Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 148

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Market effectiveness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote The Efficiency of the Football Betting Market in Poland
100%
Ojczyzną współczesnych zakładów bukmacherskich jest Wielka Brytania. W 1922 r. w Liverpoolu powstało pierwsze biuro bukmacherskie założone przez Johna Mooresa. W dobie internetu sportowe zakłady hazardowe zyskały nowy wymiar. Niniejszy artykuł dotyczy efektywności informacyjnej tego rynku, czyli możliwości uzyskiwania ponadnormatywnych korzyści z inwestycji na nim. Uwaga autora skoncentrowała się na dyscyplinie sportu, która wzbudza największe emocje wśród graczy w Polsce - na piłce nożnej. Celem pracy było wykazanie, że rynek bukmacherskich zakładów piłkarskich jest nieefektywny, co daje możliwości uzyskiwania korzyści przy wykorzystaniu prostych strategii inwestycyjnych. W pracy przeanalizowano prawdopodobieństwa bukmacherskie dotyczące meczy ligowych w polskiej Ekstraklasie w ciągu sześciu lat, tj. od sezonu 2008/2009 do sezonu 2013/2014, pobrane z portalu internetowego http://www.betexplorer. com/. W artykule wykorzystano narzędzia statystyki matematycznej do wnioskowania nad występowaniem efektywności badanego rynku(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Efektywność a sprawność rynków nieruchomości - ujęcie teoretyczne
80%
Rynek nieruchomości (RN) stał się miejscem inwestowania na szeroką skalę. Dziś na rynku tym inwestują wielkie korporacje, wyspecjalizowane spółki kapitałowe, małe firmy branżowe oraz prywatni inwestorzy. Każdy z tych podmiotów liczy na jakiś rodzaj zysku. Funkcja (realizacji) celu, jaką wyznaczają sobie poszczególne podmioty jest: różnoraka, różnoczasowa oraz dynamiczna. Pogłębiona analiza rynku nieruchomości (jego efektywności/sprawności) w takich warunkach jest niezmiernie trudna i skomplikowana, ponieważ odtworzenie wszystkich zachowań poszczególnych uczestników rynku jest (prawdopodobnie) niemożliwe. Rynki nieruchomości mogą być efektywne, małoefektywne lub nieefektywne, sprawne lub małosprawne. Podobna sytuacja dotyczy podmiotów tworzących rynek nieruchomości. Czy RN i podmioty mogą być pozbawione sprawności? Czy uczestnicy procesów w systemie rynku nieruchomości mogą wpływać na wzrost/zmniejszenie efektywności rynku, czy mogą też wpływać przez swoje działania na sprawność? Czym jest efektywność a czym sprawność RN? Hipoteza postawiona w pracy brzmi: efektywność rynku nieruchomości jest pochodną sprawności uczestników tego rynku. Praca jest próbą teoretycznego udowodnienia postawionej hipotezy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka wybranych zagadnień, dotyczących historycznego i współczesnego postrzegania reakcji cen aktywów finansowych na rynku kapitałowym. Podjęto w nim również próbę cząstkowej analizy najistotniejszych przyczyn obecnego poziomu efektywności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, co istotowo wiąże się z powszechnym zainteresowaniem inwestorów funkcjonowaniem rynków kapitałowych, a szczególnie giełdami papierów wartościowych. Rodzi to zatem konieczność zidentyfikowania mechanizmów kształtujących ceny akcji. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się prezentacje założeń następujących kluczowych teorii: Hipotezy o efektywnym rynku; Koncepcji rynku koherentnego; Hipotezy rynków adaptacyjnych. Efektywność rynku kapitałowego, zwłaszcza giełdowego rynku akcji, może być rozumiana w różny sposób, jakkolwiek najczęściej w badaniach ekonomicznych pojęcie to jest utożsamiane z efektywnością informacyjną. Co istotne, dbałość o sprawny rynek kapitałowy jest kluczowa z punktu widzenia rozwoju gospodarczego na bazie innowacji, które w dużej mierze finansowane są właśnie przez ten rynek. Efektywność rynku kapitałowego jest jednym z najczęściej poruszanych wątków wśród praktyków, ponieważ niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje dla inwestorów. W artykule dokonano prezentacji najnowszych unormowań, mających wpłynąć pozytywnie na rozwój rynku kapitałowego w Polsce i na terenie Unii Europejskiej oraz historycznych treści w zakresie wyżej wymienionej hipotezy o efektywnym rynku, koncepcji rynku koherentnego i hipotezy rynków adaptacyjnych. Autorka podjęła również próbę scharakteryzowania współczesnych uwarunkowań wpływających bądź mających wpływać w niedalekiej przyszłości na rozwój rodzimego rynku kapitałowego. (abstrakt oryginalny)
Teoria efektywności rynku kapitałowego jest jedną z podstawowych koncepcji związanych z funkcjonowaniem rynków kapitałowych. Budzi ona wiele kontrowersji. Główną przyczyną tego są wyniki analiz potwierdzających występowanie odstępstw od teorii, które nazywane są anomaliami. Jedną z anomalii jest zjawisko nazywane regresją cen do średniej. W niniejszym artykule podjęta zostanie próba zbadania, czy ma ono miejsce na GPW w Warszawie. Wyniki analiz pozwolą zweryfikować hipotezę badawczą zakładającą, że ceny akcji na GPW w Warszawie nie odzwierciedlają, w każdym momencie, w pełni wszelkich dostępnych informacji o instrumentach finansowych. Przypuszcza się bowiem, iż na warszawskiej giełdzie ma miejsce regresja cen akcji do średniej i możliwe jest wypracowanie wyższych od rynkowych stóp zwrotów, jeżeli będzie się inwestować środki w akcje spółek, które generowały najniższą stopę zwrotu w okresie poprzednim.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Determinanty efektywności usług komunalnych
80%
Efektywność usług komunalnych jest determinowana przez szereg czynników. W niniejszym artykule przedstawiono jedynie najistot-niejsze z nich, które z pewnością nie wyczerpują całej ich listy. W celu prze-prowadzenia gruntowniejszych rozważań zarówno na temat poszczególnych determinant, jak i analizy ich siły oraz kierunku wpływu na efektywność usług komunalnych zasadne wydaje się precyzyjniejsze odniesienie do konkretnego rodzaju usługi. (fragment teksu)
Anomalia dryfu poogłoszeniowego (post-earnings-announcement-drift - PEAD) jest jedną z najdłużej występujących anomalii rynkowych, która swoim istnieniem zaprzecza występowaniu efektywności rynku w formie półsilnej. Celem pracy było sprawdzenie, czy anomalia występuje na GPW w Warszawie oraz zbadanie wpływu ujawnienia wyników kwartalnych spółek na ceny ich akcji. Autor przeprowadził badania, które objęły okres 2017-2019, z wykorzystaniem metodyki analizy zdarzeń. W przeciwieństwie do większości badaczy autor nie znalazł dowodów na występowanie anomalii w grupie spółek, które zaraportowały wyniki powyżej oczekiwań rynku. Występowanie anomalii zostało zaobserwowane jedynie w grupie spółek, które osiągnęły wyniki poniżej oczekiwań. Zdaniem autora taki stan rzeczy może wynikać z ograniczonej dostępności krótkiej sprzedaży, co uniemożliwia uczestnikom rynku zastosowanie strategii inwestycyjnej, która wykorzystywałaby istnienie anomalii, co doprowadziłoby zarazem do jej wyeliminowania.(abstrakt oryginalny)
This paper examines the relationship between results of the analysis of the price momentum effect and data mining. Especially, the issue of the day of portfolio formation is considered. The analysis was carried on the basis of daily returns of stocks quoted on Warsaw Stock Exchange in 2003-2010. The evidence indicates that profitability of the momentum strategies can be attributed to the choice of portfolio formation day. It also suggests the connection between mo- mentum and calendar effects. (original abstract)
This paper aims to discuss market efficiency due to the changes that appeared in this field after the COVID-19 outburst. The OMX exchange and its indices are taken into consideration because they represent markets not analysed in such a context before (a) Baltic: Estonia, Latvia and Lithuania; (b) Scandinavian: Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden). Two periods before and during the COVID-19 pandemic are considered (January 2009 to January 2020 and February 2020 to February 2021), and the efficient market hypothesis is tested together with the day-of-a-week effect anomaly to recognize the differences in market efficiency that could appear under special conditions, such as a pandemic. The results indicated that the impact of this pandemic on market efficiency was positive in most of the OMX markets studied. The added value of the article is related to supplementing the theory of market efficiency and showing that in difficult times investors make more rational decisions. (original abstract)
9
Content available remote Anomalie rynku kapitałowego w świetle hipotezy efektywności rynku
80%
W niniejszym artykule zostanie zaprezentowana tematyka efektywności rynku, ze szczególnym uwzględnieniem odstępstw od obowiązującego podejścia, które w teorii finansów określane są mianem anomalii rynku kapitałowego. Praca koncentruje się na kluczowym aspekcie współczesnych finansów, jakim niewątpliwie są rozważania na temat hipotezy efektywności rynku. (fragment tekstu)
Przedmiotem pracy była ocena efektywności w sensie informacyjnym polskiego rynku finansowego na przykładzie danych pochodzących z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Do tego celu wykorzystano dzienne indeksy giełdowe: WIG, WIG20, sWIG80 oraz mWIG40, pochodzące z okresu od 31.12.1997 do 27.06.2012. Szereg czasowy podzielony został dodatkowo na 10 podokresów, a za daty podziałów przyjęto ważne wydarzenia dla GPW w Warszawie. Analizie podlegała hipoteza w wersji słabej. W pierwszym etapie dokonano analizy autokorelacji zmian (definiowanych jako przyrosty indeksów giełdowych w okresach t i t-k. Otrzymane wyniki wskazują na istnienie stosunkowo silnego związku między zmiennością indeksów WIG w sąsiadujących bezpośrednio ze sobą okresach. W drugim etapie przedstawiono weryfikację hipotezy o losowości zmian kursów na podstawie modelu ekonometrycznego, w którym przedmiotem testowania jest istotność wpływu odpowiednich zmiennych objaśniających. Otrzymane wyniki skłaniają do konkluzji o braku losowości zmian indeksów. Dodatkowo przeprowadzono test na istotność różnic średnich celem identyfikacji anomalii kalendarzowych. Otrzymane wyniki nie potwierdzają obecności efektu stycznia oraz efektu poniedziałku. (abstrakt oryginalny)
Koopetycja to z jednej strony zachowania strategiczne firm ujęte w perspektywie dynamicznej, z drugiej zaś strony to także współdziałanie w celu maksymalizacji wartości dostępnej uczestnikom, by następnie konkurować o jak największy udział w momencie jego wytworzenia. Koopetycja skupia się na procesach tworzenia wartości oraz czerpania z niej pożytków, a nie tylko na istocie stosunków pomiędzy stronami. Pojęcie określa zatem jednoczesne występowanie współpracy oraz konkurencji w celu osiągnięcia lepszych wyników zarówno indywidualnych, jak i wspólnych. Pomimo że koopetycja dodatnio wpływa na działalność firmy, zwiększa udział graczy w rynku oraz sprzyja tworzeniu i wdrażaniu nowych technologii, nie badano dotąd wpływu koopetytorów na kształt oraz efektywność rynku, na którym funkcjonują. Analiza tworzenia i funkcjonowania Rynku Bilansującego pokazuje, że interakcje konkurentów w realizacji zasad działania tego rynku oraz możliwość ich udoskonalania mają ogromny wpływ na jego efektywność oraz wyniki osiągane w skali całego rynku. Wspólne wypracowanie zasad, a następnie bezpośrednie konkurowanie na tym rynku daje niezwykle pozytywne rezultaty, potwierdzając postawioną na początku pracy tezę. Na podstawie przeanalizowanych relacji występujących pomiędzy graczami na Rynku Bilansującym można stwierdzić, że na rynku tym mamy do czynienia z jednoczesną współpracą w tworzeniu wartości, a następnie konkurowaniu według wspólnie ustalonych zasad, co więcej, współpracujące strony pozostają dla siebie cały czas bezpośrednimi konkurentami. Rozważania w niniejszej pracy dotyczą zatem całościowego spojrzenia na obie te relacje, których jednoczesność wpływa pozytywnie na efektywność rynku. Dotychczasowe badania nad strategiami koopetycji nie poruszały kwestii wpływu tych relacji na proces tworzenia rynku oraz jego efektywność, na którą koopetycja ma pozytywny wpływ. Zaprezentowana analiza z pewnością nie wyczerpuje tematyki przedstawionego zagadnienia i stanowi zapowiedź dalszych szczegółowych badań nad wpływem koopetycji na efektywność funkcjonowania rynku. (fragment tekstu)
W niniejszej pracy chcielibyśmy pokazać, w jaki sposób teorię tę opisuje się językiem teorii martyngałów. Przypomnimy, że chociaż hipoteza efektywnego rynku jest pewnym ograniczeniem rynku, wydawałoby się dość restrykcyjnym, jednakże na tyle ogólnym, że prowadzi do pewnych problemów i niejednoznaczności przy wycenie niektórych pochodnych instrumentów finansowych. Brak arbitrażu na rynku (rynek efektywny) to jeszcze mało, aby zachować prawo jednej ceny, dlatego też należy bardziej ograniczyć rynek, zakładając jego zupełność. Myślą przewodnią niniejszej pracy jest to, aby zwrócić uwagę czytelnika na potrzebę mocnych założeń, aby możliwa była wycena instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji. (fragment tekstu)
Niniejsza praca ma na celu ocenę słabej formy efektywności dla polskiego rynku akcji. Ocena ta zostanie przeprowadzona przez zweryfikowanie hipotezy, że na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie występuje jeden z efektów sezonowych, tzw. efekt poniedziałku, zwany również efektem weekendu (week-end effect). (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie wyników analizy empirycznej oddziaływania wybranych czynników na efektywność rynku pracy krajów Unii Europejskiej w latach 2007-2017. Zastosowano w niej metodę korelacji liniowej Pearsona i rang Spearmana oraz analizę skupień. Wyniki badań wskazują, że w analizowanym okresie węzłami centralnymi sieci złożonej z determinant efektywności rynku pracy były spadek skali drenażu mózgów, wzrost profesjonalizacji zarządzania i intensyfikacja współpracy między zasobami ludzkimi. (abstrakt oryginalny)
Cel - w artykule został przedstawiony efekt regresji do średniej. Celem opracowania było przyjęcie lub odrzucenie hipotezy o występowaniu nareaktywności w cenach akcji na podstawie efektu przegranizwycięzcy. Metodologia badania - w badaniu wykorzystano test De Bondta i Thalera, tworząc portfele wygrane i przegrane, składające się z 5 spółek. Zbadano występowanie zjawiska nadreakcji w okresie od miesiąca do 24 miesięcy od daty uformowania portfela. Wynik - badania wykazały występowanie zjawiska nadreakcji w przypadku portfela uformowanego w okresie 5-letnim. W przypadku okresów 2- i 3-letnich nie zostało stwierdzone występowanie efektu regresji do średniej, a wyniki nie były istotne statystycznie. Oryginalność/wartość - wcześniejsze badania efektu regresji do średniej nie dały jednoznacznych wyników potwierdzających lub odrzucających jego występowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Opracowanie konfrontuje ze sobą dotychczasowe polskie badania i pokazuje wyniki własnych badań, opierając się na najnowszych danych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest krótkim studium przypadku nad efektywnością informacyjną rynku zakładów sportowych w Polsce. W pracy skupiono się na trzech najbardziej popularnych ligowych dyscyplinach sportowych: piłce nożnej, siatkówce i piłce ręcznej. Wobec szerokiego zainteresowania inwestycjami polegającymi na obstawianiu wyników sportowych starano się dociec, czy istnieje realna możliwość wpływania na kursy bukmacherskie (czy rynek jest wolny od wpływów) i czy istotne znaczenie może odgrywać wiedza fachowa w procesie decyzyjnym. W ramach badania część uwagi poświęcono na rozgrywki Ekstraklasy piłkarskiej.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł miał na celu zbadanie efektywności rynku oraz zmian, jakie mogły pojawić się w tym obszarze po wybuchu pandemii COVID-19. Giełda OMX i jej indeksy zostały wzięte pod uwagę ze względu na to, że reprezentują różne rynki zintegrowane na tej samej platformie giełdowej, a poza tym badaniu ich efektowności podczas pandemii nie poświęcono uwagi. Analizowane były dwa okresy: przed wybuchem pandemii COVID-19 i po jej wybuchu, a hipoteza efektywnego rynku (EMH) była testowana poprzez wykorzystanie anomalii efektu dnia tygodnia. Wyniki pokazują, że przed wybuchem pandemii tylko Indeks Krajów Bałtyckich był efektywny, ale stracił tę cechę podczas pandemii, podczas gdy rynek duński ją zyskał. Zaobserwowano zatem efektywność niektórych rynków oraz zmiany wywołane przez COVID-19. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Eksperymentalne badanie efektywności instytucji rynkowych
61%
Podstawowymi narzędziami do zwiększania dobrobytu społeczeństw są rynki. Wysoce abstrakcyjne, neoklasyczne modele mikroekonomiczne nie są w stanie wyjaśnić wielu istotnych kwestii związanych ze sposobem zorganizowania wymiany na rynkach - ekonomiści zajęli się badaniem rozwiązań składających się na instytucjonalną (i techniczną) strukturę rynków. Na skutki koordynacji rynkowej wpływa wiele czynników równocześnie. W związku z tym określenie wpływu poszczególnych instytucji na efekty koordynacji rynkowej w oparciu o obserwacje rzeczywistości jest bardzo trudne. W artykule pokazano, że skutecznym sposobem są eksperymenty ekonomiczne. Zaprezentowane przykłady pokazują, iż doświadczenia laboratoryjne będą wkrótce popularną metodą badań ekonomicznych, m.in. efektywności rozmaitych instytucji rynkowych. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest weryfikacja hipotezy efektywności rynku przez analizę anomalii czasowych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Badanie dotyczy indeksów spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i przeprowadzone będzie w odniesieniu do różnych warunków rynkowych występujących w latach 2003-2009. W związku z tym, że okres badania obejmuje okres zarówno dobrej koniunktury - hossy (I 2003-X 2007), jak i dekoniunktury - bessy (XI 2007-III 2009) na badanym rynku okres badania podzielono na dwa podokresy, wykonując oddzielne badania. Istotność różnic średnich zmian potwierdzano za pomocą testów parametrycznych istotności różnic średnich (t-Studenta) oraz testów nieparametrycznych (test U Manna-Whitneya). (abstrakt oryginalny)
The purpose of paper is to assess the long-term memory of stock index returns in the panEuropean platform Euronext (CAC-40, AEX, BEL-20 and PSI-20). We find evidence of time dependency in much of the data, suggesting that the series may best be described as fractional Brownian motion. Modified Rescaled-Range Analysis and Detrended Fluctuation Analysis were used to measure the degree of long memory. The global Hurst exponents evidence persistent long memory in the Dutch, Belgian and Portuguese markets. In the French market, evidence of long memory is inconsistent and weak. Fractal structure suggests non-conformity with the Efficient Market Hypothesis, and may compromise the reliability of asset pricing models. Furthermore, time-dependent Hurst exponents show evidence of weakening persistence in these markets, particularly after the international crises of 2000, 2002 and 2010. A possible explanation for those changes is that the markets may have matured over time, becoming more efficient after these severe events.(original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.