Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marketing polityczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Konwergencja doktryn politycznych powoduje, że programy partii coraz mniej się różnią, w związku z tym wśród wyborców zanika tendencja do głosowania tematycznego, identyfikacja z partią jest także coraz słabsza. Dynamiczny rozwój marketingu daje możliwość wyróżnienia się na tle innych ugrupowań przez umiejętne stworzenie wizerunku. Istnieje kilka wymiarów tworzenia strategii wyborczych partii politycznych. Są to: profesjonalizm kampanii, baza organizacyjna, racjonalność strategii, podmiot wyboru, kształt relacji międzypartyjnych, styl prowadzenia kampanii, wybór grupy docelowej, sposób budowy list wyborczych, wykorzystanie zasobów. Nadrzędnymi zasadami planowania strategii wyborczej powinny być: spójność z doktryną i programem politycznym partii, zaplanowanie działań w czasie skuteczna implementacja strategii wśród członków sztabu wyborczego i kandydatów. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Marketing polityczny w czasie kryzysu gospodarczego
100%
W artykule przedstawiono działania marketingowe podejmowane zarówno przez polityków, jak i partie polityczne. Autorka pokazała, jak w okresie kryzysu wygląda marketing polityczny, na jakie cele stawiają partie polityczne i polscy politycy (także podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 r.), ile nakładów pochłaniają te działania. Przedstawiono także, gdzie podmioty polityki szukają oszczędności w trudnych czasach kryzysu gospodarczego. (abstrakt autora)
Pozostaje pytanie, czy istnieją jakieś możliwości, by wychowanie potrafiło zapobiegać wojnie? Odpowiedź brzmi: nie bardzo widać, jak miałoby się to dokonać. Wychowanie w państwach Zachodu nie jest - z racji już wcześniej omówionych - konsekwentnie wychowaniem antywojennym, w systemach wartości tych społeczeństw obecne są bardziej lub mniej zakamuflowane pochwały walki w ochronie własnych interesów. Wychowanie nie potrafi więc zapobiec wojnie, ponieważ pokój nie jest celem wychowania żadnego ze znanych mi państw. Pokój nie jest tam wartością bezwzględną, zależy od spełnienia wielu wymagań: suwerenności terytorialnej, nieusuwalności legalnych władz. Niespełnienie tych warunków jest równoznaczne z wejściem państwa w stan wojny. Wychowywać młodzież do pokoju może oznaczać jedynie fantazję, że oto ucząc się żyć w przyjaźni i zgodzie we własnym środowisku, szkoły, rodziny, wsi, miasta, kraju (czego przecież nie należy zaniedbywać), przyczyniamy się do pokoju światowego. Fantazja ta nie opiera się na prawdzie. Nie wystarczy szczera wiara, by uznać neoplatońską tezę o samorozprzestrzenianiu się i przyroście dobra - bonum est diffusivum sui. Że mianowicie dobro rodzi dobro i jeśli nagromadzić dobro w większej ilości w jednym miejscu (jakby było jakąś substancją), to ono w ukryty sposób rozkwitnie gdzie indziej, tam gdzie go brakuje. Temu obrazowi popularyzowanemu w chrześcijańskiej teologii łaski łatwo przeciwstawić można inny, podobnie arbitralny (nie do dowiedzenia), że ilość dobra w świecie jest stała, i jeśli gdzieś wzrasta, to gdzie indziej musi go zacząć brakować(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przeprowadzenie kompleksowej klasyfikacji postanowień umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w oparciu o kryterium charakteru prawnego. Ponadto określono szczegółowe zasady kształtowania treści postanowień umowy z o.o. oraz metody wykładni aktu założycielskiego osoby prawnej. Artykuł zawiera szczegółową charakterystykę postanowień umowy polskiej spółki z o.o., szczególną uwagę poświęcono postanowieniom: obligatoryjnym, fakultatywnym, korporacyjnym, obligacyjnym, mieszanym, oraz esentialia negotti, naturalia negotii, accidentalia negotii. Analiza prawa polskiego została uzupełniona o uwagi porównawcze na tle prawa niemieckiego i systemów prawnych common law.(abstrakt oryginalny)
Archetypy Carla Gustawa Junga mogą być interesującym narzędziem w budowie świadomości marki politycznej. Archetypy mogą sprawdzać się jako pożądane pozycjonowanie wielu marek na rynku politycznym. Poprzez rozwój archetypów możemy dyskutować o sukcesach i niepowodzeniach marek politycznych. Koncepcja ta wiąże się również z wartością marki. Aby uczynić markę silną, marketingowcy stosują słynny model budowania wartości marki w oparciu o klienta (Customer Based Brand Equity - CBBE). W modelu tym wszystko jest widziane z perspektywy klientów. Z perspektywy modelu budowania wartości marki w oparciu o klienta, wszystko zależy od poziomu charyzmy polityków oraz ich zdolności zjednania sobie serc i umysłów społeczeństwa. Po podjęciu badania marketingowego na podstawie zogniskowanego wywiadu grupowego jest oczywiste, że politycy przyciągają większą uwagę ludzi, jeśli wyglądają jak klasyczne archetypy: Bohaterowie lub Opiekunowie, Błaźni lub nawet Banici, niż kiedy nie można ich utożsamić z żadnymi archetypami. Artykuł ma na celu wyjaśnić mechanizmy budowania marki politycznej oraz upadku marki w niektórych krajach postsowieckich z wykorzystaniem przypadku Gruzji, pokazującego porażkę prozachodniego Zjednoczonego Ruchu Narodowego prezydenta Micheila Shaakaszwiliego wobec nowo utworzonej koalicji Gruzińskie Marzenie. (abstrakt oryginalny)
The article is devoted to the analysis of theoretical and practical aspects of the implementation of Government Relations (GR) mechanisms in the system of political marketing in Ukraine. GR is considered in comparison with lobbyism, public relations and public affairs as elements of political marketing. The article notes that GR creates new opportunities for political marketing and ensures the coordination of the interests of power, business and civil society in Ukraine. In this sense, GR is an important mechanism for the democratic development of the country, as it enables businesses and civil society institutions to influence the formation of the architecture of power. The article concludes that GR in Ukraine is an important tool for dialogue between the state and business, which: the quality of government, conditions of competition, business development in general depend on. Such a dialogue requires legislative protection and mechanisms for making decisions binding on all parties on its basis. A future-oriented business expects, first of all, stable rules of the game from the authorities and their observance by all players. Currently, Ukraine has come a convenient time to unite the efforts of business and the state to form a civilized market of GR-services in the field of political marketing. The need to institutionalize the GR-specialist profession, the creation of a modern information space for the exchange of opinions between GR specialists and the promotion of civilized GR-technologies to corporate policy has also become topical. Obviously, this may contribute to the reduction of the corruption component in the interaction between government and business. (original abstract)
Celem artykułu jest (...) wyodrębnienie w oparciu o studium przypadku rynku politycznego Republiki Czeskiej. Kraj ten został wybrany ze względu na swoją wyjątkową sytuację. Jest bowiem jedynym państwem wspomnianej części Europy o stabilnych przedwojennych tradycjach demokratycznych oraz dłuższej niż w pozostałych historii kapitalizmu funkcjonującego w mieszczańskim i zsekularyzowanym społeczeństwie. W przeciwieństwie do Polski czy republik bałtyckich międzywojenna czeska część Czechosłowacji była zamożna, w znacznym stopniu zurbanizowana, jej system polityczny opierał się na zasadach demokracji, której nie groziły autorytarne zamachy stanu. Te uwarunkowania historyczne mają wpływ na współczesność. (fragment tekstu)
Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, gdzie kontakty wirtualne są równie cenne, jak te nawiązywane w świecie rzeczywistym. Nowe środki przekazu umożliwiają natychmiastowy kontakt nie tylko z przyjaciółmi, ale także z ważnymi osobami publicznymi. Barack Obama pokazał, że media społecznościowe są także wspaniałym narzędziem tworzenia wizerunku publicznego i zyskiwania zwolenników, zwłaszcza młodych. Media społecznościowe są już wykorzystywane przez polskich polityków, zwłaszcza przed wyborami, ale też dla komunikowania się z obywatelami. Rozumienie koncepcji mediów społecznościowych ma decydujące znaczenie: powinny one służyć tworzeniu wspólnoty i stanowić platformę dialogu, a nie tylko forum do prowadzenia agitacji i krytyki. Niniejszy artykuł stanowi przegląd działań polskich polityków podejmowanych w mediach społecznościowych.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Public relations w polityce
75%
W pierwszej połowie XX wieku pojawiła się nowa forma komunikowania masowego - public relations, doskonalona i wcielana w życie przez kolejne generacje specjalistów. Public relations, tak jak pozostałe techniki komunikowania marketingowego, rozwijało się na rynku ekonomicznym. Z funkcjonujących w latach trzydziestych XX wieku korporacji i agencji PR, obsługujących komercyjnych producentów dóbr i usług, wyłonili się pierwsi zawodowi komunikatorzy polityczni. Ta forma komunikowania masowego, typowa początkowo dla Stanów Zjednoczonych, została stopniowo przyjęta przez inne demokracje. Polityczne public relations jako jedna z kluczowych technik marketingu politycznego jest obecnie szeroko wykorzystywane w działaniach politycznych. Nie można mówić o współczesnej kampanii wyborczej bez politycznego public relations, które stanowi jeden ze sposobów działań promocyjnych, mający na celu pozyskanie jak najszerszej grupy zwolenników. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie udziału public relations w obszarze polityki. Artykuł podejmuje wybrane kwestie pojemnej i złożonej problematyki politycznego public relations. W tekście zamiast pełnego zwrotu public relations, używany będzie również skrót PR. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na takie pojęcia w życiu społecznym, jak moralność w systemie władzy politycznej i władzy ekonomicznej w świetle prezentowanej przez Machiavellego koncepcji lidera politycznego wzorowanej na postaci księcia Cesarea Borggia. Zasadniczym celem tekstu jest próba wskazania, że w obecnym życiu społecznym należy "coś" zrobić dla ograniczenia wpływu "brudnych rąk" w działalności publicznej człowieka, a co utrwala nierówności społeczne. (abstrakt oryginalny)
11
75%
Celem niniejszego tekstu jest potrzeba określenia wizerunkowego prototypu "wzorcowej" organizacji politycznej, mogącej stanowić punkt odniesienia dla realnie funkcjonujących formacji politycznych. Co oczywiste, partia o wzorcowej charakterystyce w warunkach rynkowych nie występuje, aczkolwiek model jej funkcjonowania umożliwia zweryfikowanie elementów, które pozwolą na wykształcenie prototypu "idealnej" z punktu widzenia wizerunkowego formacji politycznej. Warto odnotować, iż niniejszy tekst osadzony zostanie w obszarze nauk o zarządzaniu. Dlatego też celowo pominięto aspekty działalności partii politycznych, istotne dla pozostałych dyscyplin naukowych. Autor ma świadomość, iż podstawową rolą organizacji politycznych nie jest aktywność wizerunkowa, a reprezentowanie społeczeństwa w systemie politycznym oraz kształtowanie polityki państwa. Niemniej jednak, coraz bardziej urynkowione współczesne systemy demokratyczne, postępująca mediatyzacja polityki oraz konkurencja na rynku politycznym nieustająco powodują, iż współczesne organizacje polityczne muszą poszukiwać instrumentów budowania przewagi konkurencyjnej, w tym wizerunkowej. Aby osiągnąć zamierzony cel, autor dokonał obserwacji zachowań wyborczych w Polsce w latach 2009-2014, konfrontując równolegle wyniki badań opinii publicznej. (fragment tekstu)
Podsumowując należy podkreślić, że jakkolwiek różny był kontekst public relations Francji i Stanów Zjednoczonych, to łączyło je to samo wyzwanie -całościowa zmiana wizerunku państwa. Było to bardziej kompleksowe za-danie niż dużo częściej spotykane na świecie popularyzowanie kraju lub pod-noszenie wyników jednej branży, np. turystyki. W przypadku tych dwóch państw chodziło o dokonanie zmiany w sposobie myślenia innych narodów. Aby to osiągnąć Francja i USA podjęły wiele złożonych działań. Jedne z inicjatyw można krytykować za sposób przeprowadzenia, inne mogą stanowić przykład dobrej praktyki. W tej pracy analiza zostaje zamknięta na 2007 r., jednak praca omawianych krajów nad ich PR nie jest jeszcze skończona. Niektóre projekty zaczęte w ostatnich latach nadal trwają, niektóre są rozwijane. Ostatecznie jednak całość tego wielkiego przedsięwzięcia zostanie oceniona przez społeczeństwa za wiele lat. Jeśli Francji się udało, będzie postrzegana jako kraj innowacji i dynamicznego rozwoju. Jeśli Stany Zjednoczone zrobiły wystarczająco dużo, być może American Dream zacznie ponownie funkcjonować. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest analiza czynników kształtujących wizerunek medialny Grzegorza Kołodki - jednej z barwniejszych postaci polskiego życia politycznego. Analiza dotyczy dwóch okresów - lat: 1994-1997 oraz 2002-2003, w których G. Kołodko sprawował funkcje publiczne: wicepremiera i ministra finansów. Autor wskazuje na różnice między czynnikami marketingowymi i public relations oraz ich wpływ na społeczny odbiór działań G. Kołodki. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono genezę marketingu. Scharakteryzowano marketing polityczny w kontekście podejścia redukcyjnego oraz kompleksowego.
15
Content available remote Narzędzia promotion-mix w kampaniach wyborczych
75%
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie przeniesienia narzędzi promocji-mix z marketingu komercyjnego na grunt polityczny. Współczesna literatura dostarcza nam wielu przykładów narzędzi marketingu wyborczego. Podstawowy podział jest zbieżny z narzędziami marketingu komercyjnego, a więc obejmuje reklamę polityczną, sprzedaż osobistą, promocję sprzedaży, marketing bezpośredni oraz public relations. Instrumenty te określa się mianem promocji-mix. Każde z wyróżnionych narzędzi marketingu wyborczego posiada szeroki zasób stosowanych technik i działań, które wykorzystują kandydaci, aby osiągnąć wyborczy sukces. Najlepsze efekty uzyskać można stosując kompatybilnie wszystkie te elementy, tak aby stworzyć spójny wizerunek kandydata. (abstrakt oryginalny)
Artykuł realizuje trzy główne cele. Po pierwsze, ukazuje zakres, formy i sposoby wykorzystania mobilizującego i angażującego potencjału nowych mediów w kampanii wyborczej na przykładzie serwisu społecznościowego. Po drugie, opisuje użycie portalu społecznościowego do realizacji klasycznych funkcji dyskursu kampanii. Po trzecie, pokazuje styl i formy prezentacji treści politycznych w mediach społecznościowych. Obserwacje i wnioski formułowane w tym tekście opierają się na porównawczej analizie zawartości ofi cjalnych profi li Bronisława Komorowskiego (kampania prezydencka 2010 roku) oraz Baracka Obamy i Mitta Romneya (kampania prezydencka 2012 roku) w serwisie społecznościowym Facebook. (abstrakt autora)
W artykule poruszone zostały kwestie dot. wyzwań związanych z realizacją koncepcji zrównoważonego rozwoju w polskich miastach, ze szczególnym uwzględnieniem procesu poszerzenia terytorialnego miast wojewódzkich. W wyniku przeprowadzonych badań autor dostrzegł, iż projekty zmiany granic były wiązane z ideą zrównoważonego rozwoju. Autor spróbował zbadać, czy jest to jedynie zabieg przynależny do obszaru marketingu politycznego, czy też realizacja koncepcji osadzonej na gruncie zrównoważonego rozwoju i wynikająca z potrzeb społeczności lokalnych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Aesthetic Dimension of Political Advertising
75%
Political advertising is a form of aesthetic and political communication; it is encountered in election, addressed to electoral groups and aimed at electoral behavior perception management. Aesthetic and political communication has a lot of characteristics of political communication in general, that in its turn is a kind of public communication. Advertising nails down certain emotions in the person's memory, which hereafter will determine his (her) behavior. Achieving of an objective is made by aesthetic images creation and advancement that facilitates aesthetic judgment of objective world, increases beauty sensitivity, uprears and develops cultural perception, the sense of taste. In the course of it, the didactic orientation of political advertising emerges. In a general sense, political advertising aesthetics is the aesthetics of personal behavior management technologies in social setting, the aesthetic of personal influence. Political events infer aesthetic expressiveness and legalization in response to mass media, publicity, popular art, word-picture and image. Internal action of political and aesthetic aspects turns the individual into spectator and recipient. (original abstract)
Celem zrealizowanych badań była identyfikacja wymiarów postrzegania krajów postsocjalistycznych i ustalenie ich specyfiki w percepcji Polaków. Badania zostały przeprowadzone w Warszawie, Lublinie i Krakowie na próbie 311 studentów metodą ankiety roznoszonej. Przedmiotem oceny respondentów były Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzja w oparciu o zrewidowaną wersję kwestionariusza do badania wizerunku kraju Martin i Eroglu (1993). Na podstawie badań potwierdzona została wielowymiarowość konstruktu wizerunku kraju. Wyodrębniono 3 wymiary wspólne dla ocenianych krajów: standard życia, ustrój polityczny i rozwój gospodarczy. Zidentyfikowano skupienia krajów o zbliżonym wizerunku oraz przeanalizowano podobieństwa i rozbieżności w subiektywnej percepcji wizerunków krajów względem obiektywnych wskaźników. Z uwagi na walory psychometryczne zrewidowana skala dostosowana do specyfiki polskiej populacji może być stosowana w badaniach nad wizerunkiem kraju. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Perspektywy rozwoju marketingu politycznego
75%
Nowe uwarunkowania rynku politycznego prowadzą do ewolucji form zarządzania i struktur organizacji politycznych. Wyzwaniem dla współczesnych partii politycznych, podobnie jak dla przedsiębiorstw, stają się procesy dokonujące się zarówno w przedmiotowej, jak i podmiotowej warstwie rynku, wraz ze wszystkimi występującymi między nimi powiązaniami. Są nimi w szczególności: globalizacja, rozwój technologii informacyjnej i rozliczne przemiany o socjologicznym charakterze - będące następstwem ewolucji otoczenia organizacji politycznych oraz ich wnętrza. Zwiększa się systematycznie liczba i zróżnicowanie grup interesariuszy zlokalizowanych wokół podmiotów politycznych, wzrosło znaczenie czynnika czasu w planowaniu i realizacji działań strategicznych partii i innych ośrodków władzy, organizacji pozarządowych oraz wszystkich innych instytucji rynkowych zlokalizowanych w sektorze, co powoduje konieczność stopniowego przechodzenia z przeważającego jeszcze podejścia statycznego na dynamiczne. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.