Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marketing organizacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Skuteczne zarządzanie organizacjami społecznymi wymaga stosowania koncepcji marketingu. Celem rozważań jest przedstawienie reguł sprawnego zarządzania organizacjami społecznymi. Na podstawie literatury przedmiotu, własnych doświadczeń oraz wywiadów jakościowych z praktykami omówiono koncepcje budowania i wdrażania strategii marketingowej. Opisano sposoby budowania pozycji rynkowej oraz promowania organizacji w otoczeniu. Wskazano na znaczenie kwalifikacji pracowników dla osiągania celów organizacji społecznej.(abstrakt oryginalny)
Działalność marketingowa jako filozofia zaistniała w okresie historycznych przemian na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej rodowód wskazuje, że jest to nie tylko konstrukcja myślowa powstała na podstawie analiz teoretycznych, ale stanowi reakcję organizacji na zmiany zachodzące w życiu gospodarczym [8, s. 40]. Obecnie każda organizacja musi być przygotowana na zmiany zachodzące na rynku, na którym działa, bowiem działalność marketingowa wywiera bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całej organizacji. Stąd, tak ważnym elementem jest wysoki poziom jakości działalności marketingowej i jej systematyczna ocena [9, s. 4]. W literaturze przedmiotu istnieje bardzo wiele metod dedykowanych ocenie jakości działalności marketingowej organizacji, problem jednak stanowi wybór najodpowiedniejszej z nich. A, zatem, celem pracy jest zaproponowanie stosownych kryteriów oceny metod oceny jakości działalności marketingowej organizacji oraz procedury doboru najwłaściwszej metody w tym względzie. (abstrakt oryginalny)
W celu zapewnienia realizacji usług pomocy społecznej na poziomie gwarantującym realizację ich celów, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podjęło inicjatywę mającą na celu wypracowanie standardów realizacji usług pomocy społecznej. Docelowo planuje się wdrożenie wypracowanych standardów w życie w drodze stosowanych aktów normatywnych. Celem rozważań jest zaprezentowanie przykładu zastosowania marketingowych zasad działania w kształtowaniu usług pomocy społecznej przez instytucjonalne jednostki organizacyjne pomocy społecznej (jops). W artykule wykazano, iż proponowane w testowanych standardach i w modelu instytucji rozwiązania są zgodne z marketingowymi zasadami działania organizacji. Skutkiem marketingowego podejścia do kształtowania usługi pomocy społecznej jest dostarczenie społeczności lokalnej usług adekwatnych do jej potrzeb. Artykuł jest przeglądem literatury. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Marketing organizacji non profit
100%
Organizacje non profit funkcjonują inaczej niż organizacje komercyjne, co wpływa na ich podejście do klienta, chęć zorientowania na niego i jego potrzeby. W marketingu uwzględnia się te rozwiązania, co wpływa na zakres i formę prosperowania organizacji. Dotyczy to promocji, wykorzystania Internetu, jak i mediów społecznościowych. Celem publikacji jest analiza stosowanych rozwiązań marketingowych w organizacjach non profit. Zakres pracy skupia się na oddziaływaniach marketingowych w tego typu organizacjach i posiada wymiar teoretyczno-empiryczny. Wykorzystane metody to obserwacja oraz analiza literatury. W publikacji wykorzystano różne pozycje źródłowe: prace zwarte, artykuły, jak i statystyki GUS. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Systematyka metod oceny jakości działalności marketingowej organizacji
100%
Wśród istniejących metod oceny jakości działalności marketingowej organizacji można wskazać trzy odrębne ich grupy. Pierwszą z nich tworzą metody jakościowe, w ramach których na użytek oceny nie określa się żadnych parametrów liczbowych1. Zaliczyć tu można następujące metody: audyt marketingowy, ocenę doskonałości marketingu oraz przegląd etycznej i społecznej odpowiedzialności organizacji. Druga grupa to metody ilościowe służące do oceny badanych zjawisk czy obiektów za pomocą wartości liczbowych, wyrażonych we właściwych dla tej oceny jednostkach miary. Do metod tych należą: analiza sprzedaży, analiza udziału w rynku, analiza wpływu wydatków marketingowych na wielkość sprzedaży, analiza finansowa, kontrola rentowności i efektywność marketingu, ranking efektywności marketingu oraz obserwacja zadowolenia klienta. Ostatnią grupę tworzą metody jakościowo-ilościowe (mieszane) łączące cechy zarówno metod jakościowych, jak i ilościowych. Oznacza to, że część parametrów oceny jest wyrażona liczbowo, a część nie. Metody te stanowią: zrównoważona karta wyników, a także benchmarking marketingowy. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia problematykę profesjonalizacji zarządzania organizacjami obywatelskimi w kontekście funkcji zarządzania. Realizacja poszczególnych funkcji poddana została ocenie pod względem stosowanych, nowoczesnych narzędzi i sposobów zarządzania. Wskazano na szereg aspektów profesjonalizacji zarządzania w organizacjach tworzących trzeci sektor oraz przedyskutowano skutki tego procesu dla samych organizacji jak i współpracujących z nimi wolontariuszy i publiczności. Wykazano, iż profesjonalizacja jest zjawiskiem mobilizującym organizacje obywatelskie do osiągania efektywności w działaniu i koncentracji na efektach, ale jednocześnie powodującym sprzeciwy w środowisku współpracowników i wolontariuszy, kojarzących wprowadzanie nowoczesnych metod i technik zarządzania z zatracaniem podstawowych idei trzeciego sektora. (abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca opiera się na tezie, że we współczesnym otoczeniu organizacje nie mogą w dłuższym okresie skutecznie rywalizować, posługując się tym sam czynnikiem przewagi, co skłania do bacznego monitorowania otoczenia i poszukiwania nowych wyróżników od konkurencji. Takie podejście do biznesu jest właściwe właśnie szkole dynamicznych zdolności organizacji. Przedmiotem tej pracy są tzw. dynamiczne zdolności marketingowe (DZM), które odnoszą się do procesów modyfikujących zbiór zasobów marketingowych organizacji z wykorzystaniem wiedzy organizacji na temat zmian w otoczeniu. Nietrudno nie zauważyć, że takie rozumienie DZM równa się bardzo szerokiemu spektrum zainteresowań pracy, co znajduje wyraz zwłaszcza w jej części koncepcyjnej (rozdziały I i II) oraz w rozdziale III nakierowanym na eksplorację DZM. Jednak w rozdziale IV prezentującym wyniki badań ilościowych skoncentrowano się jedynie na wybranych, specyficznych formach DZM oraz specyficznych obszarach stosowania DZM (media społecznościowe, koprodukcja w relacjach z klientami). Taka konstrukcja pracy wynikała z dwóch głównych względów. Po pierwsze, skoro same zasoby marketingowe będące przedmiotem DZM stanowią bardzo szeroką kategorię, w którą wpisuje się takie kwestie, jak chociażby wizerunek organizacji, rozpoznawalność marki, system CRM czy kompozycja promotion-mix, trudno sobie wyobrazić, aby jedna praca traktowała na tym samym poziomie szczegółowości wszystkie specyficzne odmiany oraz obszary stosowania DZM, i to zarówno na poziomie koncepcyjnym, jak i poziomie empirycznego testowania hipotez. Po drugie, niniejsza praca jest zakorzeniona w szerszym paradygmacie zarządzania odnoszącym się do dynamicznych zdolności organizacji, a zatem powinna być zgodna z tym paradygmatem, ale również można od niej oczekiwać podjęcia próby zmierzenia się z zarzutami kierowanymi wobec tego paradygmatu. (fragment tekstu)
Marketingowa i rynkowa reorientacja to pojęcia należące do jednych z najczęściej pojawiających się w obszarze teorii lub praktyki marketingowej. Do dziś nie doczekały się jednak jednoznacznej interpretacji - bywają stosowane jako terminy sobie równoważne tudzież są traktowane jako synonimy marketingowej lub rynkowej orientacji. Rozważania prowadzone w niniejszym artykule zmierzają w kierunku zaproponowania ich definicyjnego ujęcia, a w dalszej kolejności - wykazania, w jaki konkretnie sposób wpisują się one w problematykę adaptacyjności organizacji (z którą często, choć zwykle bez głębszej analizy, łączone są na gruncie literatury z zakresu marketingu i zarządzania). Artykuł stanowi kontynuację rozważań poczynionych przez autorkę w opracowaniu pt. Adaptacja organizacji i jej elementy z perspektywy ujęcia systemowego, w którym (w oparciu o rozwiązania dostępne w dorobku nauk systemowych) zaproponowane zostało m.in. definicyjne ujęcie adaptacji organizacji oraz dwudzielna klasyfikacja zmian organizacyjnych, którym można przypisać charakter adaptacyjny. (abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu istnieje wiele metod służących ocenie jakości działalności marketingowej organizacji (np. audyt marketingowy, czy kontrola rentowności marketingu). Są też takie, które można do tej oceny zaadaptować. A zatem celem niniejszego artykułu jest identyfikacja metod pokrewnych możliwych do zastosowania w ocenie jakości działalności marketingowej organizacji. Stąd też w opracowaniu przedstawiono systematykę tych metod w podziale na dwie odrębne grupy: służące do wspomagania wyborów wielokryterialnych oraz do porównywania wielowymiarowych obiektów. Słowa kluczowe: marketing, metody, wielokryterialność, porównywanie, wielowymiarowość. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rozważania na temat public relations (PR), którego jednym z zadań jest budowanie wizerunku organizacji. Wyjaśniono pojęcie public relations i jego powiązania z marketingiem. Zwrócono uwagę na specjalistę ds. PR i jego sposób funkcjonowania w firmie w aspekcie tworzenia wizerunku przedsiębiorstwa.
11
Content available remote Marketingowe czynniki i instrumenty wzrostu organizacji
67%
Marketing spełnia w organizacji ważną rolę. W dobie dynamicznie zmieniającego się otoczenia coraz większego znaczenia nabierają marketingowe czynniki i instrumenty wzrostu organizacji. W procesie ich wdrażania można jednak dostrzec wiele możliwości dla wzrostu organizacji, ale również i zagrożeń. Dlatego też zachodzi konieczność udoskonalania koncepcji marketingowej, dostosowywania jej do zmian zachodzących na rynku. Podjęcie odpowiednich działań, a co za tym idzie przygotowanie i wdrożenie odpowiedniej strategii marketingowej na bazie koncepcji marketingu mix staje się ważne z punktu widzenia zarówno przetrwania, jak i wzrostu organizacji. Organizacje dążą do opracowania skutecznej i efektywnej koncepcji marketingu mix. Jednakże jest to zadanie bardzo trudne, gdyż nie sposób określić efektów, które mogą zostać osiągnięte dzięki poniesionym nakładom w ramach realizowanej koncepcji. Trzeba przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że skuteczność i efektywność działań marketingowych w zasadniczym stopniu zależy od właściwego ich doboru przez właściciela - menedżera organizacji, gdyż to od jego kompetencji i umiejętności zależy prawidłowe jej funkcjonowanie. Celem artykułu jest próba ukazania marketingowych czynników i instrumentów wzrostu organizacji, które mogą być źródłem długotrwałej przewagi konkurencyjnej. W opracowaniu wykorzystano metodę badawczą opartą na studiach literaturowych w przeważającej mierze z zakresu marketingu. Artykuł koncentruje się wokół marketingowych czynników i instrumentów wzrostu organizacji. Dlatego też na wstępie nawiązano do teorii wzrostu i rozwoju organizacji, kolejno ukazano istotę marketingu, aby w dalszej części podjąć próbę wskazania czynników i instrumentów wzrostu organizacji.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano kluczowe problemy organizacyjne i zarządcze pojawiające się w organizacjach pozarządowych, które podejmują się produkcji dóbr i usług oraz zatrudniania płatnego personelu. Prowadzenie działalności gospodarczej (czy to wprost czy za pomocą wydzielonego zakładu) oraz odpłatna działalność statutowa oznacza "przejście na stronę gospodarki społecznej" i powoduje konieczność zwrócenia uwagi na nowe funkcje i procesy w organizacji pozarządowej. Artykuł koncentruje się na wybranych problemach dotyczących realizacji funkcji zarządzania w organizacji - planowaniu działań i pozyskiwaniu klientów, funkcji zarządów organizacji, tworzeniu struktur organizacyjnych, kształtowania zasobów ludzkich, kontroli oraz podejmowania działań marketingowych przez organizacje. W artykule zasygnalizowano również zagadnienia związane z hybrydyzacją organizacji, która w dużej mierze dotyczy procesów przekształcania się w podmioty ekonomii społecznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.