałował, że nie spadł samolot z premierem Tuskiem w środę, zamiast z prezydentem w sobotę. Własnymi słowami przytaczając informacje portalu będącego własnością spółki Agora S.A., Andrzej Wajda przypisał te słowa " biskupowi przemyskiemu". Słowa ile zrozumiane przez dziennikarkę obywatelską, bądź celowo tendencyjnie zinterpretowane przez redaktora artykułu na portalu, wywołały burzę i morze komentarzy w polskich mediach. Protestowała kuria metropolitalna w Przemyślu, dziennikarze, stowarzyszenia katolików świeckich. Żaden biskup nie wypowiedział słów cytowanych przez reżysera. Wszystko wskazuje na to, że Alert 24 oraz "Gazeta Wyborcza" dopuściły się manipulacji i to nie jednej. Wydarzenia związane z kazaniem duchownego z Przemyśla i zupełnie przeinaczone cytowanie jego fragmentu przez media grupy Agora S.A. są okazją do pytań o rzetelność i status tak dziennikarstwa, jak i dziennikarstwa obywatelskiego. (abstrakt oryginalny)
Istotą public relations jest współpraca oraz dwustronna, rzetelna, uczciwa komunikacja. W public relations nie definiuje się przeciwnika. PR nie jest narzędziem walki i nie może być w żaden sposób wykorzystywany do niej. Jeżeli zespół ds. public relations określi jedną z grup docelowych, będących odbiorcą komunikacji jako przeciwnika, przestaje wówczas zajmować się public relations, a rozpoczyna walkę informacyjną.(abstrakt oryginalny)
Ostatnie pięć lat to w Republice Czeskiej czas intensywnych zmian na rynku mediów. Jest to związane ze zmianą ich własności, ale i z przemianami społeczno-politycznymi skutkującymi zmianą władzy oraz coraz bardziej widocznym zjawiskiem oligarchizacji i instrumentalizacji środków masowego przekazu. Zjawisko oligarchizacji, opisane ponad wiek temu przez Roberta Michelsa jako "żelazne prawo oligarchii", rozumiane jest jako zagrożenie dla demokracji, charakteryzujące się zainteresowaniem realizacją jedynie własnych celów, jakimi są zdobycie i utrzymanie władzy (Michels 2005: 365). Oznacza to zawłaszczanie wielu sfer życia publicznego poprzez tworzenie hierarchicznego układu zależności, gdzie przywódcy partyjni, razem z elitami politycznymi, kierują się jedynie własnym interesem, czyniąc z demokracji fasadę.(fragment tekstu)
9
Content available remote Reklama porównawcza - forma edukacji czy manipulacji?
75%
Reklama porównawcza to rodzaj reklamy, której przekaz może wzbudzać wiele kontrowersji. Kontrowersyjność takiego przekazu wynika między innymi ze stosowania różnych środków manipulowania klientem, wykorzystywanych przez firmy reklamujące produkt poprzez porównywanie go z ofertą konkurencji. Firmy w takich sytuacjach nierzadko wysuwają argument edukacyjny reklamy porównawczej, która poprzez stosowane porównania uświadamia konsumentów w kierunku najlepszych wyborów rynkowych. (abstrakt oryginalny)
Problematyka oddziaływań propagandowych i manipulacyjnych staje się częstym obiektem rozważań w obszarze nauk społecznych i nauk o komunikowaniu. Celem artykułu jest analiza kwestii manipulacji informacją w przekazach medialnych, do jakich często dochodzi w środkach masowego przekazu. Autor na przykładzie dwóch technik manipulacji, używanych w telewizji ("porządek prezentacji" oraz "medialnej inscenizacji"), omawia tematykę selekcji informacji, będącą świadomym działaniem manipulacyjnym. (abstrakt oryginalny)
Istota negocjacji manipulacyjnych polega na manipulowaniu problemami i ludźmi w celu zdobycia przewagi nad drugą stroną. W zbiorowych negocjacjach pracowniczych nie mogą one przynieść pozytywnych rezultatów.
Przedmiot badań: Przedmiotem analizy są argumenty historycznoprawne, które znalazły zastosowanie w kampaniach propagandowych skierowanych przeciw Ukrainie. Cel badawczy: Celem badań było ustalenie, w jaki sposób historia prawa wykorzystywana jest w wojnie informacyjnej z Ukrainą, na jakich wydarzeniach skupia się rosyjska narracja historyczna, jakie żądania i dążenia uzasadnia i w jaki sposób to robi. Metoda badawcza: W badaniach oparto się na analizie piśmiennictwa oraz przemówień i innych wypowiedzi prezydenta Rosji, a także treści propagandowych zawartych w rosyjskich mediach. Wyniki: Analiza wykazała, że historia prawa stanowi istotne narzędzie w wojnie informacyjnej prowadzonej przeciw Ukrainie. Narracja rosyjska koncentruje się przy tym na tych wydarzeniach, które da się zinterpretować w sposób pozwalający na podkreślenie odwiecznej jedności narodów rosyjskiego, ukraińskiego i białoruskiego, przy jednoczesnym zanegowaniu pełnej samodzielności Ukrainy. Ziemie zajęte w roku 2014 uznaje się za historycznie rosyjskie, zaś imperialna przeszłość Rosji służy jako uzasadnienie dla tworzenia strefy wpływów obejmującej obszar poradziecki. Z kolei usprawiedliwieniem agresji zarówno z 2014 r., jak i z lutego 2022 r. ma być odradzający się na Ukrainie faszyzm, którego dowód stanowić ma kult Stepana Bandery.(abstrakt oryginalny)
13
75%
Niniejsze opracowanie koncentruje się na omówieniu relacji praktyk greenwashing i raportowania społecznej odpowiedzialności biznesu. Celami artykułu są: zaprezentowanie koncepcji greenwashing i jej działań, zwrócenie uwagi na możliwości zafałszowania raportów CSR w wyniku greenwashingu oraz analiza możliwości przeciwdziałania temu zjawisku.(abstrakt oryginalny)
AIMS: The paper investigates the effects of misinformation regarding dividend payouts on bubble formation, asset pricing and individual investment returns in experimental asset markets, when correct information about the expected dividends and their probabilities is also available. METHOD: In two experiments, totaling34 Smith-Suchanek-Williams type double-auction continuous experimental markets (238 subjects), participants were exposed to misinformation regarding dividend payouts in a previous game, with the correct dividend matrix also provided. The misinformation stated the dividends in the previous game to have been much lower or much higher than according to the expected value function. The misinformation was either homogenous for all participants or provided to only half of the investors in a market (heterogeneously). RESULTS: Homogenous misinformation stating that the last game's dividend payouts were high, led to larger overpricing throughout the game, as compared to baseline (no misinformation) and homogenous misinformation stating that the last game's dividends were low. In informationally heterogeneous markets, where half of the participants received "high dividends" misinformation and half remained non-misinformed, transaction prices were the lowest compared to the aforementioned treatments. It was also discovered that agents receiving the 'high dividend' misinformation had lower returns than non-misinformed participants in the same heterogeneous market. (original abstract)
W opracowaniu zdefiniowano i przedstawiono podstawowe informacje na temat rachunkowości kreatywnej oraz rachunkowości agresywnej. Została opisana rachunkowość, czym jest i do czego służy. Pokazano podział rachunkowości na rachunkowość kreatywną i agresywną oraz jakie są ich przesłanki. Następnie zdefiniowano i scharakteryzowano rachunkowość kreatywną oraz wyjaśniono, dlaczego jest to rachunkowość o aspektach pozytywnych i jaki jest jej cel. Na koniec zdefiniowano i scharakteryzowano rachunkowość agresywną. Wyjaśniono, dlaczego aspekty tej rachunkowości są negatywne i jakie są główne symptomy, a także cele używania rachunkowości agresywnej. Na sam koniec została porównana rachunkowość kreatywna z rachunkowością agresywną.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Retoryka na usługach zarządzania
75%
Dobra komunikacja wewnątrz firmy jest podstawą jej funkcjonowania, stanowi remedium na wszelkie możliwe trudności związane z zarządzaniem kadrą pracowniczą, jest jednym z najważniejszych narzędzi zarządzania, narzędziem zapewniającym efektywne działania. Skuteczne zarządzanie procesami komunikowania się oraz wysokie kompetencje w zakresie komunikacji perswazyjnej to jedne z podstawowych i najważniejszych zadań menadżerów. Retoryka dostarcza nieograniczony zasób zasad, metod, chwytów, struktur umożliwiających maksymalizowanie potencjalnych korzyści płynących z poprawnej, jasnej i nastawionej na konkretny cel perswazyjnej komunikacji. Jednocześnie znajomość tych zasad jest środkiem do minimalizowania ewentualnych problemów czy przezwyciężania barier komunikacyjnych. Brak znajomości reguł retorycznych stosowanych w celu uskutecznienia komunikacji jest jedną z najpoważniejszych przeszkód na drodze do efektywnej działalności grupowej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie zakresu wykorzystania przez zarządzających przedsiębiorstwem manipulowania strukturalnego dla zarządzania wrażeniem użytkowników informacji zawartych w listach zarządu do akcjonariuszy, opartego na znajomości zarządzających specyfiki oddziaływania czynników behawioralnych o charakterze kognitywnym na przetwarzanie i percepcję informacji przez ludzi. W artykule skupiono uwagę na wybranych błędach poznawczych związanych z efektem porządku informacji, takich jak: efekt pierwszeństwa oraz efekt świeżości, a także efekt aureoli, które jednostki gospodarcze mogą wykorzystać do manipulowania strukturalnego. Metodami badawczymi wykorzystanymi w pracy była analiza dokumentów źródłowych stanowiących elementy sprawozdawczości tworzonej i publikowanej przez polskie przedsiębiorstwa. Badania ilościowo-jakościowe zostały poprzedzone przeglądem literatury dotyczącej strategii zarządzania wrażeniem, w szczególności manipulacji strukturalnej. Analiza publikacji prezentujących wyniki badań nad stosowaniem zarządzania wrażeniem pozwoliła na sformułowanie dwóch pytań badawczych: (1) Czy największe polskie przedsiębiorstwa stosują manipulacje strukturalne, bazujące na mechanizmach błędów poznawczych? (2) Czy stosowanie mechanizmów błędów poznawczych właściwych dla manipulowania strukturalnego zależy od stanu finansowego przedsiębiorstwa w danym okresie? Zaprezentowane wyniki badań potwierdzają, iż zarządy polskich przedsiębiorstw sięgają po techniki zarządzania wrażeniem, zwłaszcza po manipulowanie strukturalne. Ponadto wskazują, iż istnieje zależność między zakresem i stopniem stosowania manipulacji strukturalnej w sprawozdawczości a wynikami uzyskiwanymi w roku sprawozdawczym. Jednak siła i głębokość tej relacji nie jest jasna i wymaga dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o charakter książki M. Iłowieckiego. W jakiejś mierze jest to publikacja naukowa, choćby dlatego, że autor omawia rozmaite teorie, definicje i wyniki badań medioznawczych, a integralną jej częścią jest dość obszerna literatura przedmiotu z kilku ostatnich lat. Z drugiej strony jednak - do czego autor przyznaje się we wstępie - jest to "raczej zbiór informacji i refleksji o mediach", przy czym "dobór i kolejność omawiania problemów są dowolne, zdarzają się świadome powtórzenia (kiedy, jak mi się zdawało, wymagała tego jasność wywodu)". Czytelnika oczekującego jednoznacznej, klarownej struktury autorskiego wywodu może taka dualność nieco denerwować, ale osobiście sądzę, że można taki sposób prezentowania tematu uznać za wygodny, choćby dlatego, że pozwala zaczynać lekturę książki od dowolnej strony. (fragment tekstu)
19
Content available remote Detecting Earnings Manipulation and Fraudulent Financial Reporting in Slovakia
75%
Research background: Misleading financial reporting has a negative impact on all stakeholders since financial records are the primary source of information on financial stability, economic activity, and financial health of any company. The handling of them is primarily the responsibility of managers or owners and reasons for doing so may differ. Their common denominator is the artificial creation of information asymmetry to get different types of benefits. It is, therefore, logical that the issue of detecting opportunistic earnings management comes to the fore.Purpose of the article: The purpose of the study is to create a discriminant model of the detection of earnings manipulators in the conditions of the Slovak economy.Methods: We used the discriminant analysis to create a model to identify fraudulent companies, based on the real data on companies that were convicted from misleading financial reporting in connection with tax fraud in the years 2009-2018. The model is inspired by the Beneish model, which is one of the most applied fraud detection methods at all.Findings & Value added: In order to achieve more accurate detection results, we extended the original model by taking into account the values of indicators from three consecutive years, i.e. by taking into account the development of the potential tendency of companies to be involved in opportunistic earnings management. Our model correctly identified 86.4% of fraudulent companies and overall reaches 84.1% classification ability. Both models were applied on empirical data on 1,900 Slovak companies from the years 2016-2018, while their overlap was 32.7% for fraudulent companies and 38.4% for non-fraud companies. This is a very useful result, as the application of both models rein-forces the results obtained and the identical classification of the company into fraudulent indicates that the manipulation of earnings occurs with a high probability. (original abstract)
Książka "Kultura newsów" prezentuje specyfikę współczesnych mediów informacyjnych. Autor rozpatruje kwestię "kultury informacji" (news culture} w odniesieniu do świata współczesnych mediów. W szczególności określa rolę informacji jako nośników treści politycznych, jako dobra ekonomicznego, w którego obrocie pośredniczą nadawcy, odbiorcy oraz reklamodawcy, jak również jako czynnika kształtującego opinię publiczną. Powyższe czynniki: polityczny, ekonomiczny i opiniotwórczy składają się na współczesną "kulturę informacji". Dziennikarze w opinii autora książki nie przedstawiają w swoich opisach obiektywnego obrazu rzeczywistości, zamiast tego przekazują odbiorcom zakodowaną definicję tego, co w ich subiektywnym odczuciu składa się na świat rzeczywisty. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.