Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marketing dóbr inwestycyjnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W opracowaniu przedstawiono specyfikę marketingu dóbr inwestycyjnych oraz zidentyfikowano podstawowe różnice między marketingiem dóbr konsumpcyjnych a marketingiem dóbr inwestycyjnych.
Globalna gospodarka rynkowa stwarza przedsiębiorstwom możliwość prowadzenia swojej działalności z najbardziej odpowiadającego realizacji ich celów biznesowych miejsca na świecie. Przedsiębiorstwa są przekonywane przez państwa, miasta oraz różne jednostki podziału terytorialnego do wyboru danej lokalizacji za pomocą kompleksowych ofert inwestycyjnych podsumowujących możliwe korzyści do osiągnięcia przez działalność w wybranym miejscu. Do promocji tych ofert wykorzystywane są różne narzędzia marketingowe, w tym nowoczesne formy promocji internetowej. W artykule poddano analizie działania polskich jednostek samorządu terytorialnego prowadzone w największym na świecie serwisie społecznościowym skierowanym do odbiorcy biznesowego - LinkedIn. Opisano wykorzystywane sposoby prezentacji oferty oraz powiązane z nimi instrumenty. Podjęto również próbę określenia stopnia rozwoju tej formy terytorialnej promocji inwestycyjnej w Polsce i jej perspektyw na przyszłość w porównaniu do przykładów wykorzystania LinkedIn przez jednostki administracji z Europy i świata. (abstrakt oryginalny)
Na rynku dóbr inwestycyjnych istnieją związki zarówno pomiędzy organizacjami, jak i reprezentującymi te organizacje ludźmi. Jedną z najistotniejszych, pod względem pragmatycznym, postaci relacji jest lojalność stanowiąca efekt głębokiego zaangażowania stron w związek. Lojalność wobec źródła zakupu okazywana jest m. in. poprzez uproszczenie procedury podejmowania decyzji o zakupie, ponawianie zakupów, służenie referencjami, szerzenie dobrej opinii o dostawcy. Niniejsze opracowanie ma na celu określenie, w jakim zakresie wybrane relacje interpersonalne wpływają na kształtowanie lojalności między podmiotami wymiany. Przedmiotem rozważań jest wpływ relacji sprzedający-kupujący na kreowanie lojalności nabywcy wobec źródła zakupu. Rozważania ograniczono do rynku dóbr inwestycyjnych. Podstawę teoretyczną stanowią założenia koncepcji marketingu relacji. (fragment tekstu)
Firma developerska jest inwestorem budownictwa mieszkaniowego obok inwestorów publicznych i indywidualnych. Autor analizuje działalność firmy developerskiej w całym cyklu procesu inwestycyjnego poczynając od wyboru lokalizacji i zakupu terenu, poprzez projektowanie domów i osiedli, uzyskanie koniecznych zezwoleń, finansowanie, budowę aż po działalność marketingową i sprzedaż.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.