Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 159

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marketing społeczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W artykule omówiono najczęściej pojawiające się błędy i trudności w stosowaniu w praktyce założeń marketingu społecznego. Wspomniano także o możliwych przyczynach tego typu uchybień. W rozważaniach autor korzystał z przykładów kampanii społecznych realizowanych w Polsce. Celem artykułu jest także usystematyzowanie podstawowych zagadnień związanych z marketingiem społecznym. (abstrakt oryginalny)
W konsekwencji zmieniających się uwarunkowań dochodzi do redefinicji marketingu oraz gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na nowe instrumenty marketingowe. Koncepcja marketingu ewoluuje w kierunku dbałości i troski o konsumenta i społeczeństwo, w którym on żyje. (fragment tekstu)
Koncepcja społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa ma swoje korzenie w erze rewolucji przemysłowej, która zmieniła świat na przełomie XIX i XX wieku. Teoretyczne podstawy społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa (Corportate Social Responsibility - CSR) jako pierwszy na przełomie XIX i XX wieku sformułował A. Carnagie w swoim eseju The Gospel of Wealth1. Jego koncepcja opierała się na zasadach miłosierdzia oraz włodarstwa. Pierwsza z nich odwoływała się bezpośrednio do Pisma Świętego i głosiła, że osoby majętne powinny otaczać opieką i wspierać biedniejsze warstwy społeczeństwa. Druga zasada mówiła, że wielkie majątki powinny być traktowane przez ich właścicieli nie jako ich własność, ale jako dobre wspólne, powierzone im w zarządzanie przez resztę społeczeństwa.(tekst z oryginału)
Menedżerowie planujący kampanie marketingu społecznie zaangażowanego stają przed wyborem partnera społecznego. Wybór taki jest szeroki, bowiem organizacje nienastawione na zysk chętnie przystają na współpracę. Powstaje więc pytanie, której jednostce należy udzielić wsparcia? Dotychczas przeprowadzone badania sugerują, że istotnym czynnikiem może być tutaj stopień dopasowania beneficjenta kampanii do firmy. Jednak wyniki wspomnianych badań są rozbieżne. Wykorzystując technikę meta-analizy w pracy podjęto próbę ustalenia aktualnego stanu badań w tym zakresie. Uzyskane wyniki pokazują, że znaczenie dopasowania jest większe, wtedy gdy firma udzielając pomocy angażuje się w aktywną współpracę niż w sytuacji, gdy przekazywana jest tylko darowizna. (abstrakt oryginalny)
Kategorią podstawową dla artykułu jest interes publiczny (IP) oraz jego ochrona i wsparcie w sytuacji, kiedy dochodzi do kolizji pomiędzy nim a interesami indywidualnych osób, organizacji lub grup społecznych. Można wysunąć dwa ściśle ze sobą powiązane przypuszczenia. Podmioty życia społecznego, mimo że akceptują i poważają interesy publiczne i dobro wspólne, są skłonne preferować swoje interesy, jeśli te w większym lub mniejszym stopniu kolidują z interesem ogólnym. Przypuszczam, że główny obszar, na którym obie kategorie interesów są ujmowane nie w kontekście alternatywy, a jako całość, są sieci społeczne umożliwiające polilog wszystkich ze wszystkimi. Decydującym czynnikiem, który wpływa na wzajemne dostosowanie przeciwstawnych interesów, jest stosunek społeczności do spraw publicznych i poziom odpowiedzialności obywatelskiej każdego z uczestników relacji społecznych. W stosunku ludzi do interesu publicznego zachodzą radykalne zmiany, spowodowane trendami globalizacji, migracją o bezprecedensowym zasięgu, osłabieniem więzi człowieka z rodzeństwem, a nawet z krajem pochodzenia. Z drugiej strony ludzie wciąż bardziej są włączeni w sieci społeczne, dzięki czemu wzrasta stopień partycypacji obywatelskiej. W artykule zawarta została refleksja nad zachodzącymi obecnie zmianami w stosunku podmiotów życia społecznego do interesu publicznego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba identyfikacji czynników sukcesu kampanii społecznej. Autor wskazuje na procesy, elementy i cechy, które mogą stanowić o sile odziaływania kampanii. Podstawę prowadzonych rozważań stanowi studium przypadku niskobudżetowej kampanii "Możesz to zmienić", w której zastosowano zaawansowaną procedurę planowania.(abstrakt autora)
Współcześnie obserwowany wzrost świadomości i oczekiwań społecznych w kierunku wzrostu jakości życia, a także zmiany warunków gospodarowania tj. rozwój konkurencji, procesów globalizacji i technologii informacyjnej wyznaczyły nową rolę działaniom marketingowym podmiotom, która polega na kreowanie wartości nie tyle zaspokajających bieżące potrzeby konsumentów, ale zmieniających świat. Służy temu rozwój koncepcji: społecznej orientacji marketingu, marketingu społecznie zaangażowanego, marketingu wartości, społecznej odpowiedzialności biznesu, marketingu partnerskiego i marketingu społecznego oraz marketingu wspólnej sprawy. Celem artykułu jest przedstawienie głównych cech marketingu społecznego w kontekście decyzji marketingowych organizacji niebiznesowych dotyczących głownie adaptacji instrumentów marketingu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości jakie stwarza portal społecznościowy Facebook firmom w procesie ich komunikowania się z rynkiem. Dokonano przeglądu literatury dotyczącej problematyki marketingu społecznościowego na portalu Facebook, prezentując poglądy różnych autorów zajmujących się tym zagadnieniem. Przedstawiono również wyniki badań ankietowych, na podstawie których dokonano próby oceny stosunku użytkowników Facebooka do działalności marketingowej marek na portalu oraz wpływu posiadania firmowego fan page'u na kreowanie wizerunku marki. Wyniki wskazują, że obecność marek na portalu jest akceptowana przez użytkowników, a posiadanie firmowego profilu na Facebooku wpływa na pozytywny wizerunek firmy.(abstrakt oryginalny)
Reklama społeczna to proces komunikacji perswazyjnej. Czym należy się kierować, aby reklama mogła okazać się skutecznym komunikatem społecznym? Czego unikać?
Budowanie kampanii społecznych wymaga solidnego planowania, dającego szansę na dotarcie do docelowych odbiorców i wywołanie oczekiwanych zmian postaw i zachowań. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości związanych z planowaniem kampanii społecznych. Zostały w nim omówione propozycje procedur wykorzystywanych w procesie budowania kampanii społecznej z uwzględnieniem złożoności decyzji podejmowanych na poszczególnych jego etapach. (abstrakt oryginalny)
Celem eksperymentu było sprawdzenie, czy łączne zastosowanie techniki "każda ulotka się liczy" oraz zbieżności liter imienia zwiększa skuteczność techniki i samej prośby. Badanymi byli uczniowie liceów ogólnokształcących, chłopcy (N = 160) i dziewczęta (N = 160). Do osób badanych zwracano się z prośbą o rozdanie ulotek informujących o potrzebie dożywiania dzieci. Eksperymentator w zależności od grupy miał inny identyfikator. Zgoda i zarazem liczba pobieranych ulotek stanowiła wskaźnik uległości. Wyniki eksperymentu wykazały, że zbieżność liter w imionach zwiększa jedynie uległość kobiet w porównaniu z zastosowaniem konwencjonalnej prośby. Mężczyźni ulegają częściej niż kobiety tylko w sytuacji łącznego zastosowania techniki "każda ulotka się liczy" oraz podobieństwa liter w imionach. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza marketingu zaangażowanego społecznie, który wpisuje się w nowe podejście marketingowe nazywane przez badaczy marketingiem zrównoważonym [Armstrong, Kotler 2012] czy Marketingiem 3.0, [Kotler, Kartajaya, Setiawan 2010] oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy jego istnienie wynika z doraźnych działań wizerunkowych przedsiębiorstwa, czy też może stanowić oparcie dla strategii zarządzania współczesną firmą. Chociaż idea zaangażowanej społecznie organizacji nie stanowi przełomu, wpisując się w ideę zrównoważonego zarządzania rozwojem firmy, to warto zauważyć, że staje się coraz bardziej popularna w praktykach rynkowych przedsiębiorstw. Wraz z rosnącą w dobie globalizacji świadomością konsumentów, ich dojrzałością i orientacją na wartości, może być istotnym elementem wyróżniającym organizację na rynku, a poprzez jej implementację w strategii przyczynić się może osiągnięcia przewagi konkurencyjnej(fragment tekstu)
Reklama społeczna jest elementem marketingu społecznego, który polega na wykorzystywaniu technik i reguł marketingu klasycznego do wywoływania społecznie pożądanych postaw i zachowań. Kampanie społeczne stawiają sobie za zadanie takie kształtowanie postaw i zachowań ludzi, aby stały się one fundamentem ich sposobu myślenia i postępowania. Celem głównym reklam jest wywieranie wpływu na odbiorcę. Artykuł przedstawia podstawowe mechanizmy reklam społecznych oraz porządkuje wiedzę dotyczącą efektywności komunikacji społecznej i barier, jakie są z nią związane. Obecnie w Polsce oddziaływanie reklamą społeczną i badania z tego zakresu są ograniczone. Widoczny jest także brak rozbudowanej bazy teoretycznej poświęconej marketingowi społecznemu i kampaniom społecznym. W artykule zostaną zaprezentowane główne aspekty komunikacji nadawca-odbiorca oraz problemy związane z natężeniem i skutecznością poszczególnych mechanizmów w przekazie reklamy społecznej. Artykuł zostanie zobrazowany przykładami reklam społecznych. (abstrakt oryginalny)
Skuteczne zarządzanie organizacjami społecznymi wymaga stosowania koncepcji marketingu. Celem rozważań jest przedstawienie reguł sprawnego zarządzania organizacjami społecznymi. Na podstawie literatury przedmiotu, własnych doświadczeń oraz wywiadów jakościowych z praktykami omówiono koncepcje budowania i wdrażania strategii marketingowej. Opisano sposoby budowania pozycji rynkowej oraz promowania organizacji w otoczeniu. Wskazano na znaczenie kwalifikacji pracowników dla osiągania celów organizacji społecznej.(abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę na program marketingu społecznego "Sieć partnerów PCK". Firmy, które przystąpiły do tego programu w pozytywny sposób kształtują swój wizerunek. Wspierając instytucje charytatywną realizują filozofię odpowiedzialnego biznesu.
16
Content available remote Rola marketingu społecznego w koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu
75%
Przedsiębiorstwa przez ostatnie dwie dekady zmieniły swój sposób postrzegania roli interesariuszy w ich funkcjonowaniu. Zmiana ta zapoczątkowała nowe praktyki zarządzania przedsiębiorstwem związane z jego społeczną odpowiedzialnością. Współczesne przedsiębiorstwa, aby skutecznie rywalizować z innymi graczami na rynku, muszą coraz częściej sięgać po wyrafinowane koncepcje zarządzania. Odpowiedzią na rosnące wymagania ze strony interesariuszy w ostatnich latach stała się koncepcja marketingu społecznego, która swoimi założeniami idealnie wpasowała się w ramy zarządzania przedsiębiorstwem w perspektywie społecznej odpowiedzialności biznesu. Celem artykułu jest wskazanie roli marketingu społecznego w koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu.(abstrakt oryginalny)
Polityczne, kulturowe i ekonomiczne zmiany w świecie powodują wzrost zainteresowania społeczną funkcją marketingu. Koncepcją, która za sprawą swojej nazwy najmocniej kojarzona jest z tą sferą aktywności marketingowej, jest marketing społeczny (social marketing). W artykule podjęto próbę krytycznej oceny tej marketingowej koncepcji z punktu widzenia jej zainteresowania kwestiami społecznymi. W wyniku przeprowadzonej analizy sformułowano wniosek, że zainteresowanie marketingu społecznego kwestiami społecznymi ma ograniczony zakres. Skoncentrowanie marketingu społecznego na wykorzystaniu technik marketingowych na potrzeby realizowania kampanii społecznych w niewielkim stopniu sprzyja podejmowaniu zagadnień oddziaływania marketingu na społeczeństwo oraz społeczeństwa na marketing. Nie oznacza to jednak, że kwestie te nie są przedmiotem zainteresowania nauki o marketingu. W artykule wskazano na obszary zainteresowania nauki o marketingu, które szerzej niż w marketingu społecznym zainteresowane są zagadnieniami roli marketingu w społeczeństwie. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano definicję, genezę oraz istotę marketingu społecznego, który należy rozumieć, jako wykorzystywanie marketingu komercyjnego w celach społecznych, w tym w szczególności w zakresie profilaktyki chorób, prewencji wypadków, ochrony środowiska naturalnego oraz zwiększania zaangażowania społecznego. Analizie poddano także najistotniejsze mankamenty związane z wykorzystywaniem marketingu społecznego w praktyce. Autor opisał kwestię wykorzystywania marketingu społecznego na przykładzie kampanii społecznej "Rozwód? Przemyśl to", zaplanowanej i przeprowadzonej w 2011 roku przez Fundację Mamy i Taty. (abstrakt oryginalny)
Zapewnienie stałego dopływu krwi nadal stanowi wyzwanie dla organizacji opieki zdrowotnej i stacji krwiodawstwa. Jednym z możliwych sposobów na zmierzenia się z problemem jest zarządzanie relacjami z darczyńcami, które powinno opierać się na głębokim zrozumieniu dawców w celu opracowania skutecznej strategii przyciągania i utrzymywania stałych dawców krwi. Opierając się na przeglądzie literatury, autorzy postawili hipotezę, a także potwierdzili danymi empirycznymi fakt, iż dawcy i osoby nie oddające krwi różnią pod względem wybranych postaw, wartości osobistych, koncepcji własnej, poziomu altruizmu i postrzeganej wartości bycia dawcą. Korzystając z ustaleń autorów i innych badaczy, można zaprojektować proces relacji skupiający się na perswazyjnych komunikatach, więzach relacyjnych, interfejsie organizacji, a także odpowiedniej definicji "oferty".(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Application of Social Marketing in Circular Economy
75%
Tradycyjny marketing dąży do osiągnięcia korzyści przez korporacje, natomiast marketing społeczny (SM) ma na celu dobro społeczeństwa. Może być wykorzystywany jako narzędzie interwencji w celu osiągnięcia celów gospodarki cyrkularnej. Zrównoważony rozwój zasobów jest głównym filarem gospodarki linearnej. W niniejszym badaniu zastosowano podejście eksploracyjne, aby zbadać dwie koncepcje: marketingu społecznego i gospodarki cyrkularnej oraz wykorzystania marketingu społecznego w gospodarce cyrkularnej. Wyniki pokazują, że instytucje publiczne i prywatne powinny być zachęcane do wydawania pieniędzy na cele społeczne.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.