Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marginal cost
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Structural Analysis of Variation of Electricity Transmission Marginal Costs
100%
W artykule przedstawiono sposób budowy powierzchniowego modelu kosztów marginalnych przesyłu energii elektrycznej siecią 220 kV i 400 kV. Przeprowadzono analizę strukturalną zmienności tych kosztów. Zastosowano w tym celu funkcje wariogramu izotropowego i kierunkowego oraz sporządzono róże wariogramów. Opracowany model dobrze opisujący badane zjawisko, tj. zmienność obszarową i czasową kosztów marginalnych, ma duże walory aplikacyjne w sektorze elektroenergetycznym, szczególnie w sytuacji rozwijania mechanizmów rynkowych w obrocie energią elektryczną. Model ten umożliwił zaobserwowanie istniejących tendencji zróżnicowania kosztów, tj. kierunkowej i czasowej zmienności, co jest przydatne do tworzenia taryf przesyłowych energii elektrycznej, właściwie stymulujących postępowanie użytkowników sieci elektroenergetycznej - dostawców oraz konsumentów energii elektrycznej.(abstrakt oryginalny)
Dla osiągnięcia celów organizacji na arenie całego środowiska przedsiębiorczego, poszerza się funkcje rachunkowości zarządczej oraz wzmacnia orientację tejże rachunkowości na zarządzanie strategiczne. Komponentem rachunkowości zarządczej jest strategiczne zarządzanie kosztami, związane z metodami progresywnymi. Jedną z powyższych metod progresywnych jest obliczanie kosztów końcowych, co umożliwia wywarcie wpływu na poziom kosztów już we wstępnej fazie produkcyjnej. (oryg. streszcz.)
3
Content available remote Koszty w transporcie drogowym
84%
"Przeżywamy obecnie okres dominacji, połączony z fascynacją, łańcuchami dostaw, dobrymi praktykami kierowanymi do potencjalnego klienta, marketingowym przekonywaniem klienta do usług transportowo-spedycyjno-logistycznych. Zanika przy tym ogólnoekonomiczny dyskurs na temat ekonomiki działania przedsiębiorstw transportowych". Trudno nie zgodzić się z wywodem prof. dr. hab. J. Brdulaka [Brdulak 2014]. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że niższe koszty to większy zysk. Niestety, część - szczególnie małych - przedsiębiorstw nie prowadzi żadnego rachunku ekonomicznego, a powiedzenie "oby kółka się kręciły, to coś się zarobi" jest zbyt często nadużywane przez właścicieli tego typu podmiotów i prowadzi najczęściej po równi pochyłej ku upadkowi. Nie sposób zarządzać organizacją ukierunkowaną na zarobkowe świadczenie usług transportu drogowego bez opracowania odpowiedniej strategii kosztowej.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja koncepcji rachunku kosztów zasobów - Resource Consumption Accounting (RCA), ze szczególnym uwzględnieniem rachunków kosztów, które się na nią składają, a więc ABC i GPK. Artykuł ma odpowiedzieć również na pytanie, co nowego wnosi do rachunkowości zarządczej RCA i jakie są jego główne zalety oraz jakie trudności wiążą się z wprowadzeniem tego rachunku. Ponadto zostaje poruszona kwestia perspektyw rozwoju tego systemu rachunku kosztów w kontekście zmian zachodzących w zarządzaniu nowoczesnym przedsiębiorstwem. (abstrakt oryginalny)
Autor omówił pojęcie kosztów krańcowych, a następnie wyznaczył koszty krańcowe dla najczęściej spotykanych w praktyce funkcji całkowitych kosztów i odpowiadających im funkcji jednostkowych kosztów produkcji. Rozwiązania teoretyczne zilustrowane zostały przykładami empirycznymi.
Poruszono zagadnienie teorii ogólnej równowagi w celu określenia kryteriów optymalizacji alokacji rynku w warunkach wystąpienia efektów zewnętrznych. Wspomniano o kosztach zanieczyszczeń ponoszonych przez podmioty gospodarcze w celu osiągnięcia równowagi na poziomie zerowego kosztu marginalnego. Przedstawione rozważania ujęto w kontekście Pareto.
Przedstawiono model wyceny kosztów krańcowych zużycia infrastruktury, a także specyfikę modelowania kosztów zużycia infrastruktury w poszczególnych gałęziach transportu.
W artykule przedstawiono sposób budowy powierzchniowego modelu kosztów krańcowych przesyłu energii elektrycznej siecią 220 kV i 400 kV. Wykorzystując rezultaty analizy strukturalnej zmienności kosztów, zastosowano estymacyjną technikę krigingu zwyczajnego (blokowego). Opracowany model opisujący zmienność obszarową i czasową kosztów marginalnych ma duże walory aplikacyjne w sektorze elektroenergetycznym, szczególnie w sytuacji rozwijania mechanizmów rynkowych w obrocie energią elektryczną. Model ten umożliwił zaobserwowanie istniejących tendencji zróżnicowania kosztów - czasowej i kierunkowej, co jest przydatne w tworzeniu taryf przesyłowych energii elektrycznej, właściwie stymulujących postępowanie użytkowników sieci elektroenergetycznej - dostawców oraz konsumentów energii elektrycznej. Taki sposób stymulowania uwzględnia wówczas specyfikę i warunki pracy sieci elektroenergetycznej, w tym straty sieciowe, spowodowane przesyłem energii, ograniczenia przesyłowe i szeroko rozumiane bezpieczeństwo pracy systemu elektroenergetycznego. Model obszarowej zmienności kosztów marginalnych przesyłu energii elektrycznej jest również przydatny w planowaniu rozwoju systemu elektroenergetycznego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.